To ja, Malala (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Historia pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.

Gdy talibowie przejęli kontrolę nad Doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.

We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. W drodze powrotnej ze szkoły postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości i wydawało się, że nie przeżyje.

Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. W wieku szesnastu lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla.

„To ja, Malala” to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę.

Dzięki Malali uwierzycie, że moc głosu jednej osoby bywa siłą napędową zmian na światową skalę.

Tytuł: To ja, Malala
Autor: Lamb Christina , Yousafzai Malala
Tłumaczenie: Moltzan-Małkowska Magdalena
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 328
Numer wydania: II
Data premiery: 2014-01-14
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 34 x 217 x 152
Indeks: 14070303
 
średnia 3,9
5
4
4
6
3
3
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
18 recenzji
24-10-2016 o godz 08:04 Małgorzata Oleś dodał recenzję:
Lektura obowiązkowa dla dzieci od 9 lat, którym nie chce się rano wstać z łóżka i iść do szkoły.
dla tych wszystkich, którzy uważają naukę za przykry obowiązek.
Historia pakistańskiej dziewczynki - i jej przyjaciółek - którym nagle zabrania się uczyć.
Dziewczyny mają siedzieć w domu, prać, sprzątać, gotować, służyć mężowi. Nie mogą się kształcić, nie mogą pracować.
Równocześnie nie mogą iść do lekarza, który jest mężczyzną. A lekarzy kobiet przecież nie ma.

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-12-2015 o godz 10:54 Anonim dodał recenzję:
Odkąd poświęciłam nieco uwagi tematyce równouprawnienia, promowanego przez społeczeństwo gender, zyskałam dotąd mi obce plany. Zaczynałam od uczelni artystycznej. Mimo otwartości sztuki na działania realizujące politykę swobodnej wymiany ról społecznych, praktyka i tu wymusiła iście powolny rytm ożywiania idei i haseł. Dopiero po poznanie historii podobnych do opowiedzianej przez MalalęYousafzai korzystam z puli zdobytego wykształcenia. Artystką byłbym tylko pozornie, po nauce domowy krzyk, prośba i groźba miały wprowadzić w rolę opiekunki i gosposi. Książki takie jak "To ja Malala" oddają mi wzrok, głos i smak życia. Nawet pobieranie wykształcenia w dużej części polegało na zamykaniu przed nami całych obszarów zainteresowań. Niezwykłe opisy historii politycznej odległej krainy Swatu wyrywają z jeszcze dziecięcych rządów dati bitew królujących na stronach podręczników i zeszytów. Wszystkie wyszperane i przepisane przez wykładowców informacje "w pigułce" osłabiłyby tylko, gdyby nie owa konfrontacja. Książka odświeża komplet opasłych tomów i stanowi kompedium wiedzy teraźniejszej. Uważam, że każdemu potrzeba podobnej lektury. Autorce zawdzięczam wolność o jakiej zamarzyła. Poszerzający się krąg czytelników to najlepszy dowód na pozbawione złudzeń szczęście. Czuję się wyróżniona bezcennym prezentem pomyślanym mądrze, przez obiecującą postać najaktualniejszej polityki światowej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-01-2015 o godz 10:18 Monika Zacharska dodał recenzję:
Książka której nie mogłam sie doczekać. Bardzo wciągająca. Czyta sie ja niemal jednym tchem.Poruszająca historia młodej dziewczyny która dzielnie walczyła o swoje racje.Gorąco polecam ta lekturę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-10-2014 o godz 11:58 ANNA PĘKACKA dodał recenzję:
Polecam interesująca ksiazka o losach dziewczynki jej walka i determinacja do osiągniacia celu
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-05-2014 o godz 11:08 Ekspert Empiku dodał recenzję:
To wzruszająca i pełna realizmu historia młodej pakistańskiej dziewczynki Malali, która swoją walką o prawo do nauki poruszyła cały świat. Problem, tylko z pozoru banalny, stał się tematem światowych mediów i wielu internetowych dyskusji, obudził także duże zainteresowanie problemami krajów Wschodu. Na podziw zasługują odwaga i szczerość dziewczynki, która w otwarty i pełen prostoty sposób przekazała swój stanowczy sprzeciw wobec nierówności.
Joanna Trybek, Empik Opole Karolinka
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
24-02-2014 o godz 00:14 knigoholiczka dodał recenzję:
Ta książka wzrusza i porusza. I pokazuje, jak nie doceniamy tego co mamy. Zawsze ktoś mówi, że szkoła jest głupia no i po co się uczyć bo nauka to się w życiu nie przyda. A nasza bohaterka, Malala narażała życie by walczyć o edukację kobiet.
Mieszka w Pakistanie, "walczy" z talibami, którzy nie szanują kobiet i chcą je odsunąć od prawie każdej dziedziny życia twierdząc, że są nic nie warte i, że do niczego się nie nadają
Bardzo lubię czytać literaturę arabską, a najbardziej podoba mi się właśnie taki typ- nie o miłości, ale właśnie o zwykłym życiu zwykłych ludzi w tej kulturze.
O Malali usłyszałam mniej więcej wtedy, kiedy o Alice Munro- przy okazji wręczania Nagrody Nobla- liczyłam, że obie zostaą uhonorowane, a udało się tylko pani Munro.
To, co robi nasza bohaterka jest niesamowite- mimo przeżyć, mimo tego, że cudem ocalała nadal wygłasza mowy, pracuje na rzecz edukacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-02-2014 o godz 14:05 Ekspert Empiku dodał recenzję:
O Malali cały świat usłyszał w 2012 roku, kiedy talibowie próbowali ją zabić oddając strzał prosto w jej głowę. Miała wtedy piętnaście lat i cudem przeżyła. Czym pakistańska dziewczynka naraziła się bezwzględnym bojownikom? Tym, że nie bała się głośno domagać poprawy sytuacji kobiet i ich prawa do edukacji. Jest inteligentna i oczytana. Ojciec od dziecka pozwalał jej przysłuchiwać się dyskusjom dorosłych, podsuwał ważne książki. To on namówił córkę do prowadzenia bloga, na którym upomina się o równouprawnienie w kwestii dostępu do wiedzy. Ta książka to niezwykle opisana historia, która nikogo nie może pozostawić obojętnym. Warto.
Adam Sieńko, Empik Kraków
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
06-02-2014 o godz 10:44 licealistka dodał recenzję:
To ja, Malala to wzruszająca opowieść małej dziewczynki o życiu w świecie, w którym nie można się uczyć, nie można się rozwijać tylko dlatego, że jest się dziewczynką. Ta książka jest nie tylko relacją z tego jak się żyje w kraju, w którym władzę przejmują fanatycy, ale także jest reakcją na to. Według mnie odniosła ona pożądany skutek. W końcu cały świat dowiedział się co wyprawiają talibowie. Ważne jest także to, że ta krytyka wyszła z samego Pakistanu, że została wyrażona ustami dziecka. To naprawdę robi kolosalne wrażenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
05-02-2014 o godz 14:18 kaczkadziwaczka dodał recenzję:
Nie wiem czy ja miałabym tyle odwagi, by stawić opór jak Malala. Nie wiem czy bym się nie poddała, gdyby to mnie postrzelono. Nie wiem też czy umiałabym napisać taką relację o moim życiu. Piękną, wyczerpującą i dającą do myślenia. Czytając jej relację czuje się tę sytuację, rozumie się ją, bo Malala dodaje niezbędny komentarz czy to w postaci wyjaśnień tradycji, czy historii. Dzięki temu jej książka nie tylko pozwala zrozumieć sytuację w Pakistanie, ale także daje możliwość dowiedzenia się wielu rzeczy o tym kraju.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-02-2014 o godz 11:54 tremoloitak dodał recenzję:
Malala swoją potrzebę opisania Pakistanu sterroryzowanego przez talibów przypłaciła niemal życiem. Została postrzelona. Taką cenę musiała zapłacić nastolatka za to, że śmiała opisać co się dzieje w jej kraju, że chciała chodzić do szkoły, że chciała poznawać świat. Ta książka pokazuje jej historię, ale także historię jej rodziny. Jest wstrząsająca, ale miejscami bardzo podnosząca na duchu, że mimo wszystko nawet w takich okolicznościach zawsze można coś zrobić. Malala nomen omen dostała imię po narodowej bohaterce i wkrótce sama się nią stała. Stała się sławna i stała się symbolem oporu wobec krwawych, barbarzyńskich działań talibów. Opisała swoje doświadczenia, między innymi zamach jaki na nią przeprowadzono. Jej blog, zaangażowanie, walka i odwaga stały się symbolem walki z siłami ciemności. To piękna historia moim zdaniem będzie mieć jeszcze happy end.

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-02-2014 o godz 19:48 AndrzejObecny! dodał recenzję:
Talibowie są przerażający z wielu powodów. Są prymitywni, głupi, pozbawieni wrażliwości. Mordują z zimną krwią w najbardziej barbarzyński sposób jaki można sobie wyobrazić. Niszczą elektrownie, zamykają szkoły, blokują drogi, dokonują samosądów według prawa szariatu. Niestety znajdują poklask, a gdy jest już za późno ludzie dopiero się od nich odwracają. Ta książka pokazuje wiele aspektów tych fanatyków. Jest zapisem namiastki świata jaki mogliby stworzyć talibowie, gdyby im na to pozwolić. Podobno Pakistan został stworzony o północy. Coś z tego mroku nadal wisi nad tym krajem i nie daje mu ani społecznego, ani politycznego, ani religijnego spokoju. Jest on areną ścierania się różnych tendencji: zachodnich (reprezentowanych przez ojca Malali i nią samą, do pewnego stopnia rząd) oraz wschodnich (reprezentowanych przez talibów i część mniej oświeconą społeczeństwa). Ta książka pokazuje co siły ciemności - wschodu - czynią z życiorysami małych dziewczynek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-01-2014 o godz 12:01 atronomiczny dodał recenzję:
Ta książka nie pozostawia nikogo obojętnym. Ta szczera, bezpośrednia relacja dziecka z pola walki fanatyków religijnych z wojskiem, Stanami Zjednoczonymi oraz co bardziej światłymi obywatelami Pakistanu pokazuje procesy społeczne - to w jaki sposób rodzą się dyktatury. Na początku za cenę pewnych udogodnień w codziennym życiu (na przykład przyspieszenia pracy sądów) obywatele wyzbywają się pewnych pewnych praw (na przykład nie obsługują kobiet w sklepach, które przyszły bez męża). Po pewnym czasie prawa się na tyle uszczuplają, a udogodnienia są na tyle rzadkie, że sytuacja staje się groźna i przerażająca. Pewnego dnia budzimy się w dyktaturze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-01-2014 o godz 09:24 facetztelefonem dodał recenzję:
Pod koniec książki Malala pisze, że media potrzebują takich dziewczynek jak ona. Potrzebują głosu wzrastającego pokolenia, by wywrzeć presję na społeczeństwo i talibów. Co ważne to działa w obie strony. Malala pisze, że im więcej udziela wywiadów tym silniejsza się czuje. Pewnie także postawa jej ojca, człowieka odważnego i nie bojącego się wyrażać swoje opinie dużo jej dała. Dość powiedzieć, że to piękna książka o oporze i walce o uniwersalne ideały.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-01-2014 o godz 13:36 Czytaczod201 dodał recenzję:
Malala Yousafzai to działaczka społeczna - choć muszę przyznać, że trochę mnie przeraża to określenie, bo ono przecież dotyczy dziecka, nastolatki dopiero. Ale może właśnie, gdy dzieci zaczynają reagować na świat, w którym żyją możliwa stanie się jego zmiana? Jej przykład pokazuje, że dzieci coraz większą rolę odgrywają w świecie ogarniętym szaleństwem, bo one, ich cierpienie, przykład jaki stanowią dopiero dają dorosłym do myślenia. Książka jest pięknym dowodem na to, że słowo pisane ma o wiele większą moc niż karabiny, bezwzględność szalonych talibów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-01-2014 o godz 11:10 gwoliscislosci dodał recenzję:
Wiele się mówi o talibach, terroryzmie, szariacie, szalonych muzułmanach chcących zalać Europę. Wiele w naszych mediach jest informacji i zbrodniach talibów o ich szalonych rządach. Ale nasze wyobrażenia w dużej mierze zrodzone są z naszych lęków i przez to wszyscy muzułmanie są traktowani jako potencjalnie groźni. Ta książka pokazuje zupełnie inny obraz. Jest o tyle cenna, że napisana została przez dziecko, jest więc szczera i pozbawiona politycznego wpływu. Pokazuje jak marzenia o edukacji zderzają się z religijnym szaleństwem. Pokazuje także, że w świecie muzułmańskim wcale talibowie nie mają powszechnego poparcia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-01-2014 o godz 00:00 Sandy dodał recenzję:
Książka dość kontrowersyjna, bo i temat do łatwych nie należy. Świetnie spisany reportaż o Malali - pakistańskiej dziewczynce, która postawiła się bezwzględnej władzy, walcząc o prawa kobiet w Pakistanie. Jest nie tylko obrazem tej walki, lecz również ukazuje pakistański świat od środka ze wszystkimi faktami, o których nie trąbi radio ani telewizja. Książka wstrząsająca i ze względu na temat do prostych lektur nie należy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-01-2014 o godz 00:00 Laurie dodał recenzję:
Bardzo lubię taki typ książek, opisujących zmagania ludzi innych kultur. To zadziwiające, ile w człowieku siły. Mimo, że główna bohaterka tyle wycierpiała, to nadal walczy o prawa do nauki. Książka wzrusza i uczy szacunku do tego, co mamy w naszej kulturze na co dzień, a o co inni muszą walczyć na śmierć i życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-12-2013 o godz 00:00 Labri dodał recenzję:
Swego czasu dosyć głośno było o Malali Yousafzai – dziewczynce, która przeciwstawiła się pakistańskiej władzy, walcząc o swoje prawa do nauki i godnego życia. Myślę, że ta publikacja nie tylko pokaże, że pojedyncza jednostka może mieć znaczący wpływ na zmiany, lecz również pomoże nam trochę otworzyć oczy na kulturę i religię islamu, pokazując je od podszewki. Na pewno zakupię tę pozycję.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Więcej recenzji

O autorach:

I Am Malala Lamb Christina , Yousafzai Malala
okładka miękka
0/5
(0/5) 0 recenzji
45,41 zł
I Am Malala Lamb Christina , Yousafzai Malala
okładka miękka
0/5
(0/5) 0 recenzji
45,41 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Śreżoga Puzyńska Katarzyna
4.4/5
28,73 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jest krew King Stephen
4.0/5
28,52 zł
43,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Lśnienie King Stephen
4.5/5
27,99 zł
36,00 zł
26,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Jestem żoną szejka Shukri Laila
4.2/5
23,22 zł
35,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Doktor sen King Stephen
4.7/5
28,54 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dużo orgazmów proszę Opracowanie zbiorowe
0/5
25,37 zł
39,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.