Uparte serce. Biografia Poświatowskiej (okładka  twarda, 05.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.

Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.

ID produktu: 1095150018
Tytuł: Uparte serce. Biografia Poświatowskiej
Autor: Błażejowska Kalina
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-05-21
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 37 x 251 x 173
Indeks: 14624834
średnia 4,8
5
32
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
29 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
13-05-2015 o godz 10:03 przez: Aleksandra Głodek | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobrze napisana biografia oddająca ducha epoki, w której żyła i tworzyła Halina Poświatowska. Autorka niezwykle wnikliwie przedstawia rozterki, miłostki i zachwyty bohaterki, które wobec codziennej choroby zdają się być swoistym wentylem bezpieczeństwa, tak jak wiersze, które Poświatowska pisze "z potrzeby serca". Błażejewska odkrywa przed nami nieznane dotąd fakty (i mity!) z twórczości poetki wzbogacając opowiadania o galerię zdjęć. Wszystko to pozwala na projekcję pełnego i skończonego obrazu Poświatowskiej zarówno jako człowieka i jako pisarki. To książka z kategorii: zdecydowanie polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-03-2015 o godz 10:28 przez: Ducha | Zweryfikowany zakup
Przeczytałam jednym tchem i szczerze polecam wszystkim, którzy chociaż raz zetknęli się z twórczością Poświatowskiej. Dla fanów poetki, biografia będzie uzupełnieniem historii o poszczególnych utworach, a także znakomitym dodatkiem do "Opowieści dla Przyjaciela" Poświatowskiej. Ładnie napisana, ładnie wydana. Wzruszająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-03-2018 o godz 16:23 przez: jolanta jaglinska | Zweryfikowany zakup
Serdecznie polecam ten sposób robienia zakupów.Towar zawsze zgodny z zamówieniem, dostawa szybka i oczywiście za darmo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-05-2016 o godz 14:17 przez: olagee | Zweryfikowany zakup
Nowe spojrzenie na biografię poetki. Warta uwagi, bardzo ciekawie napisana, w nietypowy sposób.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-07-2014 o godz 19:00 przez: natalia.szumska
"Myślałam o rzuceniu tego edukacyjnego bałaganu, czy poetyckiego kramu rozmaitości, i pracy w szpitalu. Może w szpitalu dla kolorowych - w biednym szpitalu; tak mi trzeba czasem popatrzeć na niedomknięte oczy, na przyspieszony oddech, coś zrobić, jakoś pomóc, obojętnie w którą stronę. To może być bardzo święte pragnienie i bardzo sadystyczne - kwestia interpretacji. Brakuje mi walki ze śmiercią i w braku śmierci walczę ze sobą i z życiem."

Chimeryczna, histeryczna, wrażliwa i niezrozumiana postać Haliny Poświatowskiej jest już legendą polskiej literatury. Niełatwo rozprawić się z biografią legendy, niełatwo sprostać wymaganiom kogoś, kto jeszcze pamięta, wreszcie niełatwo zrobić to tak dobrze, z takim wyczuciem i talentem, jak uczyniła to Kalina Błażejowska, autorka "Upartego serca".

Proste biogramy Poświatowskiej, można spotkać wszędzie. Nie dowiemy się jednak, kim była ta poetka trudnego pokolenia, jeśli nie przyjrzymy się jej bliżej, a to spojrzenie - w tak pięknej formie - oferuje Błażejowska. A jest o czym pisać, bo i osoba i życie skomplikowane - perfekcyjny materiał biograficzny, który od autorki wymagał nie lada wysiłku i czasu. Dotarła bowiem do źródeł do tej pory nieznanych, prywatnych archiwów w Polsce i zagranicą, relacji osób współczesnych opisywanym wydarzeniom.

Dzięki wyczerpującym badaniom, których efekty przybrały zaskakująco piękną i skomplikowaną formę czasu teraźniejszego, otrzymujemy wyczerpujący obraz osoby poetki i jej środowiska, stawiający Uparte serce na pograniczu biografii i powieści biograficznej. Obserwujemy Poświatowską niejako bezpośrednio i z wrażeniem braku perspektywy czasu, z jej humorami, brakiem zdecydowania, pełnej wewnętrznych sprzeczności, uparcie dążącej do zaspokojenia ambicji, wreszcie "pożeraczki" męskich serc - szczególnie tych zajętych, jakby mało jej było kłopotów z własnym, upartym. Bywały momenty, kiedy zalewała mnie krew, na myśl o jej zadufaniu w sobie, o jej chronicznym braku poczucia wdzięczności i taktu i o tym, jak z premedytacją wdrażała w życie późniejsze piękne powiedzenie Mariusza Szczygła - Najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej... Za chwilę znów i mnie pękało serce podczas opisów cierpień i zdrowotnych oraz materialnych ograniczeń. Targały mną emocje skrajnie sprzeczne - takie zapewne, z jakimi walczyła sama Poświatowska. Kiedy walczyła z chorobą, walczyła o życie, kiedy zabrakło choroby, walczyła z życiem, jakby jej temperament pochodził z zupełnie innego naczynia niż to, jakim było jej własne ciało. Przegrywała walkę na wszystkich frontach - ze sobą, z chorobą, by przegrać wreszcie z samym życiem, kiedy śmierć po kilku nie udanych próbach, skutecznie wyciągnęła po nią ręce. Postać tragiczna i... uparta, zafascynowana, fascynująca i fascynująco opisana. To frustrujące, że osoby młodsze ode mnie piszą TAKIE książki.

Na szczególną uwagę zasługuje także dopracowane niemal w każdym calu wydanie - piękna okładka, przyjazne czytelnikowi papier i czcionka, bogaty materiał ikonograficzny, wyczerpujące przypisy. Bardzo dobrze, że wydawca, oprócz kolorowej wkładki zdjęciowej w środku książki, postawił także na fotografie ilustrujące poszczególne fragmenty biografii. Całokształt jest niemal idealny, a już na pewno idealnie dopracowany. Choć jak twierdzi sama autorka:

"Granica między faktem i fikcją jest zresztą niemożliwa do ustanowienia. "Faktyczne" są tylko tysiące dni życia; każda opowieść o nich jest już kreacją. Nie sposób napisać o czyimś życiu "obiektywnie" - zawsze wnosi się swoją wrażliwość, swoje wartości, swoją perspektywę."
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-05-2014 o godz 00:22 przez: LeoniMa
Książkę biograficzną o Halinie Poświatowskiej przywitałam z wielką radością. Od pewnego już czasu mało mówiło się u nas o tej wspaniałej poetce, mam nadzieję, że „Uparte serce” to zmieni i przywróci należne jej miejsce. Autorka książki, Kalina Błażejowska, nie tylko opowiada życie Poświatowskiej, ale też robi to w świetnym stylu, co ciekawe, bardzo zbliżonym do tego, którym posługiwała się jej bohaterka. Stosuje metafory, liczne porównania, stylizacje. Dzięki temu barwnemu językowi „Uparte serce” przede wszystkim bardzo dobrze się czyta. Innym atutem książki jest samo życie Poświatowskiej – dzielone między szpitale i sanatoria (bardzo była poetka schorowana) a salony literackie i modne miejsca, przyciągające artystyczne środowiska. Ta biografia to wspaniała wyprawa do czasów, których już nie ma. Polecam lekturze.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
06-06-2014 o godz 13:08 przez: ladybird
Jestem wielką miłośniczką wierszy Haliny Poświatowskiej – tylko ona potrafiła pisać w tak zwięzły i równocześnie przejmujący sposób o kobiecych uczuciach. Niewiele jednak wiedziałam do tej pory o jej życiu, poza tym, że zmarła młodo, zbyt młodo. Dlatego też bardzo chętnie sięgnęłam po „Uparte serce”. Książka ta bardzo mnie poruszyła. Autorka szczegółowo opisuje koleje krótkiego, ale barwnego życia Poświatowskiej, które od początku naznaczone było chorobą serca i wielką emocjonalnością. Nie wiedziałam, jak bardzo cierpiała – fizycznie i psychicznie, nie wiedziałam też, że sama potrafiła ranić. Dająca do myślenia i bardzo, bardzo ciekawa biografia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-06-2014 o godz 21:16 przez: serenity
Można przyjąć, iż w każdym człowieku, jeśli tylko tego zechce, jest ta cała głębia, którą Pani Halina Poświatowska zawarła w swoich wierszach, a którą Pani Kalina Błażejowska wydobyła na światło dzienne. Ta pozycja umożliwia oderwanie się od codziennych trosk, spojrzenie na świat zupełnie innym okiem. Okiem Pani Haliny Poświatowskiej. Ta książka pobudza do refleksji. Tak często gdzieś biegniemy nie dostrzegając szczęśliwych chwil, nie doceniamy bliskich nam osób. Tak wiele pytań zadaje nam poezja i tak wiele udziela odpowiedzi. O ile bogatszym czyni nasze życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-09-2014 o godz 21:19 przez: Dominika Fijał
Dzięki książce "Uparte serce" obserwujemy fascynujące życie poetki. W biografii zobaczymy też czasy, w których żyła Poświatowska i ludzi, z którymi miała do czynienia. W swej książce Kalina Błażejowska oparła się na licznych źródłach, np. listach udostępnionych przez rodzinę poetki. Wszystko po to, byśmy poznali prawdziwą Halinę, a nie jej sentymentalną ikonę. Książka jest też napisana pięknym językiem, w taki sposób, byśmy choć trochę poznali ból poetki, dlatego nie da się wyłączyć emocji podczas lektury tej biografii. I o to chodzi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-08-2014 o godz 11:48 przez: gabi
Czytanie biografii nigdy mnie nie wciągało. "Uparte serce" czyta się jednym tchem. Jest to pięknie napisana historia Haliny jej życia, jej walki, jej uniesień... Do momentu "uparte serce" miałam zupełnie inny obraz Haliny Poświatowskiej. Dzięki Książce mogłam poznać ja z innej strony dowiedzieć się innych faktów z jej życia, które były bardzo ważne w jej twórczości. Książka warta przeczytania nie tylko dla wielbicieli twórczości poetki czy jej samej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-06-2014 o godz 19:08 przez: Hedwiga
Biografia Haliny Poświatowskiej wydaje się być na pierwsze rzut oka niezwykle obszerna. Taka jest, ale czyta się ją jak świetną powieść obyczajową. Nie składa się z suchych faktów encyklopedycznych, czy relacji osób trzecich. Głos został oddany przede wszystkim samej poetce. Poświatowska jest główną bohaterką, prowadzi dialogi z rodziną, przyjaciółmi, lekarzami. I chyba właśnie dzięki temu zabiegowi, książka wciągnęła mnie bez reszty. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-05-2014 o godz 21:24 przez: Betka
Kalina Błażejowska biografią Haliny Poświatowskiej przywraca pamięć o tej zapomnianej poetce. W książce wiele miejsca poświęcone zostało chorobom poetki, która większą część swojego życia spędziła w szpitalach i sanatoriach. Halina chorowała na zapalenie wsierdzia oraz wadę serca. „Uparte serce” to bardzo interesująca książką biograficzna, którą czyta się jak powieść. Polecam serdecznie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-06-2014 o godz 00:51 przez: Mona
Jest to niezwykle interesująca biografia, ponieważ Halina Poświatowska została pokazana w trochę inny sposób, niż ma to miejsce w szkolnych notkach biograficznych. W książce jest silną osobą, która mimo swojej choroby, chciała żyć jak wszyscy. Nigdy nie oczekiwała na specjalne traktowanie, nie lubiła tego. I do tego prowadziła bardzo bujne życie towarzyskie. Serdecznie polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2014 o godz 15:31 przez: Elena
Bardzo dziwię się, że jeszcze nikt nie skomentował tej fantastycznej biografii jaką popełniła Kalina Błażejowska. Jej narracja istotnie porywa, a treść niesie za sobą szereg emocji, z których ciężko się otrząsnąć. Mam wrażenie, że po lekturze tej książki bardziej kocham życie i mniej się go boję, akceptuję takim jakie jest. I za to autorce serdecznie dziękuję.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-07-2014 o godz 00:00 przez: Fidzia
Poświatowska napisała wiele wierszy i pieknych tekstów. Kilka moich ulubionych znam na pamięć, takich krótszych. Jej historia opisana w tej książce bardzo mnie wciągnęła. Ta pisarka nie miała łatwego ani długiego życia, zmarła mając zaledwie 32 lata, ale mimo to starała się czerpać życie pełnymi garściami. Niezwykła postać i niezwykła historia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-05-2014 o godz 08:52 przez: Superman
Jaka była Poświatowska wiedzą tylko Ci, którzy naprawdę interesowali się jej życiem i czytali o niej książki. Ja niestety oprócz paru wierszy nie wiedziałem o niej dotąd nic. Szczęśliwie to się zmieniło i dziś mam wrażenie, że wiem już wszystko. Nie bez przyjemności płynąłem przez historię schorowanej kobiety, która pisała piękne wiersze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-06-2014 o godz 00:00 przez: Eriska
Kalina Błażejowska nie tylko przywraca pamięć o Halinie Poświatowskiej. Pokazuje nam poetkę z zupełnie innej strony niż mieliśmy okazję ją poznać. Poświatowska to kobieta sukcesu, odważna i niezależna, której życie stanowiło sprzeciw wiszącej nad nią śmierci. Historia Błażejewskiej choć na moment przywraca Poświatowską do żywych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-05-2014 o godz 00:00 przez: sayosa
Choć postać Haliny Poświatowskiej jest mało znana szerszej publice, to dla mnie była ona od zawsze ikoną kobiecości, pisała dla kobiet i o kobietach. "Uparte serce" to biografia inna niż wszystkie. Opisy z życia przeplatane tu są z twórczością autorki, co dodaje smaczku całości. Warto zapoznać się z treścią tego tomiku. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-05-2014 o godz 13:20 przez: Felek
Poświatowska to kobieta, która mnie fascynuje. Od lat czekałem na biografię, która w pełni oddałaby jej charakter, charyzmę i słabości, które przyczynialy się do powstawania jej genialnych wierszy. Niezwykle napisana, tak, że czytelnik wczuwa się w życie swojej idolki i niejako jej w nim towarzyszy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-05-2014 o godz 21:30 przez: Zola
Udany debiut pisarski Kaliny Błażejowskiej, dziennikarki „Tygodnika Powszechnego”. W biografii Haliny Poświatowskiej pokazała nową, nieznaną dotąd twarz poetki – sądziłam, że bohaterka "Upartego serca" była romantyczna, subtelna i melancholijna, a okazało się, że była też buntownicza i ironiczna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Błażejowska Kalina

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.8/5
29,46 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
41,63 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
31,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,65 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
42,37 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego