Ucieczka z Auschwitz (okładka  miękka, 01.2021)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 25,24 zł

25,24 zł
39,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Oparta na faktach powieść uciekiniera z Auschwitz. Bohatera, którego odwaga uratowała życie dziesiątków tysięcy ludzi.

Wiosną 1944 roku, po niemal dwóch latach nieustającego strachu, głodu, bestialskich mordów i nieludzkiego traktowania, dwóch słowackich Żydów uciekło z Auschwitz. Zabrali ze sobą dokumenty – plany obozu, krematoriów i komór gazowych, spisy tysięcy ludzi skazanych na śmierć tylko dlatego, że urodzili się w niewłaściwym kraju lub niewłaściwej rodzinie. Obaj wiedzieli, że bez twardych dowodów nikt nie uwierzy w to piekło na ziemi. Najbardziej przekonująca okazała się etykieta zerwana z kanistra z cyklonem B, początkowo służącego do odkażania baraków i odzieży, później używanego do szybkiej i efektywnej eksterminacji więźniów.

Dzięki nim świat po raz pierwszy zyskał niepodważalne dowody na koszmar panujący za pilnie strzeżonym ogrodzeniem z drutu kolczastego.

Ucieczka z Auschwitz to sfabularyzowane – ale nadal w pełni prawdziwe – wspomnienia Alfréda Wetzlera z lat katorgi. Fragment historii ludzkości, o którym wszyscy chcieliby zapomnieć, ale każdy ma obowiązek pamiętać. Wstrząsające świadectwo zła oraz dowód ludzkiej siły, wiary i niezłomności.

Film na podstawie tamtych wydarzeń jest słowackim kandydatem do Oscara.

"Powieść Wetzlera niesie w sobie moralne przesłanie o odwadze człowieka, który przeciwstawia się złu nawet w najcięższych czy na pozór beznadziejnych sytuacjach… I zawiera jeszcze jedno ponadczasowe stwierdzenie: Holokaust nie rozpoczął się wtedy, gdy jego ofiary zapędzano do wagonów w pociągach deportacyjnych, czy też wtedy, gdy stanęły one pod bramami obozów zagłady i komorami gazowymi. To był kolejny etap procesu, który rozpoczął się od ataków słownych, ostracyzmu i prześladowania określonej grupy obywateli, których wkrótce uznano za wrogów narodu, państwa i całej ludzkości…"

Ivan Kamenec

"Alfréd Wetzler był prawdziwym bohaterem. Jego ucieczka z Auschwitz oraz raport, który pomógł stworzyć i w którym po raz pierwszy przekazał prawdę o tym obozie koncentracyjnym, przyczyniły się bezpośrednio do uratowania życia 120 000 Żydów z Budapesztu, którzy mieli zostać deportowani na śmierć. Żaden inny czyn jednostki podczas II wojny światowej nie uratował tylu Żydów przed losem, jaki zaplanowali dla nich Hitler i funkcjonariusze SS."

sir Martin Gilbert

"Minęło ponad pół wieku lat od dnia, w którym świat po raz pierwszy usłyszał o udanej ucieczce Rudolfa Vrby i Alfréda Wetzlera z Auschwitz. Ich ucieczka i świadectwo o hitlerowskich obozach śmierci zmusiły przedstawicieli demokratycznego świata, by spojrzeli w oczy prawdzie, w którą wielu nie chciało uwierzyć, nawet po wojnie. Dzięki Vrbie i Wetzlerowi zbrodnie i zakres nazistowskiego „ostatecznego rozwiązania” są dziś powszechnie znane."
Václav Havel

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1254346388
Tytuł: Ucieczka z Auschwitz
Tytuł oryginalny: Čo Dante nevidel / Escape from Hell. The True Story of the Auschwitz Protocol
Autor: Wetzler Alfred
Tłumaczenie: Dudzic-Grabińska Katarzyna, Grabiński Tomasz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Redakcja: Jankowska Magdalena
Język wydania: polski
Język oryginału: słowacki
Liczba stron: 392
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-01-27
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 137 x 38
Indeks: 36723546
średnia 4,5
5
41
4
6
3
1
2
2
1
3
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
16-03-2021 o godz 10:49 przez: Patrycja Hiszpan | Zweryfikowany zakup
Poruszająca książka. Ucieczkę przeżywa się razem z bohaterami, gwarantowane łzy podczas czytania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-12-2021 o godz 14:17 przez: siwulka13 | Zweryfikowany zakup
Wciągająca.książka. . Gorąco polecam 👍
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-02-2021 o godz 20:01 przez: Tomasz Kosik
Książki opisujące prawdziwe wydarzenia są bardzo ważną literaturą, stanowiącą świadectwo heroizmu i odwagi osób, którzy swym zachowaniem wpłynęli na nasz świat. Alfred Wetzler bez wątpienia jest osobą, o której warto pamiętać, gdyż jego postawa ocaliła życie dziesiątków tysięcy ludzi. „Ucieczka z Auschwitz” to oparta na faktach książka ukazująca dwóch słowackich Żydów, którzy 7 kwietnia 1944 roku uciekli z obozu koncentracyjnego. I nie sama tylko ucieczka świadczy o ich bohaterstwie. Alfred Wetzler i Rudolf Vrba zabrali ze sobą dokumenty, będące dowodem bestialstwa za obozowymi murami. Poznajemy nie tylko drogę ich ucieczki, lecz również sposób przekazania cennych dokumentów, które ukazały prawdziwą historię tego, co działo się w Auschwitz. Niezwykła odwaga zasługuje na uznanie współczesnego świata, dlatego też bardzo dobrze się stało, że dziś, po ponad pół wieku, do naszych rąk trafia książka, dzięki której pamięć o tych bohaterach nie zniknie z kart historii. To dzięki nim 120 000 Żydów z Budapesztu uniknęło deportowania. Alfred Wetzler jako pierwszy z Rudolfem Vrbą opowiedział o zbrodniach, których był świadkiem. Zbrodniach, które były niewyobrażalnym piekłem. Piekłem, który w historii ludzkości zapisał się krwawymi zgłoskami. I niech ta książka będzie dla nas nie tylko świadectwem, lecz przestrogą, by historia nie miała prawa się powtórzyć. Powieść opisuje wiele wstrząsających faktów. Opis łaźni, w których z pryszniców lecą kryształki trującej substancji palącej więźniów, dogłębnie mną poruszył. Książka zawiera również dodatek „Sprawozdanie Alfreda Wetzlera” w którym czytamy o istniejącej w Auschwitz fabryce firmy Kruppa oraz Zakładów Simensa. Znajdziemy w nim również fotografie ukazujące ogrom niewyobrażalnego zła panującego za murami obozu koncentracyjnego. Alfred Wetzler w fabularyzowanej formie dzieli się z nami fragmentem historii, o której my i następne pokolenia nie możemy zapomnieć. A proszę mi wierzyć, to czego dowiadujemy się z książki „Ucieczka z Auschwitz” pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Myślę, że to dla nas bardzo ważna lekcja historii, wręcz obowiązkowa! Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Marginesy http://www.czyt-nik.pl/recenzje/swiadectwo-alfreda-wetzlera/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2021 o godz 19:57 przez: aannaa_czyta
„Żadna droga nie jest dość długa, jeśli na jej końcu czeka życie”. Wiosną – dokładnie 7 kwietnia 1944 roku, po niemal dwóch latach spędzonych w Auschwitz, dwóm słowackim Żydom udaje się uciec. Przygotowani na to, że bez niezłomnych dowodów świat nie będzie chciał im uwierzyć, zabrali ze sobą plan obozu, rysunek rozmieszczenia komór gazowych, krematoriów, spisy tysięcy ludzi skierowanych na śmierć i wreszcie etykietę ściągniętą z kanistra z cyklonem B. Rudolf Vrby i Alfréd Wetzler – to oni przeciwstawili się przeznaczeniu, to dzięki nim świat usłyszał o cierpieniu wielu niewinnych ludzi. Książka mimo tego, że jest fabularyzowanym wspomnieniem Alfréda Wetzlera, przede wszystkim jest dokumentem historycznym. To zbiór różnych znanych i przeszywających faktów, zdarzeń i przeżyć z Auschwitz. To informacje, które my znamy z literatury, a o których w tamtym czasie ludzie nie wiedzieli. Mało tego, ówcześni nie wierzyli, że za drutem kolczastym ma miejsce ludzka krzywa. Książka nie jest pozbawiona przejmujących scen, opisów zbrodni czy nieludzkiego traktowania. Auror odwołuje się do naszej wyobraźni, prezentuje nieproste emocje i łączy je z opisami. Przedstawia sceny niezwykle przejmujące, wręcz rozdzierające serce. Znajdziemy w niej również fotografie, mapki i plany ukazujące mnogość wręcz niewyobrażalnego zła istniejącego za ogrodzeniem obozu koncentracyjnego. Polecam fragment historii o którym powinniśmy pamiętać. To tam ludzie tracili imiona i stawali się numerami, tam woda nie gasiła pragnienia, a ziemia zakażona tyfusem - zabijała. To tam nocą się nie odpoczywało, a praca była torturą, która zbliżała do śmierci…
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
29-03-2021 o godz 22:13 przez: Anonim
Wiecie ile osób uciekło z Auschwitz? Dwanaście. Żadko przechodzę obojętnie obok czegokolwiek co ma w swojej nazwie Auschwitz. Tematykę obozową oraz literaturę wojenną traktuje nad wymiar poważnie. I naprawdę bardzo chcę przynajmniej musnąć wszystkiego co dotyczy tego okrutnego miejsca. Nie mogłam więc odpuścić sobie tej książki, zwłaszcza po recenzji u @wartoczytac . Zaskoczyła mnie jednak swoim językiem, nie wiem czy to do końca poprawnie literacko, (raczej wątpię😂), ale napisze to dosadnie, tak żeby każdy zrozumiał o co mi dokładnie chodzi. Język tej powieści, jest bardzo twardy, mocny i taki męski. Nie potrafię określić tego inaczej. Sprawiło to, że czytało mi się ją nad wymiar trudno, historia zaś w niej zawarta, jest równie piękna, co okrutna, brutalna, ale dająca nadzieję. To historia pisana i widziana z perspektywy więźnia, któremu udaje się wyrwać z piekła. Odsłania prawdy o obozie, których wcześniej nie słyszałam. Jeśli szukacie dobrej, wartościowej relacji na temat obozu w Oświęcimiu, ta książka jest zwłaszcza dla Was! Wetzler wykradł z obozu dokumenty, plany obozu, krematoriów i komór gazowych, listę ludzi skazanych na śmierć, a nawet etykietę zerwaną z kanistra z cyklonem B. Wszystko po to aby świat mu uwierzył i aby ludzie w końcu dowiedzieli się co tak naprawdę dzieje się w Auschwitz. O tym jest ta książka. O jego odwadze, która nigdy się nie kończy, o nadziei dzięki której był w stanie zrobić to co zrobił, i o ludziach, którzy w moim mniemaniu byli demonami zesłanymi na ziemię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-04-2021 o godz 15:42 przez: Ewelina
Bardzo dobra książka, szczegółowo opisującą hierarchię w Auschwitz, dzienny plan więźniów oraz morderczą walkę dwóch młodych mężczyzn by świat w końcu poznał prawdę o Auschwitz! Polecam każdemu kto interesuje się tematyką obozowa. Pozycja obowiązkowa!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Wetzler Alfred

Ucieczka z Auschwitz
ebook
5/5
(5/5) 1 recenzja
31,90 zł
Ucieczka z Auschwitz
audiobook mp3
4.7/5
(4,8/5) 10 recenzji
39,90 zł

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego