Wędrowny Sokół (okładka  twarda, 02.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Chłopiec znany pod imieniem Tor Baz — Czarny Sokół — wędruje po zamieszkane przez plemiona Pasztunów obszary Pakistanu, Iranu i Afganistanu. Spotyka mężczyzn, którzy walczą pod różnymi sztandarami, i kobiety, które mogą stracić wszystko, jeśli złamią kodeks honorowy swojej społeczności. Skąd idzie i dokąd prowadzi go przeznaczenie?


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1103976700
Tytuł: Wędrowny Sokół
Autor: Ahmad Jamil
Tłumaczenie: Pustuła-Lewicka Hanna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 152
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-02-04
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 219 x 14 x 132
Indeks: 16374362
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
3/5
03-12-2015 o godz 19:26 przez: Book Loaf
Nieczęsto krytykuję tytuły ukazujące się nakładem Czarnego, ale ten wyjątek potwierdza regułę. Mój ulubiony wydawca również zalicza drobne potknięcia.

Z opisu wydawcy:
"Ta książka to niemal baśniowa opowieść o wędrowcu, który bywa informatorem władz, przewodnikiem, handlarzem, lecz gdy go zapytać o pochodzenie – milczy. Towarzysząc mu, czytelnik odkrywa tajemnice Beludżów, ludów Afridi, Waziri i Bettanów. Nieznających władzy, granic, kierujących się własnym kodeksem honorowym. Tor Baz staje się także świadkiem zmian, które w drugiej połowie XX wieku poskromiły wypełniony wolnością świat wędrowców."

Odniosłam wrażenie, że obecność głównego bohatera jest tak naprawdę pretekstem do snucia opowieści o świecie ludów wędrujących. Sam Tor Baz pojawia się z częstotliwością postaci drugoplanowej, wszystko inne wydaje się od niego ważniejsze. Może to był celowy zabieg autora, by pokazać jak tajemniczą postacią jest protagonista, jednak mnie zniechęcił do dalszego czytania. Chociaż pasztuńskie plemiona i ich obyczaje stanowią świetny materiał na książkę, "Wędrowny sokół" zdaje się nie wykorzystywać w pełni tego potencjału.

W zasadzie w ogóle nie potrafiłam wczuć się w te historie; wydawały się nie mieć ze sobą żadnego związku. Autor chciał ukazać rozpadający się świat nomadów i uważam to za bardzo ciekawy pomysł. Niestety wykonanie mocno kuleje, przekaz zawarty pomiędzy wierszami wydaje się niewyraźny, jakby sam Ahmad nie był pewien, o czym chciał napisać.

Pomijając kwestie chaotycznego prowadzenia narracji, zarzucania czytelnika milionami imion i tytułów oraz nagłych przeskoków akcji, ta historia pisana jest językiem tak koszmarnie nieciekawym, że trudno mi zrozumieć, dlaczego została uznana za wyjątkową. Wydaje mi się, że nie brakuje na Bliskim Wschodzie dobrych pisarzy. Oczywiście, to godne podziwu, że autor w tak późnym wieku debiutował i odniósł ogromny sukces, niestety jego twórczość zupełnie do mnie nie przemawia.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-03-2015 o godz 00:00 przez: haldilber
Lubię książki wydawnictwa Czarne, wśród wielu różnych pozycji zawsze znajdę dla siebie coś interesującego. Wprost niezwykła jest obyczajowość ludzi których opisuje w swej książce Jamil Ahmad. Ich świat i życie rządzą się swoimi prawami, takimi samymi od wieków. Ahmad w fascynujący sposób potrafi przybliżyć ten hermetyczny świat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-03-2015 o godz 00:00 przez: Dagmara Marciniak
Niezwykła książka, pisana prosto i obrazowo, nie ma tu pośpiesznej fabuły, jest za to wyciszenie i klimat. Autorowi udało się uchwycić to co najważniejsze w tego rodzaju literaturze. Powieść "Wędrowny sokół" można traktować jako historię ocierającą się o metafizykę, w każdym razie ma w sobie coś z wyjątkowości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-03-2015 o godz 00:00 przez: camikais
Czytając Wędrownego sokoła przeniosłam się w zupełnie inny świat. Poznałam ludzi dla których, wydawałoby się, zatrzymał się czas, którzy żyli i żyją na marginesie świata. Ich życie jest trudne, jednak oni nie znają innego i wydają się na swój sposób szczęśliwi. Niezwykle pouczająca i wartościowa książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Lata
4.5/5
26,60 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bliscy
4.6/5
26,60 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Demony Rosji
4.7/5
28,74 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Trylogia kopenhaska
4.7/5
29,24 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziewczyństwo
5/5
31,62 zł
46,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gottland
5/5
25,98 zł
39,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego