Balet, który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowych (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 28,57 zł

28,57 zł 36,90 zł (-22%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Sławecka Monika Książki | okładka miękka
34,04 zł
asb nad tabami
Sławecka Monika Książki | okładka miękka
24,05 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Przemoc, wyzwiska i nadużycia seksualne zdają się być zaprzeczeniem idei baletu, jego perfekcji, delikatności i niewinności. Monia Sławecka w rozmowach z wychowankami polskich szkół baletowych pokazuje historie ludzi, obdartych z pasji, radości z tańca i poczucia własnej wartości. Jakie sekrety skrywają ściany polskich szkół baletowych?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Balet, który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowych
Autor: Sławecka Monika
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pascal
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 256
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-04-24
Rok wydania: 2019
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 25 x 208 x 145
Indeks: 32142372
średnia 4,5
5
26
4
10
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
4/5
09-05-2021 o godz 11:47 przez: Anonim
Dziś chcę napisać o książce Moniki Sławeckiej, ''Balet, który niszczy''. Taniec, który był pasją i przyjemnością, stał się udręką, katorgą i niebywałym upokorzeniem. Wstrząsające jest to, co się dzieje w tych szkołach: mores, zawiść, niekompetencje wychowawcze pedagogów, przemoc. Publikacja jest zapisem rozmów z absolwentkami tej skostniałej placówki, wymagającej natychmiastowej naprawy. Zanim omówię szczegółowo tę pracę, odwołam się do historii. Kolebką baletu są Włochy, wśród najważniejszych przedstawicieli można wskazać: Domenica di Piacenza oraz jego uczniów. We Francji rozpropagowała go Katarzyna Medycejska, wystawiane z jej pomysłu w 1581 roku ''Balet comique de la Reyne'' (Komiczny Balet Królowej). Na przestrzeni XVI i XVII wieku balet przekształcił się w widowisko o mitologicznej treści. W 1661 roku Ludwik XIV powołał do życia Narodową Akademię Muzyki i Tańca. Odłączenie się tańca od opery nastąpiło z inicjatywy Jeana G. Noverre' a, który w drugiej połowie XVIII wieku stworzył balet z akcją. Inni promotorzy włoscy uformowali podstawy stylu romantycznego. W XVI wieku balet przywędrował do Polski za sprawą królowej Bony, która na Wawelu organizowała spektakle. Lecz to dopiero wiek XVIII przyniósł renomę. Donatorami baletu zostali najwięksi możnowładcy i arystokraci. W drugiej połowie XIX wieku nowym ośrodkiem baletu stała się Rosja. Niejaki Marius Petipa stworzył nowy gatunek, bardziej klasyczny z muzyką Piotra Czajkowskiego. Wśród XX-wiecznych reformatorów baletu wymienia się: Isadorę Duncan, Michaiła Fokina. Z jakimi cechami charakteru kojarzy nam się osoba pobierająca lekcje w szkole baletowej? Z uporem, ambicją, samozaparciem, pracowitością i odpornością psychiczną. Jest różnie, wystarczy zapoznać się z rozmówczyniami Moniki Sławeckiej. Do tego dochodzą zmagania z własnymi słabościami, przezwyciężanie własnych ograniczeń. Jeszcze dyscyplina, karność i bezwzględne posłuszeństwo wobec surowych i niekiedy despotycznych nauczycieli. Autorka jest autorką kilku prac poświęconych poruszających kluczowe kwestie społeczne, np. alkoholizm kobiet. Tym razem na warsztat wzięła szkoły baletowe i przyjrzała się temu jak wygląda ich funkcjonowanie od podszewki. Wnioski szokują. Dziennikarka przeprowadziła 20 rozmów z byłymi uczennicami tej szkoły. Wszystkie mówią o sukcesie okupionym tytaniczną pracą oraz poniżaniu i dręczeniu przez tych, którzy powinni uczyć i wychowywać: ''Pani dyrektor wyrywała dziewczynkom kanapki, bo były zbyt kaloryczne (..). Jedna z koleżanek ważyła 35 kg i trafiła do szpitala. Była w stanie agonalnym''. Oczywiście rozważania mogłyby zostać lepiej dopracowane, a historia baletu pogłębiona. Ale i tak warto je przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-06-2019 o godz 12:23 przez: Karolina Borys
Balet to marzenie wielu dziewczynek. Która z nas nie chciała być primabaleriną, tańczyć na scenie w pięknej sukience i być gwiazdą wieczoru? To piękne marzenia, ale dla niektórych balet staje się całym życiem. Zaczynają chodzić na lekcje, okazują się, ze maja talent i predyspozycje, a ostatecznie zaczynają uczęszczać do szkoły baletowej. Czy ich wymarzony sen się spełnił? Szybko okazuje się, że nie, bo zamiast pięknych strojów, pląsania na scenie i podziwu dostają uszczypliwości, bicie i głodzenie się. Dostają mordercze treningi i baty za każdy błąd. Czy tak być powinno? Czy dziewczynki w wieku dorastania powinny słyszeć, że przytycie i zaokrąglone biodra są złe? Że są brzydkie, nic nie osiągną i że mają być jak najchudsze? Jaką cenę muszą zapłacić za bycie perfekcyjnymi i czy kiedykolwiek tę perfekcję osiągną? Balet, który niszczy to książka bardzo odważna, ale i brutalna. Wywiady pokazują, jak bardzo specyficzna, a jednocześnie hermetyczna jest to grupa. Ale też pełna hipokryzji. Z jednej strony nauczycielki wymagają doskonałości i szczupłości, a same mają nadwagę i nie osiągnęły sukcesów. Pokazuje też jak ważne i kluczowe na całe nasze życie jest to, co słyszmy w okresie dojrzewania. Szkoła baletowa to z pewnością miejsce trudne i wymagające. Pytanie, czy od młodych ludzi powinno się aż tak wiele wymagać? Czy wielogodzinne mordercze treningi sa konieczne? Chyba nie, skoro są osoby, które pod presją baletu popełniają samobójstwo. Reportaż, a właściwie zbiór wywiadów, Moniki Sławeckiej bardzo mnie poruszył i zapadł w pamięć. Zwłaszcza, że sama mieszkam niedaleko szkoły baletowej (jest w mieście obok, czyli jakieś 20 min drogi), mam też koleżankę, która do ów szkoły uczęszczała i opowiadał trochę o praktykach tam panujących. Sama odeszła z niej po dwóch latach, gdy ważąc 45 kg usłyszała, że jest za gruba i ma schudnąć. Potwierdza ona sytuacje, które są opisywane w reportażu i jest to przerażające. Balet, który niszczy brutalnie odsłania kulisy szkół baletowych, pokazuje, co dzieje się za piękną fasadą wychowania przez tanie i w pewien sposób tłumaczy, dlaczego tak się dzieje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-05-2019 o godz 14:46 przez: Sylwia
„Balet, który niszczy to zapis rozmów”, jakie z wychowankami szkół baletowych przeprowadziła Monika Sławecka. Różne osoby, różne szkoły w całej Polsce, a bardzo podobny sposób wychowania przyszłych tancerzy, chociaż wychowania to złe słowo, zdyscyplinowania — to bardziej pasuje. Z wywiadów, które przeprowadziła, wyłania się obraz tego specyficznego i hermetycznego środowiska, jednak ten obraz daleki jest od naszych wyobrażeń. Uczniowie na co dzień zmagają się nie tylko z wycieńczającymi organizm treningami, ale również, a może przede wszystkim mierzą z wyzwiskami, poniżaniem, ciągłą presją, by być lepszym, najlepszym, wbrew zdrowemu rozsądkowi. W sali baletowej nie ma miejsca na miłość, na przyjaźń, na pasję, za to jest to ciągła walka o najlepszą sylwetkę, najzgrabniejsze ruchy, o główne role. W takiej atmosferze nietrudno o depresję, w końcu do szkół przyjmowane są dzieci, które w gruncie rzeczy niewiele jeszcze rozumieją i nie potrafią bronić. Z czasem to, co było miłością, budzi nienawiść, to co sprawiało przyjemność i radość zamienia w traumę, po której można pozbierać się tylko przy pomocy specjalisty. „Balet, który niszczy” jest lekturą wstrząsającą. O tym, co dzieje się za murami szkół często nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć rodzice. Balet postrzegany jest jako taniec dla wybranych, nie każdy ma predyspozycje, by coś w tym zawodzie osiągnąć. Dlatego wiele osób odwraca się od problemu, bagatelizuje, nie chce uwierzyć własnemu dziecku, a od takiej postawy do tragedii już tylko krok. Polecam, zwłaszcza rodzicom, żeby otwierali oczy, żeby chcieli widzieć coś więcej niż córkę/syna w pięknym trykocie na scenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-07-2019 o godz 17:19 przez: JacobMcAllen
Książka Moniki Sławeckiej pt. "Balet który niszczy" to zbiór wywiadów z osobami, które doświadczyły bezpośrednio przemocy i poniżającego traktowania w czasie swojej przygody z baletem. Skala przedstawionych w tej książce nadużyć jest przerażająca. Przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna, której ofiarami padają uczennice i uczniowie szkół baletowych w Polsce. Być może ta książka nie zdobędzie takiej popularności jak np. film "Tylko nie mów nikomu" ale to jest przerażające, żeby dochodziło do takich scen w cywilizowanym kraju w środku Europy. Książkę polecam, powinny ją przeczytać szczególnie osoby odpowiedzialne za te szkoły, np. minister kultury, edukacji itp., żeby podjąć odpowiednie reformy tym bardziej, że problem istnieje od wielu lat i jak dotąd nie został rozwiązany.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-12-2020 o godz 20:03 przez: paati924
👉"Balet, który niszczy" to książka po którą sięgnęłam przez przypadek. Lubię taką tematykę, jednak nie czytam ich zbyt często. Za bardzo przeżywam, a moja wyobraźnia jest bardzo bogata. Ciężko później mi się otrząsnąć i za dużo myślę- oczywiście zależy jak bardzo brutalna jest książka. IG: czytomanka 👉Książka Moniki to zbiór wywiadów z osobami, które doświadczyły przemocy, poniżenia, krytyki w szkołach baletowych. Przemoc psychiczna, fizyczna, seksualna - to wszystko znajdziecie w książce. Mocna. Nie spodziewałam się takiej skali problemu, mało tego - nie sądziłam, że takie sytuacje mogą mieć miejsce! 👉Warto przeczytać, żeby być świadom tego co się wokół nas dzieje. Książka naprawdę mocna! ❗Ocena: 8/10
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
07-10-2019 o godz 12:28 przez: Ewa meczynska
Bardzo ciekawa ksiazka. Chyba jednak poprzez zamieszczenie wylacznie traumatycznych wspomnnien tendencyjna. Balet to byla zawsze ciezka praca i tylko ktos, kto harowal wiele godzin dziennie byl w stanie osiagnac wirtuozerie. Oczzywiscie zawsze jest pytanie, czy te wirtuozerie osiagnac na drodze drylu (szkola radziecka) czy wydobywania najglebszzych pokladow energii (Neumeier). Zawsze jednak bedzie przede wszystkim katorznicza praca, ktora 40latkow praktycznie eliminuje z zawodu. Dobrze, ze ksiazka powstala, ale uwazam ja za tendencyjna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-04-2019 o godz 13:24 przez: Anonim
Ciężko oderwać się od lektury, choć jest ona napisana z gorzką refleksją. Dotyka problematyki, z której nie do końca zdawano sobie sprawę. Szczerze polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-04-2019 o godz 21:11 przez: Anonim
Przeczytałam książkę jednym tchem- przejmująca i uświadamiająca. Dobra pozycja, jako prezent dla dorastającej młodzieży.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-04-2019 o godz 16:09 przez: IPHONE_USER
Właśnie jestem po lekturze książki. Szczerze polecam. Warta poświęconego czasu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-04-2019 o godz 09:37 przez: Anonim
Zakupiłam wczoraj - przejmująca ! Otwiera oczy .... polecam !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Nowy Jork. Przewodnik Opracowanie zbiorowe
5/5
47,94 zł
79,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Floryda i Miami Opracowanie zbiorowe
5/5
16,14 zł
26,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Berlin Zadrożna Karolina
5/5
23,94 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kanada Opracowanie zbiorowe
5/5
38,94 zł
64,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Drezno, Lipsk i Saksonia Opracowanie zbiorowe
5/5
16,14 zł
26,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Oslo Opracowanie zbiorowe
5/5
16,14 zł
26,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Praga. Złote miasto o stu wieżach Opracowanie zbiorowe
5/5
23,94 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego