Tajemnica mojej matki (okładka  twarda, 08.2014)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dwie żydowskie rodziny i Niemiec dezerter ukrywający się pod jednym dachem i niewiedzący o sobie nawzajem, dwie kobiety udzielające im schronienia z narażeniem własnego życia – oto różne perspektywy tej bardzo prosto i zwięźle opowiedzianej historii. Stanowi ona spuściznę głęboko ludzkiego współczucia, szczodrości i niewypowiedzianej odwagi zwyczajnych kobiet, które w okrutnych czasach dokonały nadzwyczajnego czynu.
 
"Tajemnica mojej matki", zainspirowana filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Franciszce Halamajowej i jej córce, jest pierwszą książką Jenny L. Witterick. Powieść stała się bestsellerem w Kanadzie.

ID produktu: 1098764414
Tytuł: Tajemnica mojej matki
Autor: Witterick Jenny L.
Tłumaczenie: Waller-Pach Katarzyna
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 192
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-08-26
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 17 x 206 x 137
Indeks: 15051110
średnia 4,7
5
4
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
22-05-2015 o godz 08:20 przez: KatBed | Zweryfikowany zakup
Bardzo wciągająca opowieść dająca wiele do myślenia
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-10-2014 o godz 15:32 przez: Joanna Szarańska
Za każdym razem, gdy sięgam po książkę zainspirowaną wydarzeniami wojennymi, powraca do mnie pytanie, które zadała sobie Helena, jedna z bohaterek "Tajemnicy mojej matki". Jak ludzie mogli robić to innym ludziom? Jak wielką potęgę kryje w sobie wojna, że wyzwala w ludziach najokrutniejsze instynkty? Nie znajduję odpowiedzi na to pytanie i myślę, że nigdy nie znajdę. Czytam więc: Tak bardzo bym chciała usunąć z pamięci obrazy płaczących malutkich dzieci wyrywanych z ramion ojców, starców zmuszanych do tańca strzałami pod stopy, śmiejących się żołnierzy, którzy zabierają ze sklepów, co tylko chcą, bez płacenia.* Czytam i pozwalam, by po moim policzku spłynęła łza. Przez chwilę wątpię w człowieka, lecz po krótkiej chwili odnajduję wiarę na nowo. Poznaję niezwykłe losy Heleny i jej matki, Franciszki. Dwóch kobiet, które zaryzykowały własne życie, by udzielić schronienia dwóm żydowskim rodzinom i niemieckiemu żołnierzowi, który nie miał w sobie wystarczających pokładów nienawiści, by walczyć i zabijać. 

Takim oto sekretem jest "Tajemnica mojej matki". 

Powieść Jenny L. Witterick jest tworem wyobraźni, jednak powstała w wyniku inspiracji filmem o Sprawiedliwej wśród Narodów Świata: Franciszce Halamajowej oraz jej córce Helenie. Dwie dzielne Polki, mieszkające w Sokalu na terenie dzisiejszej Ukrainy, nie zawahały się udzielić schronienia dwóm żydowskim rodzinom, pomimo grożących konsekwencji. Przez blisko dwa lata kilkunastu Żydów ukrywało się pod podłogą kuchni w niewielkim domku Franciszki lub w chlewiku ze zwierzętami. Polki nie zniechęciły nawet niemieckie oddziały stacjonujące w obrębie jej gospodarstwa. Dla niepoznaki wygłaszała antysemickie poglądy i nie sprzątała u świń, licząc, że Niemcy nie zechcą pobrudzić swoich elegancko wypastowanych butów...

Przed wojną w Sokalu mieszkało 6 tysięcy Żydów. Wojnę przeżyło trzydziestu. Połowę z nich uratowała Franciszka Halamajowa wraz ze swoją córką. W 1984 roku obydwie zostały odznaczone tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. 
Historia stworzona przez Jenny L. Witterick została zamknięta w krótkiej, niepozornej gabarytowo książce. Podzielona na krótkie rozdziały, proste i czytelne w przekazie. Przypominające bolesny pamiętnik, który pozbawiono dat. Czy podczas wojny daty mają znaczenie? Pewnie nie. Liczy się tylko pełne nadziei spojrzenie w przyszłość i oczekiwanie, że ten koszmar w końcu się skończy. Jak okrutnie okrutnie musiał dłużyc się czas uciekinierom, którzy nie byli pewni istnienia kolejnego dnia, a nawet godziny?
Być może nie jesteśmy w stanie sobie tego nawet wyobrazić, ale możemy o tym przeczytać w Tajemnicy mojej matki. Na kartach swojej historii autorka pozwoliła przemówić czterem osobom: Helenie, Bronkowi - głowie żydowskiej rodziny, Mikołajowi - inteligentnemu żydowskiemu chłopcu, oraz Vilheimowi, wrażliwemu niemieckiemu żołnierzowi, który nie godził się na okrucieństwo wojny. Cztery ludzkie istnienia stykają się pod dachem skromnego, polskiego domu. Łączy ich nadzieja przetrwania, marzenie o końcu okrutnej wojny, strach o życie swoje i bliskich. 

"Tajemnica mojej matki" jest opowieścią napisaną prostym słowem poruszającym głębokie struny. Aż trudno uwierzyć, że tak nieskomplikowane słowa mogą wzbudzać taki ogrom emocji, dławić w gardle, wzruszać. A jednak tak jest. Tajemnica mojej matki nie jest powieścią rozległych opisów, dialogów, nie epatuje opisem wojennych okrucieństw. Jest świadectwem dramatu, odwagi i szlachetności człowieka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-11-2014 o godz 13:21 przez: agynesse
Nie od dziś wiadomo, że każde dobro ofiarowane drugiemu człowiekowi powraca podwójnie. Co jednak, jeśli los jest tak okrutny, że odbiera prawo do szczęścia ludziom pełnych tego dobra? Czy wtedy można komuś zaufać i oddać swoje życie w obce ręce? Ta historia mówi nam o tym, że iskra życzliwości tli się w każdym z nas, tylko nie możemy pozwolić jej nigdy zgasnąć.

Jenny L. Witterick tworząc tę powieść inspirowała się filmem o Sprawiedliwej Wśród Narodów Franciszce Halamajowej, która wraz z córką ocaliła 15 Żydów w czasie II wojny światowej i jednocześnie ukrywała na strychu niemieckiego żołnierza. Chociaż fabuła jest fikcyjna, pisarka czerpała jak najwięcej z prawdziwych faktów. Bohaterami tej historii są dwie rodziny Żydów oraz niemiecki żołnierz dezerter ukryci w małym domku przez dwie wspaniałe kobiety, które narażają swoje i tak już niełatwe życie. Im samym nie jest lekko, bo także przeżywają wojenne tragedie. A jednak znajdują w sobie siłę, aby zapewnić obcym ludziom choć ułamek bezpieczeństwa.

Narratorów powieści jest czterech - Helena, Bronek, Mikołaj i Vilheim. Każdy z nich opowiada wydarzenia ze swojego punktu widzenia. Helena jest córką Franciszki i pomaga matce w ukryciu uciekających z getta Żydów. Bronek opowiada losy swojej rodziny - żony i dzieci oraz brata. Doktor Woleński, ojciec Mikołaja jest szanowanym lekarzem, lecz to nie ratuje go przed wywózką do obozu. Z kolei Vilheim nienawidzi wojny i swojego kraju. Nie rozumie, dlaczego jego naród ślepo podąża za szalonym Hitlerem. To mały okruch ludzkości w tym opętanym zawieruchą wojenną świecie, ale jakże optymistyczny i dający wiarę, że nie wszyscy Niemcy to opętane przez diabła potwory niszczące wszystko na swojej drodze.

Jest to krótka opowieść, którą pochłania się w jeden dzień. Prosty, ale niezwykle bogaty w uczucia język co chwila wywołuje ogromne wzruszenie. To prawdziwe wyzwanie napisać w ten sposób książkę, by w tak skromnych słowach ująć całe bogactwo człowieczeństwa. To ogromnie trudna lekcja odwagi, współczucia i empatii. Pełne szczodrości serce nie zna lęku i wierzy w słuszność swoich czynów, nieważne w jakich czasach żyje, bo jest nieśmiertelne. Wszyscy możemy być wielkimi ludźmi czyniąc dobro wokół nas. Wbrew pozorom możemy udźwignąć o wiele więcej niż zdajemy sobie z tego sprawę. Niełatwo jest dokonać właściwego wyboru, ale jak mówi Franciszka: To, co robisz, z czasem buduje Twój charakter. Uczmy się żyć nie tylko dla siebie, bo urodziliśmy się aby dzielić się cudem miłości z innymi. Na tym polega istota szlachetnego życia. To nie nędza i bieda czynią ludzi złymi, lecz ubogi umysł. Polecam tę wspaniałą książkę pełną nieskończonego piękna ludzkiej duszy, bo z każdą kartą uczymy się co tak naprawdę jest najwartościowsze w życiu.

"Im więcej dajesz miłości, tym więcej jej masz."
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-10-2015 o godz 19:47 przez: Anna Pruska
„Żałujemy, że coś zrobiliśmy, ale ten żal z czasem mija. Pozostaje w nas jednak nieukojony żal, że czegoś nie zrobiliśmy.” /Sydney J.Harris/

„Tajemnica mojej matki” Jenny L.Witterick to niewielka książeczka . Napisana prostym, zwięzłym językiem, właściwie relacja wydarzeń osnutych na autentycznych wydarzeniach. Książka jest dziełem wyobraźni autorki zainspirowanej prawdziwą historią jednej spośród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Franciszka Halamaj wraz z córką Heleną przez dwadzieścia miesięcy ukrywały w swoim niewielkim domu w Sokalu dwie żydowskie rodziny i dezerterującego Niemca. Tym samym narażały się na śmierć.
Dlaczego to robiły? Z pewnością nie dla korzyści. Nie były też religijne. Nic ich również nie łączyło z Żydami, mówi Helena , córka Franciszki Halamaj.
To właśnie ci Żydzi i ten Niemiec zwrócili się do nich o pomoc. One zaś nie mogły im odmówić, bo wtedy skazałyby ich na śmierć. Tym samym nie byłyby lepsze od najeźdźców i oprawców.
Zrobiły to co powinien zrobić każdy, aby nie pozostać „w nieukojonym żalu”.
Tylko, że nie każdy w czasie wojny podawał ratującą dłoń …
„Tajemnica mojej matki” Jenny L.Witterick to świadectwo życia i bohaterstwa zwykłych ludzi.
WARTO PRZECZYTAĆ!GORĄCO POLECAM!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-09-2014 o godz 09:18 przez: markietanka
Franciszka Halamajowa została uznana za Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, został nakręcony o niej wzruszający film. Stanowiła ona również natchnienie dla Jenny L. Witterick do napisania tej książki.

Ludzie są różni, ale jest wielu takich, którzy poświęcili siebie dla innych. Należy im się szacunek i podziw. Czytałam książkę Jenny L. Witterick z ciekawością i wzruszeniem. Jest niezwykle piękna i mądra. To opowieść poruszająca serca i dusze czytelników. Autorka w prosty i nieskomplikowany sposób przekazuje ogromny ładunek emocji. Pokazuje ludzi i ich charaktery w trudnych, wojennych warunkach. Nie ocenia, tylko opowiada.
Książka "Tajemnica mojej matki" to hołd oddany wszystkim ludziom wielkiego serca.

Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-09-2014 o godz 00:00 przez: Majorina
"Tajemnica mojej matki", to powieść poruszająca a jednocześnie wydobywająca drzemiące we mnie pokłady empatii Nie pamiętam sytuacji kiedy aż tak bym się wzruszyła czytając jakąkolwiek książkę. Jest świetna fabuła, jest przesłanie i są bohaterowie, których nigdy nie zapomnę. Dziękuję Jenny Witterick za zabranie mnie w najciekawszą literacką podroż życia - czegoś takiego mi brakowało.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-09-2014 o godz 00:00 przez: Wolt
Książkę tę pożyczyłem od swojej znajomej, z pracy. Wypowiadała się o niej w samych superlatywach, więc postanowiłem dać szanse tej powieści i pożyczyłem od niej. Przyjemnie się czyta takie ksiązki. Zawsze dobrze wiedzieć, że są jeszcze ludzie na tym świecie, którzy mają serce we właściwym miejscu. Myślę, że ta powieść jest swoistym hołdem dla nich.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2014 o godz 00:00 przez: Wibram
Byłem bardzo ciekawy tej książki, dlatego po nią sięgnąłem czego naturalnie nie żałuję. Na wstępie powiem, że jest to mocna książka, która potrafi chwycić za serce, ale moim zdaniem to jest jej zaleta. Duże brawa należą się również autorce za styl. Moja ocena tego dzieła (bo inaczej nie da się tego nazwać) to 4/5.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ukraińcy
4.2/5
35,56 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miss Dior
5/5
60,49 zł
99,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona
4.7/5
30,23 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Smak trucizny
4.8/5
33,06 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sztuka i duch Diuny
5/5
118,00 zł
199,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Pakiet: Kroniki Diuny
4.8/5
173,01 zł
249,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda
4.7/5
30,36 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zero grawitacji
4.7/5
33,06 zł
49,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego