Warszawa 1944 (okładka  miękka, 08.2014)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Tak mogło być:

  • Na wieść o wybuchu Powstania Hitler poskramia gniew i dyplomatycznie nakazuje niemieckiej załodze opuścić Warszawę. Miasto pozostaje w rękach Armii Krajowej, lecz od wschodu zbliżają się Rosjanie…
  • Stalin rozkazuje marszałkowi Rokossowskiemu przyśpieszenie operacji wspomożenia powstańcom i wyzwolenia polskiej stolicy.
  • W Puszczy Kampinoskiej ląduje przerzucona z Anglii Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego i po połączeniu z grupą AK „Kampinos” śpieszy na odsiecz walczącej Warszawie.
  • Stacjonujące opodal stolicy oddziały węgierskie przechodzą na stronę Powstania.
  • ZSRR zgadza się na lądowanie samolotów alianckich na swoich lotniskach; nad miasto od początku nadlatują potężne wyprawy ze zrzutami.
  • Przy życzliwym współdziałaniu  Rosjan następuje desant „Berlingowców”. Na Czerniaków docierają kolejne polskie oddziały i stają do walki wespół z siłami powstańczymi.
  • Cała Armia Krajowa na rozkaz Bora-Komorowskiego rusza na pomoc walczącej Warszawie, znosząc kolejne blokady niemieckie. Czy jednak zdoła wspomóc walczących?
  • Powstanie nie wybucha. 60 tysięcy warszawiaków pracuje przy budowie umocnień. Stolica staje się miastem frontowym – umocnioną Festung Warschau.

Po raz pierwszy w polskiej publicystyce historycznej przedstawione zostały alternatywne opcje wielkiej bitwy o Warszawę – i o Polskę. Powstanie Warszawskie nie było od samego początku, wbrew częstym opiniom, naznaczone piętnem klęski i beznadziejnego samounicestwienia. Często wystarczyłaby jedna decyzja, żeby miało zupełnie inny przebieg. Jaki? O tym właśnie jest ta książka.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1098741769
Tytuł: Warszawa 1944
Autor: Nowak Szymon
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-08-08
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 22 x 155
Indeks: 15042460
średnia 4,5
5
4
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
22-07-2015 o godz 08:47 przez: monika olejniczak | Zweryfikowany zakup
Dopiero zaczęłam czytać tę książkę, ale już jest fascynująca! Nie jest to zwykłe "czytadło". Jest to historia ewentualnej przyszłości opowiedziana przez pryzmat autentycznych wydarzeń opartych na twardych faktach. Dodatkowo napisana językiem przystępnym i w sposób który nie męczy czytelnika mimo, iż są tu opisane autentyczne i tragiczne wydarzenia. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
05-09-2015 o godz 21:21 przez: Dagmara Piszczek | Zweryfikowany zakup
Kasiazka wciagajaca i inna. Polecam serdecznie milosnikom historii i nie tylko.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-02-2015 o godz 23:11 przez: Anna Sikorska
Powstanie warszawskie z naszej perspektywy jest pasmem głupich decyzji i nieudolnych poczynań przywódców oraz bezsensownych działań. Lewicowe media (zgodnie z komunistyczną tradycją) podsycają tę opinię, aby na wszystkie ruchy narodowe patrzeć jak na zachcianki głupców, którzy wykorzystują masy do realizacji własnych szalonych pomysłów. Straty w ludności i dobrach materialnych były olbrzymie. To ułatwiało sceptyczne spojrzenie, bo przez naiwność kilku zbyt śmiałych dowódców trzeba było latami odbudowywać stolicę. Czy ich poczynania były tylko pędem szaleńców? Może były fakty, o których oni jeszcze nie wiedzieli.
Przez lata historycy zajmowali się opisywaniem strat i zastanawianiem się, czy brak powstania byłby dla Polaków tragiczny. Przecież i tak wylądowaliśmy w zaborze radzieckim, co dla Davisa i wielu innych historyków trzeźwo patrzących na relacje panujące podczas II wojny światowej wydaje się paradoksem, że zwycięskie państwo traci swoją niezależność. Nasi „przyjaciele” sprzedali nas. Kto to mógł wówczas przewidzieć? Pewnie pojawiały się takie wątpliwości, a te skłaniały ludzi do działania, by pokazać na Zachodzie, że możemy samodzielnie wyzwolić swój kraj.
Szymon Nowak w bardzo przystępny sposób zarysowuje nam ówczesną sytuację i świadomość ludzi. Przypomina coś, co dla nas wydaje się abstrakcją: wiadomości wcale nie mknęły tak szybko jak patrzymy na nie z naszej perspektywy. Ludzie dowiadywali się o ważnych wydarzeniach z małym opóźnieniem, a do tego w Polsce działała cała banda sługusów stalinizmu, który z marksizmem ma tak dużo wspólnego jak ateizm z wiarą: coś ich łączy, ale nie to, co dla dwóch stron ważne.
Szymon Nowak w swojej książce nie wychodzi z prawicowego założenia, że Powstanie Warszawskie było wielkim, wspaniałym zrywem pełnym bohaterstwa i poświęceń. Obala wielu bohaterów, mentalnie burzy ich pomniki, aby w swych poszukiwaniach dojść do prawdy. Czy mu się uda? Sami musicie ocenić.
„Warszawa 1944. Alternatywna historia Powstania Warszawskiego” Szymona Nowaka nie jest opowieścią o jednym możliwym rozwiązaniu, jednej konkretnej decyzji, która mogła zmienić losy Polski i Warszawy, ale ciągiem przypadków, dzięki którym Powstanie wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie ma tu wyłącznie złych Rosjan, ale i na poczynania zachodnich przyjaciół autor patrzy ze zdrowym dystansem wygodnickich imperialistów, którzy wolą dać kość, by nie musieć dalej toczyć walk. Obecna interesowność w tej owych państw losami innych łączona jest z zainteresowaniem ich bogactwami naturalnymi. Polska takimi pożądanymi nie dysponowała, przez co nie było na nią zainteresowania.
Książkę polecam osobom zainteresowanym historią naszego kraju oraz zgłębiającym tajniki II wojny światowej. Prostota objaśnień, wskazywanie kto był kim, jakie wydarzenia miały w tym czasie miejsce na arenie światowej sprawiają, że po tę pozycję mogą sięgnąć laicy, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z historią. „Warszawa 1944” jest napisana z pozycji człowieka patrzącego przez Popperowską lupę na historię i mającego świadomość, że historia to tak naprawdę alternatywne opowieści, a nie nauka, którą da się udowodnić. Szymon Nowak w oparciu o fakty snuje opowieści o tym, jak żyli ludzie, jakie decyzje były priorytetowe i jakie mogły być ich skutki. Rozprawia się z mitami bohaterów uświęconych przez Polskę Ludową i podnosi zdeptanych „bandytów”. O jednym z bohaterów pisze: „Zygmunt Berling to bardzo interesująca postać. Do dziś uważany jest przez niektórych za bohatera (wznosiło mu się pomniki, ulicom nadawało się jego imię), a tak naprawdę to zdrajca Ojczyzny – sługus Sowietów, za dezercję i zdradę skazany na karę śmierci.”
Praca składa się z dwunastu rozdziałów poprzedzonych wstępem oraz zakończenia. Każdy z nich przedstawia inny aspekt Powstania i inną teorię dotyczącą skutków odmiennych decyzji. Wyjaśnia nam sprawy, które obecnie często wydają nam się niezrozumiałe, a wszystko to w oparciu o fakty i przemyślenia wokół nich. Autor uświadamia nas, że wiele osób podejrzewało, że Postanie zostanie może być przegrane, że do ostatnich chwil było nieplanowane, przez co w stolicy zabrakło broni.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
19-09-2014 o godz 00:00 przez: Ferret | Empik recenzuje
Bardzo oryginalna książka Szymona Nowaka. Gratka dla fanów historii i wszystkich zafascynowanych Powstaniem Warszawskim. Każdy z nas chyba zastanawiał się jakby to było gdyby wszystko potoczyło się inaczej i właśnie taką alternatywną wersję Powstania przedstawia nam autor. Wizja jest ciekawa i bardzo wciągająca, każdy będzie mógł odnieść się do alternatywnej wizji jednego z najtragiczniejszych zrywów naszego narodu. Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
24-08-2014 o godz 00:00 przez: Messironi
książka jest ciekawa, książkę świetnie się czyta, jest dobrze napisana, historie są ciekawe, doskonale osadzone w prawdziwej historii... czytałem ją z wielką przyjemnością... niestety nie opuszczała mnie ciągła myśl... po co taka książka powstała? Wszystkie opisane alternatywne historie są prawdopodobne, jedyny problem w tym, że się nie wydarzyły a nasza historia potoczyła się zupełnie inaczej
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
29-08-2014 o godz 00:00 przez: Czołsan
Długo nad kupnem tej książki nie musiałem się zastanawiać. Lubię historie i ten okres był zawsze dla mnie bardzo ciekawy. Na wstępie chciałem autorowi pogratulować wyobraźni oraz lekkiego pióra. Książka jest o tyle ciekawa, że praktycznie sama się czyta :) Trafi na pewno w gusta pasjonatom Powstania Warszawskiego oraz historykom.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
01-09-2014 o godz 00:00 przez: ketrina
Ile razy zastanawialiśmy się nad tym, czy Powstanie Warszawskie powinno wybuchnąć? Ile razy analizowaliśmy alternatywne zakończenie 63 dni walk? Szymon Nowak stworzył książkę, która odpowiada na pytanie, kreśli obraz i analizuje, ale nie ocenia. Znakomita książka dla wszystkich tych, których interesuje tematyka powstańcza.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
01-08-2014 o godz 00:00 przez: mariuszkozik
Bardzo mnie interesuje temat Powstania Warszawskiego. Kupuję wszystko co jest możliwe związane z tym tematem. Ta książka jest dla mnie o tyle ciekawa, ponieważ pokazuje inny punkt widzenia historii związanej z wybuchem Powstania Warszawskiego. Mam nadzieje, że będę zadowolony z zakupu :) Pozdrawiam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorze: Szymon Nowak

Szymon Nowak to historyk, absolwent Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Pasjonat historii - szczególnie XX wieku oraz militariów. Regularnie publikuje między innymi dla magazynów takich, jak "Militaria XX wieku", "Aero" czy "BIuletyn IPN. Pamięć.pl". Jest autorem kilku opracowań historycznych dotyczących historii II wojny światowej, w szczególności powstania warszawskiego - m.in. "Przyczółek Czerniakowski 1944", "Puszcza Kampinoska-Jaktorów" czy "Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944", a także "Odziały wyklętych".

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Życie po śmierci
4.3/5
26,18 zł
34,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego