Wilczyca (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Człowiek stał się panem świata przez swoją obsesję zabijania. Zaopatrzony w broń decyduje o przetrwaniu tych, których uzna za słabszych.

Jedną z jego ofiar stała się Szóstka, najbardziej znana na świecie wilczyca, obserwowana w social mediach przez miliony ludzi. Silna przywódczyni stada, inteligentna wojowniczka i kochająca matka. Przez jednych uwielbiana za wyjątkową waleczność, przez innych traktowana wyłącznie jako zwierzę do odstrzelenia. Pewnego dnia Szóstka ginie z rąk bezwzględnego myśliwego.

Nate Blakeslee, uznany reporter śledczy, wprowadza nas w burzliwy spór między politykami, myśliwymi i obrońcami przyrody, którego osią jest życie i śmierć fascynującej wilczycy. Rozmowy z przedstawicielami wszystkich stron, materiały sądowe i prasowe autora tworzą wyjątkowy obraz konfliktu nierównych przeciwników – cywilizacji i natury. Czy człowiek może decydować o jej losie?

WWF Polska poleca

Wilk był niegdyś jednym z najbardziej rozpowszechnionych na półkuli północnej drapieżników. Przez wieki bezwzględnie tępiony zniknął z większości obszaru Ameryki Północnej i zachodniej Europy. Dopiero w drugiej połowie XX wieku przyszło opamiętanie i zaczęto chronić wilki.

Książka "Wilczyca" opowiada o powrocie wilków do Parku Narodowego Yellowstone i ich rozprzestrzenianiu się na sąsiednie tereny, co wywołuje ostry sprzeciw ranczerów i myśliwych (wspieranych przez niektórych polityków). W Polsce sytuacja wilka jest lepsza. Po objęciu w 1998 roku gatunku ochroną ścisłą udało się zbudować poparcie społeczne dla ekspansji wilka w naszym kraju – dzięki temu wilki z Polski mogą ponownie kolonizować obszary w zachodniej Europie. Nie byłoby to jednak możliwe bez prowadzonych między innymi przez WWF Polska wieloletnich programów ochrony: zabezpieczania zwierząt hodowlanych przed wilkami, edukacji hodowców i budowania pozytywnego postrzegania tego gatunku. Skoro nam się udało, może udać się również w innych krajach.

"Wilczyca jest godną polecania lekturą. W ciekawy sposób opisuje życie wilków – głównie poprzez historię wadery o imieniu Szóstka, jej tragicznej śmierci i wywołanego nią poruszenia społecznego. Książka pokazuje też bardzo różne postawy ludzi wobec wilków oraz trudną walkę, jaką podejmują pasjonaci, by chronić te piękne i charyzmatyczne zwierzęta".
Stefan Jakimiuk, Starszy Ekspert ds. Ochrony Gatunków WWF Polska

"Wilczyca to fascynująca historia jednego z najważniejszych dokonań obrońców przyrody – przywrócenia populacji wilka w Parku Narodowym Yellowstone. W Polsce, gdzie wilki są chronione i cieszą się powszechną sympatią, tę książkę powinniśmy czytać jako ostrzeżenie przed czymś, do czego nigdy nie możemy dopuścić".
Adam Wajrak


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wilczyca
Autor: Blakeslee Nate
Tłumaczenie: Tomczak Martyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-03-14
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Indeks: 25393217
 
średnia 5
5
30
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
31 recenzji
5/5
06-12-2019 o godz 10:11 Anonim dodał recenzję:
Pozycja obowiązkowa, dla każdego i do przeczytania ze zrozumieniem...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-12-2018 o godz 14:08 Magdalena Czekalska dodał recenzję:
Dla miłośników tych wspaniałych zwierząt moim zdaniem obowiązkowa lektura. Wciągająca, napisana całkiem przyjemnym językiem książka. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-10-2018 o godz 21:28 Anonim dodał recenzję:
Nie wiem skąd tak wysokie oceny. Książka nudna. Zwyczajnie nudna. Przeczytałem 2/3 i odłożyłem na półkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-05-2018 o godz 01:13 AshesAshes dodał recenzję:
Wilczyca powinna trafić na półkę tuż obok Wilka zwanego Romeo. Obie prezentują świetny reportaż, opisując życie i śmierć wilków. W to wszystko wplątuje się polityka, uczucia, osobiste przywiązania. Bez dwóch zdań, Wilczyca to jeden z najlepszych reportaży wydanych w pierwszej połowie tego roku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-04-2018 o godz 22:36 agata brzezinska dodał recenzję:
Super książka, wciągająca a zarazem dużo można się z niej dowiedzieć na temat życia wilków.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-04-2018 o godz 16:07 Anonim dodał recenzję:
Wilczyca to jedna z tych książek, która zostaje w głowie na dłużej. To niezwykła opowieść, która pokazuje z bliska niezwykły świat wilków, ale także o zagrożeniach ze strony człowieka. Skłania do refleksji, zadania ważnych pytań m.in. jak bardzo można ingerować w naturę i kto ma prawo do decydowania o zabijaniu zwierząt. Bez wątpienia książka warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-04-2018 o godz 19:37 Anonim dodał recenzję:
😍😍😍😍😍😍Super jak wszystko w Empiku zwłaszcza książki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-03-2018 o godz 15:57 Zbigniew Wietecki dodał recenzję:
Cóż Mi pozostaje napisać skoro poniższe recenzje zawierają wszystko co odczuwam po przeczytaniu w/w książki. Może jedynie tylko to: ,,szanujmy i chrońmy wilki, tak wiele od ludzi wycierpiały"
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-03-2018 o godz 09:34 rudymspojrzeniem.pl dodał recenzję:
Książka Nate Blakeslee opowiada o reintrodukcji wilka w Parku Narodowym Yellowstone. O skrajnych emocjach, które wiążą się z powrotem tych zwierząt na dawno przez nie niezamieszkane tereny stanów Wyoming, Idaho i Montana. Od niezwykłej fascynacji tymi dzikimi zwierzętami prezentowanej chociażby przez pracowników parku czy też zwykłych miłośników przyrody, po wręcz obsesyjną niechęć miejscowej społeczności myśliwych i ranczerów. Autor w swojej książce , w niezwykły sposób, ukazuje nam także życie wilczej watahy, zwyczajów w niej panujących a także unikatowej w świecie zwierząt hierarchii. „Wilczyca” to świetnie napisany reportaż, który czyta się z wielką uwagą. Pozycja godna polecenia, nie tylko dla miłośników przyrody. [www.rudymspojrzeniem.pl]
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-03-2018 o godz 21:20 marysza dodał recenzję:
Ciężko jest mi pisać recenzję tej książki ponieważ wywołała u mnie tyle skrajnych emocji, że sama nie wiem na których powinnam się skupić. Książka jest reportażem napisanym zaskakująco przyjemnym językiem i sama odebrałam ją bardziej jak powieść, niż reportaż. Jest to fascynująca historia walki dobra ze złem, ale sami musicie określić kto w tej opowieści jest tym złym, a kto tym dobrym bo punkt widzenia może się zmieniać po każdym rozdziale. Szóstka - jedna z najbardziej znanych wilczyc Parku Yellowstone pozwala przyrodnikom i obserwatorom poznać prawdziwą naturę wilka, relacje członków watahy i to, jak wiele wspólnego mają z gatunkiem, który zdominował planetę. Przygody Szóstki i jej watahy, oraz innych wilków z Parku Yellowstone, są dokładnie opisane dzięki notatkom, które każdego dnia sporządzali obserwatorzy pracujący w parku. Wiemy, że wszystko co opisane w książce działo się naprawdę a to wzbudza jeszcze większe emocje. Poleciłabym tę książkę wszystkim miłośnikom przyrody i powieści o zwierzętach. Każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno dużo nauki wyciągnie z ponad 20 letniej historii reintrodukcji wilków do stanu Wyoming.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-03-2018 o godz 10:01 Marlena dodał recenzję:
"Wilczyca" to piękny i zarazem trudny reportaż. Z jednej strony opowiada o fascynujących wilkach, ich życiu i śmierci. Miejscami nieco brutalnie, ale wciąż szczerze o hierarchi w stadzie i wilczych zwyczajach. Z drugiej strony w tej całej histori mamy też człowieka. Tego który obserwuje wilki i zrobi wszystko by wróciły na obszar parku Yellowstone, oraz tego dla którego wilk jest wrogiem. Serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-03-2018 o godz 23:35 anonymous dodał recenzję:
Piękna choć smutna historia opowiadająca o losach niezwykle charyzmatycznej wilczycy Szóstki i jej watahy. Dzieki bardzo obrazowym opisom autora można przenieść się do parku Yellowstone i poczuć się jak jeden z tamtejszych obserwatorów. Mamy szanse podejrzeć i poznać codzienne życie wilków, ich cechy i zwyczaje. Nie jest to lekka lektura ponieważ opisuje jak my ludzie potrafimy być brutalni i bezwzględni wobec natury i dzikich zwierząt, lecz jest zdecydowanie warta polecenia. Dzięki niej zdałam sobie sprawę jak ciężki los maja te piękne zwierzęta i teraz wiem, ze nie powinnismy się ich obawiać lecz je chronić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-03-2018 o godz 21:09 Anonim dodał recenzję:
Znakomity reportaż. Książka, którą masz ochotę czytać powoli, bo czytając masz przed oczami wilki z Yellowstone i czujesz się tak, jakbyś tam był. Świetna dziennikarska robota autora, który pokazał nie tylko niezwykłe życie wilków, ale też różne postawy ludzi i punkt widzenia. No i udało mu się dotrzeć do myśliwego, który zabił Szóstkę. Książka dla wszystkich, którzy wilki kochają i dla tych, którzy boją się ich i mają wątpliwości, czy są nam potrzebne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-03-2018 o godz 18:41 GRZEGORZ MIĘTKIEWICZ dodał recenzję:
Niesamowita książka o zwyczajach wilków i człowieku, który chciałby ingerować w ich życie. To opowieść o tym jaki wpływ mają wilki na życie innych gatunków zwierząt, o zależności i bezwzględności. O życiu i śmierci. Pięknie napisana przez Nate Blakeslee, polecam 👍
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-03-2018 o godz 12:47 Kams dodał recenzję:
„Wilczyca” to przejmująca książka przedstawiająca relację człowiek-natura. Już pierwsze kilka stron zmusza do refleksji nad tym, do czego człowiek ma prawo, a do czego nie powinien go mieć. W jakim stopniu ingeruje w dziki świat i kontroluje naturalne środowisko. Jak postrzega naturę, życie zwierząt i ich rolę w przyrodzie. Ta poruszająca lektura pozwala czytelnikowi poznać fascynujący świat przyrody, który nie raz bywa jednak okrutny. Książkę czyta się jednym tchem, choć warto jest zatrzymywać się na chwilę, by móc zastanowić się nad wieloma ważnymi kwestiami, które porusza „Wilczyca”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-03-2018 o godz 09:22 FarmDiary dodał recenzję:
Książka amerykańskiego reportera śledczego Nate'a Blakeslee opowiada historię wilczycy z Parku Narodowego Yellowstone. Naszą bohaterka jest Szóstka, silną przywódczynią stada. Obserwowana w social mediach przez miliony ludzi. Przez jednych uwielbiana przez innych traktowana jedynie jako zwierzę do odstrzelenia. Ksiazka przedstawia nie tylko historie wilkow, ich dorastanie, relacje w stadzie, próby przeżycia, ale i roznych ludzi tych ktorzy tocza trudną walke by chronić te piekne zwierzeta oraz tych dla ktorych polowanie jest "pasją i tradycją". Lektura wtrakcie czytania dostarcza wielu emocji - od wzruszenia, radości, po wzburzenie, złość i niezgodę na wydarzenia w niej przedstawione. Przeczytajcie, poznajcie Szóstkę i jej towarzyszy, spojrzycie inaczej na te piękne, mądre zwierzęta!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-03-2018 o godz 13:17 Ja Gosia dodał recenzję:
„Wilczyca” Nate Blakeslee’a to historia odwiecznej walki cywilizacji z naturą, to walka człowieka z człowiekiem o tę naturę właśnie. Jak daleko, jak bardzo jesteśmy w stanie ingerować w dziki, naturalny świat, a przede wszystkim czy mamy do tego prawo? Czy w imię własnych interesów, zagarniania coraz większych przestrzeni pod własne władanie mamy prawo prawem zmieniać to, co powinno pozostać dzikie? Właśnie, czy powinno? „Wilczyca” jest opowieścią o wilkach, o przywróceniu ich populacji w Parku Narodowym Yellowstone, o życiu jednej z najbardziej popularnych wilczyc zwanej Szóstką, ale głównie poznajemy nie świat wilków, ale człowieka, jego patrzenia, postrzegania natury, siły broni, bezwzględności i nierównej walki. To spór między myśliwymi, obrońcami przyrody i politykami. I jak zazwyczaj w takich historiach wilki i ich życie stanowią tylko tło do rozgrywek między ludźmi. Każdy ma swoje racje, każdy wierzy we własne przekonania, a nieświadome zwierzęta próbują przetrwać kolejną zimę i przeżyć kolejną wiosnę. „Wilczyca” przybliża nas do świata wilków, ich zwyczajów, zachowań, obserwujemy zabawę szczeniaków, polowania, walki o przywództwo... podążamy za Szóstką i jej watahą poznając fascynujący świat dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, poznajemy wyjątkową waderę od młodości, aż po śmierć, która wzbudziła ogromne społeczne poruszenie. Wyobraźnia zabiera nas na skalne zbocze Yellowstone, wieje wiatr, nieogarnięta przestrzeń... wolność... i nagle strzał, historia Szóstki się kończy, ale nie historia wilków, ich walka trwa, ale same jej nie wygrają. To książka warta przeczytania nie tylko dla miłośników wilków, ale również tych, którzy dopiero chcą poznać ich świat, jak i dla wszystkich, którym temat Natury jest najzwyczajniej bliski i ważny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-03-2018 o godz 09:14 Anonim dodał recenzję:
Książka, pod patronatem WWF Polska, po którą każdy powinien sięgnąć. Dotyka współżycia człowiek-natura. Ich zależności, gdzie człowiek zapomina jak wiele zawdzięcza naturze i zwierzętom bez których nie ma jego egzystencji, wykorzystując ją stara się dominować. "Wilczyca" ukazuje nam świat pięknych wilków i człowieka który na nich poluje spełniając swoje zachcianki, nazywając się "Myśliwym" 😈, a kto dał człowiekowi prawo do odbierania życia tym pięknym zwierzętom... ? To także piękna opowieść  o sile miłości, lojalności i wierności w świecie wilków. Ukazuje nam walkę ludzi o prztrwanie tych pieknych zwierząt a borykających sie z przepisami, z systemem polityki...  Książka bardzo emocjonująca... przeczytajcie, naprawdę warto👌
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-03-2018 o godz 08:48 Daria Wieteska dodał recenzję:
Czytając "Wilczycę" doświadczam wielu uczuć -od radości po wielką wściekłość i bezsilność. To wspaniała książka, reportaż, który czyta się, jak najlepszą powieść. Czuję wzruszenie , czytając o małych wilczkach, które uczą się świata, są nieporadne i psocą, jak każdy szczeniak. Wyrastają na piękne, mądre, silne zwierzęta, mające swoje zasady, prawa i hierarchię. A potem jednym strzałem ktoś kończy te piękne, wilcze istnienia -bo tak, bo może, bo ma naboje ,a wilk jest świetnym trofeum.. Myślę też o badaczach z Parku Narodowego Yellowstone ( i wszystkich innych), których z tymi zwierzętami łączą niezwykłe więzi.. Towarzyszą im nieraz od maleńkości, dbają o ich lepszy byt, obserwują, nieraz ratują z opresji.. To przecież dzięki nim - tak wiele wiemy o wilkach A potem jednym strzałem ktoś im zabiera to wszystko.. -bo może.. Nigdy, przenigdy nie pojmę - jak ktoś dla własnej rozrywki czy dla samego zabijania - celuje w bezbronne zwierzę. To książka piękna, ale niełatwa- emocjonalnie. Momentami chciałoby się wypisać z gatunku "człowiek".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-03-2018 o godz 13:25 yoshimitsu150 dodał recenzję:
Książkę czyta się w zasadzie jednym tchem. Zabrałem ja na krótki wypad w góry i dosyć szybko pochłonąłem. Świetny temat, fajnie napisana. Polecam !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Warsztaty intymności Szeżyńska Agnieszka
3.8/5
24,85 zł
39,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Mleko i miód. Milk and Honey Kaur Rupi
4.4/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Moja mroczna Vanesso Russell Kate Elizabeth
4.2/5
26,24 zł
39,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Hopeless Hoover Colleen
4.7/5
26,99 zł
34,90 zł
premium 23,65 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdyby nie ty Hoover Colleen
4.4/5
30,99 zł
39,99 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Smak zdrowia Maciąg Agnieszka
4.2/5
31,00 zł
49,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Sekretne życie drzew Wohlleben Peter
4.2/5
26,99 zł
34,90 zł
premium 24,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Too Late Hoover Colleen
4.4/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Now. Maybe Not Hoover Colleen
4.4/5
30,99 zł
39,99 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozmaryn i róże. Podróż do samej siebie Maciąg Agnieszka
4.3/5
39,13 zł
59,90 zł
premium 37,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Lokatorka Delaney JP
4.3/5
28,49 zł
36,90 zł
premium 24,26 zł
Inne z tego wydawnictwa Jej pierwszy błąd Jones Sandie
5/5
34,99 zł
39,99 zł
premium 33,24 zł
Inne z tego wydawnictwa Troskliwa Wrobel Stephanie
4.7/5
29,99 zł
39,99 zł
premium 28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatnie zlecenie Wilk Katarzyna
3.7/5
35,49 zł
39,99 zł
premium 33,71 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.