Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź, jak je rozpoznać (okładka miękka)

Oferta empik.com : 28,89 zł

28,89 zł 44,90 zł (-35%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

„To najbardziej niekonwencjonalny poradnik, jaki kiedykolwiek zdarzy wam się przeczytać. Równocześnie jednak najważniejszy ze wszystkich”.
Andrew McAfee, przewodniczący grupy naukowców na Massachusetts Institute of Technology; współautor książki Machine, Platform, Crowd

„Ta książka zmieni wasze postrzeganie świata”.
Allan Dafoe, wykładowca nauk politycznych na Yale University

Jak oszukujemy siebie, żeby oszukać innych?

Jesteśmy ssakami, a ssaki są istotami społecznymi. Nasze mózgi zostały zaprogramowane w taki sposób, aby nie tylko polować i gromadzić pożywienie, lecz także dominować, również społecznie. Często odbywa się to za pomocą oszukiwania innych lub… siebie. Jednakże, choć jesteśmy skupionymi na sobie intrygantami, korzyść przynosi nam to, że udajemy, iż tak nie jest. Im mniej wiemy o naszych ukrytych motywach, tym lepiej, i dlatego nie lubimy rozmawiać czy nawet myśleć o tym, jak bardzo jesteśmy samolubni. To jest właśnie zjawisko „słonia w głowie”. A ponieważ jest ono dla nas nieprzyjemne, robimy z niego temat tabu, zamiast zastanowić się nad naszą naturą i zdać sobie sprawę z przyczyn naszego zachowania.

Celem tej książki jest skonfrontowanie tych ukrytych motywów, namierzenie ciemnych, niezbadanych zakątków naszej psychiki i rzucenie na nie światła. Kiedy już to się stanie, będziemy mogli popracować nad lepszym zrozumieniem samych siebie: Dlaczego się śmiejemy? Dlaczego chwalimy się podróżami? Dlaczego wolimy mówić, niż słuchać?

„Ta książka mówi o rzeczach, o których twój mózg nie chce, żebyś wiedział”.
Jaan Tallinn, założyciel Skype’a, Centrum Badań nad Ryzykiem Egzystencjalnym

„W tej gruntownie przemyślanej książce Simler i Hanson ujawniają niepokojący fakt, że znaczna część naszych zachowań jest ukierunkowana na konsumpcję społeczną – podejmujemy decyzje, które sprawiają, że inni dobrze nas oceniają, a nie dlatego, że są to dobre wybory”.
Hugo Mercier, badacz z Institut des Sciences Cognitives

„Niezmiernie przenikliwe i trafne spojrzenie na życie ludzi”.
David Biello, kustosz w TED; autor książki The Unnatural World

„Simler i Hanson znowu tego dokonali – dobrze opisali nową, wielką ideę”.
Gregory Benford, wykładowca fizyki na University of California w Irvine; dwukrotny zdobywca nagrody Nebula; autor książki The Berlin Project

„Trudno wyrazić słowami, jak istotna jest to książka”.
Tucker Max, autor książki I Hope They Serve Beer in Hell

„Prowokujący i całkowicie przejrzysty opis tego, jak i dlaczego oszukujemy siebie, naszych rywali i przyjaciół”.
Steven Landsburg, wykładowca ekonomii na University of Rochester

„Książka przemyślana i skłaniająca do zadawania pytań”.
Andrew Gelman, wykładowca statystyki na Columbia University

„Simler i Hanson ujawniają i nazywają ukryte motywy, które mają znaczny wpływ na to, co mówimy lub robimy”.
William MacAskill, wykładowca filozofii na Oxford University; autor książki Doing Good Better

„Współcześnie żyje zaledwie kilkoro ludzi, których warto posłuchać. Robin Hanson jest jednym z nich”.
Ralph Merkle, badacz kryptografii klucza publicznego

„To bardzo niepokojąca i ważna książka”.
Arnold Kling, autor książki The Three Languages of Politics

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź, jak je rozpoznać
Autor: Simler Kevin , Hanson Robin
Wydawnictwo: Bez Fikcji
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 510
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-11-25
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Indeks: 34585559
średnia 4,4
5
8
4
3
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
4/5
08-12-2020 o godz 13:35 przez: Alatanka
"Słoń w mózgu, ważny, lecz niezauważany aspekt działania umysłu; tabu introspekcyjne." "Dlaczego to martwisz się myszą w umyśle swego przyjaciela, gdy masz słonia w swoim własnym?" "Czy współczesna medycyna jest częściowo rytualnym pokazem troski?" Serdecznie dziękuję @wydawnictwobezfikcji za egzemplarz do recenzji. RECENZJA Na początku autorzy stawiają taką tezę, że nasz gatunek jest samolubny. Nasz mózg jest tak skonstruowany, abyśmy nie byli świadomi tego egoizmu. Autorzy przekonują, że nasze zachowania nie są tym, co nam się wydaje, że za naszymi decyzjami stoją czysto "egoistyczne" pobudki.  Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej autorzy wyjaśniają dlaczego ukrywamy nasze motywy, a w drugim przedstawiają je w naszym codziennym życiu. Przyznam, że po przeczytaniu tej książki czuję rozczarowanie. Lektura ta licząca ponad 400 stron, nie do końca zaspokoiła moją ciekawość. Napisana jest w akademickim języku. Czytając niektóre rozdziały, miałam wrażenie, że siedzę na jakimś wykładzie. Jest sporo suchych faktów, które mnie za bardzo nie interesowały. Najbardziej moją uwagę przykuwały badania i przykłady, na podstawie których wyjaśniano dane zagadnienia. Autorzy wyjaśniają temat analizując m.in. mowę ciała,  śmiech, sztukę, edukację, religię czy politykę. Niektóre z poruszanych tematów sprawiły, że spojrzałam na pewne sytuacje społeczne z zupełnie innej perspektywy. Jest kilka ciekawych pytań jakie zadali autorzy np. w dziale KONSUMPCJA. Mianowicie dlaczego ludzie decydują się na zakup produktów ekologicznych? Przedstawiono ciekawe wyniki badań, z których wynika, że uczestnicy wykazywali większe zainteresowanie produktami eko, w sytuacji, gdy podsunięto im motyw poprawy statusu.  A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o kupno domu, mieszkania, auta, mebli czy telewizora? Autorzy przekonują, że nie podejmujemy decyzji wyłączenie na podstawie oceny innych, ale ma to jednak wpływ na naszą decyzję. Czy dekorujemy dom, salon tylko i wyłącznie bo nam się tak podoba, czy może jednak chcemy zrobić wrażenie na znajomych? Czy nasze ego nie zostanie miło połechtane, gdy ktoś skomplementuje nasz wybór?  Wychodzi na to, że nie ważne czy decydujemy się wesprzeć jakąś aukcję charytatywną czy pomagamy sąsiadowi, robiąc mu zakupy, gdy ten jest chory, kierują nami ukryte motywy, z których my sami nie zdajemy sobie sprawy. Książka dla osób interesujących się psychologią i tym jak funkcjonuje nasz mózg.  Zdecydowanie nie jest to lektura na jeden wieczór. Trzeba ją sobie dozować i przemyśleć poruszane kwestie. Chcecie dowiedzieć się więcej co sprawia, że dokonujemy takiego a nie innego wyboru? Co ma wpływ na nasze decyzje? Być może ta lektura nie wyczerpuje tego tematu i nie zaspokoi w pełni Waszych oczekiwań, jednak nadal znajdziecie tu sporo ciekawych informacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-01-2021 o godz 14:13 przez: Anonim
Psychologia społeczna to nauka stosunkowo nowa. Jej celem jest badanie w jaki sposób obecność innych ludzi i ich działania wpływają na psychikę pojedynczej jednostki. Często jest tak, że nazywa mechanizmy i zjawiska z których od lat jako ludzie zdajemy sobie sprawę. Niejednokrotnie jednak prowadzone badania i eksperymenty odkrywają prawdę o nas samych, która nie jest łatwa do zaakceptowania i przed którą usilenie broni się nasza podświadomość. Jako gatunek ludzki chcemy uchodzić za wyjątkowy i widzieć się jako jednostki szlachetne, pomocne, bezinteresowne i pełne współczucia. Jednak mnóstwo też w nas zawiści, niezdrowej rywalizacji i nieszczerości. Kłamiemy otwarcie ale też zupełnie nieświadomie, często oszukując samych siebie. Chcemy się wiedzieć lepszymi niż naprawdę jesteśmy. To samo dotyczy motywów naszego postępowania. Jesteśmy przekonani że naszymi działaniami kierują motywy szlachetne takie jak współpraca, bezpieczeństwo, prawda czy altruizm a zupełnie nie zauważamy motywów mniej wzniosłych - rywalizacji, egoizmu, walki o lepszy status społeczny czy bardziej atrakcyjnych partnerów seksualnych. Te motytwy ukryte, które w również wpływają na nasze decyzje Kevin Simler i Robin Hanson nazwali słoniem. Ich książka "Wyrzuć z głowy słonia. Ukryte motywy, które nami kierują, są jak słoń, który wszystko zasłania. Sprawdź jak je rozpoznać" uświadamia nam że praktycznie wszystkie dziedziny życia w które się angażujemy są podszyte ukrytymi motywami. Czy dobroczynność to bezinteresowna chęć niesienia pomocy czy też pokazania siebie w lepszym świetle jak o człowieka hojnego i wpółczującego. Czy sztuka służy tylko po to aby tworzyć rzeczy piękne, czy to też sposób na zwrócenie na siebie uwagi otoczenia, w tym potencjalnych partnerów. Czy szkoła to najlepsze miejsce do zdobywania wiedzy, czy też takie które zapewnia dzieciom wielogodzinną opiekę w ciągu dnia i pozowala im zdobyć tytułu, certyfikaty i dyplomy, które same w sobie mają wartość w późniejszym wyścigu szczurów na rynku pracy. Takich przykładów autorzy podają wiele mówiąc też o polityce, medycynie czy religii. Swoje wnioski popierają licznymi badaniami, zarówno tymi sprzed lat jak i z ostatniego okresu o czym świadczy niezywkle rozbudowana bibliografia. Nie nazwałabym tej książki poradnikiem. To raczej pozycja popularno-naukowa (nie zdziwiłabym sie jakby za chwilę znalazła się w kanonie lektur studentów psychologii), która w sposób niezwykle obrazowy podchodzi do tematu motywów, które kierują naszym postępowaniem w życiu codziennym. Dzięki wielu przykładom "z życia" czyta się ją bardzo płynnie, co dodatkowo ułatwia duże poczucie humoru oby autorów. To bardzo ciekawa publikacja, która odkrywa prawdę o nas samych. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-12-2020 o godz 20:59 przez: Zaneta Liniatura
Najlepsze są te kłamstwa, w które sami wierzymy. Wtedy przekonamy też innych. „Wyrzuć z głowy słonia” od Wydawnictwa Niezwykłego to prawdziwa gratka dla osób, które chcą zgłębić tajemnice ludzkiej natury i poznać pewne mechanizmy, które nami rządzą. Kevin Simler i Robin Hanson w swojej książce pokazują, jaki wpływ mają na nas ukryte motywy. Są one jak wielki słoń, który przesłania nam rzeczywistość. Warto tego pana delikatnie przeprosić i spojrzeć trzeźwym okiem na samego siebie. To pierwszy krok do samozrozumienia. Rozumiemy, ale nie wartościujemy Niezwykle ważne jest to, że w tym poradniku nikt nie wskaże nam, jakie zachowania są pozytywne, a jakie negatywne. Nie ma tutaj żadnego wartościowania, chociaż sporo przeczytamy o oszustwach i kłamstwach. Warto zatem podejść do tej lektury z czystym umysłem i potraktować te informacje jako ciekawostkę, bez tonu moralizatorskiego, a na pewno wiele z tej książki wyniesiemy. Jak oszukujemy siebie i innych Często mówimy, że nie kłamiemy, a jedynie naginamy prawdę do naszych wyobrażeń, odbieramy rzeczywistość w taki sposób, który najbardziej nam pasuje. Autorzy wyjaśniają nam, że takie mechanizmy, którym się poddajemy, wynikają jeszcze ze specyfiki życia ludzi pierwotnych, a więc chodzi tutaj głównie o instynkt przetrwania. Wtrącę tylko tutaj delikatnie, że gdy mówi się prawdę, niczego nie trzeba zapamiętywać. I to jest piękne. Ale oszukujemy. Zdaniem autorów mamy do czynienia ze zbyt dużą liczbą różnych sytuacji, norm i zasad, przez co przeżycie swojego życia bez chociażby najmniejszego oszustwa nie jest możliwe. Gdy sami uwierzymy w swoje kłamstwa, łatwiej będzie nam przekonać innych. Właśnie te dwa rozdziały, dotyczące oszukiwania innych i samooszukiwania, najbardziej przypadły mi do gustu i najbardziej zaciekawiły. Czasami wydaje nam się, że sami o wszystkim decydujemy, a okazuje się, że to pierwotne instynkty cały czas w nas tkwią i w dużej mierze determinują nasze życie. Poradnik inny niż wszystkie „Wyrzuć z głowy słonia” to oryginalny poradnik, który dostarcza nam wielu informacji na temat naszego postrzegania rzeczywistości. Gdy mamy świadomość, że ten słoń gdzieś tam tkwi, dużo łatwiej nam sobie z nim poradzić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-12-2020 o godz 09:02 przez: Anonim
"Wyrzuć z głowy słonia" to książka, które ciekawi i intryguje od pierwszych zdań. Zaczynając od tytułu, poprzez poszczególne rozdziały, każdy z elementów jest dokładnie przemyślany i zaplanowany. Nic nie pozostało zostawione przypadkowi. Następujące po sobie rozdziały zostały uporządkowane w określony sposób, po to, aby wraz z czytaniem można było bazować na początkowych, prostych przykładach. Mimo dość trudnej tematyki, książka jest bardzo dobrze przetłumaczona, dzięki czemu szybko i z przyjemnością się ja czyta. Język prosty, współczesny, lekko młodzieżowy a nie naukowy, dzięki czemu przedstawiane treści są doskonale zrozumiałe w odbiorze. Graficzna oprawa bardzo dobrze zaplanowana. Liczne ilustracje, tabelki pomagają Czytelnikowi zobrazować sobie czytane treści oraz łatwiej można je przyswoić. Tematyka książki bardzo ciekawa i zajmująca. Nasz mózg sam się oszukuje po to, abyśmy byli sami z siebie zadowoleni? Czym są normy i w jaki sposób próbujemy je ominąć, jednocześnie oszukując samych siebie i innych? Książka porusza wiele tematów, które dotyczą zachowań człowieka. Coś, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się oczywiste i poprawne, tak naprawdę ma zupełnie inną motywację, którą dostrzegamy dopiero przy dokładniejszym spojrzeniu na dane zachowanie. Rozkładanie ludzkiego zachowania i jego motywacji na czynniki pierwsze, dokładne przyglądanie się im oraz omawianie, to coś, co jest doskonale przedstawione w tej książce. Na szczególną uwagę zasługuje również obszerna bibliografia, które pokazuje, jak wielki nakład pracy został włożony w powstanie tej książki. Bardzo się cieszę, że zostały zamieszczone na końcu książki i nikt ich nie pominął. "Wyrzuć z głowy słonia" jest dość obszerną lekturą, jednak nie dłuży się. Nie jest do przeczytania na raz, jednak wraca się do niej z przyjemnością. Stanowi miły, ciekawy i zajmujący przerywnik na czytelniczej liście, zmusza do dogłębnej analizy podanych przypadków oraz do zadawania pytań. Napisana z pomysłem, dogłębną analizą badanego tematu, podparta obszerna bibliografią. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-12-2020 o godz 21:08 przez: czytunia
Wiesz, że masz w głowie słonia? Nie martw się, ja też 😁 Tak samo Twój partner czy pani z osiedlowego. Według autorów dzisiejszej książki całe nasze społeczeństwo ma w swoich umysłach to metaforyczne zwierzę. Czym zatem jest owy słoń? To ukryty, samolubny motyw naszego działania, którego często sobie nie uświadamiamy, przynajmniej nie całkowicie. Weźmy na przykład taką dobroczynność. Przekazujemy datki pieniężne, żeby komuś pomóc, ale... także żeby poczuć się lepiej albo uchodzić za prospołecznych. Albo na przykład wydaje nam się, że jesteśmy po prostu przyjacielscy, a nasza mowa ciała ewidentnie daje znak o flirtowaniu 😁 Chodzi o to, że działamy w jak najlepszym interesie dla siebie, ale przy tym nie chcemy wyjść na samolubnych przed innymi. Autorzy pokazują, że takie samooszukiwanie się występuje zarówno na poziomie indywidualnym jak i całych instytucji. Medycyna ma leczyć, a rolą edukacji jest nauczać, ale... nie tylko. Jak śpiewał Jacek Kaczmarski "wszystko ma drugie, trzecie, czwarte, piąte dno...". A przynajmniej drugie 😁 Książka składa się z dwóch części. Pierwsza odpowie nam na pytanie dlaczego ukrywamy pewne motywy, a w drugiej przyjrzymy się tym motywom w życiu codziennym m.in. w mowie ciała, śmiechu, rozmowie, konsumpcji czy religii. Książka jest napisana w dość lekkim stylu, ale jest to jednak książka naukowa, która wymaga trochę skupienia. W moim odczuciu mogłaby być trochę krótsza, bo chociaż treści są ciekawe to czasami są zbyt szczegółowe. Podobał mi się dystans autorów książki, którzy wskazują na własne ukryte motywy wydania tej książki - zaimponowanie nam i zyskanie prestiżu 😁 Jeśli interesujecie się psychologią, ciekawi Was czemu zachowujemy się w dany sposób, chcecie wiedzieć dlaczego się śmiejemy albo co mówi o nas noszenie koszulki ulubionego zespołu to ta książka powinna przypaść Wam do gustu 👍 Może nawet dojrzycie swojego prywatnego słonia 😁 Ocena: 7,5/10 ⭐
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
19-01-2021 o godz 22:40 przez: MrsBookBook
To mój pierwszy poradnik, od którego zaczęłam 2021 rok. Czy przeczytałam w nim coś ciekawego? Już wam piszę. Zacznijmy od początku. Autorzy twierdzą, że każdy z nas ma słonia w głowie, który przysłania niektóre rzeczy. To z tego powodu często jesteśmy egoistami i zależy nam na opinii innych. Autorzy tłumaczą też, dlaczego w niektórych sytuacjach postępujemy w ten, a nie inny sposób. Muszę stwierdzić, że niektóre przykłady były naprawdę bardzo interesujące. Było bardzo dużo porównań do zwierząt, co niekoniecznie mnie interesowało. Na pewno nie jest to lekka książka. Jak autorzy sami piszą jest to coś w formie pracy naukowej, więc znajdziemy tu dużo słownictwa akademickiego, naukowego, dużo badań i statystyk. Ważniejsze rzeczy były zaznaczone w ramkach. I tu trochę się denerwowałam. W tekście jest nawiązanie do ramki nr X ,a ta znajduje się dwie strony dalej 🤔. Kolejną rzeczą, która mnie drażniła jest to, że wyodrębniony tekst nie pojawiał się po zakończeniu akapitu bądź kropce kończącej zdanie, tylko w samym jego środku. 🤦‍♀️ Nie wiem, czyj to błąd: autorów czy wydawcy. Na pewno nie wygląda to estetycznie, a także nie czyta się tego dobrze. Kolejna rzecz, która rzuciła mi się w oczy to to, że niektóre przypisy były długie. Jeden był tak długi, że został zapisany na dwóch stronach. Moim zdaniem książka w pewnych momentach jest naprawdę interesująca. Jednak nie uważam, że jest to wiedza niezbędna do życia 🙈. Pomijam fakt, że tej książki nie czyta się szybko. Ja założyłam, że dziennie przeczytam dwa rozdziały, czyli około 50-60 stron i wierzcie mi, czasami było mi naprawdę ciężko dobrnąć do końca 🤦‍♀️. To typowo naukowa książka. Tak więc, jeśli interesują Was takie tematy, to jak najbardziej możecie spróbować. Jednak nie gwarantuję, że Wam się spodoba 🙈.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-12-2020 o godz 11:46 przez: Eliza
Nasze działania często podążają w ściśle określonych kierunkach. Ale dlaczego? Robimy błędy, pomagamy, co za tym stoi? Nasz mózg działa w zadziwiająco dogodny dla nas sposób. Działamy dzięki motywom. Jest to książka popularnonaukowa, która traktuje: o sposobie działania mózgu, ukazuje zestawienia zachowań niektórych gatunków z naszymi, przedstawia świat jako jeden wielki tygiel motywów. Omawia się zadania i kwestie związane z poszczególnymi szczegółami naszego życia codziennego. Autorzy stwierdzają, że ich rozumienie może być w pewnym sensie szczątkowe, zgadzam się z tym twierdzeniem. Książkę podzielono na rozdziały, od części ogólnych omawiających zagadnienie krok po kroku przenosimy się do kwestii szczegółowych omawiając konkretny etap życia w oparciu o zdobytą wiedzę w części I. Wszystko zostało dokładnie wytłumaczone, dla zainteresowanych zamieszczono wyjaśnienia i odniesienia do konkretnych źródeł szerzej omawiających daną kwestię w przypisach. Jednak czuję pewien niedosyt. Zgadzam się, że kierują nami motywy, których sami czasami nie jesteśmy świadomi. Potwierdzam także to, że ewolucja zostawiła nam ogromny pierwiastek prehistorii. Ale nie ma tu dokładnych rad jak sobie radzić z tym, jak temu przeciwdziałać. Zmieniło to mój ogląd na pewne kwestie, ale oczekiwałam konkretnych porad, a tego nie znalazłam. Nie jest to książka, którą można przeczytać na jednym wdechu. Odczuwam pewne przeładowanie informacyjne,pewne kwestie były zbyt bardzo rozmyte. Tą wiedzę trzeba sobie dawkować lekko, z ochotą i przerwami. Po lekturze wyklarowało mi się wiele wniosków, główną myślą jest to, że jesteśmy gatunkiem samolubnym,a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Oszukujemy samych siebie, jesteśmy w tym mistrzami. A nie wiemy w jaką grę grają inni z nami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-11-2020 o godz 14:33 przez: kate_in_bookland
Może słyszeliście kiedyś o "słoniu w pokoju" - tak określa się często ważny i oczywisty fakt, o którym z jakiegoś powodu nikt nie chce rozmawiać. Simler i Hanson rozszerzają tę koncepcję na jeden z najważniejszych i najbardziej oczywistych, ale też zwykle przemilczanych faktów dotyczących ludzkiego umysłu - jesteśmy mistrzami w oszukiwaniu siebie i innych ;) W ujęciu autorów słoń w naszym mózgu to po prostu samolubna część naszej psychiki - nastawienie na rywalizację i walkę o władzę oraz skłonność do ukrywania kierujących nami motywów, aby zwieść innych. I choć z istnienia niektórych z nich doskonale zdajemy sobie sprawę, to i tak staramy się zepchnąć je w najdalsze zakamarki psychiki i szukamy dla naszych zachowań innych wyjaśnień. Dlaczego? Prawdziwe motywy bywają samolubne - nie czujemy się z nimi komfortowo. W książce "Wyrzuć z głowy słonia" Simler i Hanson krok po kroku odsłaniają przed nami kulisy tytułowego słonia - rzucają światło na ukryte motywy naszych zachowań, analizując różne aspekty codzienności i relacji międzyludzkich - od mowy ciała i śmiechu, przez edukację, sztukę i medycynę, aż po religię, politykę i dobroczynność. W rezultacie powstała bystra, wnikliwa i momentami zabawna publikacja, która pozwala spojrzeć na wiele różnych kwestii z zupełnie innej perspektywy. "Wyrzuć z głowy słonia" to książka, która może przypaść do gustu szczególnie miłośnikom psychologii, a także każdej ciekawej świata i ludzkiej natury osobie. Jesteście gotowi zmierzyć się ze słoniem w swojej głowie? Jeżeli tak - serdecznie polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-01-2021 o godz 20:31 przez: kamilamielno
"Wyrzuć z głowy słonia" to owoc współpracy dwóch autorów, Kevina Simlera i Robina Hansona. Doktoranta i konsultanta. Książka jest podzielona na dwie części. Dlaczego ukrywamy nasze motywy? Oraz ukryte motywy w życiu codziennym. Poznacie tutaj twierdzenia na temat ludzkich motywacji i instytucji. Dowiecie się z tej książki, czym jest słoń w naszym mózgu. Dużo o naszej psychice, motywacjach, naszych myślach i działaniach. Bardzo ciekawa analiza ludzkiego mózgu. Analizując pobudki i przyglądając się im z perspektywy ludzkich zachowań, będziecie w stanie dowiedzieć się, co tak naprawdę kieruje postępowaniem człowieka. Przeczytacie też jak działają instytucje (przedsiębiorstwa, szpitale, uniwersytety) i zrozumiecie jak naprawdę działają. Autorzy książki zwracają istotną uwagę na to, jak użyteczna jest umiejętność czytania mowy ciała. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę książkę, bo taką literaturę ceni się. Wartościowa książka. Polecam każdemu, kto lubi tematykę psychologiczną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-04-2020 o godz 00:00 przez: AmiraBagiński
Wyrzuć z siebie słonia to książka, na która czekam z wielkim zainteresowaniem. Nie jestem wielką fanką poradników, jednakże opis tego bardzo mnie przekonuje. Uważam, że jego autorzy mają wiele słuszności w pokazywaniu, że motywy determinują nasze zachowanie. Niejednokrotnie są nam one znane, ale w większości dzieją się przypadki, w których jednak nic o nich nie wiemy. Myślę, że każdy z Was będzie pod wrażeniem tej propozycji. Wiem, że na pewno ta książka wiele zmieni w moim zyciu. Moim zdaniem każdy z Was powinien sięgnąć po tę propozycje. Zdecydowanie polecam, bo naprawdę warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego