Tal (okładka  twarda, 10.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Sosnowieccy intryganci, śmiertelna trucizna z Katowic, warszawski as palestry i przytulny krakowski hotelik - prawdziwa mieszanka wybuchowa.
 
W Drugiej Rzeczpospolitej dwa procesy wstrząsnęły opinią publiczną: „sprawa Gorgonowej” oraz zagadkowa „sprawa Grzeszolskiego”. Tal jest pierwszą współczesną próbą rekonstrukcji zdumiewających wydarzeń, które doprowadziły do wielu osobistych tragedii i do kompromitacji sądownictwa, mimo że nie wiadomo do dziś, czy w ogóle popełniono zbrodnie przypisywane oskarżonemu.
 
Aby odtworzyć opisywane wydarzenia autor przestudiował kilkaset relacji prasowych z lat 1936–1939, jednak Tal nie jest zapisem dziennikarskim. Jest powieścią o miłości i nienawiści. Jest metaforą społeczeństwa, które stoi na krawędzi przepaści.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1113084381
Tytuł: Tal
Autor: Białas Zbigniew
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mg
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 304
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-07
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 24 x 218 x 152
Indeks: 17879989
średnia 4,4
5
3
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
25-10-2015 o godz 14:22 przez: Absurdalna
Przeglądając fora internetowe można śmiało postawić tezę, że najlepszą rzeczą, która Cię spotka w Sosnowcu, jest autobus do Katowic. Żart przedni, ale już po chwili zaczynam się zastanawiać... Ale właściwie, dlaczego?

Gwarantuję Wam, że kiedy przeczytacie „Tal” Zbigniewa Białasa, Sosnowiec będzie kojarzyć się Wam wyłącznie z zagadkowym procesem, który miał miejsce w Drugiej Rzeczpospolitej oraz mało znanym pierwiastkiem, który spowodował wiele osobistych tragedii, a może i nawet skompromitował cały system sądownictwa. (...)

Tal to pierwiastek chemiczny. Metal. miękki, srebrzysty i podobny do ołowiu. Odkryty w 1861 roku znalazł zastosowanie jako lek przeciw chorobom wenerycznym, czy gruźlicy. Drugie oblicze talu wskazuje na jego mordercze działanie. Średnia śmiertelna dla dorosłego człowieka dawka wynosi 1g. W powieściach kryminalnych tal zagościł np. u Agathy Christie w „Tajemnicy bladego konia”. U Zbigniewa Białasa to pierwiastek, którym niejaki Grzeszolski - inżynier, chemik - miał zatruć swoją żonę Annę i dwójkę niepełnoletnich dzieci Lucynkę i Jerzyka. A jak było naprawdę?

Rodzina Grzeszolskich z pewnością nie była wzorem do naśladowania. Ciągłe kłótnie, przytyki, awantury. Życie na pograniczu miłości i nienawiści. W niezbyt dużym mieście, niby wszyscy o wszystkim wiedzą, ale gdy przychodzi co do czego, społeczeństwo doznaje zbiorowej amnezji. „Tal” Zbigniewa Białasa czyta się tym samym jednym tchem. Jest to stworzony na bazie prawdziwych wydarzeń obraz składający się z przeróżnych kontrastowych jednostek. Intrygantów, kombinatorów, ludzi ze wszystkich warstw społecznych, a nawet asów sądownictwa. To idealne miejsce do osadzenia akcji wybuchowej i pełnej napięcia.

Narrator powieści „Tal” pozostawia nam ogromną przestrzeń do wysnucia własnych wniosków na temat innych ludzi. Początkowo jesteśmy obserwatorami codziennego życia jednej z wielu sosnowieckich rodzin. Mijamy kolejny rozdział i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko zaszufladkowaliśmy dane postaci do wzorców w naszej głowie. Kiedy dochodzi do tragedii Zbigniew Białas sprawia, że czytelnik staje się żądny rozwikłania zagadki i ukarania winnego. Po chwili sprowadza nas jednak na ziemię przypominając, że rozwiązanie nie zawsze przychodzi szybko, że zazwyczaj jest wielowymiarowe i wymaga skonfrontowania wcześniejszych opinii z rzeczywistością.

Dzięki barwnemu językowi autora i niebanalnie poprowadzonej narracji, naprawdę można poczuć klimat lat 30. W książce „Tal” nie czuje się ani nadmiaru fikcji literackiej, ani prawdziwych relacji prasowych. Określiłabym ją jako skrajnie nietypową, ze względu na umiejscowienie akcji w Sosnowcu w latach międzywojennych, powieścią obyczajowo-psychologiczną ze świetnie zrekonstruowanym wątkiem kryminalnym. Trzeba mieć nie lada talent i odwagę, by „zmieszać” ze sobą tyle składników i stworzyć tak pochłaniającą czytelnika powieść jak „Tal”.

Co ta powieść zmieniła w moim czytelniczym życiu?
Po raz kolejny polski autor bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Został pobudzony mój apetyt na inne powieści Zbigniewa Białasa, w których będę poszukiwać tej niezwykłej harmonii pomiędzy wszystkimi składnikami na dobrą powieść, ale i metafory społeczeństwa, bo to ludzkie oblicza najbardziej zapadają czytelnikowi w pamięć. „Tal” to bohaterowie kontrastowi i kolorowi, jak okładka od wydawnictwa MG.
Oby więcej takich czytelniczych niespodzianek na polskim rynku wydawniczym.

www.NiebieskaObwoluta.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-10-2015 o godz 10:09 przez: jeke5
W okresie międzywojennym społeczeństwo polskie poruszone było dwoma procesami sądowymi: sprawą guwernantki Gorgonowej oskarżonej o zabójstwo swojej podopiecznej i sprawą przedsiębiorcy Grzeszolskiego podejrzanego o otrucie żony i dwójki swoich dzieci.


Zbigniew Białas przestudiował wszystkie materiały prasowe z lat 1936-1939 jakie się ukazały w związku ze sprawą Pawła Grzeszolskiego i napisał na ich podstawie powieść obyczajowo-kryminalną pt.,,Tal".


Paweł Grzeszolski jest inżynierem i chemikiem, właścicielem warsztatów ,,Pegeya" oraz kierownikiem działu sprzedaży w Rurkowni Huldczyńskiego w Sosnowcu. Jego żona Anna od kilku tygodni coraz gorzej się czuje, nie ma siły na nic, nie może jeść, wymiotuje wypadają jej włosy, bolą nogi. Kiedy mdleje przy śniadaniu mąż wzywa lekarza, który stwierdza zatrucie pokarmowe. Niestety w nocy jej stan się pogarsza i nad ranem umiera. Doktor Anisfeld podejrzewając u kobiety zatrucie chloral hydratem idzie na policję i zgłasza tam swoje wątpliwości. Komisarz Payonk zaczyna badać sprawę.

Wkrótce bliźnięta Grzeszolskich - Jurek i Lucyna również zaczynają chorować i mają takie same objawy jak ich nieżyjąca już matka. Po kilku latach dzieci umierają, a sekcja zwłok wykazuje zatrucie metalem ciężkim-talem. Sosnowiczanie oskarżają o zbrodnię ojca dzieci, piętnują go, robią mu różne złośliwości. Mężczyzna zostaje zwolniony z pracy dopóki nie wyjaśni się jego sytuacja w związku z oskarżeniami.


Zbigniew Białas doskonale przedstawił narastającą i gęstniejącą atmosferę grozy na ulicach Sosnowca. Bohaterowie dzielą się swoimi emocjami, podejrzeniami i obawami. Doskonale zarysował konflikty obyczajowe pomiędzy poszczególnymi osobami np. siostry Anny Grzeszolskiej- Genki Kuczalskiej z Pawłem Grzeszolskim, z którym miała romans, albo jej konfliktu z kochanką Pawła - Pelagią Staciwińską, która została później jego żoną. Stopniowo ujawniał trudne relacje pomiędzy rodziną Grzeszolskich i Bugajów-teściów Pawła. Nakreślił trudną sytuację drugiej żony Grzeszolskiego -Pelagii, którą ludzie obrzucają na ulicy wyzwiskami, nie chcą obsługiwać w sklepie, dzieci rzucają w nią kamieniami. Kobieta zostaje zaszczuta i wychodzi z domu tylko nocą w towarzystwie męża.


Autor bardzo realnie przedstawił życie codzienne w okresie międzywojennym, a także stosunki polsko-żydowskie. Bez trudu można wyobrazić sobie spacer ulicami Sosnowca, wygląd sądu, mieszkań czy zakładu pracy.


,,Tal" pokazuje całkowitą kompromitację sądownictwa, bo do dziś nie wiadomo, czy w ogóle doszło do popełnienia zbrodni przez Grzeszolskiego. Samo śledztwo kilkakrotnie przerywano, bo nie można było zebrać wystarczających dowodów. Proces od początku był istnym widowiskiem i budził emocje w całej Polsce. Pawła Grzeszolskiego bronił adwokat z Warszawy dr Zygmunt Hofmokl-Ostrowski znany z wygrywania bardzo trudnych i kontrowersyjnych spraw.


,,Tal" to lektura, która sprawi, że sami będziecie gubić się w domysłach, zmieniać zdanie i uparcie dążyć do wyjaśnienia kto tak naprawdę otruł kobietę i jej dzieci. Polecam:)

Więcej na: http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-03-2016 o godz 21:00 przez: Triskel
"Tal" to kolejna emocjonująca książka z pod pióra Zbigniewa Białasa. Przenosząca nas w okres międzywojenny, dostarcza sporej dawki emocji i charakterystycznego dla autora humoru. Jest to wciągająca powieść obyczajowo-kryminalna, która rozgrywa się w okolicach Sosnowca. Autor opisuje historię dwóch procesów sądowych z lat 1936-1939, które w tamtych latach wstrząsnęły opinią publiczną. Tworząc na tej podstawie książkę, nie raz wywołującą ciarki na plecach.

Wstrząsające procesy w Drugiej Rzeczpospolitej czekają na rozwikłanie. Społeczeństwo domaga się aby władza rozwiązała kontrowersyjne sprawy, guwernantki Gorgonowej, która została oskarżona o zabójstwo swojej podopiecznej oraz przedsiębiorcy Grzeszolskiego podejrzanego o otrucie swojej żony wraz z dwójką dzieci. Sprawy te powoli doprowadzają do ośmieszenia wymiaru sprawiedliwości, a na oskarżonego niema niezbitych dowodów.

Autor jak zwykle posługuje się językiem niebanalnym i barwnym, co i rusz zwodząc czytelnika. Do samego końca nie wiadomo jak skończy się książka, sprawiając, że czytanie kończymy w bardzo szybkim tempie. Fikcja literacka miesza się z faktami autentycznymi dając mieszankę iście wybuchową. Klimat lat 30 został jak najbardziej zachowany, za co autorowi należą się spore brawa. Umieszczenie akcji w Sosnowcu również okazało się dobrym pomysłem, ponieważ bardzo dobrze czytało mi się o wydarzeniach powieści i chłonąłem, każdą stronę z nieukrywaną ciekawością. Jest to rasowy kryminał, który powinien spodobać się większości miłośników gatunku jak i twórczości Zbigniewa Białasa. Zakończenie powieści zaskoczyło mnie dogłębnie, dlatego z ogromną ciekawością sięgnę po kolejne pozycje autora.

"Tal" to pozycja nietuzinkowa, w szczególności dla pasjonatów kryminałów, którzy powinni w tej książce znaleźć coś dla siebie. Na kartach powieści przeszłość nabiera kształtów, ukazując prawdziwe ludzkie dramaty. Powieść ukazuje liczne błędy popełniane przez sądy i skomplikowanie spraw o morderstwo, dając czytelnikowi doskonałą metaforę społeczeństwa. Jest to pozycja, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i zmieniła już na zawsze. Dodanie elementów autentycznych tylko dodaje smaku całej powieści. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
23-11-2015 o godz 14:00 przez: KuLtUrAlNiE
Sama treść nie jest skomplikowana w odbiorze, ponieważ wszystko "dzieje się" bardzo chronologicznie i jednotorowo. Poznajemy tu konkretną rodzinę, relacje między jej członkami i wreszcie nieszczęśliwe wydarzenia, jakie napędzają akcję już do samego końca. To jednak nie wszystko. Czytając "Tal" miałam wrażenie, że znajduję się w jakimś innym, nie tyle świecie, ale wymiarze. Wymiarze absurdu i niedorzeczności.
Najpierw rodzina Grzeszolskich, potem pojawienie się młodej Pelagii, która umiejętnie zawróciła w głowie Grzeszolskiemu, tal - jako rzekomo główny winowajca zgonów. Przede wszystkim jednak mieszane wrażenia wzbudziła we mnie książka od momentu opisu aresztowania i przebieg procesu Grzeszolskiego. Tutaj, uważam, absurd sięgnął zenitu przedstawiając w swej kreacji całe ówczesne sądownictwo. Po prostu nastąpiła kompromitacja wydziału prawa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-05-2016 o godz 00:00 przez: bear | Empik recenzuje
W okresie międzywojennym polskim społeczeństwem wstrząsnęły dwa głośne procesy sądowe: guwernantki Gorgonowej, która została oskarżona o zabójstwo swojej podopiecznej oraz przedsiębiorcy Grzeszolskiego, który był podejrzany o otrucie żony i dwójki swoich dzieci. "Tal" to pierwsza próba rekonstrukcji tych zdarzeń, które do dziś nie zostały oficjalnie rozwiązane. "Tal" nie jest jednak reportażem. To pełnokrwista opowieść o ludziach i ich osobistych dramatach z bohaterami, którzy prowadzą wewnętrzne spory. Nie jest to także czysty kryminał. To raczej studium ludzkiej psychiki i obraz kalectwa polskiego sądownictwa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
27-12-2015 o godz 13:10 przez: erka
Kryminał, ale jednak inny, niż książki, z tego gatunku.
To opowieść przede wszystkim o ludziach, o ich dramatach, zaciekłych sporach, o sprawach o których nie zawsze się chce, z kimkolwiek rozmawiać.
Aby odtworzyć opisywane wydarzenia, autor, przestudiował kilkaset relacji prasowych, z tamtych czasów, ale uczynił z tego tylko tło.

W swojej książce zawarł, wszystko co najlepsze.
Jestem zadowolony z lektury, a to bardzo dużo.
Polecam, każdemu wielbicielowi kryminałów, ale i tym, którzy w powieściach szukają czegoś więcej, nie tylko dobrego czytadła.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Perswazje
5/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Iliada
5/5
31,80 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biesy
5/5
31,46 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gracz
5/5
25,43 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dobre żony
4.5/5
28,31 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wichrowe wzgórza
4.6/5
28,31 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa W stronę Swanna
5/5
28,62 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Uwięziona
5/5
32,99 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziennik 1954
5/5
29,26 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyznania
5/5
34,19 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Odejście Afrodyty
5/5
25,96 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Duma i uprzedzenie
4.3/5
35,02 zł
49,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego