Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu (okładka miękka)

Oferta empik.com : 29,33 zł

29,33 zł 39,99 zł (-26%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Potężni magowie znający się na astrologii czy efekt rozbuchanej wyobraźni jednego z Ewangelistów? Kim byli Kacper, Melchior i Baltazar?

Być może nie istnieli, raczej nie było ich trzech, a już na pewno nie byli żadnymi królami. Prędzej mędrcami lub perskimi magami. Czy byli wyznawcami wielkiej, o wiele starszej niż judaizm religii? Czy ich potomkowie władali otoczonym islamskimi kalifatami niezwykłym państwem, do którego podróżowali papiescy wysłannicy? Jakie były ich związki z Atlantydą? Czy mogli znać się z Herkulesem? I co wspólnego ma z nimi Marco Polo?

Trzej królowie to jedni z najbardziej tajemniczych bohaterów Biblii. Napisano w niej o nich dwanaście zdań, do których tradycja dopisała setki następnych, sprawiając, że Kacper, Melchior i Baltazar weszli do świata popkultury. Dlaczego od wieków Kościół taką czcią otacza mężczyzn, o których tak naprawdę niezbyt wiele wiadomo? Co sprawiło, że stali się bohaterami wielu obrazów, książek i filmów, a o ich relikwie wybuchały wojny? Z jakiej przyczyny stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych świętych Kościoła?

Roman Zając jako pierwszy zebrał całą dostępną wiedzę dotyczącą mędrców ze Wschodu. Ta książka to podróż przez wieki, koncepcje i teorie w ślad za gwiazdą zmierzającą do Betlejem.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Trzej Królowie. Tajemnica mędrców ze Wschodu
Autor: Zając Roman
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-11-12
Rok wydania: 2020
Forma: książka
Indeks: 36335503
średnia 4,8
5
6
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
06-01-2021 o godz 12:24 przez: urszula_gala
Roman Zając Trzej Królowie Tajemnica Mędrców ze Wschodu, czy macie swoje jasełkowo-kolędnicze wspomnienia? Mi nie udało mi się nigdy w jasełkach zagrać żadnej znaczącej roli. Od setek lat trzej Królowie są jednymi z bardziej rozpoznawalnych postaci, które znalazły się przy narodzonym Chrystusie, pojawiają się w jasełkach, w Hiszpanii przynoszą prezenty, na które dzieci cierpliwie czekają aż do 6 stycznia. Na część trzech Króli w setkach miast organizowane są uroczyste orszaki. O Królach śpiewa się również w wielu kolędach. Ile jednak naprawdę o nich wiemy? Niezwykle długą drogę przeszli trzej Królowie, nie tylko, żeby odwiedzić narodzonego Chrystusa, ale również żeby tak mocno zaistnieć w tradycji chrześcijańskiej. W Biblii pojawiają się tylko raz w Ewangelii według Świętego Mateusza, który pisze, że kiedy w Betlejem narodził się Jezus, za Jego gwiazdą widzianą na Wschodzie przybyli Mędrcy (Magowie), aby pokłonić się Mu ofiarowując w darach złoto, kadzidło i mirrę. I tyle jest na ich temat. Ani słowa o tym kim byli? Skąd przyszli? Ilu ich przybyło do Jezusa? Jak mieli na na imię? Taka ilość niewiadomych musiała skłonić Ojców Kościoła, a następnie pisarzy wczesnochrześcijańskich do snucia w swoich pismach, apokryfach i komentarzach do Pisma Świętego przeróżnych hipotez. Tych dokumentów pisanych na przestrzeni lat mamy już dużo więcej. To w nich Mędrcy ze Wschodu otrzymują swoją tożsamość, a my nowe szczegóły, które następnie przenikały przez lata do tradycji chrześcijańskiej, kultury ludowej, malarstwa, literatury czy filmu. Roman Zając, zebrawszy w jednym miejscu całą dostępną wiedzę na temat Mędrców, w bardzo uporządkowany sposób ilustruje czytelnikowi ich potencjalną historię. Krok po kroku odkrywa ich tajemnicze korzenie, przedstawia prawdopodobne pochodzenie, imiona, śledząc międzynarodowe tropy. Sporo miejsca poświęca astrologii, ówczesnej konstelacji gwiazd i układowi planet, które mogły zapalić na niebie Gwiazdę Betlejemską. Nie zapomina też o Herodzie czy symbolice przyniesionych Jezusowi darów. Ma autor wielki dar snucia opowieści. Przytacza mnóstwo różnych napisanych przez wieki dokumentów, a w międzyczasie wtrąca swoje spostrzeżenia, sypie anegdotami, wyciąga z głębin dziejów czasem wręcz nieprawdopodobne historie, skupia się również na kulturze współczesnej. To wszystko powoduje, że choć tajemnicy Mędrców nie będziemy nigdy w stanie rozwikłać do końca, to otrzymujemy lekturę, która mimo że minęły wieki, nadal rozbudza wyobraźnię, pozwala snuć przypuszczenia, a przez setki lat zbudowała magiczną symbolikę święta Trzech Króli, stanowiącą element współczesnej kultury i tożsamości. Świetna książka na święta i nie tylko .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-01-2021 o godz 22:26 przez: natalia włodyka
Nie ma co się oszukiwać. Wiedzy, zebranej w tej książce, nie jest się w stanie spamiętać po jednym przeczytaniu. Ale, choć to pozycja naszpikowana informacjami, czyta się rewelacyjnie. Świetnym stylem pisana i mimo licznych nazw, terminów itp. czytało mi się wyjątkowo przyjemnie. Z przymrużeniem oka, z różnych perspektyw. Mnóstwo ciekawostek. Wiele nawiązań do popkultury. Autor ma bawiące mnie poczucie humoru, choć niby temat niezupełnie żartobliwy. Oczywiście jest też poważnie, czytamy o teoriach mających odniesienie wśród wielu religii, nauk, poglądów. Jeżeli ktoś obawia się książki religijnej, lub właśnie takiej się spodziewa, żadne w was nie dostanie czego pragnie. Pewnie zastanawiacie się zatem, co też ten gość mógł opisywać na ponad 450 stronach, jak nikt nawet nie wie czy ci KRÓLOWIE w ogóle istnieli. Otóż, jak sam na wstępie napisał, to "podróż po świecie historii, sztuki i literatury". Autor zaprasza "do podążenia tropem ludzkiej wyobraźni, aby prześledzić zasadnicze linie rozwoju ich legendy, jej podstawowe elementy, rozliczne modyfikacje i wersje." Do napisanie tego kompedium, autor wykorzystał badania specjalistów wielu dziedzin, jak biblistów, iranistów, historyków sztuki, geografów, kartografów, astrologów, medyków i mnóstwa innych. Widać, że autor potrafi pisać, potrafi czytelnika zainteresować. Spojrzałam na dorobek Romana Zająca, i facet wie co robi. Świetnie wykształcony, merytorycznie rewelacyjnie przygotowany. Z czystej ciekawości zamówiłam już dwa inne tytuły. Wartością dodaną książki są liczne fotografie. Obejrzeć możemy Trzech Króli na obrazach, rycinach, rzeźbach, z różnych epok. Dla mnie, świetna pozycja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-11-2020 o godz 09:05 przez: mocksiazek
,,Trzej królowie.Tajemnica mędrców ze wschodu,,Romana Zająca to niesamowita pozycja,a właściwie szerokie i ciekawe opracowanie. Autor przedstawia nam tu Trzech Króli, ktorzy złożyli pokłon nowonarodzonemu Jezusowi.W rzetelny sposób próbuje przedstawić te postacie opierając się na materiałach z Biblii,ewangelii,rożnych opracowań łacińskich i greckich,a nawet protestanckich.Pisarz zastanawia sie czy w ogóle doszło do takiego spotkania i jeśli tak to kim wlaściwie byli monarchami czy uczonymi,a moze magami.Skąd byli? Tego też nie wiadomo .mowi sie i o krajach arabskich ale też i azjatyckich,a nawet o Indiach. Wątpliwości tez budzą imiona,a także ich symbolika,a także wlaściwie ilość, bo tak naprawdę nie jest pewne czy bylo ich trzech. Na koniec autor omawia co dziś znaczą trzej królowie i jakie maja odniesienie w kulturze,a zwłaszcza w filmie i literaturze. Ksiażkę czyta się przyjemnie,a wiedza jest podana ciekawy i przejrzysty. Gorąco polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców Krajewski Marek
4.5/5
31,01 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.7/5
42,05 zł
59,90 zł
35,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia Krajewski Marek
4.5/5
31,00 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców Krajewski Marek
4.8/5
32,51 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.5/5
25,26 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
38,83 zł
59,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego