Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 29,94 zł

29,94 zł 44,90 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Ponad siedemdziesiąt tysięcy polskich dzieci objętych jest pieczą zastępczą. Mieszkają w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Większość nie ma szans na znalezienie prawdziwego domu – są za duże, mają zbyt wiele problemów zdrowotnych, ich biologiczni rodzice nie zostali pozbawieni praw rodzicielskich. A nawet jeśli dojdzie do adopcji, nie zawsze jest to historia z happy endem. Rodzina adopcyjna mierzy się z wyzwaniami, które osobom z zewnątrz trudno sobie wyobrazić. Nie wszystkim udaje się ten ciężar udźwignąć.

Marta Wroniszewska słucha historii adoptowanych dzieci – dziś już dorosłych – oraz rodziców adopcyjnych, rodzin zastępczych i dawnych wychowanków domów dziecka, zmagających się z codziennością, do której nikt ich nie przygotował. Rozmawia z osobami poszukującymi swoich biologicznych rodziców, matkami, które utraciły prawa rodzicielskie, wreszcie pracownikami instytucji i działaczami społecznymi. Osobiste dramaty przeplatają się z problemami niewydolnego systemu. I choć w tej historii jest wiele głosów, najdonośniej wybrzmiewa ten, którego zwykle nie słychać – głos dzieci.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce
Seria: Reportaż
Autor: Wroniszewska Marta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 336
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-05-12
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 224 x 32 x 143
Indeks: 38529283
średnia 4,6
5
35
4
8
3
5
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
25-05-2021 o godz 12:15 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Świetna pozycja. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
4/5
16-11-2021 o godz 08:50 przez: Pamela | Zweryfikowany zakup
Niezła, interesująca i pokazująca problem z różnych stron, choć mam poczucie, że czegoś mi w niej zabrakło. Warta przeczytania, jednak nie jest to nic przełomowego. Mimo wszystko miłośnicy polskiego reportażu powinni docenić różnorodnośc historii i szerokie spojrzenie na ten jakże realny problem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-08-2021 o godz 17:13 przez: Aleksandra Gumna | Zweryfikowany zakup
Genialna pozycja! Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
26-09-2021 o godz 14:54 przez: ania5478 | Zweryfikowany zakup
Ciekawa ale mnie nie porwała
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-02-2022 o godz 17:52 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-06-2021 o godz 15:57 przez: asia gębicz
Czy wiecie, że w Polsce ponad 70 tys.dzieci jest objętych pieczą zastępczą? I większość z nich niestety nie ma szans na znalezienie nowej rodziny przez przedłużające się procedury i nieuregulowaną sytuację prawną( surogatki i adopcja ze wskazaniem oficjalnie są zabronione). Dlatego dzieci latami przebywają w domach dziecka i rodzinach zastępczych czekając... Autorka w swojej książce stara się ukazać problem adopcji z każdej strony. Wytyka błędy systemu i wskazuje przekłamania ośrodków adopcyjnych. Ale prócz suchych faktów mamy w niej przejmujące głosy. Dyrektora Domu Dziecka, rodziców adopcyjnych i dzieci. Bo to one najbardziej cierpią. Przerzucane z kąta w kąt jak niechciana zabawka i pomimo całego zła- tęskniące za biologicznymi rodzicami, którym nasz drogi kraj daje miliony szans. Niektórzy z niej korzystają, większość tylko obiecuje i na tym poprawa się kończy. A lata lecą, dziecko jest coraz starsze i ma coraz mniejszą szansę na normalny dom. Ta książka jest jak policzek. Jak brutalne zderzenie z mostem, gdzie po rozerwaniu barierek lecimy głową w dół.. Wszystko tutaj boli, bo nasz system jest chory. Zamiast pomagać, wielokrotnie szkodzi i układa kłody pod nogi. Dla mnie to była jedna z najbardziej smutnych, ale jakże prawdziwych lektur i ogromnie ją Wam polecam. Na koniec zostawię Was tylko z fragmentem wypowiedzi dyrektora Domu Dziecka w Pleszewie, z którą zgadzam się w 100%. ,,Chroni się rodzica biologicznego, a nie myśli się o dziecku. A zła opieka(...) przestępstwem w Polsce nie jest. Z naszych podatków utrzymujemy całe rodziny i ich dzieci.To grupa ludzi, którzy uważają, że zasiłek im się należy, to po co iść do pracy. Utrzymujemy patologię i uczymy kolejne pokolenie sposobu życia w systemie opieki społecznej" Myślicie, że to się kiedyś zmieni?
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
12-10-2021 o godz 09:16 przez: booksoverhoes
Marta Wroniszewska postawiła w swoim reportażu na bardzo szeroką perspektywę i postanowiła zaprezentować całe spektrum niezwykle złożonej kwestii, jaką jest adopcja i piecza zastępcza w Polsce. "Tu jest teraz twój dom" dzieli się na pięć części, a w każdej z nich poznamy historie przedstawione z różnych punktów widzenia: dzieci z rodzin zastępczych, adopcyjnych i z domów dziecka, rodziców adopcyjnych i biologicznych, pracowników, prawników. Pojawią się tutaj zarówno dobre opowieści, które zakończyły się happy endem, jak i te smutne, pełne bólu, zniechęcenia i niezrozumienia (wydaje mi się, że na drugie położony został zdecydowanie większy nacisk). Zebrane historie dały autorce pole do przedstawienia również ogólnej, szerszej sytuacji prawnej podobnych przypadków, a także powiązanego z nimi aspektu psychologicznego i emocjonalnego. Wroniszewska zgrabnie wplotła w swój reportaż wiele istotnych faktów: ile jest w naszym kraju ośrodków adopcyjnych, jak wygląda proces starania się o prawo do adopcji, albo gdzie w internecie można znaleźć informacje, w jaki sposób wesprzeć lokalne domy dziecka. To nie była prosta lektura. Tyle w tej książce smutku, bólu, złości i niedowierzania, że czytelnik nie może po prostu przejść obok tych emocji obojętnie. W dodatku każda kolejna historia coraz bardziej otwiera nasze oczy na fakt, że procesowi adopcyjnemu w Polsce daleko do ideału (a raczej, że jest całkowicie niewystarczający), a polskie prawo traktuje dzieci naprawdę karygodnie (czy Was też krew zalewa na słowa, że dziecko jest "własnością rodziców" i "podlega ich autorytetowi"?). Równocześnie reportaż został napisany prosto i przystępnie, klarownie tłumaczy poszczególne aspekty, jest wartościowy, pełen wiedzy i niesamowicie ciekawy. Przed lekturą nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak niewiele wiem o procesie adopcji, funkcjonowaniu rodzin zastępczych i wielu innych aspektach życia zarówno wychowanków, jak i pracowników tego systemu. I jestem za tę wiedzę ogromnie wdzięczna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
05-08-2021 o godz 02:42 przez: Irena
W tej niezwykłej książce Marta Wroniszewska wykazała się nie tylko swym warsztatowym kunsztem, ale ogromną empatią, bez której trudno byłoby zająć się tak trudnym i wydawałoby sie nudnym tematem jak adopcja w Polsce. Sami przyznacie, że choć serce się często kroi nad losem dzieciaków z sierocińca, porzuconych, niechcianych, zaniedbanych to wolimy poznawać lepsze strony naszej rzeczywistości. Tymczasem autorka tak prowadzi narrację, rozmowy z byłymi podopiecznymi rodzin zastępczych, że stwarza wrażenie jakbyśmy to my byli spowiednikami, my czytelnicy. Trafiając w najczulsze miejsca psychiki zmusza do myślenia, refleksji, przebudzenia. Burzy w ten sposób mur milczenia i przyzwolenia dla chorego wciąż systemu adopcji. Liczba 70 tysięcy dzieciaków objętych w naszym kraju zastępczą opieką wprost poraża. A przecież nie chodzi tu o towar marketingowy czy topowy produkt. Tyle co sredniej wielkości miasto mamy smutnych oczu, serc potrzebujących serca i miłości. Dlaczego adopcja wciąż w Polsce kuleje? Dlaczego procedury i mechanizmy pozyskiwania rodzin zastepczych sa tak sztywne, wręcz odstraszające i zniechęcające potencjalnych rodziców pragnących dziecka? W książce "Powijaki" którą też niedawno czytałam sprawa adopcji ukazana jest w szerszym, międzynarodowym kontekście z wątkiem kryminalnym. Jednak i tu adopcja jawi się nam jak handel żywym towarem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-08-2021 o godz 18:30 przez: instagram.com/mommy.book
Wiele ludzi ma totalnie zaburzone postrzeganie placówek zajmujących się porzuconymi dziećmi, a także rodzin adopcyjnych i zastępczych. "Tu jest teraz twój dom" zdejmuje zasłonę okrywającą temat, który w naszym kraju jest jeszcze tabu i pewnie długo tak pozostanie. Wszyscy, totalnie WSZYSCY powinni przeczytać ten solidny, mięsisty i bardzo prawdziwy reportaż przedstawiający każdą ze stron systemu opiekuńczo-wychowawczego. Mnie niczym nie zaskoczył – tylko dlatego, że zetknęłam się z tą rzeczywistością, ale innym może, a wręcz powinien otworzyć oczy. Wszystkim rodzicom zaprzyjaźnionym, zastępczym adopcyjnym i pracownikom placówek, którzy oddają całe swoje serca potrzebującym dzieciom – czapki z głów. Wszystkim małym, większym i dorosłym osobom, pozbawionym matczynej i ojcowskiej opieki oraz miłości – jesteście wspaniali, wartościowi i WIELCY. Pamiętajcie o tym
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Więzy krwi Hatzfeld Jean
5/5
16,08 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego