Wspomnienia z różnych pobojowisk (okładka miękka)

Oferta empik.com : 29,49 zł

29,49 zł 32,90 zł (-10%)
23,59 zł + dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Skalski Stanisław Książki | okładka miękka
30,99 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Wspomnienia dowódcy 2.Pułku Pancernego 1.Dywizji Pancernej gen.Stanisława Maczka.

1-go września o świcie zostałem obudzony przez gońca ze sztabu.

„Pan kapitan ma się natychmiast zameldować w dtwie brygady. Rozkaz szefa sztabu”. – Cóż to pali się tam, że nie mogę się nawet ogolić? – spytałem sympatycznego Janka.

„Ano wojna się zaczęła” spokojnie odpowiedział Janek.

Wyrzuciło mnie z kwatery jak z procy. Pierwszy widok który zobaczyłem był stojący na stanowiskach obok mej chałupy Pluton Artylerii przeciwlotniczej właśnie w tym momencie otwierający ogień. W górze szły samoloty obok których zaczęły rozrywać się szrapnele plutonu.

„Czy Pan zwariował Panie poruczniku? Do kogo Pan strzela – to są nasze samoloty” krzyknąłem do dowódcy plutonu”. Nie Panie kapitanie to są Niemcy”. I rzeczywiście były to maszyny niemieckie. Pierwszych nieprzyjaciół zobaczyłem w powietrzu!

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z powagi położenia. Nastrój w sztabie Brygady poważny. Telefoniczna łączność funkcjonuje słabo. Radiowe meldunki od O.W. 21 Ułanów są złe. Pułk ma bardzo duże straty i cofa się z Wilkowiecka na m. Mokra. Tu organizuje się dorywczo obronnie, obsadzając zabudowania. Jedynie na wysokim kamiennym wzgórzu pod Wilkowieckiem pozostaje szwadron por. Kantora (263). Broni się zażarcie odrzucając pierwsze fale niemieckich czołgów, które nie mogąc zdobyć wzgórza obchodzą go poza zasięgiem jego broni, kierując się na wielką polaną trzech wsi Mokra. Za ustępującym 21. Ułanów, czołgi npla obchodzą również broniące się pozostałe pododdziały 21. Ułanów. O godz. 7.00 grupa około 16 czołgów dochodzi do stanowisk 2. baterii 2-go DAK. Ta bateria i będące w jej osłonie 4 Szwadron 12. Ułanów (przydzielony do O.W. 21 U.) rozbijają siedem czołgów. Te czołgi palą się, reszta wycofuje się. Szczególnie skuteczny jest ogień na wprost naszej baterii.

Wycofuje się również komp. sam-panców i piechoty, która obeszła zgrupowanie 19 Ułanów, pomiędzy tym pułkiem a wsią Mokra – odrzucona przez odwodowy szwadron Ułanów Wołyńskich.

Wziąłem ze sobą oficera technicznego dywizjonu, pchr. J. Olesińskiego, i pojechaliśmy do Nottingham z błogosławieństwem gen. Maczka i życzeniami pomyślności reszty kadry dywizjonu. Sam nie bardzo wierzyłem w swoją misję wydębienia osobiście z głównego Depot choćby jednej śruby bez biurokratycznej procedury naszego Sztabu, oficerów łącznikowych i War Office, które zresztą każdy pojazd z motorem posyłało w owym czasie wiernym sowieckim sojusznikom, a ci z kolei opylali angielskie czołgi „Valentine” Japończykom.

Anglicy jednak to dziwny naród. „What do you really want?” – zapytał mnie kpt. Smith po przeczytaniu listu pani Campbell. „Chcę dwa czołgi – jednego „Churchilla” i jednego „Shermana” – odpowiedziałem. „Mogą być rozebrane w kawałkach” – dodał mój Olesiński. „I shall take you to the Brigadier” – była cała odpowiedź lana Smitha. – „Better go slowly” – uprzedził.

Depot Nottingham był to jakby olbrzymi obóz wszelkiego rodzaju sprzętu motorowego i pancernego, składy i warsztaty części zapasowych, montownie itp. Przychodził tutaj ten sprzęt wprost z fabryk i częściowo amerykański ze Stanów Zjednoczonych. Stąd rozsyłany drogą służbową do jednostek walczących (Afryka i Daleki Wschód) i do centrów szkolących. Tymczasem, jak mi powiedział kpt. Smith, 80% wszystkiego materiału szło do Rosji.

Kilka godzin zwiedzaliśmy te bogactwa. Największą wszakże uwagę Olesińskiego zatrzymały warsztaty i składy części zapasowych. Notował jak zahypnotyzowany nazwy i numery pancernego żelastwa w dziale „Churchillów” i „Shermanów” (te ostatnie nie szły do Rosji, ale na wyposażenie do Afryki).

W 10 dni później przyszło do Lauder 3 wagony ciężarowe skarbów, tajemnice wnętrzności i funkcjonowania czołga: silniki, cały napęd gąsienicowy, napęd elektryczny i hydrauliczny wieży, system kierowania i hamulców, działo 75 mm, karabin maszynowy wieży i przeciwlotniczy, dwa radia nr 19... Jednym słowem wszystko co potrzebne do pokazania, zrozumienia funkcjonowania skomplikowanej maszyny walki. Dostaliśmy to, czego prawdopodobnie w tym stanie żadna inna jednostka pancerna nie miała. Mówię, w stanie, bo wszystko rozłożone i łatwe do zrozumienia. Było to dużo lepsze niż moje żądanie dwóch całych czołgów. Problem szkolenia kierowców i mechaników został rozwiązany w 100%. Olesiński szalał z dumy i radości.

Idą ziejąc wystrzałami. Zda się, że ziemia drży w posadach pod nimi. Zda się, że czołgom wystrzeliły pióra husarskie. Zda się że wszystko rozniosą przed sobą. – Już pierwsza ich linia mija pierwsze rozbite Shermany. – Otula ich dym.

Czołg ppor. Wernera z mego plutonu wyprzedził mnie przy wychodzeniu z wyrwy. Werner dogania 2-go Szwadron i dostaje pocisk z boku. Załoga wyskakuje. Strzelec Szymański zabity, ppor. Werner ranny, pchor. Papée kładzie się na niego ochraniając własnym ciałem, później wciągnie go pod rozbity czołg.

Dokoła jazgot pocisków moździerzy i granatów. Przychodzą one jedną nieprzerwaną nawałą. Czarne słupy ziemi co sekundę podnoszą się do góry i nowy świst i nowy wybuch i nowy lądujący pocisk i tak dokoła.

Odłamek ucina mi podstawę anteny radiowej. Pocisk ppanc. oberwał latarnię rozpoznawczą. Koło mnie jest jeszcze kilka czołgów 2-giego Szwadronu. Udaje mi się je zatrzymać, zajeżdżając im drogę. Trzy z tych czołgów skierowuję w lewo przeciwko niemieckim działom ppanc. strzelającym z boku. Stają na stanowiskach i rozpoczynają ogień. Niemcy w pozycji ryglowej milkną. Szwadron dragonów spieszą się z wozów i jest masakrowany właśnie spadającą na nich nawałą. Broczący krwią rtm. Dudziński wydaje jakieś rozkazy. Pada rażony nowym odłamkiem granatu. Dragoni przylegają do ziemi. Palą się ich „Half-track’i” (półpancerne wozy na gąsienicach).

A reszta 2-go Szwadronu rwie do przodu. Dojadą na wzgórze – myślę mimo wyrw w swych szeregach, bo ogień niemiecki z boku prawie ustał, przyduszony naszymi pociskami. Pozycja niemiecka jest prawie przebita – trzeba tylko teraz osiąść na wzgórzu.

Strzela ogień z trafionych czołgów. Ludzie wyskakują z płonącej czeluści. Żywi wyciągają rannych. Palą się na nich kombinezony jak pochodnie. Po wyskoczeniu, pochodnia taka, tarza się po ziemi próbując ugasić na sobie ogień, lub biegnie jak oszalała przed siebie strzepując rękami płomienie z twarzy i ubrania. Żywe pochodnie – koszmarne i groteskowe zarazem przez nieskoordynowane ruchy jakiegoś niesamowitego tańca śmierci. Biegną tak długo aż nie zostaną skoszeni serią z niemieckiego karabinu maszynowego.

Niektóre palące się czołgi, po wyskoczeniu załogi, suną jeszcze do przodu. Może kierowca wyskoczył nie zatrzymując wozu, może tylko noga trupa przyciska pedał gazu, może kierowca jeszcze nic nie wie że wieża już płonie. Niektóre czołgi suną z zerwanymi wieżami. Te robią wrażenie mniej widmowe od palących się.

Buchają płomienie również z 3-ch czy 4-ch czołgów niemieckich, widocznie trafionych, albo granatami 3-go Szwadronu albo jakimś cudem z ppanców 2-go Szwadronu. Patrzę jak zahypnotyzowany na ten obraz, z gardłem ściśniętym grozą, jakby je objęła żelazna obręcz. Nic tu jako dowódca już poradzić nie mogę. Koszmarne uczucie!

Co to jest jednak? Wieże Niemców chowają się za wzgórzem. Czekam chwilę, myśląc że pojawiają się znów. Ale nie. – Widać obłok kurzu znaczący ich ruch. Odchodzą gdzieś w stronę lasu. Co to znaczy? Czy przeraziły się palących widm sunących w ich stronę jak upiory co ich zabić nie można? Czy przepędziły je granaty naszego 3-go Szwadronu? Czy w końcu mają dość krwawego żniwa? Na te pytania nikt mi w tej chwili nie odpowie... ale WZGÓRZE przedmiot i cel naszego działania, jest WOLNE. Palą się na nim jedynie te wozy co je zdobyły.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wspomnienia z różnych pobojowisk
Autor: Koszutski Stanisław
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mireki
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 348
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-02-12
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 26 x 140
Indeks: 13742669
 
średnia 5
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
5/5
17-07-2015 o godz 17:08 Paweł Kaźmierczyk dodał recenzję:
Porywające, momentami wzruszające wspomnienia dowódcy 2. Pułku Pancernego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-02-2014 o godz 00:00 Stachu dodał recenzję:
Książka już zamówiona, niestety muszę poczekać do dnia premiery. Od dłuższego czasu czekam na tę pozycję. Wspomnienia "Szczutka" Koszutskiego, który służył jako dowódca w oddziałach gen. Maczka. Fragment zamieszczony na stronie wydaje się bardzo ciekawy. Już nie mogę się doczekać przesyłki. Pospiesz się Empik J
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czerwona śmierć czyli narodziny PRL-u Socha Skarbimir
0/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyznania spod szubienicy Hoess Rudolf
4/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa Mata Hari Skinner Richard
0/5
16,49 zł
29,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Dzika dywizja. Wspomnienia 1918-1922 Brzeszczyński Stefan
0/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa 1. Dywizja pancerna w walce Opracowanie zbiorowe
4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Siła męstwa Szandruk Pawło
2/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Hell Pille Lolita
4/5
23,99 zł
26,90 zł
premium 22,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Pamiętniki partyzanta Wyrwa Tadeusz
0/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Garłuch Kulesza Juliusz
0/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 28,01 zł
Inne z tego wydawnictwa W bunkrze "Chrina" Stebelski Chrin Stepan
1.6/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Wśród lasów, wertepów Świderski Marian Dzik
0/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 25,16 zł
Inne z tego wydawnictwa Cichy front Kunicki Aleksander "Rayski"
0/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 25,16 zł
Inne z tego wydawnictwa Wykonać 4444 Opracowanie zbiorowe
0/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje cztery kampanie Łuczyński Wiesław Filip
0/5
22,99 zł
25,90 zł
premium 21,84 zł
Inne z tego wydawnictwa U boku "Ognia" Garbacz Kazimierz Orlik
0/5
31,49 zł
34,90 zł
premium 29,91 zł
Inne z tego wydawnictwa Kubuś, czyli uległość Ionesco Eugene
0/5
36,49 zł
premium 34,66 zł
Inne z tego wydawnictwa Niezłomni. Znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy Rzeszutko Ewa
0/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Z Iwieńca i Stołpców Kuźmiński Józef Jan
0/5
25,99 zł
28,90 zł
premium 24,69 zł
Inne z tego wydawnictwa Kosynierzy warszawscy Opracowanie zbiorowe
4/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich Opracowanie zbiorowe
0/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje życie, mój los Sztubak Antoni Biegun
0/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 25,16 zł
Inne z tego wydawnictwa Zagra-Lin Drzyzga Bernard
4/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 25,16 zł
Inne z tego wydawnictwa Ku czci poległych lotników Opracowanie zbiorowe
0/5
91,99 zł
129,90 zł
premium 87,39 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Wojna, wojna, wojenka Kosicki Stanisław
0/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 28,01 zł
strona produktu - rekomendacje Czerwona burza nad Bałkanami Glantz David M.
0/5
48,49 zł
53,90 zł
premium 46,06 zł
strona produktu - rekomendacje Pięć lat na wojennych ścieżkach Lenczewski Witold
0/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 28,01 zł
strona produktu - rekomendacje Na koniu i pod koniem Podgóreczny Marian
0/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
strona produktu - rekomendacje Śladami gąsienic Marowski Jan
0/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 28,01 zł
strona produktu - rekomendacje Nic dobrego na wojnie Sołonin Mark
4/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
strona produktu - rekomendacje Polscy spadochroniarze Opracowanie zbiorowe
0/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
strona produktu - rekomendacje Batalion Miotła Nizyński Leszek
0/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
strona produktu - rekomendacje Studzianki Przymanowski Janusz
0/5
48,99 zł
54,90 zł
premium 46,54 zł
strona produktu - rekomendacje Ostatni żołnierz polski kampanii roku 1939 Epler Adam
0/5
31,49 zł
34,99 zł
premium 29,91 zł
strona produktu - rekomendacje Polska 1939 Moorhouse Roger
5/5
42,19 zł
64,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Dywizjon 303 Fiedler Arkady
3.2/5
13,49 zł
14,90 zł
premium 10,79 zł
strona produktu - rekomendacje Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz Cyra Adam
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Druga wojna światowa Beevor Antony
4.4/5
48,69 zł
74,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Kobiety Holocaustu Waxman Zoe
5/5
25,94 zł
39,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Niewyjaśnione fakty II wojny światowej Zasada Stanisław
4.5/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 25,16 zł
strona produktu - rekomendacje Wojna w kanałach Pawlina Sebastian
4/5
32,44 zł
49,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Arnhem Beevor Antony
4.8/5
42,19 zł
64,90 zł
premium

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.