Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat. Część 2 (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 44,49 zł

44,49 zł 49,90 zł (-11%)
35,59 zł + dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Wśród  kolejnych trzydziestu dwóch sławnych na świecie Polaków są; konstruktorzy, kompozytorzy, naukowcy, artyści. Przedstawienie następnej grupy rodaków, którzy osiągnęli ogromny sukces nie było trudne, jest ich wielu. Poznajemy m.in. znakomitego inżyniera ze Strzyżowa, niewielkiej miejscowości na Lubelszczyżnie, który zaprojektował pojazd księżycowy. To nasz konstruktor  Mieczysław Bekker jest twórcą pojazdu wykorzystywanego na księżycu przez wyprawy Apollo. Antoni Cierplikowski to słynny Antoine, czesał m.in. Gretę Garbo, Marlenę Dietrich czy Ewę Curie. Twórcą najbardziej  znanej na świecie marki kosmetyków Max Factor też jest Polak Maksymilian Faktorowicz. Na największych scenach operowych świata  występowała i urzekała melomanów swym talentem Ada Sari. Primadonna  urodziła się w Wadowicach.

To tylko kilkoro z wielu prezentowanych w książce Polaków. Ich dokonania są wielkim wkładem w światowy postęp i kulturę.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat. Część 2
Autor: Borucki Marek
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 496
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-04-13
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 45 x 249 x 177
Indeks: 19015453
 
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
5 recenzji
24-08-2018 o godz 11:43 Maria Jastrzębska dodał recenzję:
Książka bardzo potrzebna. Jak dużo można się nauczyć czytając dzieje tych wspaniałych ludzi. Maria
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-10-2016 o godz 12:48 www.arabiasaudyjska-ksa.blogspot.com dodał recenzję:
Pamiętacie może taki „świetny” niemiecki kabaret, w którym z iście teutońskim humorem i subtelnością facet, który miał czelność nazywać się komikiem pokazywał jak Polacy szukają min?
Otóż "zakrywają uszy rękoma i tupią wokół siebie"
I o ile nie mam pretensji do trefnisia rozbawiającego „wąsatych Hansów”, że nie wie, że to polski inżynier Józef Kosacki wynalazł ręczny wykrywacz min, to brak takiej wiedzy wśród ludzi w naszym kraju drażni mnie niesamowicie. Podobnie jak pominięcie wkładu polskich naukowców - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w złamaniu szyfru „Enigmy”, którą to zasługę raczyli sobie przywłaszczyć nasi, że tak sobie zażartuję, sojusznicy z Wielkiej Brytanii. Osiągnięć tych wybitnych polskich uczonych nauczyliśmy się bronić wcześniej. O poruczniku Józefie Kosackim zapomniano.
Podobnie jak o współtwórcy bomby atomowej Stanisławie Ulamie, przedstawicielowi znakomitej polskiej szkoły lwowskich matematyków. To również Stan Ulam i jego obliczenie umożliwiły wyprodukowanie bomby wodorowej, do której ojcostwa przyznawał się kolejny przedstawiciel „sojuszników" tym razem zza Wielkiej Wody niejaki Edward Teller. To, że jego obliczenia były błędne, a rację miał prof. Ulam jakoś umknęło jego wątłej pamięci.
Ale nie tylko bliska memu sercu inżynieria byłaby uboższa bez Polaków.
Twórcą współczesnego… pszczelarstwa jest również nasz rodak – ks. dr Jan Dzierżon. Co ciekawe, nigdy nie studiował na kierunkach przyrodniczych. Jedynie wrodzony talent i pracowitość przyniosła mu sławę „księcia pszczół”. Stworzył na przykład prototyp ramek oraz rozbieranych uli, bez których nie wyobraża sobie pracy żaden współczesny pszczelarz.
Mówią Wam coś nazwiska Leibniz lub Pascal ?
„No jasne” - powiecie pewnie z oburzeniem.
A to w takim razie – Abraham Stern?
A tu już gorzej, bo kto by się przejmował dziełami prostego Żyda z Hrubieszowa?
Jednak w czasach, kiedy żył ten starozakonny Polak, bo językiem ojczystym był dla Abrahama język polski, żył i działał też wybitny polski ksiądz – Stanisław Staszic. I to on, kiedy dowiedział się o wyjątkowo zdolnym praktykancie hrubieszowskiego zegarmistrza objął młodego Sterna swym patronatem.
Dzięki temu patronatowi Abraham wynalazł: mechaniczną młockarnię, piłę tartaczną oraz żniwiarkę zastępującą przy pracy nawet kilkadziesiąt osób.
„A gdzie Pascal i Leibniz ?” pewnie ktoś zagrzmi.
Otóż maszyna licząca Abrahama Sterna potrafiła nieco więcej, niż maszyny liczące obu pozostałych znakomitości, uznawanych za ojców informatyki.
Arytmometr Sterna był mniej zawodny od „rachmistrza krokowego” Leibniza, a od maszyny Pascala różnił się "drobiazgiem" – nie tylko liczył (i się nie mylił tak często, jak wynalazek Francuza), ale jeszcze przy samej znajomości cyfr, umożliwiał użytkownikowi bez znajomości nawet podstaw matematyki obliczenia arytmetyczne poprzez… kręcenie korbką. Najnowocześniejsza jakbyśmy to dziś nazwali „rozwojowa” wersja urządzenia Abrahama Sterna pozwalała na obliczenie w ten sam sposób pierwiastków kwadratowych.
Te i pozostałe 29 podobnych biogramów wybitnych Polaków znajdziecie w tej niesamowicie interesującej lekturze. Drugi tom w niczym nie ustępuje pierwszemu. Autor wykonał gigantyczną pracę i warto z zebranej przez niego wiedzy skorzystać, nie tylko.... ku pokrzepieniu serc.
Tych znamienitych Polaków z Ojczyzny wypędzały wojny, komunizm lub w niektórych przypadkach antysemityzm. Jednak od niemal 30 lat Polski nie dotykają zagrożenia wojenne, żyjemy podobno w kraju demokratycznym i niepodległym. Ciekaw jestem jakich wymówek będą używać ludzie odpowiedzialni za kierowanie naszym państwem, kiedy w przyszłości, ktoś zapyta ich dlaczego obecnie wybitni Polacy, którzy z pewnością zapiszą się na kartach historii również emigrują.
Czy przekleństwem naszego kraju jest to, że zawsze będziemy traktowani, jako miejsce w którym buduje się montownie, a nie laboratoria badawcze ?
Kiedy wreszcie przestaniemy być postrzegani jako rezerwuar taniej siły roboczej, a wspierani przez silne i mądre państwo staniemy się równorzędnymi partnerami przy projektach, które zrewolucjonizują świat.

http://niestatystycznypolak.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-08-2016 o godz 13:05 dobrerecenzje.pl dodał recenzję:
Drugi tom książki to kontynuacja znakomitego pomysłu autora, aby przedstawić i przypomnieć losy oraz dokonania wielu, mniej lub bardziej, zapomnianych Polaków, którzy w swoim czasie osiągali sukcesy oraz wiedli prym w swoich specjalnościach. Reprezentują oni różne dziedziny życia. Są wśród nich genialni naukowcy i wynalazcy, lekarze, a także artyści, kompozytorzy, tancerze, pisarze, malarze etc.
Każdą z 33 postaci przedstawionych przez autora łączy wspólny mianownik – zapomnienie. Wielu z nas kojarzy nazwiska niektórych bohaterów książki jako, na przykład, patronów ulic, ale w zdecydowanej większości, nie umiemy nic powiedzieć na ich temat. W najlepszym przypadku jest to bardzo znikoma wiedza. Każdy z nas słyszał o pierwszym prezydencie II Rzeczypospolitej Gabrielu Narutowiczu, jego kilkudniowej prezydenturze, zakończonej wskutek zamachu w warszawskiej Zachęcie, ale mało kto wie, że był on genialnym inżynierem o światowej sławie i ogromnym dorobku, o czym świadczy fakt, że prawie wszystkie elektrownie wodne w Szwajcarii są jego autorstwa.
Obecnie, w wielu dziedzinach życia, różne rzeczy wydają się nam oczywistością, korzystamy z nich na co dzień, nie zdając sobie sprawy, że do ich odkrycia przyczynili się nasi rodacy. Przełomem w skutecznym leczeniu za pomocą transfuzji było wyodrębnienie występujących u ludzi różnych grup krwi oznaczonych literami A, B, AB lub 0, a mało kto wie, że dokonał tego Ludwik Hirszfeld.
Ogromną popularnością do dzisiaj cieszą się kosmetyki marki MaxFactor a tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego że ich twórcą jest Polak Maksymilian Faktorowicz.
Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez telewizji, nie zastanawiając się, że jednym z jej prekursorów był Julian Ochorowicz (pierwowzór postaci Ochockiego z „Lalki” Prusa) i jego projekt urządzenia do „widzenia na odległość”.
Między innymi, takie postaci, jak np. Józef Kosacki - twórca ręcznego wykrywacza min, Antoni Cierplikowski - słynny Antoine, Jan Dzierżon - twórca nowoczesnego pszczelarstwa, Ada Sari - słynna śpiewaczka operowa, Tadeusz Sendzimir, który zrewolucjonizował światową metalurgię – sprawiają, że jesteśmy dumni z bycia Polakami.
Przedstawiony powyżej, niewielki wycinek, to raptem kilka z prezentowanych w książce nietuzinkowych postaci, których życiorysy i dokonania bezwzględnie warte są utrwalenia w powszechnej pamięci Polaków.
Ogromny walor, gorąco polecanej przeze mnie książki, stanowią autentyczne zdjęcia będące doskonałym, uzupełniającym źródłem przybliżającym klimat danej epoki.
Na prawie 500 stronach książki autor w przystępny sposób pobudza zainteresowanie historią, której znajomość pomaga zrozumieć teraźniejszość.
Wszystkim, niezależnie od wieku, zainteresowanym niebagatelnym udziałem Polaków w światowym postępie cywilizacyjnym, polecam tę pięknie napisaną i z niezwykłą starannością wydaną lekturę.
Moja ocena 8/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
14-04-2016 o godz 18:08 Alicja dodał recenzję:
Do książki przyciągnęły mnie szczególnie dwa nazwiska. Interesuję się modą, więc chciałam przeczytać o Maksie Factorze i Antoinie Cierplikowskim. Te dwa nazwiska były zresztą eksponowane w promocji książki. Rozdział o Factorze i rozdział o Antoinie to streszczenia biografii wydanych przez Znak. U Antoine'a nawet cytat rozpoczynający rozdział jest ten sam, który rozpoczyna książkę "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów". Książka świetna, więc nie dziwię się, że autor nie mógł się oprzeć, ale to jest nabijanie czytelnika w butelkę. Liczyłam na nowe fakty, dostałam streszczenie i to nad wyraz wierne innych książek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-03-2016 o godz 09:30 HZ dodał recenzję:
Obecnie czytam pierwszą książkę Pana Boruckiego i jestem nią zachwycony. Widać, że temat zainteresował wielu czytelników skoro pojawia się kolejna książka o niezwykłych losach wybitnych Polaków. Czekam na nią z wielką niecierpliwością.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa To tylko przyjaciel Jimenez Abby
4.6/5
25,59 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.7/5
9,61 zł
14,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Miłość z widokiem na morze Gołębiewska Ilona , Knedler Magda ...
3.9/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.7/5
21,09 zł
32,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Jak uspokoić swoje myśli Knight Sarah
3.6/5
28,99 zł
37,90 zł
premium 24,30 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowy wspaniały świat Huxley Aldous
4.5/5
20,49 zł
26,90 zł
premium 19,46 zł
Inne z tego wydawnictwa Cień wiatru Zafon Carlos Ruiz
4.4/5
25,59 zł
39,90 zł
premium 24,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciche dni Greaves Abbie
4.0/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.6/5
9,99 zł
12,99 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Moje serce należy do ciebie Puleo Alessio
4.6/5
9,49 zł
12,90 zł
premium 7,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Niegrzeczny idol Callihan Kristen
4.4/5
30,49 zł
39,90 zł
premium 28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto lat samotności Marquez Gabriel Garcia
4.5/5
36,99 zł
49,90 zł
premium 29,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Seryjni mordercy Kaminsky Michelle
3.6/5
32,99 zł
42,90 zł
premium 27,51 zł
Inne z tego wydawnictwa Zbrodnia niedoskonała Bonda Katarzyna , Lach Bogdan
4.4/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 23,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Mały Książę de Saint-Exupery Antoine
4.8/5
16,49 zł
21,90 zł
premium 14,05 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowa psychologia sukcesu Dweck Carol S.
4.6/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 23,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia olewania Knight Sarah
3.7/5
21,99 zł
29,90 zł
premium 19,17 zł
Inne z tego wydawnictwa Nieuporządkowane życie planet Murdin Paul
4.8/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 28,78 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia sprzątania Kondo Marie
4.0/5
26,49 zł
34,90 zł
premium 22,38 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatni lot Clark Julie
4.5/5
34,49 zł
44,90 zł
premium 28,78 zł
Inne z tego wydawnictwa Mistrz i Małgorzata Bułhakow Michaił
4.7/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Przestań się zamartwiać Godecka Joanna
4.2/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 22,38 zł
Inne z tego wydawnictwa Labirynt duchów Zafon Carlos Ruiz
4.4/5
41,99 zł
54,90 zł
premium 33,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Pilot ci tego nie powie Smith Patrick
4.3/5
37,99 zł
49,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
4.8/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Gra Anioła Zafon Carlos Ruiz
5/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 23,59 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Wybitne dzieci sławnych Polaków Borucki Marek
4.5/5
56,99 zł
59,90 zł
premium 45,59 zł
strona produktu - rekomendacje Becoming. Moja historia Obama Michelle
2.7/5
32,77 zł
49,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Pamiętnik księgarza Bythell Shaun
3.6/5
26,66 zł
39,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Człowiek o 24 twarzach Keyes Daniel
4.5/5
23,06 zł
39,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Boznańska. Non finito Kuźniak Angelika
3.5/5
31,43 zł
44,90 zł
premium 28,93 zł
strona produktu - rekomendacje Pełnia życia Maciąg Agnieszka
4.2/5
32,64 zł
49,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Boniecki. Rozmowy o życiu Boniecki Adam , Goc Anna
4.3/5
29,33 zł
44,90 zł
premium 27,59 zł
strona produktu - rekomendacje Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa Gureczny Krzysztof
3.9/5
35,99 zł
39,99 zł
premium 26,22 zł
strona produktu - rekomendacje Frida Mujica Barbara
4.2/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 29,44 zł
strona produktu - rekomendacje Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu Obama Barack
4.8/5
40,49 zł
44,99 zł
premium 29,49 zł
strona produktu - rekomendacje Dymy nad Birkenau Szmaglewska Seweryna
4.5/5
27,53 zł
42,00 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Przyczajony geniusz. Opowieści o Januszu Gajosie Wakar Jacek
4.0/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 26,60 zł
strona produktu - rekomendacje Pamięć nieulotna Snowden Edward
4.2/5
40,49 zł
44,99 zł
premium 30,00 zł
strona produktu - rekomendacje Brzydki, zły i szczery Ostrowski Adam
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 22,75 zł
strona produktu - rekomendacje Dziewczęta z Auschwitz Winnik Sylwia
4.2/5
25,59 zł
39,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Wodecki. Tak mi wyszło Bałuk Kamil , Krupiński Wacław
4.4/5
35,99 zł
39,99 zł
premium 26,22 zł
strona produktu - rekomendacje Moje sekretne życie Dali Salvador
4.6/5
23,99 zł
32,00 zł
premium 19,19 zł
strona produktu - rekomendacje Słowik. Skazany na bycie gangsterem Szostak Janusz
3.8/5
35,99 zł
39,99 zł
premium 34,19 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.