Zabójca (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Maria Nurowska, pisząc tę powieść, czerpała inspirację z prawdziwych historii, które zdarzyły się na Podhalu.

"Zabójca" to historia Joanny Padlewskiej, młodej dziennikarki, w drodze do Zakopanego spotykającej tajemniczego mężczyznę. Zaintrygowana zachowaniem współpasażera kobieta, pod pretekstem pisania reportażu o Polakach, którzy wrócili z Ameryki, postanawia za wszelką cenę poznać historię Adama Madeja.

Wkrótce dowiaduje się, że spędził wiele lat w więzieniu San Quentin, które jest jednym z najcięższych więzień w USA. Trafił tam za zabójstwo, ale czy na pewno?

Z czasem Joanna zaprzyjaźnia się z Adamem, pomaga mu odbudować dom i stopniowo odkrywa, dlaczego trafił do więzienia i co tam przeżył. Adam powierza jej prowadzone przez lata zapiski więzienne, których lektura pozwala jej poznać prawdę o tym wyjątkowym człowieku. Wkrótce Joanna uświadamia sobie, że to, co czuje do Adama, to nie tylko przyjaźń.

Czy będzie potrafiła przekonać go, że ktoś taki jak on jest zdolny do miłości?

Niespodziewanie jednak sprawy się komplikują, wydawca Joanny publikuje nieautoryzowany wywiad, a zraniony Adam postanawia zerwać z Joanną wszelkie kontakty.
Czy Joannie uda się go odszukać?
Czy po tym, co się stało, potrafią jeszcze być razem?

Historia miłosna, jakiej jeszcze nie było.

Tytuł: Zabójca
Autor: Nurowska Maria
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 288
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-01-15
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Indeks: 14205484
 
średnia 4,6
5
26
4
0
3
2
2
0
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
24 recenzje
14-01-2014 o godz 23:03 LeoniMa dodał recenzję:
„Zabójca” to historia nieco inna niż pozostałe powieści Nurowskiej, choć łączą je na pewno motyw więzienia oraz wiele tropów autobiograficznych (niewtajemniczonym polecam bardzo ciekawą książkę „Matka i córka”). Narratorką ponownie jest kobieta, ale nie możemy tu mówić o ściśle kobiecej perspektywie, ponieważ sporą część książki stanowią zapiski tytułowego zabójcy. On po wielu latach wraca do Polski, ona natyka się na niego przypadkiem w pociągu do Zakopanego. Nie może oderwać od niego wzroku, podsłuchuje kobiety na przystanku, byleby tylko dowiedzieć się, kim jest mężczyzna, który ucałował góralską ziemię. Powoli zaprzyjaźniają się, ale niebawem okazuje się, że mężczyzna niesie ze sobą ogromny bagaż… Muszę przyznać, że Nurowska po raz kolejny zrobiła na mnie wrażenie. Jej powieść nie jest szczególnie opasła, a opowieść jest rozbudowana i skutecznie wciąga. Choć może temat mógłby być lżejszy, „Zabójcę” czyta się z największą przyjemnością.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
29-01-2014 o godz 13:39 ladybird dodał recenzję:
Książki Marii Nurowskiej to dobra propozycja na zimowe wieczory - kiedy chcemy trochę zapomnieć o swojej codzienności i zanurzyć się w cudzym życiu. "Zabójca", tak jak poprzednie powieści Nurowskiej, wciąga niesamowicie i nie daje się od siebie oderwać, a do tego oferuje ciekawą fabułę, którą czyta się lekko i przyjemnie, a jednocześnie ma się duże pole do refleksji. "Zabójca" porusza wątek miłości teoretycznie niemożliwej - przeszkodą jest różnica wieku, czarna przeszłość, inne potrzeby, inne temperamenty. Fajna książka i myślę, że jej kontynuacja mogłaby być interesująca.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
22-01-2014 o godz 16:13 sierpniowa dodał recenzję:
Maria Nurowska napisała kolejną świetną książkę – „Zabójca” nie jest typową powieścią kobiecą, jej bohaterowie nie od razu rzucają się sobie w ramiona: mężczyzna ma za sobie ciemną przeszłość, kobieta uważa, że druga połówka jest jej do niczego nie potrzebna. Za wszystkim stoi tajemnicza rodzinna historia. Ciekawe jest to, że w tradycyjną narrację autorka wplata fragmenty dziennika głównego bohatera, który pisał w więzieniu. To dodaje perspektywy wydarzeniom opisanym w książce, zmienia punkt widzenia na uczucia bohaterów. Warto przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-02-2014 o godz 20:12 Elena dodał recenzję:
A mnie Maria Nurowska ratuje z opresji, ilekroć dopada mnie okropna samotność, na którą w moim wieku już nic nie mogę poradzić. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żebym nie dała się calkowicie pochłonąć jej opowieści i myślę, że jest to uczta na wysokim poziomie literackim. Bardzo ją cenię za całokształt, a do tego całokształtu dopisuje się również ,,Zabójca"
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
14-04-2016 o godz 20:09 Kominek dodał recenzję:
„Zabójca” stanowi wyzwanie. Poprzednie powieści Marii Nurowskiej bez względu na emocjonalny ciężar poruszanej historii pozwalały prowadzić się same sprawiając miłą przyjemność w lekturze.

Tym razem jednak jest to przyjemność zupełnie innego rodzaju. Tutaj malowanie na początku jest powierzchowne, by po pewnym czasie dotknąć mocniejszych tonów. Rozlać je po całym płótnie stopniowo zastanawiając się nad tym, co dobrego może z tego wyniknąć.

Podróżny spotkany w przedziale pociągu nie odezwał się do Joanny nawet jednym słowem. Jego zachowanie było dziwne, z marszu dał do zrozumienia, gdzie jest linia, której nie wypada przekroczyć. A jednak obserwacje, jakie poczyniła Joanna w trakcie wspólnej podróży do Zakopanego, bo jak się okazało wysiadł tak, jak ona na tym samym dworcu, jednoznacznie sprawiły, że chciałaby poznać jego historię. Świadomość, że obcy po opuszczeniu pociągu klęka na peronie i unosi wzrok ku niebu tylko utwierdziła ją w przekonaniu, że decyzja, którą podjęła jest nieodwracalna i jak najbardziej słuszna.

Teraz pozostaje jedynie przekonać szefa, by dał jej zielone światło do dziennikarskich poszukiwań. A co za tym idzie stworzyć na tyle doskonały materiał, który uchroni magazyn od upadku w przepaść. Stopniowo i powoli poznaje historię zagubionego górala spod samiuśkich, Tater, którego życie nie potoczyło się tak, jakby sobie tego życzył. Joanna szukając doskonałego materiału dostrzega w Adamie jedynie dziennikarski temat w żaden sposób nie dopuszczając do głosu uczuć, a tym bardziej relacji damsko-męskiej. Zwłaszcza, że Adam jej tego nie ułatwia, choć stopniowo i powoli otwiera przed nią swoją obolałą i poranioną duszę. (...)

Pełny tekst recenzji dostępny w poniższym linku:
http://koominek.blogspot.com/2015/05/maria-nurowska-zabojca.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-02-2014 o godz 23:55 MartaTendera dodał recenzję:
Bohaterką tej o to książki jest Joanna, młoda dziennikarka która ma wielki talent do pisania. Jadąc do Zakopanego spotyka tego właśnie mężczyzne. Adam Madej wyszedł z więzienia po 20 letniej odsiadce. Ona już wiedziała od początku, że to interesująca postać, ale nie wiedziała że wyniknie z tego miłość. Jak potoczą sie losy Joasi i Adama? Czego sie o nim dowie?

Przeczytałam książke wczoraj i dopiero teraz zbieram sie do napisania recenzji o niej. Książka mnie zachwyciła pod wieloma względami. Niby to nie jest mój styl książek któe czytam... A tu niespodzianka. Pani Nurowska totalnie mnie porwała. Śmiesznie czyta sie książke bez rozdziałów. : )
Joanne polubiłam od samego początku, była miłą postacią z świetnym nastawieniem do życia.
Adam.. Hm to bardzo interesująca postać, te 20 lat w więzieniu które opisał w swoim dzienniku, są zaskakująco wrażliwe i wzruszające. Współczuam mu przez całą książke.. To go strasznie zniszczyło, bał sie miłości...

Książke polecam każdemu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2014 o godz 08:42 markietanka dodał recenzję:
Maria Nurowska przedstawiła niesamowitą historię, wzruszającą, ale i chwilami przerażającą. Wspomnienia z więzienia sprawiają, że gęsia skórka wychodzi na rękach. Jak wiele w życiu musiał przejść Adam ….Jak trudno mu było znowu komuś zaufać…. I znowu rozczarowanie.
Motto z lektury „Zabójcy” nasuwa się samo – nie wolno sądzić po pozorach. Trzeba ludzi poznać, dać im szansę, a nie skreślać.
Malowniczo ukazane Podhale, górale, ich język i kultura, łapią czytelnika za serce. Kiedy doda się do tego niesamowitą historię, wychodzi porywająca powieść.

„Zabójca” to złożona opowieść o miłości, strachu, determinacji, poczuciu winy i odkupieniu. Historia pełna ludzkich losów, uczuć i emocji. Mnie urzekła powieść pani Marii, a myśli nadal tłoczą się w mojej głowie. Niesamowita!
Za takie opowieści cenię tę pisarkę, mocne, kontrowersyjne, ale piękne i wzruszające
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-06-2015 o godz 11:31 Edyta Sawicka dodał recenzję:
"Wtedy na peronie padłem na kolana i przeprosiłem góry za swoje życie..." - tak się kończy książka Marii Nurowskiej: "Zabójca". Słowa te wyjaśniają początek książki, kiedy Joanna na swojej drodze spotyka Adama. Los zetknął ze sobą dwoje ludzi, którzy wcale nie mieli ochoty na to spotkanie. Ktoś by powiedział, że jest to romans - może i tak ale na pewno nie banalny, pokręcony i trzymający w napięciu. Do tego akcja przenosi nas w wiele miejsc takich jak Peru, gdzie bohaterka odbywa podróż kolejką Malinowskiego. Niemniej najważniejszym miejscem jest Zakopane i góry, które są na początku książki i zamykają je klamrą - cytat na początku mojej wypowiedzi - polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-02-2014 o godz 12:23 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Nurowska opowiada w "Zabójcy" historię dwojga ludzi, których pewnego dnia połączył zwykły zbieg okoliczności. To także dzieje człowieka, którego los nie oszczędzał w jednym z najcięższych więzień na świecie. Opowieść o bólu, stracie, poczuciu winy, tęsknocie i ludzkich pragnieniach. Autorka dużo uwagi poświęciła także Podhalu, tamtejszej przyrodzie oraz jego mieszkańcom. Wartą przeczytać tę książkę, gdyż zmusza ona do głębszych refleksji i zastanowienia się nad własnym życiem. Być może odnajdziemy w niej cząstkę samych siebie. Polecam!
Ewelina Menkarska, empik Częstochowa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2014 o godz 19:58 szyszka dodał recenzję:
Nurowska napisała kolejną ciekawą powieść, którą czyta się jednym tchem, która łączy w sobie wątki romantyczne i kryminalne i która oprócz wciągającej fabuły ma do zaoferowania czytelnikowi niebanalne tematy do rozmyślań. Wszystkie powieści Nurowskiej, jakie do tej pory czytałam, były bardzo interesujące, i nie inaczej jest z "Zabójcą" - pochłonęłam go w jeden dzień. Polecam - lekka, przyjemna i niegłupia lekturka na chłodne, zimowe wieczory.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-01-2014 o godz 16:24 Magda dodał recenzję:
Maria Nurowska to ulubiona pisarka mojej mamy. Czyta ją od lat i zaraziła mnie dla niej uwielbieniem. Podziwiam jej wrażliwość i wyczulenie na sprawy ludzi poturbowanych. Sama taka jest, bo nie jest tajemnicą jej przeszłość, która pozbawiła ją wszystkich oszczędności i miłości. Podejrzewam, że to właśnie stąd, z prawdziwych przeżyć, które są inspiracją wychodzą takie świetne książki jak ,,Zabójca".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-01-2014 o godz 16:51 Grażka dodał recenzję:
Bliska jest mi historia Joanny, bo sama jestem dziennikarką. Co prawda nie jest to tak wielka gazeta jak ta, w której pracuje Joanna, ale jednak to ten sam zawód. Przenikliwość i intuicja, to jest to, czym powinien kierować się dobry dziennikarz. I tak jak, Joanna zapewne napisałaby świetny artykuł o Polakach powracających z Ameryki, tak dobra jest ta świetnie poprowadzona fabularnie książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-01-2014 o godz 16:14 Patryk dodał recenzję:
To pierwsza książka Marii Nurowskiej jaką przeczytałem. Nigdy dotąd nie sięgałem po literaturę kobiecą z obawy, że mnie nie zadowoli. Jakie było moje zdziwienie, kiedy już od pierwszych stron byłem pod wrażeniem wartkiej akcji i rozbudowanej fabuły, która do ostatnich stron się rozwija i nie jest to wada. Kto nie czytał, temu polecam, bo jak się okazało, warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-02-2014 o godz 19:56 Cyber dodał recenzję:
Dałem się porwać tej historii o zabójcy, która jest nieprzeciętna z kilku powodów. Od początku wiemy, kto zabił, do końca jednak nie wiemy czy na pewno. Właśnie ta zależność szelenie mnie ekscytowała, oczywiście nie wspominając o innych aspektach, takich jak język czy umiejętność zarysowania postaci. Nurowska jest po prostu świetna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-01-2014 o godz 00:00 Zendaya dodał recenzję:
Fantastycznie, że Maria Nurowska napisała kolejną powieść. Nie mogę doczekać się premiery Zabójcy. Czytałam wcześniejsze powieści tej autorki i z chęcią pochłonę i tą. Nurowska z czystą finezją dotyka zarówno codziennych problemów, jak i buduje pełen napięcia świat. Z pewnością Zabójca dorówna poprzednim powieściom.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
23-08-2014 o godz 13:18 carolina dodał recenzję:
Nie wiem skad takie pozytywne opinie.przeczytalam wiekszosc powiesci nurowskiej i ta jest nijaka bez pomyslu,bez rozbudowy (tak powszechnej u nurowskiej) profilu osobowsciowego bohaterow.nie przeczytalam do konca.uwazam ze kasa wyrzucona calkowicie niezasluzenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-02-2014 o godz 13:37 smuga dodał recenzję:
Niewyjaśnione okoliczności zabójstwa, więzienie Stanowe San Quentin, Zakopane, stara góralska chata i nieproszona miłość. Maria Nurowska po raz kolejny kreśli historię, która mogła wydarzyć się naprawdę. A może się wydarzyła... Niezwykle wciągająca książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-03-2015 o godz 10:30 maria pieras dodał recenzję:
Pani Nurowska niezawodna jak zawsze. Prowokacyjny tytuł. A tytułowy zabójca w miarę czytania budzi sympatię. Polecam tym, którzy lubią książki tej autorki, bo nie jest to zwykłe czytadło.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-03-2014 o godz 19:53 monia500 dodał recenzję:
Następna wspaniała książka, jak wszystkie Pani Marii Nurowskiej. Gorąco polecam wszystkim którzy znają autorkę oraz tym którzy jeszcze nie sięgnęli po M. Nurowską.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-04-2015 o godz 08:25 Agnieszka dodał recenzję:
"Zabójca" to kolejna książka Nurowskiej przeczytana przeze mnie w jeden dzień, bardzo wciągająca. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Maria Nurowska

Maria Nurowska

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 roku w niewielkiej wsi w województwie podlaskim i jest jedną z najchętniej czytanych polskich nowelistek i powieściopisarek. Ukończyła Uniwersytet Warszawski na polonistyce oraz filologii słowiańskiej i zadebiutowała już w 1974 roku na łamach "Literatury". Zajmuje się przede wszystkim literaturą obyczajową, a jej książki kierowane są do szerokiego kręgu odbiorcy - zarówno czytelników dorosłych, jak i młodzieży.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Dwa dni w Paryżu Moyes Jojo
4.0/5
27,22 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto szpiegów Krajewski Marek
4.7/5
25,82 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.4/5
35,20 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciemno, prawie noc Bator Joanna
5/5
31,65 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
36,41 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.3/5
27,93 zł
39,90 zł
23,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Do syta Cichy Michał
5/5
27,27 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grek Zorba Kazantzakis Nikos
5/5
34,10 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Madame (2021) Libera Antoni
5/5
35,16 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości Pawlukiewicz Piotr
4.9/5
36,18 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
41,33 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
33,62 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
53,45 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Profil mordercy Britton Paul
4.6/5
30,97 zł
44,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.