Wiadomość (okładka  miękka, 02.2015)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wybór najlepszych opowiadań Tove Jansson, którego dokonała sama autorka. Tworzą one portret jednej z najbardziej twórczych artystek XX wieku.

Książka (wydana po raz pierwszy w oryginale w 1997 roku) była pożegnaniem Tove z twórczością pisarską, ostatnią wiadomością wysłaną do czytelników.

Opowiadanie to forma, której Tove Jansson najchętniej używała, a pisząc dla dorosłych, opanowała ją do perfekcji. Sławę przyniosły jej jednak głównie książki pisane dla dzieci, z kultowymi, tłumaczonymi na wiele języków, wielokrotnie wznawianymi opowieściami o "Dolinie Muminków" na czele. Tym razem widzimy inną Tove – która tworzy przejmującą, doskonale skomponowaną prozę dla dorosłych.

Prezentowane w tomie opowiadania, wybrane przez Tove Jansson do jej ostatniej książki, pochodzą ze zbiorów opublikowanych w ciągu dwudziestu lat (znalazły się tu między innymi stanowiące klasykę gatunku "Wiewiórka" i "Dom dla lalek"). Pięć utworów (w przekładzie Teresy Chłapowskiej), które znalazły się w "Wiadomości", są znane polskiemu czytelnikowi z książki "Podróż z małym bagażem". Pozostałe – będą pierwszym spotkaniem z Tove Jansson, jakiej nie znamy.

"Skrawki, wyimki z listów wzięte. Niby nic, a ile w tym prawdy o ciężkim życiu pisarza".
Michał Nogaś, dziennikarz radiowej Trójki

"Mądra kobieta wie, że w życiu artysty sztuka zawsze będzie na pierwszym miejscu".
Anda Rottenberg, krytyczka sztuki

"Tove opisuje misterium filmowania w czasach taśm ośmiomilimetrowych, gdy najpierw w skupieniu wsłuchiwało się w terkotanie silniczka małej kamery, a później niecierpliwie czekało na tę wielką chwilę, kiedy wywołany film można było wreszcie włożyć do projektora".
CHris Niedenthal, fotograf

"Wizyjna, surowa, oszczędna ilustracja prawdy, że cokolwiek tworzymy, tworzymy w samotności; do naszego pokoju nikt nie ma dostępu".
Przemek Dębowski, projektant książek

"To intymna próba oswojenia pustki. W jej tle kręci się roller coaster historii: malowanie na śmierć i życie, wojna, Hitler i strach. Przejmująca i bolesna".
Angelika Kuźniak, pisarka, reporterka

"Tove ma szczególny dar odzierania świata z fałszywej dorosłości, z tego sadzenia się, udawanej powagi. Tove sprowadza świat do parteru, a tam wszyscy jesteśmy jak dzieci".
Olga Tokarczuk, pisarka

"Mój chłopak, Piotr, uważa, że cytat na każdą okazję można znaleźć nie w Biblii, a w Muminkach. Opowiadania Jansson pozwalają zgromadzić mnóstwo dodatkowych nieśmiganych cytatów!"
Jacek Denhel, pisarz, poeta

"Cały manifest artystyczny w jednym opowiadaniu. Wilk jest obłędny".
Filip Singer, pisarz, reporter, fotograf


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1104013901
Tytuł: Wiadomość
Autor: Jansson Tove
Tłumaczenie: Czechowska Joanna, Chłapowska Teresa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Język wydania: polski
Język oryginału: szwedzki
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-02-11
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 228 x 138
Indeks: 16392304
średnia 4,4
5
6
4
5
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
16-06-2018 o godz 13:21 przez: Marta Gołosz | Zweryfikowany zakup
Uwielbiam Muminki Tove Jansson i ta mnie też zaciekawiła
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-11-2021 o godz 11:51 przez: Bartosz | Zweryfikowany zakup
Gorąco polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-04-2015 o godz 00:37 przez: Agnieszka Biczynska
Opowiadania Tove Jansson są dowodem jej wielkiej wrażliwości, umiejętności zachwycenia się pięknem świata i człowieka, choć często żadne z nich nie jest bez wad. Jej teksty dotykają spraw najistotniejszych dla przeciętnego człowieka (jak np. miłość, przyjaźń, samotność, niezrozumienie, odrzucenie przez społeczeństwo, wojna, podróże, itd.), ale udało jej się również uchwycić trud, z jakim na co dzień mierzą artyści (wśród nich malarze, pisarze, rysownicy, rzeźbiarze, itp.) Te dwa odległe, jakby mogło się wydawać, światy są sobie bardzo bliskie. Łączy je umiejętność odnalezienia tego, co daje szczęście, co ogołaca z poczucia bezsilności, samotności i beznadziei oraz ich prostota, zwyczajność, pospolitość. Jansson nie szafuje słowami, nie opowiada o emocjach wprost. Jej styl jest pozbawiony ozdobników, za to pełen subtelności i delikatności. Ukazuje człowieka w danym momencie jego życia, ale nie narzuca swojej interpretacji tejże sytuacji, dając czytelnikowi wolną rękę w kwestii odbioru. Nie da się tych tekstów czytać ‘na akord’. Trzeba dać sobie i im czas, skoncentrować się na nich, wyciszyć, by móc chłonąć wiadomości, jakie wysyła do nas ich twórczyni, by móc pojąć jej przekaz całym sobą.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
27-02-2015 o godz 00:00 przez: Zofia Kacprzak
Tove Jansson nie znałam od strony innej niż literatura dla dzieci, tym bardziej byłam ciekawa tych opowiadań, jaka też Tove się za nimi kryje.. Za sprawą tych opowiadań odkryłam, jak bardzo wszechstronną i interesującą pisarką była Tove Jansson i jak wielki miała w sobie potencjał. Umiała pisać dosłownie o wszystkim.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
16-02-2015 o godz 00:00 przez: Sylwia Witkowska
Pisarka kojarzyła mi się głównie z "Doliną Muminków" i historiami dla dzieci, jednakże w opowiadaniach dla bardziej wymagających czytelników również się sprawdziła. Opowiadania czyta się bardzo przyjemnie i szybko, autorka nie zapomniała, że ma doczynienia z dorosłymi i wymagającymi czytelnikami.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
01-01-2017 o godz 12:49 przez: alicjasz
Muminkowy przemysł od lat kwitnie i pewnie jeszcze długi czas kwitnąć będzie. Niewielu jednak wie, że mama Muminków, czyli Tove Jansson tworzyło nie tylko literaturę dla dzieci. Była kobietą uzdolnioną artystycznie pod każdym kątem – malowała, pisała listy, opowiadania... "Wiadomość" jest zbiorem, który stanowił swego rodzaj pożegnanie Tove Jansson z twórczością pisarską, a który jednocześnie stanowi obraz jej życia w XX wieku. Autorka sama dokonała wyboru opowiadań, które znalazły się w tej książce i trzeba przyznać, że jest to zbiór różnorodny. I choć mi osobiście nigdy nie było po drodze z Muminkami, opowiadania zawarte we "Wiadomości" czytałam z wypiekami na twarzy, choć jak piszą niektórzy krytycy w opowiadaniach Jansson jak i Munro nie liczy się intryga, język czy wydarzenia, a po prostu ich atmosfera. Czyżby jak po lekturze opowiadań Munro pozostawały po nich jedynie emocje, a nie pamięć wydarzeń? Zresztą. Nawet jeśli tak jest, czy to źle? Emocje vs wydarzenia? Mimo wszystko myślę, że "Wiadomość" jest tak różnorodnym zbiorem, że każdy czytelnik znajdzie w nim partię odpowiednią dla siebie.

Bardzo rzadko sięgam po opowiadania, choć bez wątpienia lubię je podczytywać w chwilach, gdy nie mam czasu spędzić więcej czasu przy powieści. Jazda komunikacją miejską, poczekalnia u lekarza (choć w tym wypadku może się niekiedy przydać bardzo gruba książka), oczekiwanie w kolejce w sklepie lub na poczcie... wtedy kilkunastostronnicowe opowiadanie wydaje się być o wiele lepszym wyjściem niż rozpoczynanie długiego rozdziału powieści... i odkładanie jej w dwóch trzecich jego objętości. Ten zbiór podczytywałam sobie przez kilkanaście dni... sięgając po kolejne opowiadania i odkrywając Tove Jansson wciąż na nowo. "Wiadomość" to zbiór ponad trzydziestu różnorodnych opowiadań, które budzą w czytelniku różnorakie emocje... od smutku po zadowolenie. Są bardzo przenikliwe, a jednak nie narzucają się w żaden sposób czytelnikowi. Tove Jansson nie wciąga czytelnika w świat swoich bohaterów, wspomnień z życia, świat bliskich sobie osób, ich relacji, towarzyszącym temu wydarzeń. Pozwala trwać czytelnikowi gdzieś obok, niekoniecznie zmuszając go do utożsamiania się z postaciami czy też odnajdywać się w przedstawionych sytuacjach. Zachęca go jednak do wyciągnięcia jakiś wniosków dla siebie... refleksji? Nauki?

"Czy nie mogłybyśmy się spotkać i powspominać szkolne czasy? Jestem Margit, ta, która waliła cię w brzuch na szkolnym podwórku"

Tove Jansson, "Wiadomość"

Opowiadania Tove Jansson powstawały w różnych momentach życia autorki i przez to różnią się poruszaną tematyką, atmosferą..., a tak naprawdę można znaleźć w nich wszystko. Mam przy tym poczucie, że im lepiej zna się biografię, życiorys autorki tym więcej wynosi się z lektury tych opowiadań. Stają się bardziej przejrzyste, a wydarzenia bliższe czytelnikowi. Tak naprawdę bardzo trudno jest je jednoznacznie opisać, scharakteryzować. Tym bardziej, że to nie są opowiadania, które (mówiąc kolokwialnie), nie wbijają czytelnika w fotel. A jednak uwodzą, oczarowują swoją zwykłością, brakiem "wydumania". Nie brakuje im przecież mocy, dobrego stylu, ciekawych wydarzeń... w dużej mierze z sytuacji z życia samej Jansson. Opowiadania zabawne, opowiadania smutne – szeroka tematyka i ich bardzo dobry przekrój. Część to po prostu zlepek wycinków z listów... jednak zlepek tak zgrabny i mądry, że porywający podczas lektury.

"Wiadomość" to świetny zbiór opowiadań, z których niektóre chwytają za serce jak np. "Listy do Konikovej", które są świadectwem wielkiej młodzieńczej przyjaźni, ale także nieubłaganie zbliżającej się wojny. To opowiadania o sztuce, o jej tworzeniu, o artystycznym rozwoju, relacjach w rodzinie. Jedne pisane z przymrużeniem oka i wywołujące uśmiech na twarzy, drugie niesamowicie przejmujące... Do moich ulubionych należy zdecydowanie tytułowe opowiadanie, czyli "Wiadomość", które jest jednocześnie rewelacyjnym podsumowaniem całego zbioru. Tove Jansson wyjawia się z tych opowiadań na nowo... nie tylko jako "mama Muminków", ale przede wszystkim część rodziny, obserwatorka życia i artystka, która pokazuje, że po historiach o Muminkach nadal potrafi świetnie pisać... tym razem dla dorosłych. To idealna pozycja dla wszystkich tych czytelników, którzy darzą "Muminki" sentymentem, a już się trochę zestarzeli. Jednak "Wiadomość" jako zbiór opowiadań oczaruje także innych czytelników, bo to bardzo życiowe opowiadania, które choć nie niosą za sobą żadnej konkretnej, sprecyzowanej treści... oczarowują swoim klimatem. Tove Jansson w krótkiej formie to autorka, której nie można zamknąć w jednym zdaniu, ani krótką frazą scharakteryzować.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Tove Jansson

Tove Jansson to fińska pisarka szwedzkojęzyczna, znana przede wszystkim jako autorka cyklu powieści dla dzieci o Muminkach. Jansson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach. Jest znana również jako malarka oraz ilustratorka książek dla dzieci. Studiowała m.in. w Sztokholmie, Helsinkach oraz Paryżu na kierunkach związanych ze sztukami pięknymi. Literackim debiutem była książka "Małe trolle i duża powódź" z 1939 roku, jednakże sławę przyniosły jej wydawane począwszy od 1946 roku książki o świecie Muminków.

Muminki zebrane. Tom 2
4.9/5
53,57 zł
79,91 zł
Muminki zebrane. Tom I
4.9/5
53,27 zł
79,90 zł
Tatuś Muminka i morze
4.9/5
21,39 zł
31,90 zł
W Dolinie Muminków
4.8/5
20,21 zł
29,90 zł
Muminki. Tom 2
4.9/5
67,34 zł
99,99 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Naku*wiam zen
2.6/5
33,76 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Diana. Jej historia
4.8/5
34,44 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lekcje chemii
4.8/5
31,14 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szklany klosz
4.6/5
28,02 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Długa noc
4.6/5
26,78 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niespokojni ludzie
4.6/5
27,12 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ruchome święto
4.8/5
34,26 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Shantaram
4.7/5
52,42 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Merci, Monsieur Dior
4.5/5
28,17 zł
44,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego