Churchill. Najlepszy sojusznik Polski? (okładka  twarda, 09.2016)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W Polsce żyje czarna legenda Churchilla, wedle której jest on winien wszystkich nieszczęść, jakie spotkały Polskę w 1945 roku i później, gdy była sowieckim satelitą. Do jej powstania przyczynili się zawiedzeni antykomuniści i usłużni wobec władz krajowi historycy. Książka Kisielewskiego ukazuje uwarunkowania, w których Churchill działał, i skomplikowane przyczyny, które zmusiły go do ustępstw wobec Stalina. Autor osadza polityczne gry Churchilla ze Stalinem w kontekście ówczesnej sytuacji geostrategicznej w Europie i dowodzi, że to, co historycy przedstawiają jako „sprzedanie Stalinowi połowy Europy”, było ze strony Churchilla desperacką próbą zachowania w owej połowie wpływów Zachodu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1126146973
Tytuł: Churchill. Najlepszy sojusznik Polski?
Autor: Kisielewski Tadeusz A.
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 408
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-27
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 234 x 35 x 162
Okres historyczny: alianci – II wojna
Indeks: 19831060
średnia 4,7
5
5
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
25-08-2021 o godz 19:34 przez: Karol Kraśniewski | Zweryfikowany zakup
Super książka pokazała nowy punkt widzenia warta nawet bardzo warta przeczytania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-12-2018 o godz 20:54 przez: Robert Dobilis | Zweryfikowany zakup
Arcy ciekawa książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-10-2016 o godz 17:54 przez: Mechaniczna Kulturacja
Tadeusz Antoni Kisielewski to autor wielu ciekawych i stawiających mocne tezy publikacji oraz prac. Jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych. Zajmuje się geopolityką i geostrategią. Autor licznych książek, z których większość ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. W swoich publikacjach odnosi się przede wszystkim do historii i wydarzeń z okresu II wś, w których zadaje wiele niewygodnych pytań dotyczących między innymi Katynia i katastrofy gibraltarskiej.

W swojej najnowszej książce także wychodzi naprzeciw utartym i powielanym przez wielu historyków schematom. Otóż, zadaje pytanie czy Churchill był najlepszym sojusznikiem Polski? Jak jednak wiadomo działania Wielkiej Brytanii i samego Churchilla, który w latach 1940 - 1945 był premierem Królestwa, doprowadziły do utraty przez Polskę połowy terytorium. Czy jednak jest to wina samego Churchilla?

Autor podejmuje polemikę z tą tezą. Zwraca przede wszystkim uwagę na fakt, że Wielka Brytania tocząc wojnę z III Rzeszą, musiała także liczyć się z sojusznikami. Okazuje się, że Churchill sam nie byłby w stanie wygrać wojny. Potrzebował sojuszników, co sprawiło że z czasem całkowicie uzależniony był nie tylko od Stalina, ale także od Roosvelta, od którego to zależała jego pozycja w wielkiej trójce. Kisielewski ukazuje ze szczegółami polityczne rozgrywki tej trójki, omawiając każde decyzje przez pryzmat ówczesnej sytuacji politycznej nie tylko w Europie, ale także na świecie.

Jednak sama osoba Churchilla nie jest też tu najważniejsza. Autor bowiem bardzo duża miejsca poświęca samej sytuacji politycznej i geopolitycznej w czasie II wojny światowej, ale także wiele lat przed jej wybuchem. Dokładnie omawia każdy element, który miał jakiekolwiek skutki i wpływ na przyszłość kontynentu. Stara się także zaprezentować losy samego imperium brytyjskiego w czasach jego potęgi. Przedstawia wielu polityków, którzy również rozgrywali w tamtych czasach pionki. Prezentuje wiele decyzji, które w taki czy inny sposób odbijały się na losach Europy.

Ukazuje także życie i losy samego Churchilla. Etapy dojścia przez niego do władzy. Przedstawia jego młodość, to co go ukształtowało i miało największy wpływ na niego samego. Czytelnik może się zapoznać z jego karierą polityczną, sukcesami, ale także porażkami, których to kilku doświadczył. Co jednak najważniejsze możemy przeczytać o jego zmaganiach wojennych z Adolfem Hitlerem oraz zobaczyć kto tak naprawdę rozgrywał karty podczas zdradliwych konferencji w Teheranie i Jałcie.

Z najnowszej książki Kisielewskiego możemy się dowiedzieć, że Churchil nie miał tak naprawdę wiele do powiedzenia. Całkowicie uzależniony był od Stalina, bez którego prawdopodobnie wygrać wojny nie był w stanie. To samo dotyczy także Roosevelta. Co ciekawe, autor wysuwa tezę, że sprzedanie sowietom połowy Europy, w tym odebranie połowy terytorium Rzeczpospolitej było desperacką próbą zachowania wpływów przez Aliantów w drugiej połowie Europy.

Czy to jednak z naszej perspektywy coś zmienia? Na to pytanie nie ma na pewno prostej odpowiedzi. Autor stara się patrzeć na osobę Churchilla przez pryzmat ówczesnej sytuacji w Europie i stara się z góry go nie obwiniać o wszelkie nieszczęścia, które spadły na nasz naród. Być może gdyby nie on Polski nie byłoby wcale na mapie. Z drugiej jednak strony, gdyby nie on, a więcej dowódców pokroju choćby generała Pattona, sowieci zmuszeni byliby do odwrotu. Są to oczywiście czysto teoretyczne gdybania, które nie maja żadnego wpływu na naszą rzeczywistość. Niemniej jednak, fakty które autor ukazuje w swojej najnowszej książce, są bardzo intrygujące i pozwalają czytelnikowi odnaleźć się w zagmatwanych czasach Drugiej Wojny Światowej. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/10/churchil-najlepszy-sojusznik-polski.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-11-2016 o godz 23:31 przez: Arturion
Pytanie zawarte w tytule książki u wielu Polaków starej daty wywołuje zgrzytanie zębów. Kisielewski jednak odpowiada na nei zdecydowanie twierdząco. To prawda, że sprzedała nas w Teheranie "wielka trójka", ale też akurat premier Wielkiej Brytanii był tym najmniej liczącym się z wielkich koalicjantów. W konsekwencji w Jałcie starał się tylko ratować pozory potęgi Imperium. No i gra szła o resztę Europy, w której nastroje były komunizmowi bardzo przyjazne.
Churchill wręcz walczył ze Stalinem i - co gorsza - z Roosveltem o jak najkorzystniejsze dla Polski warunki. Roosvelt Polskę i kraje bałtyckie odpuścił od razu zafascynowany osobowością "Wujka Joe". Nie przyjmował, jakby nie wiedział, do świadomości, że gros potęgi Stalin zawdzięcza głównie jego dostawom wojennym. Prezydent USA grał wraz ze Stalinem, by osłabić Wielką Brytanię i wyznaczyć jej dalsze miejsce w powojennym ładzie.
Biorąc to wszystko pod uwagę nie mogliśmy - zdaniem Kisielewskiego - otrzymać więcej. No, może udział w londyńskiej paradzie zwycięstwa (Stalin sobie tego nie życzył) i korzystniejszy sposób rozformowania wojsk polskich na Zachodzie. Ale raczej nie więcej. Winston Churchill zrobił, co mógł, a niedługo potem stracił władzę, a my resztki pozycji przetargowej.
Z książki dowiadujemy się też wiele o samym Churchillu jako człowieku i polityku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-02-2017 o godz 13:21 przez: Vinci
duzo nowosci, sporo analiz. Interesujac sie historia 2 wojny nie sposób sie przy tej ksiazce nudzic
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ukraińcy
4.2/5
35,56 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miss Dior
5/5
59,72 zł
99,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Smak trucizny
4.8/5
31,74 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona
4.7/5
29,64 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zero grawitacji
4.7/5
31,14 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda
4.7/5
30,44 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pakiet: Kroniki Diuny
4.8/5
163,49 zł
249,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego