Uległość (okładka  miękka, 09.2015)

Wszystkie formaty i wydania (5): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie. 

Franҫois, wykładowca literatury na Sorbonie, wiedzie spokojne i raczej samotne życie. Doktorat i habilitacja poświęcane dziewiętnastowiecznemu prozaikowi Jorisowi-Karlowi Huysmansowi przyniosły mu szacunek i popularność w środowisku naukowym, a jego nazwisko jest rozpoznawalne w gronie specjalistów. Kolejne dni upływają mu na prowadzeniu zajęć, pisaniu artykułów lub przelotnych romansach, a jedynym punktem odniesienia w monotonnej rzeczywistości jest francuska scena polityczna. Punktem kulminacyjnym i nowym początkiem staje się rok 2022 i wybory, w których triumfuje Bractwo Muzułmańskie. Dziedziną, która szczególnie interesuje się przewodząca partia i prezydent Mohammed Ben Abbes, jest edukacja. To tam szybko następują największe zmiany – od nazw uczelni, przez weryfikację wyznania i strojów obowiązujących uczennice, po ograniczenie edukacji dla dziewcząt.

Franҫois budzi się we Francji, której warunki dyktuje już nowa religia większości, a on sam musi odnaleźć swoje miejsce w coraz bardziej obcym świecie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1110087402
Tytuł: Uległość
Autor: Houellebecq Michel
Tłumaczenie: Geppert Beata
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 286
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-09
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 201 x 25 x 133
Indeks: 17485692
średnia 4,4
5
62
4
22
3
9
2
2
1
3
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
44 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
22-09-2015 o godz 11:04 przez: Piotr Kobyliński | Zweryfikowany zakup
A jakby Premierem Polski został Prawosławny Polityk lub Tatar wyznający islam? Polecam tą książkę szczególnie tym którzy uważają te pytanie za niedorzeczne :O)

Houellebecq jak zwykle porusza ważne tematy dla nas dla Europy. Jak ktoś ma wątpliwości, to warto przypomnieć, że książka wyszła we Francji przed tragicznymi zdarzeniami w Charlie Hebdo. A teraz ukazuje się w ciekawym momencie dla Polski...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
19-12-2015 o godz 18:55 przez: gosia_porto | Zweryfikowany zakup
Książka rewelacyjna, długo wyczekiwana. Każdy, kto chce zrozumieć, gdzie tak na prawde zmierza dzisiaj świat, powinien ją przeczytać. Poza tym, jest bardzo dobrze napisana, czyta się w ciągu 3 godzin.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
19-10-2015 o godz 21:12 przez: svart | Zweryfikowany zakup
Ach Francjo najstarsza córo kościoła! Monsieur Houellebecq znowu dał ci kopa , wypunktował twoje lęki i pokazał słabości
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
22-09-2016 o godz 21:12 przez: Rafał Staniek | Zweryfikowany zakup
Przecież dla przyszłych pokoleń ta książka będzie niemal kroniką wydarzeń
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
29-12-2015 o godz 13:28 przez: Krzysztof | Zweryfikowany zakup
ciekawa, zmuszająca do zastanowienia, polecam (p.s. piękne długie zdania)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
17-09-2015 o godz 18:33 przez: Anna Connolly | Zweryfikowany zakup
Można polegać na Houellebecq’u, że kolejny raz zaserwuje nam w powieści swoją ulubioną postać, prawdopodobnie wzorowaną na nim samym, znudzonego życiem faceta po czterdziestce, który mimo że poszczycić się może niezłym statusem społecznym, to beznadziejnie cierpi na dekadencję, obojętność i samotność. Lubię te wzdychania, które można podsumować jednym krótkim cytatem z Koheleta: „Wszystko to marność nad marnościami”. Tym razem bohater jest uznanym profesorem literatury, prowadzącym życie pozbawione jakichkolwiek więzów rodzinnych i przyjacielskich. Partnerki seksualne wybiera sobie spośród swoich studentek i zmienia je regularnie wraz ze zmianą roku akademickiego. Z powodu swej emocjonalnej oschłości nie może przekonać żadnej z nich, aby została z nim na dłużej. Potrzebuje rozkoszy cielesnych, ale chyba w mniejszym stopniu, niż bohaterowie wcześniejszych powieści Houellebecq’a. Lubi dobrze zjeść, ale sam jest w stanie przygotować sobie jedynie odgrzewane w mikrofalówce danie z supermarketu. Pije, pali i odurza się czytaniem książek. Próbuje desperacko coś poczuć, jakaś głębszą emocję, odnaleźć jakiś sens, jakiś smak życia. Jedzie do średniowiecznego sanktuarium i przesiaduje przed wizerunkiem Matki Boskiej. Nic to nie daje. Duszy swojej jak nie miał, tak nie ma. Jedzie pomieszkać trochę w klasztorze, ale zamiast ochoty na przeżycia duchowe ma ochotę tylko na kolejną paczkę papierosów. Zniechęca się do duchowych poszukiwań. Czas chrześcijaństwa się definitywnie skończył. Ze spokojem przyjmuje fakt, że wybory we Francji wygrywa muzułmanin, co oznacza, że każdy wykładowca musi przejść na islam. Jego życie nie ma sensu, ale nie ma zamiaru popełniać samobójstwa, kołacze się w nim jeszcze resztka nadziei. Czy islam ze wszystkimi swoimi zaletami może być zwiastunem nowej radości życia dla naszego umęczonego bohatera? Oferta objęcia posady profesora Sorbony (własności Saudyjczyków!) w nowej muzułmańskiej Francji jest atrakcyjna: będzie go stać na trzy żony, które być może ukoją jego samotność i dostarczą jakże pożądanych rozkoszy łoża i stołu. Jak zwykle, czyta się Houellebecq’a jednym tchem. Wspaniale dołująca dekadencja, tak pocieszająca dla czytelnika: nie ty jeden, człowieku, nie wiesz co począć ze swoim życiem. Houellebecq’u, lecz nas nadal swoją beznadzieją!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-09-2015 o godz 09:04 przez: iraas | Zweryfikowany zakup
Michel Houellebecq swoją najnowszą powieścią wprowadza czytelnika w niedaleką przyszłość, w której świat europejski zderza się z doktrynami Islamu, które w sposób naturalny, demokratyczny i przewidywalny według autora –zaczynają opanowywać zlaicyzowaną i rozbitą cywilizację postchrześcijańską.

Bohater „Uległości” to wykładowca uniwersytecki we Francji, powyżej czterdziestego roku życia, który na kanwie swoich refleksji dotyczących przemijania i bezsensowności egzystencji, powraca do swojego największego dokonania naukowego z młodości (praca dotyczy pisarza Jorisa-Karla Huysmansa), które staję się motywem przewodnim książki. Za sprawą swoich przeżyć osobistych (rodzice, relacje damsko – męskie, kontemplacja nad zagadnieniem nietzscheańskim „Bóg umarł” i jego pochodnymi) zaczyna dostrzegać interesujące wartości w Islamie i w procesach, jakie zachodzą dzięki tej religii w polityce i życiu społecznym całej Francji.

Czy te zmiany są wynikiem szczerej fascynacji muzułmańskimi doktrynami, czy tylko pójściem na łatwiznę, zaspokojeniem męskich popędów, (które jak zwykle nadają pikanterii w książkach Houellebecqa), czy może brakiem chęci dalszej pracy nad własnym nudnym życiem? Do zastanowienia.

PS

Koniecznie z winem.
http://irka.com.pl/portal/Review?review_id=4186&area_id=3
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
09-02-2016 o godz 16:22 przez: mmm | Zweryfikowany zakup
Pesymistyczna, lekko przerażająca i trudna do uwierzenia historia. Podobnie jak w "Platforze" główny bohater to ok. 40 letni, samotny mężczyzna, którego jedyną przyjemnością są przelotne związki ze studentkami. Jego dość monotonne życie pokazane jest na tle przemian politycznych we Francji, czego punktem kulminacyjnym jest dojście Bractwa Muzułmańskiego do władzy. Lecz nawet wtedy Houellebecq nie daje nadziei. Wręcz przeciwnie. Pokazuje jak łatwo poszczególni bohaterowie dają się omamić pieniędzmi płynącymi jak ropa lub przywilejami, jakie dostaną, jeśli zgodzą się otumanić mniej uprzywilejowaną część społeczeństwa. Pokazuje nierówną pozycję płci i marne szanse kobiet na poprawę swojej sytuacji. Zatrważająco fascynujące studium mrocznej części ludzkiej natury. Wciąga i zmusza do refleksji nad kondycją współczesnej Europy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
06-03-2018 o godz 23:12 przez: Lenka | Zweryfikowany zakup
Ulubiony enfante terrible francuskiej literatury XXI wieku i jego skandaliczna, wielokrotnie komentowana i omawiana "Uległość"... Cóż... Najbardziej szokujący w "Uległości" jest brak prób zszokowania czytelnika. Autor kreuje przyszłość skandalicznie realistyczną, używa nazwisk najważniejszych osób z polityki ostatnich lat, zarzuca czytelnika nazwami istniejących dzielnic i ulic Paryża, a jednocześnie snuje opowieść, w której do władzy we Francji dochodzi Bractwo Muzułmańskie. Jednak polityka, wybory prezydenckie i zmiany funkcjonowania państwa to tylko tło. Tło dla przemyśleń podstarzałego wykładowcy literaturoznawstwa, który bardziej martwi się swoim wiekiem i urodą studentek drugiego roku niż nowym prezydentem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-12-2015 o godz 22:01 przez: pablo | Zweryfikowany zakup
Wizja niedalekiej przyszłości serwowana przez artystę niesamowicie wciąga czytelnika. Jednego zaciekawią mechanizmy polityczne, drugi poczuje lęk przed zbliżającym się falą nowej kultury i religii. Innych zastanowi kryzys zachodniej cywilizacji. Jak w tym wszystkim odnaleźć się ma jednostka, czy rzeczywiście mamy wpływ na świat, w którym żyjemy? Czy Ty dla swej wygody wyrzekłbyś się swych wartości i uległ pokusie? ... Świetna książka, kontrowersyjna, fantastyczna, która w kontekście okoliczności jej wydania i wydarzeń obecnych owiana jest legendą złej wróżby.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-11-2015 o godz 15:27 przez: Adam Grzesiek | Zweryfikowany zakup
Autor bardzo bezposredni pisze mi z duszy i ust, forma pisania to przemyslenia z watkiem, mowi o starzeniu sie, o tym jak starsze kobiety maja problem z swoja atrakcyjnoscia z wiekiem, opisuje nasze chore spoleczenstwo ktore szuka wrazen erotycznych w internecie i o wszystkich wspolczesnych ciekawych problemach i faktach bije prawda w twarz czasami chamsko czasami smiesznie, a to tylko poczatek ksiazki pozniej wciaga w to watek polityczno-religijny. Niestety jakos te dwa slowa ida w parze choc nie powinny. Rewelacja jak dla mnie
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2015 o godz 08:09 przez: Adac | Zweryfikowany zakup
Uległość to dosłowne tłumaczenia słowa ISLAM - tak przerażający obecnie , to otwarty problem religii w stosunkach
interpersonalnych oraz struktur państwa widziany oczami konformisty , obecnie to pozycja non- fiction z tysiącami uchodźców w tle , wprowadzenie do bieżącej refleksji nad losami wygnanych oraz oprawców
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-12-2015 o godz 08:17 przez: Małgorzata Oleś | Zweryfikowany zakup
Mocna. Niewygodna.
Przeraża i zmusza do myślenia, analizowania i zastanowienia się nad światem.
Nad tym, gdzie kończy się nasza wygodna, a zaczyna - uległość.
Pozycja obowiązkowa!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2016 o godz 13:20 przez: piojed | Zweryfikowany zakup
Dokładny badacz naszego konsumpcyjnego rozkładu z zagrożeniami terrorystycznymi do kompletu. Teraz trzeba go zaprosić do NAS bo się dzieje. Michel... przybywaj.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
20-09-2016 o godz 14:55 przez: Nazar01 | Zweryfikowany zakup
Temat ciekawy i na czasie. Język dosyć toporny, niestety nie wiem czy jest wynikiem reki pisarza czy tłumacza.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-03-2016 o godz 19:30 przez: Jerzy73 | Zweryfikowany zakup
Książka, która wstrząśnie wszystkimi, którym nie obcy jest los Europy i Polski, choć dzieje się we Francji
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-11-2015 o godz 10:43 przez: herma_91 | Zweryfikowany zakup
Kontrowersyjna. Zaskakująca. Niepokojąca. Mądra. Dająca do myślenia. Po prostu warta przeczytania!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-12-2015 o godz 22:07 przez: slimak_ss | Zweryfikowany zakup
Absoltunie rewelacyjna książka koniecznie do przeczytania i przemyślenia! POLECAM KAŻDEMU
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
01-12-2015 o godz 20:55 przez: oleńka79 | Zweryfikowany zakup
Gorzka i do refleksji. Miejmy nadzieję, że nie profetyczna. Koniecznie do przeczytania!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
14-09-2015 o godz 11:02 przez: pj33 | Zweryfikowany zakup
To nie książka krytykująca Islam, ale przewrotna opowieść o upadku Zachodu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia Meller Marcin
4.6/5
22,99 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Włosi Hooper John
4.8/5
37,49 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie Yanagihara Hanya
4.9/5
60,11 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko Hausmann Romy
4.6/5
30,02 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.7/5
11,37 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uśpiona Sinicka Alicja
4.7/5
36,84 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lolita Nabokov Vladimir
4.5/5
34,57 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie Rooney Sally
4.0/5
33,98 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1 Mull Brandon
4.6/5
23,02 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984 Orwell George
4.8/5
26,55 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Slammed Hoover Colleen
4.8/5
33,74 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka Michaelides Alex
4.5/5
28,83 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Też tak mam Kostyszyn Magdalena
4.5/5
33,74 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Boginie Michaelides Alex
4.4/5
31,36 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zero Elsberg Marc
5/5
36,22 zł
46,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego