Wędrówki przez czas. Nieoczywiste rozmowy o dziejach Europy (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 46,20 zł

46,20 zł 54,90 zł (-16%)
Odbiór w salonie 0 zł
Aktywuj dodatkowe korzyści
Darmowe punkty odbioru
Darmowy kurier
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Historyczny przewodnik turystyczny.

Żyjemy w czasach, w których turystyka jest niezwykle popularna. Tak popularna, że zwykłe podróżowanie wielu osobom już nie wystarcza. Ludzie szukają ekstremalnych wrażeń. A gdyby tak ruszyć w podróż w czasie? Oczywiście nie dosłownie, ale na przykład w wyobraźni. Jednak żeby to zrobić, trzeba uzbroić się w wiedzę. Przewodnicy zazwyczaj podają konkretne informacje: "Oto kościół z XIV wieku w stylu gotyckim, proszę zwrócić uwagę na niezwykle cenne ołtarze i polichromie - a teraz idziemy dalej". Rzeczowo, ale sucho i nazbyt lakonicznie, prawda? Czymś zupełnie innym będzie rozmowa z kimś, kto z racji zawodu i własnych zainteresowań przeprowadził wnikliwe badania nad danym zagadnieniem. Choćby historią któregoś miasta. Co na jego temat odkrył? Do jakich wniosków doszedł? Czego nowego możemy się od niego dowiedzieć o miejscu, które wydaje nam się dobrze znane z autopsji albo ze stron przewodników turystycznych?

Ta książka składa się z dwunastu rozmów, które autorka przeprowadziła ze znawcami i z pasjonatami historii. Punktem wyjścia do każdej z nich jest miasto - między innymi Paryż, Wenecja, Gandawa, Drezno, Lwów - oraz czas, niekiedy parę lat, innym razem aż kilka stuleci. Jeśli przed wyjazdem do Anglii ktoś zdecyduje się na lekturę rozmowy o Oksfordzie, to dzięki niej dowie się, jak funkcjonowały średniowieczne uniwersytety, jak wyglądało życie studentów: co czytali, skąd brali pieniądze, gdzie i jak się bawili. Rozmowa o Olsztynie to swoista instrukcja "czytania" miasta na prawie lokacyjnym i późniejszego - zawiera informacje o tym, co wynika z takiego, a nie innego układu ulic i dlaczego budynki publiczne wznoszono w danym stylu architektonicznym. Nieco inny charakter ma tekst o Poznaniu. To właściwie opowieść o wojnach z połowy XVII stulecia i straszliwych zniszczeniach, jakie pozostawiły w całej Rzeczpospolitej, nie tylko w tym mieście.

W składających się na tę książkę rozmowach z wybitnymi historykami dzieje europejskich miast są pretekstem do pokazania przeszłości z nieoczekiwanych perspektyw. Litwa była zapóźniona cywilizacyjnie w stosunku do Korony? Akurat! W Koronie nigdy nie skodyfikowano prawa, Litwa zaś od końca XVI wieku miała swój Statut Litewski. W szlacheckiej Rzeczpospolitej prawo do herbu miała wyłącznie szlachta? Tak, ale nie w Wilnie. Tamtejsi mieszczanie, o ile wywodzili się z rodów zasiadających z pokolenia na pokolenie w radzie miejskiej, mieli swoje herby, równe szlacheckim . Niejedna rozmowa starcza za monografię. Skąd XIX-wieczne szaleństwo na punkcie oper? Dlaczego jedno z najcudowniejszych dzieł europejskiego malarstwa powstało akurat w Gandawie? Czy do sięgnięcia po nieśmiertelność w historii architektury wystarczał talent, czy trzeba było jeszcze w XVI wieku wynaleźć całkiem nowoczesną sztukę promocji swojej twórczości?

Rozmowy Beaty Janowskiej skrzą się rozkosznymi okruszkami czasu przeszłego dokonanego. Oto damy w Wenecji zaczynają spacerować na koturnach wyższych niż pół metra. Oto Bolesław Prus mimo swojej agorafobii pruje po Wiśle w barwach Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, bo to patriotyczny lans.

"To książka ciekawskim dla nauki, melancholikom ― dla uśmiechu, każdemu zaś jako dowód, że nie ma to jak historia."

Włodzimierz Kalicki, dziennikarz, publicysta i reporter „Gazety Wyborczej”

"Lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć . Ale jeszcze lepiej z mądrym znaleźć.

Beata Janowska pozwala nam odkrywać fascynującą przeszłość europejskich miast i instytucji, biorąc za przewodników wybitnych historyków, znawców różnych epok i krajów. Z prof. Michałowskim poznajemy średniowieczny Paryż i początki państwa Franków, prof. Manikowska opowiada, dlaczego i jak powstała Wenecja, prof. Hrycak zaś zabiera nas do Lwowa, stolicy habsburskiej Galicji. Tę książkę można polecić miłośnikom zarówno historii, jak i podróży ― także tym, którzy lubią w nie wyruszać w wyobraźni, w domowym zaciszu."

prof. Dariusz Stola, historyk, w latach 2014 – 2019 dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

"Już samo zestawienie bohaterów tej książki jest nieoczywiste. Co bowiem łączy Paryż z 250 roku naszej ery z Pasymiem z 1958? Co między Oksfordem a Gandawą robi „nasz” Olsztyn? Dzięki Beacie Janowskiej wędrujemy po europejskich miastach, za przewodników mając wybitnych znawców historii. Książka jest pełna smaczków i intelektualnych pasaży. Z każdą kolejną stroną zaskakuje czytelnika. Gdzie zniknął kanclerz Oksfordu? Jaką gażę otrzymywał Jan van Eyck? Wszystko podane lekko i ze smakiem."

dr hab. Marcin Zaremba, historyk

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Wędrówki przez czas. Nieoczywiste rozmowy o dziejach Europy
Autor: Janowska Beata
Wydawnictwo: Editio
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 360
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-06-10
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Indeks: 35195306
 
średnia 3,7
5
0
4
2
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
3/5
29-07-2020 o godz 18:52 Zakaz_czytaAnia dodał recenzję:
Interesujesz się operą, a może architekturą, jednak nie chcesz czytać o tym w książce napisanej językiem dla profesjonalistów. Albo inaczej chcesz poznać trochę lepiej historię powojennej Warszawy, ale podręczniki do historii cię nudzą. Nie ma problemu. „Wędrówki przez czas i nieoczywiste rozmowy o dziejach europy” to nie jest podręcznik do historii. Napisana w jak, by się uczestniczyło w rozmowie Pani Beaty Jankowskiej razem z jej gośćmi. W tej książce znajdziesz to czego szukasz. Jakby to było uczyć się historii, kiedy nie masz przed sobą podręcznika z suchymi faktami, tylko czytasz rozmowę dwóch osób. To jest możliwe. Poznawanie historii nigdy nie było takie proste. Mogę wam obiecać jedno: czytając tą pozycję nie poczujecie się jak w szkole. Ta książka to dwanaście rozmów z pasjonatami, a zarazem uczonymi danego zagadnienia i miasta. Niezwykle ciekawe, napisane w taki sposób, że czytelnik czuje się jakby sam uczestniczył w tej rozmowie. To nie jest podręcznik do historii. To opowieści, które poznaje się z uśmiechem na twarzy. Fascynująca i wciągająca podróż przez wieki oraz różne miasta. W ciągu paru chwil z Polski możesz przenieść się na Litwę czy do Włoch. Można dawkować siebie każde miasto lub przeczytać całą książkę naraz. Decyzja należy do ciebie. Jednak wiem jedno - takiej podróży w czasie jeszcze nie odbyłeś. To tak jakby zwiedzać coś a przewodnik nakręciliby tylko historię, żeby potem odpowiadać ciekawostki i anegdoty. Dzięki temu więcej zostaje w naszych głowach. Jest to pierwsza książka tego typu, z jaką miałem do czynienia. Jako, że uwielbiam historię była to dla mnie czysta przyjemność i lekcja przeszłości, jakiej jeszcze nie miałam okazji przeżyć. W środku poza tekstem znajdziemy również fotografie pomagające mam się mentalnie przenieść do danego miejsca czy czasu. Ciężko mi ją ocenić, bo to nie jest zwykła książka jednak myślę że 3/5 będzie dobrą oceną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-07-2020 o godz 21:05 Kamila dodał recenzję:
Czy wiecie, że ród władców Franków nigdy nie obcinał włosów, a ich strata była równoznaczna z niemożnością sięgnięcia po władzę? Że Wenecja powstała z konieczności ucieczki przed barbarzyńcami? I że pierwszy kamienny most zbudowano w niej, bo te drewniane zbyt chętnie się zapadały? Że studia na pierwszych uniwersytetach trwały ponad dwadzieścia lat? Że historia Europy to historia kościoła? Te i wiele innych informacji zebrała Beata Janowska podczas rozmowy z dwunastoma historykami, by pokazać zupełnie inną stronę wybranych europejskich miast. Stworzyła coś z pogranicza książki historycznej a przewodnika turystycznego, by spróbować zaciekawić początkami. Podjęła się zadania trudnego i wykonała je z różnym skutkiem. Przyznaję, że spodziewałam się czegoś luźniejszego stylem. Czegoś, co przeczyta z ochotą każdy. Rzeczowy język i momentami ogrom dat może jednak kojarzyć się z lekturą podręcznika, co zapewne odstraszy nie jedną osobę, a wielka szkoda, bo informacje zawarte w książce są naprawdę ciekawe! Nie mogłam powstrzymać się od biegania do domowników z kolejnym "A wiedzieliście, że..." i nawet powstrzymać się nie planowałam, bo na każdej stronie znajdowałam coś interesującego, o czym — w moim przeświadczeniu — ludzie po prostu chcieliby wiedzieć. Tyle że po wiedzę tę nie każdy gotów jest sięgnąć, nawet jeśli zebrana jest w jednym miejscu, skoro podana jest ona w takim wydaniu (i dlatego to ja podrzucałam bliskim ciekawostki, zamiast dać im całą książkę do przeczytania). Rozmowa na temat niektórych miast była sztywna i pozbawiona emocji, ale w innych czuć było pasję. Jakby na przekór autorce, która zaraz to próbowała ukrócić kolejnymi sztywnymi informacjami. I jasne, one również były istotne, ale odniosłam wrażenie jakby niektóre wstawki były przez nią wymuszone. Jakby przeszkadzala swojemu rozmówcy... A wielka szkoda, bo właśnie przez takie zabiegi całość mniej mi się podobała. I właśnie dlatego nie polubiłam się z autorką, choć dowiedziałam się dzięki niej tylu interesujących rzeczy. Sztywny styl ani trochę, by mi nie przeszkadzał, gdyby nie podejście pani Beaty do rozmów. Coś mi w tym zwyczajnie nie pasowało. Wciąż jednak uważam książkę za wartościową lekturę. Wciąż głowę pełną mam informacji i wciąż cieszę się, że mogłam je poznać. Ciekawostki na samej górze to malutka część zaledwie trzech rozdziałów, a przecież reszta była jeszcze ciekawsza!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zły czas Haner K. N.
3.6/5
24,45 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Patron Lascaris Eliana
4.5/5
29,99 zł
39,90 zł
28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Złe miejsce Haner K.N.
4.1/5
24,89 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zakazany układ Haner K.N.
4.4/5
25,89 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pojednanie. Niegodziwe Rozrywki #2 Bromberg K.
4/5
29,99 zł
39,90 zł
28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Prywatny ochroniarz Angel Caroline
3.7/5
27,65 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sponsor. Tom 1 Haner K.N.
4.3/5
27,65 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gra Docher Augusta
4.3/5
35,49 zł
39,90 zł
33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Sponsor. Tom 2 Haner K.N.
4.6/5
25,41 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabójcza gra Angel Caroline
5/5
30,49 zł
39,90 zł
28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Oddychając z trudem. Wydech Mikołajczyk Kamila
4.5/5
29,74 zł
39,90 zł
28,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Anonimowi Heretycy Henry Katie
4.7/5
35,49 zł
39,90 zł
33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Wszystko albo nic More M.S.
4.0/5
35,49 zł
39,90 zł
33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Negatyw szczęścia. Inizio Skrzydlewska Ludka
4.7/5
35,49 zł
39,90 zł
33,71 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Dzieje Mongolii Baabar B.
0/5
49,99 zł
47,49 zł
strona produktu - rekomendacje Rudzi Harvey Jacky Colliss
0/5
35,49 zł
39,90 zł
33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Krótka historia świata Gombrich Ernst H.
4.3/5
35,49 zł
39,90 zł
28,39 zł
strona produktu - rekomendacje Czerwony głód Applebaum Anne
4/5
53,99 zł
59,99 zł
43,19 zł
strona produktu - rekomendacje Akwarium Suworow Wiktor
4.2/5
35,49 zł
39,90 zł
33,71 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.