Zachowuj się (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 56,78 zł

56,78 zł 89,00 zł (-36%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Oferta Smart Books : 66,90 zł

Oferta WawaSmart : 68,26 zł

Oferta Bee : 75,47 zł

Wszystkie oferty

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

"Zachowuj się" – znakomita, kompleksowa publikacja amerykańskiego biologa i neurologa, Roberta Sapolsky’ego, o motywach ludzkiego zachowania. Kolejny tytuł pośród uznanych propozycji popularno-naukowych Media Rodziny, takich jak "Inteligencja emocjonalna” Golemana, "Factfulness” Hansa Roslinga czy "Pułapki myślenia” Kahnemana.

Autor zabiera czytelnika w zdumiewającą podróż, przedstawiając interdyscyplinarne spojrzenie na ludzkie postępowanie z perspektywy naukowej. W fascynujący sposób tłumaczy nasze codzienne doświadczenia. Zarazem jednak maluje najpełniejszy jak dotąd obraz gleby, z której wyrastają plemienne waśnie i ksenofobia, wojna i pokój.

Książka ma pomysłowy układ: poczynając od chwili, w której zachowaliśmy się tak, a nie inaczej, cofamy się w czasie, aby warstwa po warstwie ukazać kolejne przyczyny naszego postępowania. Od reakcji w ułamku sekundy zachodzących w mózgu i układzie nerwowym, przez interakcje hormonalne, doświadczenia dorastania, dzieciństwa czy rozwoju płodowego.  W każdym rozdziale pojawia się najważniejsze z pytań: co sprawia, że popełniamy najgorsze potworności, i zarazem co nas popycha do najwspanialszych zachowań? Autor uwzględnia też wpływ genetycznego dziedzictwa i kulturowego kontekstu aż do ewolucyjnych początków istnienia naszego gatunku.

Po połączeniu wszystkich tych warstw uzyskujemy bezprecedensowy, zdumiewający wgląd w ludzką naturę. Rzuca nowe światło na takie zjawiska, jak rasizm, traumatyczne dzieciństwo, moralność czy wolna wola. Pokazuje także, jak skuteczniej dążyć do pojednania i trwałego pokoju. "Zachowuj się” to niespotykane osiągnięcie: książka mądra, głęboko ludzka, często bardzo zabawna, która nas uczy człowieczeństwa. Przez wiele lat nie znajdzie sobie równej.

Niewątpliwą zaletą tej książki jest wspaniała narracja, zabarwiona dowcipem i humorem, a także znakomity przekład autorstwa Piotra Szymczaka, które ułatwiają przyswajanie pełnej erudycji treści.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Zachowuj się
Autor: Sapolsky Robert M.
Tłumaczenie: Szymczak Piotr
Wydawnictwo: Media Rodzina
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 1008
Numer wydania: II
Data premiery: 2022-04-08
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 200 x 50 x 150
Indeks: 41495247
średnia 4,8
5
86
4
12
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
06-05-2021 o godz 11:31 przez: Małgorzata Składanowska | Zweryfikowany zakup
Jest to wielkie dzieło zawierające dokładne zestawienie i podsumowanie dotychczasowej wiedzy dotyczącej właśnie zachowań człowieka i Naczelnych. Wydaje się ,że prof.Sapolsky powinien opracować tę wiedzę w postaci podręcznika akademickiego. Jest co najmniej kilka wydziałów na których stałby się lekturą obowiązkową. Lektura ta wymaga niezłego przygotowania z zakresu fizjologii człowieka ,szczególnie w zakresie układu nerwowego , wewnątrzwydzielniczego, ale także biologii ,etologii, psychologii i wielu innych dziedzin . Sam autor stwierdza : "Fakt, że czytasz tę książkę pokazuje ,że masz niezbędną intelektualną wytrwałość....Masz też wykształcenie" Wobec tego umieszczenie na okładce opinii ,że jest to "porywająca opowieść o ludzkiej moralności i naukowej wiedzy (...) "mocno wprowadza w błąd.. Opiniujący albo tego nie przeczytali ,albo tak zagłębili się w swoją dziedzinę nauki że oderwali się od ziemi. Trudna lektura wymaga wielu, wielu godzin koncentracji otwartego umysłu. Książkę czyta się ciężko nie tylko ze względu na bogatą i trudną treść. To też tysiąc stron pokrytych stosunkowo drobnym drukiem z niewielką ilością słabych technicznie ilustracji - choć przyznaję ,nie kupiłabym tego gdyby było wydane w 3 tomach. Zadania nie ułatwia umiłowanie tłumacza do niekończących się złożonych zdań. Do tego wysoka cena i ciężar prawie 1,5 kg. Mimo to dla mnie najwartościowsza lektura w ostatnich latach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-01-2022 o godz 14:19 przez: Irena | Zweryfikowany zakup
Nic, tylko zanurzyć się w świecie biologicznych uwarunkowań naszych zachowań <3 Autor jest cenionym badaczem, dociekliwym i uważnym obserwatorem, i to widać. Pozycja nie tylko opisuje zjawiska psychologiczne, ale także ich biologiczne źródła. Prowadzi przez świat neuronów, hormonów, neuroprzekaźników, dzięki którym psa traktujemy jak członka rodziny, uzależniamy się od korzystania z SM, czy pragniemy, by złych ludzi spotykało coś bardzo, bardzo złego, nawet jeśli brzydzimy się przemocą. To my, ludzie, i nasze działania - odarte z naszych racjonalnych wyjaśnień, za to mające podwaliny w biologicznych mechanizmach. Książkę docenią także ci, który nie zgłębiali do tej pory świata neuro - z tyłu zawarto zbiór wyjaśnień użytych pojęć i wprowadzenie do tej dziedziny, co czyni pozycję bardziej dostępną dla szerszego grona odbiorców
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
21-05-2021 o godz 15:19 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Super Książka i w dobrej cenie. Ale przyjechała ona jakaś wytarta i pomazana. Bardzo podziwia mi to, że Empik pozwala sobie podobne świństwo. A to miał być prezent... Niżej podaję link na zdjęcia https://drive.google.com/drive/folders/1f-GW-u0RDjXhytyrPzkbFOjEcx25kZDB
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-03-2021 o godz 10:30 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Swietnie pisana historia o tym dlaczego jesteśm y i dlaczego tacy własnie - polecam gorąco
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-02-2022 o godz 11:16 przez: Dawid Gut | Zweryfikowany zakup
Genialna książka. Jak każda prof. Sapolskyego. Z całego serca polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-05-2021 o godz 18:26 przez: petr | Zweryfikowany zakup
Genialne brak słów, ta książka to mistrzostwo świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-12-2021 o godz 22:34 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Genialna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-04-2021 o godz 08:59 przez: Northman1984
Motywy zachowania. Obszerna książka autorstwa Roberta M. Sapolsky’ego może odstraszać swą objętością, jednak w gruncie rzeczy powinniśmy się z objętości tej „cegły” cieszyć, co krok spotykamy bowiem w trakcie jej czytania coś, co na nowo zaciekawia i fascynuje. A mowa tu będzie o nas samych oraz o motywach i powodach szeregu naszych zachowań, których przyczyn wcale nie należy upatrywać w kontekście danej sytuacji, w której decydujemy się na konkretne zachowanie – jego podłoże i przyczyna bardzo często leżą dużo głębiej. Sapolsky tłumaczy w kolejnych rozdziałach motywy i przyczyny ludzkiego zachowania i przedstawia je w całkiem nowym świetle, w którym stawiają wszystko wyniki najnowszych badań i analiz. W efekcie okazuje się, że znakomita większość podejmowanych przez nas decyzji nie wynika tylko i wyłącznie z konkretnych przesłanek dostępnych dla nas w chwili samego decydowania, ale wynika z tego wszystkiego, co mamy zapisane w sobie na gruncie hormonalnym, nerwowym, czy też pamięciowym. Według autora to, jak się zachowujemy, uwarunkowane jest biologią. To biologia nas w swoisty sposób programuje; to za sprawą budowy naszego układu nerwowego i reakcji hormonalnych postrzegamy wiele sytuacji w taki, a nie inny sposób. Jest to oczywiście indywidualne względem każdego z nas – stąd różne reakcje różnych ludzi na podobne sytuacje. Nie mniej ważne na gruncie neurologicznym są tutaj – poza indywidualną budową układu nerwowego – zgromadzone przez nas przez lata wspomnienia. Doświadczenia wynikające ze wspomnień zawsze mniej lub bardziej powiązane są z emocjami, a te się w nas z kolei odkładają, zapisują i w pewien sposób przypisują się na przyszłość do podobnych momentów, nadając im zabarwienie negatywne lub pozytywne. To także warunkuje nasze reakcje, oczywistym jest bowiem, że na coś budzącego pozytywne skojarzenia zareagujemy dobrze, a na coś zapamiętanego źle – negatywnie. Na dobrą sprawę wszystkie opisane przez Sapolsky’ego mechanizmy są w pewien sposób oczywiste, logiczne i intuicyjne, a jednak wgłębienie się w temat pokazuje w tej materii tylko jedną rzecz: ogrom naszej (a przynajmniej mojej) niewiedzy. Warto te braki nadrobić, temat jest bowiem fascynujący i wciąga w trakcie lektury niesamowicie. Po samej lekturze będziemy z kolei być może dużo bardziej mądrzy w kwestii zrozumienia samych siebie – kto wie, być może zrozumiemy nawet jakie wspomnienia z przeszłości mają na nas wpływ w dniu dzisiejszym? Gorąco polecam. Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzempalrz recenzencki. #zachowujsię #jakbiologiawydobywaznastocodobreitoconajgorsze #mediarodzina #robertmsapolsky https://cosnapolce.blogspot.com/2021/04/zachowuj-sie-jak-biologia-wydobywa-z.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-09-2021 o godz 08:54 przez: Monika Siwiec
Są książki cegły. Budują fundamenty świadomości o tajemnicy człowieka i wieżę wiedzy. Opasłe, pod których ciężarem ugnie się niejeden. Wymagające czasu, odpowiednich warunków pogodowych i cierpliwości. Lektury, których nie wrzucisz w przypływie spontaniczności w czeluści torebki, naiwnie wierząc, że wizyta lekarska się opóźni i skubniesz skrawek dla siebie. Nie zabierzesz ich na szlak podróżniczej przygody, chyba że zamierzasz nosić plecak ważący tonę. One potrzebują swojej przestrzeni, oprawy i pory. Takie, których nie połkniesz w jeden wieczór, ale przeżywasz, delektujesz się, a eksplozja smaków nieustannie Cię zadziwia. Jednak cegła po cegle tworzą dom, w którym można się owinąć kocem i czuć się jak u siebie. To jest jedna z nich. Dla mnie wybitna! Jeśli 'człowiek' interesuje Cię choć w milimetrze to tej pozycji nie możesz pominąć. O tym dlaczego jest tak jak jest w różnorodnych dziedzinach naszego życia. Robert M. Sapolsky to niewątpliwie erudyta z niespotykanym polotem do przedstawiania prosto skomplikowanego. Kłaniam się nisko! Każdy laik może poczuć się tu choć na moment mędrcem, a każdy mędrzec zrozumie, że jest tylko ziarenkiem w klepsydrze. Jest tu neurologia, endokrynologia, kognitywistyka. Barwny i inspirujący język zachęca do sięgania po więcej. Nie ma tu stagnacji, bo przecież człowiek jest ciągłą zagadką i wciąż nie w pełni odkrytym lądem. Fascynujące, biorąc pod uwagę rozwój najnowszych technologii, a jednak. To chyba pierwsza książka, którą polecam będąc w trakcie czytania, bo ja już wiem, że o tak serwowaną literaturę popularnonaukową jest niezwykle ciężko. Na prezent, dla własnego rozwoju, od tak - spróbujcie, a nie pożałujecie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-05-2021 o godz 20:16 przez: keskese87
To jest książka, którą smakuję po kawałku, czytam niespiesznie i z radosną świadomością, że pozostanie ze mną długo, ma przecież tysiąc wspaniałych stron (choć ostatnie 150 to przypisy, i to też świadczy o jej wartości). Książka jest wspaniałym kompendium wiedzy o człowieku, o naszych zachowaniach i tym, co je reguluje. Pokazuje, jak nasze decyzję i wybory zależne są od biologii, jak warunkuje nas układ nerwowy, hormony, wspomnienia doświadczenia i emocje. Czy można złagodzić wyrok za przestępstwo, powołując się na rozchwianie podczas PMS? Czy można w eksperymencie wybrać ofiarę kierując się uprzedzeniem związanym z jej imieniem? Jak bardzo można sterować naszymi wyborami? Dlaczego zachwujemy się tak, a nie inaczej? Literatura popularnonaukowa często bywa trudna w odbiorze, widok "cegły" napakowanej fachową terminologią może odstraszać, ale... Ta książka moim zdaniem jest dla każdego. Autor robi, co może, by ująć temat w sposób zrozumiały, ciekawy, a przy tym ma świetne poczucie humoru. Dużym plusem są liczne przykłady badań i eksperymentów, które przytacza. Czytałam o tym z fascynacją. Ze strony na stronę mój szacunek i podziw rósł, Robert M. Sapolsky jest wybitnym specjalistą, ma szeroką wiedzę i niezwykły dar w podejściu do czytelnika. Cieszę się, że trafiłam na tę książkę. Będę do niej na pewno wracać. To jak autor pisze o nas, o ewolucji naszych zachowań, o poczuciu wspólnoty i tych "obcych", o moralności, empatii, o przemocy, o wojnie... Brak mi słów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-05-2021 o godz 13:59 przez: backtoboook
Kiedy pierwszy raz wzięłam ją do ręki, pomyślałam: matko, jaka ciężka! I tak, książka ma swoją objętość, czym może początkowo zniechęcić czytelnika do lektury. Jednak mam nadzieję, że mimo to osoby, które zachęci/zaciekawi temat zdecydują się po nią sięgnąć, bo myślę, że naprawdę warto. Książka to niesamowite kompendium wiedzy na temat przyczyn ludzkich zachowań. Traktuje o tym jak rodzą się w nas te dobre, jak i złe cechy, co ma na to wpływ etc. Pozycja popularnonaukowa, w której możemy doszukać się wielu fascynujących faktów i spostrzeżeń na temat naszego, ludzkiego zachowania. Autor niejako zabiera nas w głąb nas samych. Przed sięgnięciem po lekturę zainteresowałam się trochę także samym twórcą. Pan Robert Sapolsky jest amerykańskim biologiem i neurologiem, a także profesorem na Uniwersytecie Stamford. Wydaje się niesamowicie ciekawą postacią, a tematy jego badań i zakres zainteresowań naukowych dotykają ważnych i interesujących kwestii, jak na przykład psychologia stresu. Wracając do samej książki, myślę, że większość czytelników którzy zdecydują się, by po nią sięgnąć, wyniesie z niej coś wartościowego. Może się okazać, że więcej niż się spodziewają.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-04-2021 o godz 11:00 przez: statystyczny_bogdan
Długo czekałem na tego typu publikację! Fachowa literatura podana w przystępnej formie. Zdecydowanie polecam! Każdy fan non-fiction będzie zadowolony!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-04-2021 o godz 13:48 przez: Tomasz Janeta
Doskonała, ponadczasowa książka. Naukowa, ale lekka w odbiorze i przyjemna w lekturze. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-04-2021 o godz 08:35 przez: Janusz Rybakowski
Bardzo dobra książka z zakresu neurobiologii napisana przystępnym językiem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-01-2022 o godz 08:10 przez: Anna
Literatura psychologiczna pierwsza klasa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2021 o godz 19:01 przez: Marina
Amazing
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Strażnicy dusz Thomas Aiden
4.7/5
28,35 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Na drugim końcu lata Mills Emma
4.5/5
24,88 zł
39,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Niemożliwa para Mills Emma
4.2/5
22,00 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Factfulness Rosling Hans
4.6/5
23,93 zł
39,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego