Tuwim. Wylękniony bluźnierca (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 30,98 zł

30,98 zł 44,00 zł (-30%)
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Urbanek Mariusz Książki | okładka twarda
30,98 zł
asb nad tabami
Urbanek Mariusz Książki | okładka twarda
29,93 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia 'Kwiaty polskie" zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: "Miłość ci wszystko wybaczy" śpiewaną przez Hankę Ordonównę, "Grande Valse Brillante" w wykonaniu Ewy Demarczyk, "Wspomnienie" z muzyką Czesława Niemena.

Jego "Ptasie radio" i "Lokomotywa" do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, "Bal w Operze" wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę.

Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Tuwim. Wylękniony bluźnierca
Autor: Urbanek Mariusz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 340
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-10-09
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 156 x 27 x 243
Indeks: 13587406
 
średnia 4,5
5
16
4
5
3
1
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
22 recenzje
5/5
21-11-2013 o godz 08:17 Katarzyna dodał recenzję:
Kolejna doskonała, niezwykle ciekawa biografia pióra Mariusza Urbanka.Niesamowite, jak prostym językiem udało się Urbankowi ukazać tak niejednoznaczny portret poety. Tuwim wielkim poetą był. To nie ulega żadnej dyskusji. Był także niebanalnym, genialnym człowiekiem, któremu przyszło walczyć ze światem, samym sobą, który musiał żyć w wyjątkowo trudnych czasach.
Gorąco zachęcam do lektury. Niezależnie od tego, czy jesteście wielbicielami twórczości Tuwima, czy wręcz przeciwnie. Po tę książkę warto sięgnąć. Jest to pozycja wyjątkowo dobrze napisana, zarówno pod względem biograficznym, literackim jak i historycznym.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 0
06-11-2013 o godz 00:00 Timba dodał recenzję:
Bardzo cenię sobie twórczość Juliana Tuwima, więc z radościa sięgnęłam po jego biografię. Zwłaszcza że Mariusz Urbanek jest uznanym biografem! I nie zawiódł mnie - to nie jest tylko biografia Juliana Tuwima, genialnego, nietuzinkowego człowieka, ale to także wnikliwy obraz czasów, w których żył poeta! Znakomita ksiażka, polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
18-02-2014 o godz 14:47 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Julian Tuwim był bez wątpienia postacią wybitną w polskiej literaturze. Stworzył setki wierszy i piosenek, długich poematów i krótkich fraszek. Był także szalenie interesującą postacią poszukującą przez całe życie swojej tożsamości. Dla Polaków - za bardzo Żyd, dla Żydów - zdrajca dziedzictwa swojej nacji, dlatego poeta nieustannie znajdował się na rozdrożu i nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca. Mariusz Urbanek w niezwykły i barwny sposób opisuje dzieje jednego z bodaj najważniejszych twórców polskiej literatury XX wieku, który był kontrowersyjny, może nawet trochę szalony, ale jednocześnie genialny, a jego wersy są aktualne do dziś.
Jakub Serafin, empik Wrocław
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
03-08-2014 o godz 00:00 Spooni dodał recenzję:
Do tej pory Julian Tuwim był dla mnie głównie autorem wierszy dla dzieci, do których chętnie wracałam czytając książeczki swoim dzieciom J . Natomiast obszerna biografia napisana przez Mariusza Urbanka zupełnie zmieniła moje wyobrażenia o Tuwimie. Książkę czyta się łatwo i z ciekawością. Dzięki obszernym fragmentom jego utworów, licznym zdjęciom oraz wywiadowi z przybraną córką, można wiele dowiedzieć się na temat tego jakim był człowiekiem, czym kierował się w życiu, można lepiej zapoznać się z jego twórczością i odkryć jego zwykłą, ludzką twarz. Jak ktoś lubi czytać biografie różnych artystów to warto zapoznać się z tą lekturą, polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
16-04-2014 o godz 16:39 Kamila Gurowska dodał recenzję:
Julian Tuwim kojarzony przede wszystkim z wierszami dla dzieci, był osoba kontrowersyjną, wzbudzającą wiele emocji (zarówno tych dobrych jak i złych). Biografia jest napisana językiem przystępnym, zrozumiałym. Książka wciągająca od pierwszej do ostatniej strony. Życie Juliana zaskakujące co jeszcze bardziej powoduje, że książkę chce się przeczytać. Jedynym minusem książki jest bardzo mała informacja o życiu prywatnym pisarza, ale może to wynika z tego, że nie było jeszcze psich portali plotkarskich w tamtych czasach:P
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
21-03-2016 o godz 11:17 Jarr74 dodał recenzję:
Autor wiedzie nas w swej biograficznej opowieści (używam tego określenia, gdyż nie jest to tylko suche i encyklopedyczne odzwierciedlenie znanych powszechnie faktów) poprzez koleje i zakręty losu tego poety oraz ważne wydarzenia z jego życia i kariery: od lat najmłodszych, przez pierwsze literackie próby, najciekawszy i najbardziej płodny okres dwudziestolecia międzywojennego oraz działalności grupy „Skamander”, czasy emigracyjne ( Paryż, Lizbona, Rio de Janeiro, Nowy York) na kontrowersyjnym i ocierającym się, dla wielu, o narodową zdradę, powrocie do powojennej, komunistycznej już Polski kończąc. To właśnie ten rozdział jego życia jest w lekturze szczególnie wyeksponowany i dla mnie osobiście zdecydowanie najciekawszy. Jest to bowiem fragment życia artysty, który rzuca zupełnie inne światło na jego życiową postawę i twórczość. Bo o ile w odniesieniu do Władysława Broniewskiego (i jego przedwojenne, lewicowo- komunistyczne poglądy i sympatie ) rozgrzeszenie przychodzi łatwiej, to w przypadku Juliana Tuwima sprawa jest trudniejsza i mniej wyrazista.

„Powrót do kraju oznaczał konieczność pisania i mówienia rzeczy, których wymagała od niego władza, skwapliwie egzekwując od poety zapłatę za każdy gest i pochwałę pod jego adresem”.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
30-11-2013 o godz 20:54 Monika B dodał recenzję:
Anarchista, alterglobalista, co do życia „Ptasie radio” powołał i „Lokomotywę” w ruch wprawił, a „Wiosną” opisywał strasznych „Mieszkańców”. Orędownik czarnego humoru oraz Mistrz poezji dziecięcej – Julian Tuwim, bohater biografii „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”.
Warsztat literacki i zawiłości życia prywatnego kontrowersyjnego artysty prezentuje Mariusz Urbanek, autor życiorysu Władysława Broniewskiego oraz Jana Brzechwy. Lekkim, zgoła aroganckim stylem opowiada o jednym, jakkolwiek by to zabrzmiało, z najpłodniejszych członków przedwojennych Skamandrytów. Przez pryzmat zachłyśnięcia się młodzieńczą witalnością, zamiłowania do miasta i człowieka maluje przed czytelnikiem świat pełen poezji, utworów dziecięcych, wodewili, tekstów piosenek, wpisując weń, z pewną dozą życzliwości, ale przy zachowaniu roli obserwatora, losy Tuwima. Stworzył syntezę idealną – nie oddzielając poety od jego utworów wplótł w swoje dzieło nić biograficzną.
Myli się jednak ten, który w książce Urbanka doszukiwać
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
17-10-2013 o godz 10:47 Sosenka dodał recenzję:
Julian Tuwim to postać znana zwłaszcza starszym, z pięknych i prostych wierszy, wierszyków i rymowanek dla dzieci. Chyba każdy czytał jego utwory, to właśnie jego prace dzieci wykorzystywały w konkursach recytatorskich i uroczystościach szkolnych. Jego bajki czytano na dobranoc i właściwie to właśnie one obok Brzechwy, wychowywały i uczyły. Mimo, że w dużo mniejszym stopniu, to jednak pozostało tak do dziś.
Mało osób wie, że Tuwim to nazwisko obecne nie tylko w literaturze dziecięcej, ale też i mnóstwo utworów dla dorosłych. Poeta był wszechstronny i tworzył dla różnych grup wiekowych, w zależności od tego co miał do przekazania i czym się aktualnie zajmował. Był nie tylko "Panem od wierszyków", ale i buntownikiem, był uparty, przekorny i nie taki święty, jakim go widzimy przez jego utwory. Warto więc poznać go bliżej w tej ciekawej biografii.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
16-10-2013 o godz 19:26 Sosenka dodał recenzję:
Julian Tuwim to postać znana zwłaszcza starszym, z pięknych i prostych wierszy, wierszyków i rymowanek dla dzieci. Chyba każdy czytał jego utwory, to właśnie jego prace dzieci wykorzystywały w konkursach recytatorskich i uroczystościach szkolnych. Jego bajki czytano na dobranoc i właściwie to właśnie one obok Brzechwy, wychowywały i uczyły. Mimo, że w dużo mniejszym stopniu, to jednak pozostało tak do dziś.
Mało osób wie, że Tuwim to nazwisko obecne nie tylko w literaturze dziecięcej, ale też i mnóstwo utworów dla dorosłych. Poeta był wszechstronny i tworzył dla różnych grup wiekowych, w zależności od tego co miał do przekazania i czym się aktualnie zajmował. Był nie tylko "Panem od wierszyków", ale i buntownikiem, był uparty, przekorny i nie taki święty, jakim go widzimy przez jego utwory.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
23-10-2018 o godz 15:59 JoAnn77PL dodał recenzję:
Mariusz Urbanek już samym tytułem zachęca do sięgnięcia po kolejną pozycję z jego dorobku pisarskiego. Książka była prezentem dla mojej Mamusi, która uwielbia styl autora - kopalnię wiedzy, dzięki ogromowi źródeł oraz lekkość pisania pana Urbanka. Jak zawsze - znalazły się również humorystyczne elementy oraz ciekawostki, o których do tej pory jeszcze nikt nie napisał. Polecamy z całego serca.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
06-02-2016 o godz 12:08 Aleksander Zacharewicz dodał recenzję:
ksiazka bardzo ladnie i starannie wydana. ciekawe zdjecia i ilustracje, wiele bardzo ciekawych faktow o Tuwimie, a takze o dawnej Lodzi. czytajac te opisy, mmialem przed oczami film "Ziemia Obiecana".anegdoty o Tuwimie fascynujace!. nastepna ksiazka ktora zamowie, to beda wiersze Tuwima, a przede wszystkim Kwiaty Polskie. jestem bardzo zadowolony z zakupu!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
29-03-2018 o godz 21:14 anna gilska dodał recenzję:
Doskonala,szczegolowa i wciagajaca biografia z bogatym tlem historycznym i szeroko analiza jezykowa. Przyznaje sie skruszona,ze nie wiedzialam NIC o Tuwimie. Ksiazka zdecydowanie warta polecenia. Z pewnoscia siegne po kolejne pozycje autora
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
06-03-2019 o godz 05:32 Anonim dodał recenzję:
Bardzo cenne źródło rozszerzające wiedzę o okolicznościach towarzyszących powstawaniu dzieł poety, a przy tym i jego życiu. Dla mnie ogromnie przydatna przy tworzeniu scenariusza do spektaklu z piosenkami mistrza.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
02-01-2018 o godz 18:24 Agnieszka Łukasiewicz dodał recenzję:
Kupiłam mężowi w prezencie, Przeczytał jednym tchem, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
20-01-2015 o godz 19:07 justyna203 dodał recenzję:
Świetnie napisana historia człowieka, często kojarzącego się tylko z utworami dla dzieci- zresztą fantastycznymi. Mariusz Urbanek ma świetny warsztat, pisze tak, że książka wciąga jak kryminał, jednocześnie nie ucieka się do głupich uproszczeń czy mętnych założeń. Jest to historia i zasłużenie sławnego poety i człowieka, któremu przyszło żyć w trudnym czasie. Przy okazji historii Tuwima jest to też nauka dla czytelników, aby nie wyrywać się z negatywnymi opiniami dla wszystkich pisarzy publikujących po wojnie w Polsce.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-06-2015 o godz 00:00 Beata Grzywacz dodał recenzję:
Julian Tuwim - postać fascynująca do tej pory.. Ta biografia jest dogłębnym i ciekawym portretem Tuwima jako wszechstronnego artysty, znanego poety ale również i człowieka. Jaki Julian Tuwim był naprawdę? Cóż, po przeczytaniu tej książki jeszcze inny niż myślałam, biografia zawiera interesujące, nieznane fakty z jego życiorysu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-03-2015 o godz 07:46 anonymous dodał recenzję:
Bardzo dobra lektura. Ciekawy sposób przedstawienia sylwetki J. Tuwima w zupełnie nieszablonowy sposób. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-09-2018 o godz 18:58 Kasia dodał recenzję:
Jestem bardzo rozczarowana. Zamiast zamówionej książki, otrzymalam inną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
21-09-2020 o godz 21:55 Krzysztof dodał recenzję:
Jeden z Wielkich dla wszystkich i tych małych i tych dużych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-06-2018 o godz 18:45 Marta Głowacz dodał recenzję:
Świetna książka, narawdę polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Mariusz Urbanek

Mariusz Urbanek ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo realizował się jako dziennikarz i redaktor pracując m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym", "Wprost" i "Polityce". Nie zaprzestając działalności dziennikarskiej, w 1988 roku wydał pierwszą książkę pod tytułem "Polska jest jak obwarzanek". Ta publikacja rozpoczęła jego dobrą passę literacką i zapoczątkowała karierę pisarza.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Hobbit Tolkien John Ronald Reuel
4.6/5
16,61 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroki Borszewicz Jarosław
4.7/5
18,65 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kandyd, czyli optymizm Wolter
5/5
22,43 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Paryż 1938 Szarota Piotr
5/5
37,43 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mój język prywatny Bralczyk Jerzy
4.8/5
26,18 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Starorzecza Kroh Antoni
5/5
36,75 zł
49,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Dygat Pan Sadkowska-Mokkas Lidia
0/5
38,28 zł
49,90 zł
strona produktu - rekomendacje Polski redaktor i węgierski polonista Opracowanie zbiorowe
0/5
34,81 zł
39,00 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.