Wędrówki przez czas. Nieoczywiste rozmowy o dziejach Europy (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 44,56 zł

44,56 zł 54,90 zł (-18%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 48 godzin

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Historyczny przewodnik turystyczny.

Żyjemy w czasach, w których turystyka jest niezwykle popularna. Tak popularna, że zwykłe podróżowanie wielu osobom już nie wystarcza. Ludzie szukają ekstremalnych wrażeń. A gdyby tak ruszyć w podróż w czasie? Oczywiście nie dosłownie, ale na przykład w wyobraźni. Jednak żeby to zrobić, trzeba uzbroić się w wiedzę. Przewodnicy zazwyczaj podają konkretne informacje: "Oto kościół z XIV wieku w stylu gotyckim, proszę zwrócić uwagę na niezwykle cenne ołtarze i polichromie - a teraz idziemy dalej". Rzeczowo, ale sucho i nazbyt lakonicznie, prawda? Czymś zupełnie innym będzie rozmowa z kimś, kto z racji zawodu i własnych zainteresowań przeprowadził wnikliwe badania nad danym zagadnieniem. Choćby historią któregoś miasta. Co na jego temat odkrył? Do jakich wniosków doszedł? Czego nowego możemy się od niego dowiedzieć o miejscu, które wydaje nam się dobrze znane z autopsji albo ze stron przewodników turystycznych?

Ta książka składa się z dwunastu rozmów, które autorka przeprowadziła ze znawcami i z pasjonatami historii. Punktem wyjścia do każdej z nich jest miasto - między innymi Paryż, Wenecja, Gandawa, Drezno, Lwów - oraz czas, niekiedy parę lat, innym razem aż kilka stuleci. Jeśli przed wyjazdem do Anglii ktoś zdecyduje się na lekturę rozmowy o Oksfordzie, to dzięki niej dowie się, jak funkcjonowały średniowieczne uniwersytety, jak wyglądało życie studentów: co czytali, skąd brali pieniądze, gdzie i jak się bawili. Rozmowa o Olsztynie to swoista instrukcja "czytania" miasta na prawie lokacyjnym i późniejszego - zawiera informacje o tym, co wynika z takiego, a nie innego układu ulic i dlaczego budynki publiczne wznoszono w danym stylu architektonicznym. Nieco inny charakter ma tekst o Poznaniu. To właściwie opowieść o wojnach z połowy XVII stulecia i straszliwych zniszczeniach, jakie pozostawiły w całej Rzeczpospolitej, nie tylko w tym mieście.

W składających się na tę książkę rozmowach z wybitnymi historykami dzieje europejskich miast są pretekstem do pokazania przeszłości z nieoczekiwanych perspektyw. Litwa była zapóźniona cywilizacyjnie w stosunku do Korony? Akurat! W Koronie nigdy nie skodyfikowano prawa, Litwa zaś od końca XVI wieku miała swój Statut Litewski. W szlacheckiej Rzeczpospolitej prawo do herbu miała wyłącznie szlachta? Tak, ale nie w Wilnie. Tamtejsi mieszczanie, o ile wywodzili się z rodów zasiadających z pokolenia na pokolenie w radzie miejskiej, mieli swoje herby, równe szlacheckim . Niejedna rozmowa starcza za monografię. Skąd XIX-wieczne szaleństwo na punkcie oper? Dlaczego jedno z najcudowniejszych dzieł europejskiego malarstwa powstało akurat w Gandawie? Czy do sięgnięcia po nieśmiertelność w historii architektury wystarczał talent, czy trzeba było jeszcze w XVI wieku wynaleźć całkiem nowoczesną sztukę promocji swojej twórczości?

Rozmowy Beaty Janowskiej skrzą się rozkosznymi okruszkami czasu przeszłego dokonanego. Oto damy w Wenecji zaczynają spacerować na koturnach wyższych niż pół metra. Oto Bolesław Prus mimo swojej agorafobii pruje po Wiśle w barwach Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, bo to patriotyczny lans.

"To książka ciekawskim dla nauki, melancholikom ― dla uśmiechu, każdemu zaś jako dowód, że nie ma to jak historia."

Włodzimierz Kalicki, dziennikarz, publicysta i reporter „Gazety Wyborczej”

"Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć . Ale jeszcze lepiej z mądrym znaleźć.

Beata Janowska pozwala nam odkrywać fascynującą przeszłość europejskich miast i instytucji, biorąc za przewodników wybitnych historyków, znawców różnych epok i krajów. Z prof. Michałowskim poznajemy średniowieczny Paryż i początki państwa Franków, prof. Manikowska opowiada, dlaczego i jak powstała Wenecja, prof. Hrycak zaś zabiera nas do Lwowa, stolicy habsburskiej Galicji. Tę książkę można polecić miłośnikom zarówno historii, jak i podróży ― także tym, którzy lubią w nie wyruszać w wyobraźni, w domowym zaciszu."

prof. Dariusz Stola, historyk, w latach 2014 – 2019 dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

"Już samo zestawienie bohaterów tej książki jest nieoczywiste. Co bowiem łączy Paryż z 250 roku naszej ery z Pasymiem z 1958? Co między Oksfordem a Gandawą robi „nasz” Olsztyn? Dzięki Beacie Janowskiej wędrujemy po europejskich miastach, za przewodników mając wybitnych znawców historii. Książka jest pełna smaczków i intelektualnych pasaży. Z każdą kolejną stroną zaskakuje czytelnika. Gdzie zniknął kanclerz Oksfordu? Jaką gażę otrzymywał Jan van Eyck? Wszystko podane lekko i ze smakiem."

dr hab. Marcin Zaremba, historyk

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wędrówki przez czas. Nieoczywiste rozmowy o dziejach Europy
Autor: Janowska Beata
Wydawnictwo: Editio
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 360
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-06-10
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Okres historyczny: opracowania ogólne
Indeks: 35195306
średnia 4,1
5
2
4
4
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
4/5
13-07-2020 o godz 21:05 przez: Kamila
Czy wiecie, że ród władców Franków nigdy nie obcinał włosów, a ich strata była równoznaczna z niemożnością sięgnięcia po władzę? Że Wenecja powstała z konieczności ucieczki przed barbarzyńcami? I że pierwszy kamienny most zbudowano w niej, bo te drewniane zbyt chętnie się zapadały? Że studia na pierwszych uniwersytetach trwały ponad dwadzieścia lat? Że historia Europy to historia kościoła? Te i wiele innych informacji zebrała Beata Janowska podczas rozmowy z dwunastoma historykami, by pokazać zupełnie inną stronę wybranych europejskich miast. Stworzyła coś z pogranicza książki historycznej a przewodnika turystycznego, by spróbować zaciekawić początkami. Podjęła się zadania trudnego i wykonała je z różnym skutkiem. Przyznaję, że spodziewałam się czegoś luźniejszego stylem. Czegoś, co przeczyta z ochotą każdy. Rzeczowy język i momentami ogrom dat może jednak kojarzyć się z lekturą podręcznika, co zapewne odstraszy nie jedną osobę, a wielka szkoda, bo informacje zawarte w książce są naprawdę ciekawe! Nie mogłam powstrzymać się od biegania do domowników z kolejnym "A wiedzieliście, że..." i nawet powstrzymać się nie planowałam, bo na każdej stronie znajdowałam coś interesującego, o czym — w moim przeświadczeniu — ludzie po prostu chcieliby wiedzieć. Tyle że po wiedzę tę nie każdy gotów jest sięgnąć, nawet jeśli zebrana jest w jednym miejscu, skoro podana jest ona w takim wydaniu (i dlatego to ja podrzucałam bliskim ciekawostki, zamiast dać im całą książkę do przeczytania). Rozmowa na temat niektórych miast była sztywna i pozbawiona emocji, ale w innych czuć było pasję. Jakby na przekór autorce, która zaraz to próbowała ukrócić kolejnymi sztywnymi informacjami. I jasne, one również były istotne, ale odniosłam wrażenie jakby niektóre wstawki były przez nią wymuszone. Jakby przeszkadzala swojemu rozmówcy... A wielka szkoda, bo właśnie przez takie zabiegi całość mniej mi się podobała. I właśnie dlatego nie polubiłam się z autorką, choć dowiedziałam się dzięki niej tylu interesujących rzeczy. Sztywny styl ani trochę, by mi nie przeszkadzał, gdyby nie podejście pani Beaty do rozmów. Coś mi w tym zwyczajnie nie pasowało. Wciąż jednak uważam książkę za wartościową lekturę. Wciąż głowę pełną mam informacji i wciąż cieszę się, że mogłam je poznać. Ciekawostki na samej górze to malutka część zaledwie trzech rozdziałów, a przecież reszta była jeszcze ciekawsza!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
29-07-2020 o godz 18:52 przez: Zakaz_czytaAnia
Interesujesz się operą, a może architekturą, jednak nie chcesz czytać o tym w książce napisanej językiem dla profesjonalistów. Albo inaczej chcesz poznać trochę lepiej historię powojennej Warszawy, ale podręczniki do historii cię nudzą. Nie ma problemu. „Wędrówki przez czas i nieoczywiste rozmowy o dziejach europy” to nie jest podręcznik do historii. Napisana w jak, by się uczestniczyło w rozmowie Pani Beaty Jankowskiej razem z jej gośćmi. W tej książce znajdziesz to czego szukasz. Jakby to było uczyć się historii, kiedy nie masz przed sobą podręcznika z suchymi faktami, tylko czytasz rozmowę dwóch osób. To jest możliwe. Poznawanie historii nigdy nie było takie proste. Mogę wam obiecać jedno: czytając tą pozycję nie poczujecie się jak w szkole. Ta książka to dwanaście rozmów z pasjonatami, a zarazem uczonymi danego zagadnienia i miasta. Niezwykle ciekawe, napisane w taki sposób, że czytelnik czuje się jakby sam uczestniczył w tej rozmowie. To nie jest podręcznik do historii. To opowieści, które poznaje się z uśmiechem na twarzy. Fascynująca i wciągająca podróż przez wieki oraz różne miasta. W ciągu paru chwil z Polski możesz przenieść się na Litwę czy do Włoch. Można dawkować siebie każde miasto lub przeczytać całą książkę naraz. Decyzja należy do ciebie. Jednak wiem jedno - takiej podróży w czasie jeszcze nie odbyłeś. To tak jakby zwiedzać coś a przewodnik nakręciliby tylko historię, żeby potem odpowiadać ciekawostki i anegdoty. Dzięki temu więcej zostaje w naszych głowach. Jest to pierwsza książka tego typu, z jaką miałem do czynienia. Jako, że uwielbiam historię była to dla mnie czysta przyjemność i lekcja przeszłości, jakiej jeszcze nie miałam okazji przeżyć. W środku poza tekstem znajdziemy również fotografie pomagające mam się mentalnie przenieść do danego miejsca czy czasu. Ciężko mi ją ocenić, bo to nie jest zwykła książka jednak myślę że 3/5 będzie dobrą oceną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-12-2020 o godz 10:43 przez: Anonim
Polecam jako uzupełnienie marnie nauczanej historii w szkołach oraz przekłamaniach w szeregu powieściach tzw. historycznych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Anonimowi Heretycy Henry Katie
4.4/5
24,72 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O chirurgii inaczej Kabata Paweł
4.7/5
25,12 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fatalne związki Mahadeo Celine
3.5/5
36,75 zł
49,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Wroną po Stanach Wrona Marcin
4.5/5
24,76 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Byłbym zapomniał... Pazura Cezary
4.5/5
27,32 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdy zapadnie noc Bailey Sarah
4.1/5
29,96 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroczne jezioro Bailey Sarah
4.4/5
29,96 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kości nie kłamią Leigh Melinda
4.5/5
31,61 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego