Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach (okładka  twarda, 11.2018)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Figurki przypominające Hitlera były marzeniem dzieci w nazistowskich Niemczech. Szczoteczka używana przez Führera do pielęgnacji słynnych wąsików zajmowała szczególne miejsce w jego kosmetyczce. A Eva Braun nie rozstawała się z puzderkiem na szminkę, które otrzymała od swojego ukochanego.

Wspomnienie Trzeciej Rzeszy przywołuje na myśl obrazy kolumn SS maszerujących defiladowym krokiem, wszechobecną swastykę, nurkujące stuki czy fabryki śmierci, jakimi były obozy koncentracyjne. Naziści dobrze wiedzieli, że otoczenie i rzeczy, których używano na co dzień, mają moc kształtowania myśli. Flagi na ulicach, stadion narodowy, samochód marki Volkswagen Garbus – wszystko mogło się stać kanałem przekazywania ideologii. Było też codziennością milionów zwykłych ludzi, która została uchwycona przez Moorhouse’a.

Te i inne pozornie niewinne przedmioty codziennego użytku stały się pretekstem do opowiedzenia historii jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii świata. Roger Moorhouse oferuje unikalne spojrzenie na życie w hitlerowskich Niemczech.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1211426924
Tytuł: Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach
Autor: Moorhouse Roger
Tłumaczenie: Sidorski Roman
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 304
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-11-28
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 172 x 245 x 27
Okres historyczny: faszyzm - II wojna
Indeks: 26889863
średnia 4,6
5
18
4
3
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
3/5
15-06-2019 o godz 07:45 przez: Calarand | Zweryfikowany zakup
Fascynujące kompendium wiedzy o czasach, ludziach i świecie Trzeciej Rzeszy przedstawionych z tej niekoniecznie najbardziej znanej perspektywy. Wartość poznawcza tej pozycji jest oczywista, muszę natomiast skrytykować formę w jakiej książka została wydana. Twarda oprawa, dobrej jakości papier i duże ilustracje nie pomagają jeśli tekst wydrukowany jest czcionką wielkości normalnie używanej do przypisów. Same przypisy są tutaj oczywiście jeszcze mniejsze i przez to niemal nieczytelne. Dla przeciętnej osoby o nienjamłodszych oczach czytanie tak bezlitośnie małego druku to prawdziwa katorga.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-04-2019 o godz 02:42 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Ciekawa dla fascynatów historii tamtych dni.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-10-2020 o godz 20:15 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Pełno ciekawych rzeczy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-12-2018 o godz 18:19 przez: nicole72
Powoli odchodzą ludzie,którzy doświadczyli II wojny światowej.Ale pamięć jest ważna,zwłaszcza,kiedy chodzi o historię,nie tak znowu odległą. Pamiętam mojego nauczyciela historii ze szkoły średniej.Budził powszechny strach,był bardzo wymagający.Ale jednocześnie-jak on potrafił opowiadać.Wydawało się,że przenosimy się w czasie i uczestniczymy we wszystkich tych wydarzeniach. Autor książki ,,Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach,, w oryginalny sposób postanowił przybliżyć nam fragment historii. Sto krótkich rozdziałów wzbogaconych zdjęciami.Każdy przedstawia jeden przedmiot wiążący się w bezpośredni sposób z Trzecią Rzeszą. Szczoteczka do wąsów Hitlera,kalesony Rudolfa Hessa,ale także broszka z Treblinki czy maszyna szyfrująca Enigma.Niektóre przerażające, inne fascynujące,ale wszystkie ciekawe. Historia nie może zostać zapomniana.Obojętnie w jakiej formie została przedstawiona, uczy i przestrzega przed powtórką.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
12-01-2019 o godz 18:29 przez: Bibliotecznie
Okazała książka w twardej oprawie kryje wiele interesujących informacji. Na ponad 300 stronach brytyjski historyk, Roger Moorhouse, zaprezentował na przykładzie stu wybranych przedmiotów, w jaki sposób działała hitlerowska propaganda. Przy pomocy przedmiotów codziennego użytku niepostrzeżenie przemycano nazistowskie idee. Każdy drobiazg mógł pomóc w szerzeniu nazizmu na coraz większą skalę. Niemcy już od najmłodszych lat wpadali w tryby systemu, o czym może świadczyć np. figurka Adolfa Hitlera, opisywana w jednym z rozdziałów. Taką zabawkę chciało mieć każde dziecko. Krótkie teksty w ciekawy sposób przybliżają nam kolejne przedmioty, miejsca i budynki związane z Trzecią Rzeszą. Wzbogacone są o zdjęcia opisywanych przedmiotów. Bogata bibliografia świadczy o ogromnej pracy, jaką wykonał autor przekopując się przez materiały historyczne różnego typu. Zgłębił wiele pozycji popularnonaukowych, a także pamiętniki, opracowania i wspomnienia wojenne, by wybrać sto najbardziej jego zdaniem interesujących symboli. Dzięki temu opisy w poszczególnych rozdziałach są rzetelne i chociaż niezbyt rozbudowane, to jednak trafiają idealnie w punkt, prezentując w skróconej formie najważniejsze fakty. Przez pryzmat przedmiotów i miejsc możemy poznać realia ówczesnego świata. O czym przeczytacie w przewodniku Rogera Moorhouse'a? Między innymi o szczoteczce do wąsów Adolfa Hitlera, o rękawiczkach Wehrmachtu i bluzie Waffen-SS, o broszce w kształcie róży znalezionej w Treblince, o Judenstern, czyli nazistowskiej gwieździe żydowskiej czy o maszynie szyfrującej "Enigma", a nawet o kalesonach Rudolfa Hessa. Każdy rozdział to kawał historii i gwarantuję Wam, że znajdziecie w nich wiele informacji, o których nie mieliście pojęcia. Pozycja ta może być również idealnym prezentem dla czytelnika pasjonującego się historią, szczególnie z tego okresu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-01-2019 o godz 13:03 przez: Anna Gajda
Moorhouse stworzył swoisty słownik hitleryzmu, którego poznanie pozwala zdobyć szeroki wachlarz wiedzy o tym ustroju, czynników, które doprowadziły do pojawienia się Hitlera na arenie politycznej, jego zwycięstwie, wszechwładzy i totalnej kontroli, jaką roztaczał nad obywatelami dzięki powołanym służbom bezpieczeństwa. Wiecie, że Hitler rzadko używał charakterystycznego gestu powitania „Heil Hitler”? Wiecie, że uwielbiał swoją kuzynkę Geli Raubal, która z niewyjaśnionych przyczyn w młodym wieku popełniła samobójstwo? A czy znacie ulubionego kompozytora Hitlera? Wszystkiego tego, jak i wiele więcej, dowiecie się z tej książki, obejrzycie na zdjęciach. Z pewnością pomoże to zrozumieć, dlaczego tak zbrodniczy i nieludzki reżim pociągnął za sobą tak wielu zwolenników i z tak wielu zwykłych obywateli zrobił zwyrodnialców. Lektura i refleksja tak dramatycznie potrzebna w naszych czasach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-01-2019 o godz 00:00 przez: GertrudaSulima | Empik recenzuje
Przyznam się, że tak opowiedzianej historii III Rzeszy jeszcze nie czytałam. Została ona pokazana z zupełnie innej strony, zdecydowanie dla mnie ciekawszej. Oczywiście nie brak w niej faktów historycznych, ale zostały one przedstawione w taki sposób, że czytelnik na pewno nie poczuje się nimi przytłoczony. W książce znajdziecie 100 przedmiotów wiążących się z III Rzeszą. Każdy rozdział rozpoczyna się zdjęciem i oczywiście opowieścią. Między innymi w książce zostały przedstawione informacje dotyczące szczoteczki do wąsów Hitlera, kalesony Rudolfa Hessa,ale także broszki z Treblinki czy maszyny szyfrującej Enigma.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zagubiony Anioł
4.6/5
30,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
32,39 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
44,70 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czas zdrajców
4.7/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
4.8/5
44,76 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Demonomachia
4.5/5
27,95 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,01 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,15 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok z filozofami Opracowanie zbiorowe
4.7/5
35,99 zł
49,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego