Wicked. Życie i czasy złej czarownicy z zachodu - Maguire Gregory

Wicked. Życie i czasy złej czarownicy z zachodu (okładka miękka)

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Kiedy w klasycznej książce L. Franka Bauma Dorotka triumfuje nad Złą Czarownicą z Zachodu, poznajemy tylko jej część historii. A jak to wyglądało z punktu widzenia strasznej nemezis, tajemniczej Czarownicy? Skąd się wzięła? Dlaczego stała się taka zła? I jaka w ogóle jest prawdziwa natura zła?
Gregory Maguire stworzył świat tak bogaty i żywy, że już nigdy więcej nie będziecie patrzeć na Krainę Oz tymi samymi oczami. Wicked opowiada o miejscu, gdzie zwierzęta mówią i walczą o swoje prawa obywatelskie, gdzie Manczkinowie starają się wejść do klasy średniej, a Blaszany Drwal pada ofiarą przemocy w rodzinie. No i jest jeszcze ta mała, zielonoskóra dziewczynka o imieniu Elfaba, która wyrośnie na osławioną Złą Czarownicę z Zachodu. Bystre, zjadliwe i nierozumiane stworzonko, które zmusi was do ponownego przemyślenia swoich przekonań na temat natury dobra i zła.

Tytuł: Wicked. Życie i czasy złej czarownicy z zachodu
Autor: Maguire Gregory
Tłumaczenie: Wyrwas-Wiśniewska Monika
Wydawnictwo: Wydawnictwo Initium
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 464
Numer wydania: I
Data premiery: 2010-02-10
Rok wydania: 2010
Forma: książka
Indeks: 65663813
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,6
5
5
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
29-06-2013 o godz 10:26 Sissi dodał recenzję:
Selekcja zdarzeń prowadzona przez autora nie zawsze była więc dla mnie zrozumiała i zastanawiałam się usilnie, na co chciał zwrócić uwagę czytelnika, przedstawiając ten czy inny moment życia Elfaby. Sądzę, że książka jest warta przeczytania, zwłaszcza po wcześniejszym zapoznaniu się z treścią "Czarnoksiężnika z Krainy Oz".
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-06-2013 o godz 10:25 Sissi dodał recenzję:
Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Mnie główna bohaterka wydała się antypatyczna, bierna, zamknięta w sobie i izolująca się od innych. Nie nazwałabym jej jednakże złą. Dla mnie jest ona po prostu osobą, która nieustannie przegrywa w walce z własnym życiem i otaczającą ją rzeczywistością. Ponosi klęski i traci to, co dla niej ważne, często przez własną bierną postawę. W obliczu pasma niepowodzeń, staje się zgorzkniała, zrezygnowana, wycofana. Być może czuje się bezsilna, ale nie potrafi przezwyciężyć tego uczucia i zmienić czegokolwiek w swoim życiu. Myślę, że książka skłania do głębszych refleksji, lecz intrygujący i oryginalny sposób pisania autora może jednocześnie utrudniać jej odbiór. Sama niejednokrotnie zastanawiałam się w trakcie czytania, dlaczego temu czy innemu wydarzeniu poświęca tak dużo uwagi, opisując je z przesadną, moim zadaniem, dokładnością, a pomija te, o których chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-06-2013 o godz 10:24 Sissi dodał recenzję:
Książka ukazuje losy zielonoskórej Elfaby, przyszłej Złej Czarownicy z Zachodu od momentu narodzin do chwili śmierci. Akcja nie toczy się jednak cały czas w tym samym tempie. Powieść podzielona jest na części, z których każda opisuje inny etap życia głównej bohaterki. Nie zawsze łączą się one ze sobą w logiczny sposób, brakuje między nimi ciągłości. Między jednym a drugim etapem mija często wiele lat i czytelnik nie ma pojęcia, jak przebiegało w tym czasie życie Elfaby. Poza tym, nie poznajemy uczuć i emocji bohaterki. To, co dzieje się w jej wnętrzu możemy stwierdzić jedynie na podstawie jej zachowania i podejmowanych działań. Ten nieco behawiorystyczny typ narracji nie wszystkim może przypaść do gustu. Narrator zdaje się nie wiedzieć wszystkiego o przedstawianej przez siebie postaci, nie będąc wtajemniczonym we wszystkie dziedziny jej życia. Może też jednak celowo pomija pewne etapy jej egzystencji, które w jego przekonaniu nie są istotne ?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-08-2012 o godz 22:53 szfagree dodał recenzję:
W książce nie ma wielu fragmentów związanych z magią. Za to pojawia się samotność, bezsilność, cierpienie i zło, o którym Czarownica z Zachodu często rozmawia z różnymi osobami, dzieląc się swoimi przemyśleniami. Dialogi i opisy sprawiają, że choć czytamy w części znaną nam historię, bazującą na Czarnoksiężniku z Krainy Ozz, tak naprawdę poznajemy drugą stronę medalu. Ponadto autor zwraca uwagę na wiele aktualnych problemów, takich jak środowisko, w którym wychowuje się dziecko, miłość rodzicielska, poszukiwanie wybaczenia czy stereotypowe myślenie.

Książka ta jest wstępem do pytania: jak przebiega granica między dobrem a złem? Czy każdy rodzi się zły, czy zło jest wynikiem osobistych doświadczeń? Zdaniem Czarownicy urodzić się z talentem czy inklinacją do dobra to dewiacja. To powieść filozoficzno - psychologiczna z rozbudowanym wątkiem politycznym. Uuu - zabrzmiało to groźnie ; ) Lekkie pióro i ciekawie skomponowane dialogi sprawiają, że nie można się od niej oderwać. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-04-2012 o godz 21:47 ozal dodał recenzję:
Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-07-2010 o godz 17:12 MelonDeath dodał recenzję:
Mnie osobiście nie powala na kolana. Cieszę się, że książkę pożyczyłam od kumpeli i nie wydałam kasy.
Nastawiłam się na lepsze opowiadanie. Książka nie posiada tego "czegoś" co wciąga czytalnika.
W każdej chwili można przerwać czytanie bez żadnych wyrzutów...co się dalej stanie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
05-07-2010 o godz 23:02 Lilithin dodał recenzję:
Maguire stworzył nie tylko prawdziwą bohaterkę o silnej osobowości, ale również bardzo plastycznie odmalował świat Krainy Oz przedstawiając wszelkie antagonizmy między poszczególnymi regionami. Czytając książkę zapomina się, że Kraina Oz nie istnieje naprawdę. Również atmosfera terroru i strachu wprowadzona przez totalitarną władzę jest opisana dość sugestywnie. Jednym słowem – świetna książka. Mądra i wciągająca. A do tego świetnie dopracowana graficznie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-06-2010 o godz 21:37 Kaldorei dodał recenzję:
Niezwykle inteligentna i wciągająca powieść o tym, czym tak naprawdę jest zło. Postacie są idealnie wykreowane, zwłaszcza osoba głównej bohaterki - Elfaby, która została okrzyknięta Złą Czarownicą z Zachodu. Świat jest pełen szczegółów dotyczących panujących obyczajów, ustroju politycznego oraz religii, którymi naznaczona jest kraina Oz. Jest tu też pewna doza tajemniczości, która tylko podkreśla charakter całej powieści. Serdecznie polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-06-2010 o godz 13:51 lewastrona dodał recenzję:
Autor stawia nam pytanie,  skąd się bierze zło, czy jesteśmy nim naznaczeni czy jest ono wynikiem przeżycia różnych doświadczeń. Czy tak naprawdę doświadczenia i przeżycia zmieniają naszą psychikę? czy jednak jest to kwestia wyboru i naszej wolności?  Gdzie przebiega granica i czy przypadkiem za bardzo nie posługujemy się stereotypowym myśleniem?
Książka ze wszechmiar mądra, napisana lekkim piórem a zawierająca w sobie takie pokłady informacji, pytań, odpowiedzi, rozważań, uczuć... Rewelacja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-04-2010 o godz 10:49 Miss_Jacobs dodał recenzję:
Książka jest napisana naprawdę świetnym i lekkim piórem. Pisarz zręcznie manipuluje emocjami. Ani przez sekundę czytelnik nie odczuje znużenia. Choć koniec większości z Was tutaj nie zaskoczy to naprawdę nie on jest najważniejszy. W książce znajdziemy całą masę odniesień do sytuacji politycznej jaka dzieje się obecnie na świecie, do wojen, które są prowadzone. Zastanowimy się nad genezą zła. Czy jesteśmy na nie skazani czy może jest ono skutkiem naszych wyborów. Rozważania natury moralnej również nie będą obce czytelnikowi podczas lektury. Każdy znajdzie tutaj coś co go ujmie, sprawi, że zatrzyma się na chwile i pomyśli nad sobą.
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-04-2010 o godz 21:11 Tucha dodał recenzję:
Czarownica-Kraina Oz-Czarnoksiężnik.Wasza wyobraźnia zaczęła już pracować?! Snuć domysły, pomysł i wyobrażenia? W tej właśnie chwili musicie je odrzucić i spojrzeć na to z nowej perspektywy... Zobaczyć wszystko jakbyśmy patrzyli na to po raz pierwszy... I po części tak jest, bo ta książka to jest coś nowego, świat stworzony przez autora jest inny, jest pełen dobra i zła, pełen bogatych opisów i żywych przykładów, pełen rozmyślań i pełen spostrzeżeń, które zapadną w sercu, w myślach, w życiu. Po których będziesz się zastanawiać nad istotą wielu rzeczy, nad istotą życia, śmierci, odwagi, polityki, dobra, zła, rodziny
Zielona Czarownica.
Oz.
Terroryzm.
Wojna?!
Prawa obywatelskie.
Nietolerancja/ tolerancja.
Śmierć.
Z każdą następną kartką tej historii odkrywasz nowe problemy, nowe sytuacje, które wzbudzają w Tobie nowe refleksje, a tysiące myśli krąży dookoła. Autor zadaje wiele pytań udziela wielu odpowiedzi...Jednak to w Twojej głowie zrodzi się ta konkretna i trafna odpowiedź.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-04-2010 o godz 19:34 wonek23 dodał recenzję:

„Wicked” to powieść filozoficzna, stawiająca wiele pytań i niedająca jednoznacznych odpowiedzi. Oczywiście nasuwają się pewne interpretacje opisanych wydarzeń, jednak im więcej się o nich rozmyśla, tym większe wątpliwości budzi stwierdzenie, że można fakty odczytać tylko na jeden sposób. Mamy także dość obszerny wątek polityczny, poruszający jednak podstawowe wartości szeroko rozumianego człowieczeństwa i wolności jednostki, prawa do inności i domagania się swoich praw. Jest też czarujący fragment o nauce na uniwersytecie, nieśmiałych zauroczeniach i przyjaźniach. A przede wszystkim o poczuciu winy i własnoręcznemu niewoleniu się w poczuciu krzywdy, o poszukiwaniu wybaczenia. Co chwila kolejny fragment wydaje się stawiać pytanie o właściwości naszego umysłu, mechanizmy pragnień i szczęścia. Pod płaszczykiem opowiedzianej na nowo baśni autor przemyca głęboką opowieść o życiu i ludzkiej psychice.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-04-2010 o godz 23:27 clevera dodał recenzję:
Magiczna książka, która wciągnęła mnie w swoją wieloaspektową politycznie, psychologicznie, społecznie i filozoficznie opowieść. Autor skusił mnie małymi krokami do zainteresowania się postacią głównej bohaterki, powszechnie znanej jako Zła Czarownica z Zachodu z bajki o Dorotce L. Franka Bauma. i do zastanowienia się "skąd się bierze zło"? Wskazywał palcem momenty, w których pojawiały się okoliczności wpływające na osobowość Czarownicy, ukazując tym samym pozorność dobra i pozorność zła oraz płynność granicy między nimi. Wytknął moją lekkomyślność w wystawianiu jednoznacznych ocen na podstawie stereotypów. Zburzył mi dotychczasowe, ustalone życiowe zasady, pod maską baśni (gatunek literacki też okazał się pozornym), nie dając mi gotowej odpowiedzi. Dał mi za to do ręki narzędzia w postaci mnóstwa własnych przemyśleń, wniosków, teorii, idei za pomocą których jak miotłą i szufelką sama muszę teraz posprzątać ten gruz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-02-2010 o godz 23:30 WickedWitch dodał recenzję:
To nie jest zwykła książka, to jest jeden wielki cytat, który chciałoby się zaznaczyć (zielonym) highlighterem i znajdować odpowiedni fragment na każdy dzień- i jest to możliwe, bo "Wicked" jest pozycją bardzo zróżnicowaną pod względem tematyki i każdego tematu dotyka dokładnie tam, gdzie dotknięty być powinien. Każdy znajdzie w sobie odrobinę Elphie i będzie zauroczony fragmentem, w którym rozmawia z księżniczką Nastoyą, a cytat o przeznaczeniu będzie brzmiał w myślach przez wiele dni. Jednak jeżeli czytelnik chce doświadczyć tej magii w pełni, to proponuję przeczytanie książki w oryginale, bo tłumaczenie jest dość przyziemne i tekst traci na wartości, choć i tak Bogu dzięki, że zostawili w spokoju tytuł. Jednak żadne tłumaczenie nie zmieni faktu, że jest to bardzo urokliwa pozycja.
Fanom musicali polecam również ten, zrealizowany na podstawie książki, z fabułą ma on niewiele wspólnego, ale muzyka jest dokładnie taka, jak opisał ją autor, Steven Scharz "magical and yet accessible"
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
10-02-2010 o godz 12:20 kaliope dodał recenzję:
Zacznę od tego, że nie jest to książka dla dzieci. Pozornie wdawać by się mogło, że będzie to baśń o czarownicy, magii, lataniu na miotle itd. Owszem, te elementy też są, ale to nie one stanowią istotę powieści.
Jest to książka o stosunkach w rodzinie, o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o miłości i wybaczeniu, a także o istocie zła, o despotyzmie i tyranii. Czytając rozważania filozoficzne, kiedy Elfaba dyskutuje z ojcem lub Fijero, można odnaleźć kilka odpowiedzi na kluczowe kwestie, ale najistotniejsze jest to, że przede wszystkim stawiamy sobie pytania.
No i kwestia przedstawiania różnych wersji tej samej historii. Znamy opowieść Doroty z Kansas, a czy znamy wersję Złej Czarownicy z Zachodu? Wiemy, czy naprawdę była zła, czy tylko Czarnoksiężnik chciał, żebyśmy tak myśleli? Pamiętamy powiedzenie, że historię piszę zwycięzcy? No właśnie. Która wersja jest prawdziwsza?
Świetna książka i polecam z całego serca!
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
04-02-2010 o godz 21:55 PeterDIK dodał recenzję:
„Wicked: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” to nie jest historyjka jednorazowa, o której zapomina się od razu po przeczytaniu. To powieść skłaniająca do zadawania pytań, do rozmyślania i analizowania Sięgnę po nią jeszcze niejednokrotnie i będę czekał na tłumaczenia kolejnych części cyklu Maguire’a o krainie Oz.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
Więcej recenzji

O autorze: Maguire Gregory

Wicked Maguire Gregory
paperback
(4/5) 0 recenzji
38,99 zł
Wicked Maguire Gregory
paperback
(0/5) 0 recenzji
53,99 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Mała baletnica Mrok Wiktor
34,93 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czerwony parasol Mrok Wiktor
25,74 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cela Winner Jonas
23,94 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.