Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę (okładka  twarda, 03.2021)

Wszystkie formaty i wydania (5): Cena:

Oferta empik.com : 33,74 zł

33,74 zł 44,99 zł (-25%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

„Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” to list syna do matki, która nie umie czytać. Bohater odkrywa historię rodziny, której najważniejsze wydarzenia rozgrywały się w Wietnamie. Historia ta zaś jest niczym drzwi wiodące do tych sfer życia autora listu, których jego matka nigdy nie znała. Powieść Oceana Vounga to świadectwo zaciekłej, lecz niezaprzeczalnej miłości samotnej matki i jej syna, a zarazem brutalnie szczera opowieść o odkrywaniu męskości i przynależności do rasy oraz klasy. „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” to książka zarówno o mocy opowiadania własnej historii, jak i o utracie ciszy, której nie można usłyszeć.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1261934020
Tytuł: Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę
Autor: Vuong Ocean
Tłumaczenie: Pluszka Adam
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 304
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-03-24
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 211 x 144 x 25
Indeks: 37661335
średnia 4,4
5
59
4
22
3
11
2
2
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
09-04-2021 o godz 19:50 przez: Agnieszka Dolata | Zweryfikowany zakup
  Przeczytałam i rozmyślam. Taka to  książka do rozmyślania potem. Ocean Vuong jest poetą. I to chyba dobrym, a na pewno nagradzanym. I jego pierwsza powieść, o pięknym tytule "Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" (oryginalny tytuł "On Earth We're Briefly Georgeous" trochę inny, ale oddający to samo) jest poetycka. Ale w sposób prawdziwy, brutalny, mocny i jednak też ulotny. Na pewno byla trudna do przetłumaczenia.        Zaskoczyła mnie ta książka,  choć jest trochę taka, jak sobie wyobrażałam, gdy ją kupowałam. Potem przeczytałam więcej opini, negatywnych też i trochę się bałam,  że się zawiodę.  Ale nie. Książka jest piękna. To chyba właściwe określenie. Piękna, bo prawdziwa, nie udającą, że istnieje miłość bez bólu. Miłość do matki, do ukochanego.   Książka jest oparta na życiu autora. Autor ma pochodzenie wietnamsko-amerykanskie, urodził się w Sajgonie. Wychowywały go głównie matka i babka. Słabo znały angielski i on był ich łącznikiem ze światem anglojęzycznym. Już jako mały chłopiec czuł za to odpowiedzialność. A o swoim wietnamskim, mówi, że nie wie, czy to prawdziwy wietnamski, czy wietnamski jego matki. Wyjechał z Wietnamu jako male dziecko. Jego relacja z matką nie należy do łatwych i może ktoś odczytał, że była zła. Ja dostrzegam w niej miłość, niełatwą milość i w końcu zrozumienie i akceptację. Jest jeszcze relacja z babcią  Lan, pełna wietnamskich historii przez nią  opowiadanych. I to bardzo ważna część tej książki. Jest jeszcze Paul i Trevor.   Ocean Vuong spowiada się ze swojej pierwszej miłości, zagłubienia w bialej/nie białej Ameryce, swoich wyborach. Nie pojawia się w tej książce polityka, poprawność polityczna, ale ta książka jest też o tym. Dla mnie ważna i bardzo dobra książka. Taka w sam raz, nie ma zbędnych zdań. Polecam z całego ♡ •
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-04-2021 o godz 11:01 przez: Karol | Zweryfikowany zakup
Jeśli patrząc przed pryzmat historii naszej planety, życie jednostki jest niemożliwie krótkie, jest mrugnięciem oka, jak mówią, to być wspaniałym, nawet od dnia urodzin do dnia śmierci, oznacza bycie wspaniałym tylko prze chwilę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-03-2021 o godz 11:39 przez: Julia Bajkowska | Zweryfikowany zakup
Książka napisana pięknymi, przejmującymi słowami, polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-04-2021 o godz 21:28 przez: Iwona Szpindor | Zweryfikowany zakup
Dal mnie ciężka lektura i nie do końca do mnie trafiła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-03-2022 o godz 17:15 przez: Joanna | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
27-04-2021 o godz 15:32 przez: mom_the_reader
"Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" to autobiograficzny list autora do matki. Ocean Voung, wietnamski pisarz i poeta, odkrywa przed nami losy swojej rodziny, opowiada o dzieciństwie, kiedy nie raz został przez matkę uderzony, wraca do historii narodzin samej matki, do jej związku z ojcem. Dzieli się on również swoją drogą na wyżyny męskości, wspomina o związkach, odkrywaniu homoseksualności, a nawet samych zbliżeniach seksualnych, bólu czy poniżaniu. Ta książka jest obrazem rodzinnym, tego jak ogromny wpływ na trudną teraźniejszość, ma jeszcze trudniejsza, traumatyczna przeszłość. To przerażający dokument będący lekcją, przestrogą, może lustrzanym odbiciem problemów, z którym mierzą się nie tylko Azjaci, ale imigranci, homosekualiści, czy dzieci doświadczające przemocy domowej. Chociaż jestem ogromną fanką literatury poruszającej tematykę poszukiwania własnej tożsamości, segregacji rasowej czy dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej, tak muszę przyznać, że bardzo ciężko było mi przebrnąć przez tę książkę. Naprawdę bardzo doceniam melancholijny, poetycki język autora. Bez wątpienia nleży mu się wielki podziw za umiejętność przelania tak bolesnej historii, uzewnętrznienia się, podzielenia się swoją samotnością czy bezradnością w tak szczerym i głebokim tonie. Czytając przeżywałam momenty wzruszenia, piekącej serce złości, ale najmocniej odczuwałam współczucie. Tak bardzo było mi przykro, że kolejny raz uwagę zwraca się na kolor, że kolejny raz bariera językowa staje się nie do pokonania. Kiedy to wszystko sprawia, że nawet płacz i ból dzieli ludzi, bo płakać też musimy w obcym języku. Ogrom tych problemów, okoliczności jest tak przytłaczający, że czasami myślałam, że może to byłoby łatwiejsze w swoim przekazie gdyby było napisane prozą? Owacje na stojąco dla tłumaczenia, którego autorem jest Adam Pluszka. Nie wiem jak Pan to zrobił, ale stoję i klaszczę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
22-04-2021 o godz 13:48 przez: Agnieszka
Wojskowa interwencja amerykańska w Wietnamie przeprowadzana była w imieniu wolności i obrony zachodnich wartości [sic!] Zastanawiam się, na ile szkoły czy szpitale (bo masowe naloty bombowe nie skupiały się tylko na obiektach wojskowych), tej wolności urągały. Porozrywane ciała dzieci, które niekiedy wciąż trzymały swoje książki, na zawsze utrwaliły się w głowach tych, którzy przeżyli. To część historii rodziny autora, którą wplata w swoją opowieść. Przeżyta trauma rezonuje na kolejne pokolenia. Jego najnowsza książka to w zasadzie list do matki, wyłuszczanie bolącej przeszłości i obraz nowego, amerykańskiego już chłopca. Ta nigdy go nie przeczyta. Nie potrafi. "Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" to prawdziwy węzeł gordyjski. Mnogość i ciężar wątków poraża. Są tu historie dziadków, dyskryminacja, nastoletnie osamotnienie, zamachy, aborcja, choroby psychiczne, uzależnienie od środków psychoaktywnych, a także odkrywanie własnej orientacji seksualnej i doświadczeń z tym związanych. Czytając, ma się wrażenie ogólnego chaosu i sporo w tym racji, choć krytycy widzą w tym sens, podziwiając dźwięk i rytmy słów (stąd liczne nagrody dla twórczości Vuonga). Chaos wynika z dysleksji autora. Takim osobom trudno jest przelewać myśli na papier, bo proces ten wymaga konkretnego schematu a w tym przypadku ciężko o taką organizację. Sam Ocean mówi, że nie zależy mu na estetyce, rwie więc swoją historię wplatając w nią ogrom liryzmu, który miksuje z surrealizmem i groteską. Powstają więc takie zdania... kula cofa się myśli chce zostać we mnie beze mnie jest niczym ponieważ kula bez ciała jest piosenką bez uszu po drugiej stronie miasta zwrócona do okna zastanawiasz się czy znowu podgrzać makaron Vuong przyznaje, że kiedy jego wiadomości są niewystarczające, pojawia się poezja... Chyba nie trzeba tego komentować. Od czytelnika zależy, czy taka literacka mieszanka narracyjna jest do przyjęcia, czy też nie. Osobiście po tej lekturze muszę przeczytać coś klasycznego. 
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-05-2021 o godz 14:06 przez: Katarzyna
To wspaniała, ale i bardzo trudna oraz poruszająca powieść, która niesamowicie mocno oddziałuje na czytelnika, na jego zmysły. Język jest początkowo trudny, dużo w nim metafor. Ba, bez mała cały jest metaforyczny. Nie ukrywam, pierwsze kilka stron było trudnych. Musiałam przywyknąć do stylu wietnamskiego pisarza. Jednak gdy to się stało, lektura była wielką przyjemnością. Trudno jednoznacznie określić, o czym jest książka. Narratorem jest mężczyzna, dziecko imigrantów, dorastający w USA, który pisze list do swojej matki. Matka mieszka ze swoją matka, czyli babką narratora. Żadna z nich nie zna angielskiego, żadna nie potrafi czytać i pisać. W tym liście, powieści, narrator zawiera ...w zasadzie wszystko, co tylko dotyczy jego. Opowiada o swoim życiu, o tym co robił, przechodzi płynnie do tego co czuje, jak czuje i dlaczego tak, a nie inaczej. Do tego dochodzą różne poboczne tematy, które mam wrażenie pączkują w trakcie pisania. Całość przypomina wielkie puzzle złożone z elementów życia. Wspaniali... są w zasadzie o wszystkim. Mnóstwo w nich tematów. Jednak wszystko jest tak zaserwowane, iż w najmniejszym stopniu nie czuć żadnego chaosu. Wszystko ma swoje miejsce, czas. Wszystko jest uporządkowane. To wspaniała, poruszająca historia narratora, ale i jego rodziny, dodatkowo Wietnamu skąd pochodzi jego rodzina oraz USA, gdzie narrator się wychował. Wiem, zawiłe. Jednak gdy wczytacie się w treść wszystko okaże się jasne, przejrzyste. Więcej o treści nie da się napisać. Są takie książki. Trzeba je po prostu przeczytać i samemu poznać, doświadczyć. Książka jest bardzo poruszająca i przedstawiająca trudy życia, takimi jakie są. Lektura wyjątkowa jednak tylko dla cierpliwych, szukających w literaturze czegoś więcej. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-04-2021 o godz 15:23 przez: paniodksiazek
Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę Ocean Vuong W końcu w roku 2021 trafiłam na książkę, która powaliła mnie na ziemię, podeptała a następnie zmiażdżyła emocjonalnie. Deszcz myśli, który mi towarzyszył mi od pierwszych stron ciągle narastał , a pod koniec była to już totalna ulewa. Ta książka jest EPICKA. Jak doszło do tego ,że u nas przeszła bez większego echa ? NIE WIEM. Nie będę się tutaj rozgadywać o fabule, ale nakreślę tylko ,że mamy do czynienia z listem syna do matki. Syna poturbowanego historią rodziny i swoim prywatnym dramatem. Autor otwiera powoli przed nami kolejne drzwi z historii swojego życia używając poetyckiego niejednoznacznego języka, który zabiera czytelnika na karuzelę emocji i przemyśleń. Jestem zachwycona jego stylem, w kilku słowach potrafi zawrzeć tak wiele a to dlatego, że słowa mają ogromną moc. Słowa mają moc i nie potrzebują dosadnego, wymuszonego opisywania odczuć. To wszystko idealnie zostało zawarte między wierszami. Nie pamiętam kiedy użyłam tak wiele znaczników. Miałam ochotę "wyznacznikować" całą książkę. Karteczka na stronie 202 "Po raz pierwszy od dłuższego czasu próbuję uwierzyć w niebo..." następna na 205 i kolejna i kolejna...kończąc na kwintesencji powieści : "Jeśli patrząc przed pryzmat historii naszej planety, życie jednostki jest niemożliwie krótkie, jest mrugnięciem oka, jak mówią, to być wspaniałym, nawet od dnia urodzin do dnia śmierci, oznacza bycie wspaniałym tylko przez chwilę." A ta powieść nie jest wspaniała tylko przez chwilę, jest wspaniała dokładnie przez 278 stron. Instagram:kawaliteracka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-03-2021 o godz 13:42 przez: agnethaczyta
"Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" to intymny i bardzo poruszający list syna do matki, która nie umie czytać. Być może fakt, że matka prawdopodobnie z wiadomych powodów nigdy tego listu nie przeczyta daje bohaterowi pewną odwagę, by pisać o takich sferach życia, o których matka nie miała pojęcia. Ta książka to niesamowicie szczere i brutalne rozliczenie się z kwestią rasy i mitem męskości. "Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" uwiera, momentami boli i nie pozwala o sobie zapomnieć. To opowieść o tym, jak to jest być zwykłym, biednym "żółtkiem" w USA, w dodatku gejem lub niepiśmiennym i nieznającym języka, tak jak jego matka. Opowiedziana rodzinna historia rozgrywa się od wojny w Wietnamie poprzez współczesną Amerykę pogrążoną w nałogu, przemocy i traumie. Jak mówi sam autor, jest to historia, która ma wiele wspólnego z jego życiorysem, jednak nie odwzorowuje go całkowicie. Ocean Voung przełamuje niejedno tabu. Piękny i poetycki sposób pisania jeszcze bardziej wzmaga wszystkie odczuwane przez nas emocje i jest dla mnie największą zaletą tej książki. Zresztą Ocean Vuong jest bardzo cenionym poetą, więc doskonale rozumie moc słowa. Najchętniej czytałabym tę książkę z ołówkiem w ręku, tyle w niej świetnych cytatów. Ogromne brawa za świetny przekład dla Adama Pluszki 👏 Z ciekawości googluję kim jest i jak wygląda Ocean Vuong. Wyświetlają mi się zdjęcia drobnej postury, niewysokiego młodego chłopaka, a później czytam opis: "Jestem co najmniej cztery razy silniejszy niż wyglądam" i już wiem, o co chodzi...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-07-2021 o godz 10:25 przez: k.tomzynska
Jest to niezwykle przejmująca książka, która jest zbiorem listów syna do matki, która nie potrafi czytać.To dramatyczna historia o wojnie, emigracji, przemijaniu i trudnej miłości do matki. Mamy tutaj do czynienia z dwoma typami wojny - wietnamską oraz wewnętrzną (z własnymi słabościami, nałogami, myślami i co najważniejsze samym sobą). Autor opisuje jak się czuł będąc „żółtkiem” w USA, osobom naznaczoną wojną wietnamską i gejem. Opisuje o przemocy jaką musiał znosić ze strony chorej matki… Pomimo, że książka dotyka trudnych tematów to język jakim posługuje się autor jest przepiękny i dość mocno poetycki. Nie zabraknie także rozczuleń, jednak w połączeniu z brutalnymi scenami tworzą one dość dziwny obraz, który trudno było mi odebrać. Emocje bohatera, a zarazem autora były autentyczne co da się wyczuć, a dzięki temu czytelnik odbiera każde słowo ze zdwojoną siła. Książka jest bolesna, przejmująca, ale i zarazem piękna. Wydarzenia o których nie chcielibyśmy nigdy czytać autor przedstawia pięknymi słowami, dzięki czemu pochłaniamy książkę strona za stroną z zapartym tchem. Sięgnijcie po nią i sami się przekonajcie o jakim bolesnym pięknie mowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
07-05-2021 o godz 13:33 przez: instagram.com/mommy.book
Ocean Vuong jest poetą, co totalnie daje się odczuć, bo "Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę" napisana jest niesamowicie poetyckim, górnolotnym językiem. Natomiast ja nie jestem fanką tego typu słownictwa w historiach, które mają poruszyć cząstkę mojej wrażliwości, gdyż umyka mi gdzieś ona pośród tych pięknych frazesów przeistaczających się niekiedy w przeintelektualizowany bełkot. Wolałabym jednak prostą życiową historię, nieokraszoną żadnymi dodatkami, ale surową w swoim realizmie - to rusza mnie najbardziej i nie sprawia, iż gubię się wśród wszechogarniającego chaosu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Slammed Hoover Colleen
4.6/5
36,66 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Point of Retreat Hoover Colleen
4.6/5
35,10 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Furia Moss Marcel
4.7/5
36,23 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Włosi Hooper John
4.8/5
24,99 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia Meller Marcin
4.6/5
34,62 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie Yanagihara Hanya
4.8/5
62,17 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984 Orwell George
4.8/5
26,61 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko Hausmann Romy
4.6/5
35,06 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.7/5
11,94 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdzie jesteś, piękny świecie Rooney Sally
4.2/5
31,94 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie Rooney Sally
4.0/5
33,40 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona Sinicka Alicja
4.6/5
34,58 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka Michaelides Alex
4.5/5
30,12 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa This Girl Hoover Colleen
5/5
33,74 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1 Mull Brandon
4.6/5
35,99 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Też tak mam Kostyszyn Magdalena
4.5/5
24,94 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zero Elsberg Marc
5/5
32,41 zł
46,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego