Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 27,46 zł

27,46 zł 44,99 zł (-38%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Szwedzka sztuka kochania – odważnie, bez masek i moralizowania.

W "Szwedzkiej sztuce kochania" wysłuchacie głosów i historii ludzi znanych i opiniotwórczych, którzy opowiedzą o tym, o czym nigdy wcześniej publicznie nie mówili, oraz ludzi zupełnie nieznanych, ale fascynujących i świadomych swoich wyborów. Przeczytacie o wszelkich rodzajach związków, o monogamii i poliamorii, o tantrze, o związkach tęczowych i queerowych rodzinach, będzie o wierności i zdradzie, o związkach otwartych i skrajnej wolności seksualnej, a także o miłości po miłości. Spotkacie ludzi pięknych, mądrych i wolnych. Dowiecie się, jak ma się do rzeczywistości słynny mit o „szwedzkim grzechu”.

Jeden z bohaterów – Marcus – zabiera autorkę na miejsce spotkań homoseksualistów położone tuż obok popularnej plaży. „Tajemny świat jest dyskretny i unikający konfrontacji. Jeśli jakaś heteroseksualna para nieświadoma niczego przeniesie się z kocem zbyt wysoko w las, w rejon gejów, ci ostatni przesuną się jeszcze wyżej. Przypomina to trochę taniec. I jest to taniec łagodny, pełen wzajemnej ostrożności nie znających się dobrze partnerów” – pisze autorka.

Katarzyna Tubylewicz uświadamia, że za rzadko toczy się w Polsce poważna i otwarta dyskusja o uczuciach, o wzajemnych relacjach, pokazuje, jak jesteśmy spętani konserwatywną narracją. Udowadnia, że miłość i erotyka to jedne z najważniejszych życiowych doświadczeń.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy
Autor: Tubylewicz Katarzyna
Wydawnictwo: Wielka Litera
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 264
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-05-18
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 250 x 20 x 250
Indeks: 41894262
średnia 4,7
5
15
4
5
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
19-05-2022 o godz 09:57 przez: Czytelniczka
Książka, która otwiera oczy, uczy i zachwyca. Obowiązkowa lektura dla każdego. Bohaterki i bohaterowie Tubylewicz mówią bardzo mądre rzeczy!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
16-05-2022 o godz 21:12 przez: achrzanek
18 maja do księgarni w całej Polsce trafi kolejna książka Katarzyny Tubylewicz pod tytułem „Szwedzka sztuka kochania – o miłości i seksie na północy”. Tytuł od razu przywodzi na myśl „Sztukę kochania” Michaliny Wisłockiej, która swoim legendarnym poradnikiem nieźle swego czasu namieszała w Polsce wywołując rewolucję seksualną. „Szwedzka sztuka kochania” to nie poradnik, a reportaż w którym autorka przedstawiła historie osób, które zdecydowały się opowiedzieć m.in. o swoim życiu, związkach i miłości. Bohaterowie tej książki to ludzie w różnym wieku, żyjący według własnych zasad w kraju o którym często mówi się, że narusza kanony moralności. Pani Katarzyna stworzyła dla swoich rozmówców bezpieczną przestrzeń umożliwiając każdemu z nich pełną swobodę wypowiedzi. Na ponad 260 stronach czytamy o różnych stylach życia, światopoglądach i odcieniach miłości. Efektem rozmów jest opowieść niezwykle ciekawa, otwierająca oczy na sprawy seksualności człowieka, ale też ucząca tolerancji/akceptacji. Autorka potrafi słuchać, a zadawane przez nią pytania w żadnym stopniu nie są nachalne. Co ważne, nikogo nie ocenia, nie poucza, po prostu akceptuje. W Polsce politycy próbują zakazywać edukacji seksualnej, a w Szwecji już w latach 50tych wprowadzono ją do szkół jako obowiązkową. To pokazuje jaka przepaść nie tylko kulturowa/obyczajowa dzieli nasze kraje. Zastanawiam się ile czasu powinno minąć i co musi się zdarzyć by w konserwatywnej, polskiej rzeczywistości ludzie zaczęli być bardziej otwarci na miłość. By każdy mógł iść przez życie na własnych zasadach, czuć się dobrze w swoim związku i kochać kogo chce, bez komentarzy naokoło dotyczących np różnicy wieku, orientacji seksualnej czy różnic dotyczących na przykład wykształcenia. Pewni ludzie, a szczególnie politycy i głównie ci związani z kościołem z różnych powodów uważają, że o pewnych rzeczach nie powinno się mówić…ale przecież to nie znaczy, że one nie istnieją. Czy komuś się podoba czy nie, na całym świecie istnieją związki bez ślubu, tęczowe rodziny, układy poliamoryczne i single dla których seks stanowi przyjemność samą w sobie, a nie jest przykrym obowiązkiem małżeńskim. O tym wszystkim czytamy w książce. Na pewno nie będzie to lektura dla każdego, a jej odbiór może być różny i zależny od światopoglądu czytelnika, jego wychowania czy wyznawanej religii. W niektórych kręgach prawdopodobnie książka zostanie odebrana jako zbyt śmiała. Co oczywiście nie będzie prawdą. Czy otworzy oczy konserwatystom? Nie sądzę! Ale jestem przekonany, że dla ludzi z otwartym umysłem będzie stanowić wartość samą w sobie bo łamie pewne tabu, porusza sprawy patriarchatu i religii, odnosi do innych kultur. Pokazuje świat takim jaki jest w rzeczywistości. Jeśli chcecie poznać różne rodzaje związków, odkryć m.in. tajniki tantry i w końcu dowiedzieć się czy osiągnięcie orgazmu poprzez zjedzenie cynamonowej bułki jest możliwe, bez wahania sięgnijcie po tę lekturę. Być może nawet odnajdziecie swój nowy sposób na życie! 😊 Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-05-2022 o godz 15:00 przez: Magda
"Kochanie kogoś to dążenie do tego, by osoba ta była ze mną szczęśliwa- na co dzień, na zawsze”. Czym jest miłość? Czy wystarczy powiedzieć, że to niewidoczna siła, energia napędzająca do jakiegoś działania wobec drugiej osoby? Czy w ogóle da się podać precyzyjną definicję? A czy istnieje klucz do pokochania drugiej osoby bez kochania siebie? Świetny, śmiały, potrzebny reportaż pani Katarzyny Tubylewicz o szwedzkim życiu w strefie miłości i erotyki przeczytałam jednym tchem. Intymność, namiętność, wolność, chemia, monogamia seryjna, hedonizm- tak wygląda szwedzka sztuka kochania. Lektura odważnie prezentuje miłość, a historie zaproszonych przez autorkę gości – pięknych, mądrych, szczerych- udowodnią, że miłość to bardzo ważne pojęcie, o którym- niestety –rzadko szczerze, bez masek się mówi. Czym to jest spowodowane? Może tym, że żyjemy mitami, schematami, idealizowaniem modelu chrześcijańskiego małżeństwa. 💙„Myślę, że istnieje miłość, bez namiętności, bo istnieje też przecież namiętności bez miłości”. 💙„Myślę, że miłość jest trudna, bo jest prawdziwa, to człowiek staje się bardziej zależny od drugiej osoby i bardziej narażony na zranienie. Dlatego wielu ludzi idzie przez życie jakoś opancerzonych, może nie przeżywają szczęścia, ale też nie będą straumatyzowani". Polska i szwedzka miłość ma mnóstwo różnic. Ciekawe refleksje znalazłam w tym reportażu. I wieloma się zgadzam, choć pewne kwestie muszę jeszcze przetrawić. 🤔 „W Polsce chyba po prostu nie da się pogodzić bycia osoba LGBT i przynależności do kościoła”. 🤔„(…)Hamowanie potrzeb seksualnych uniemożliwia stworzenie prawdziwie „ludzkiej kultury”, a wrogiem ludzkości nie są spełnienie i orgazm, ale patriarchat”. Kontrowersyjna cytaty? Sądzę, że dla wielu tak. Szczerze polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-05-2022 o godz 11:34 przez: prosto_o_ksiazkach
O miłości i seksie w szwedzkim wariancie. Bez wyrzutów sumienia, tej wyzwolonej,  poliamorycznej, tej, w której kobiety nie tylko dają, ale także biorą. Czym był "The Swedish Sin" i czy wychowanie i kraj, w którym żyjemy mogą wpłynąć na to, jak postrzegamy miłość i seks. Czy wyzwolone Szwedki uznające, że erotyka nie musi być powiązana z miłością nadal trwają przy swoim i są obecne w kolejnych pokoleniach? Czy mit szwedzkiej wolnej miłości to tylko mit czy rzeczywistość? W Polsce normą jest "Nie cudzołóż". Szwedzkie przykazanie w tym zakresie sformułował nie kościół, a Hjalmar Söderberg i brzmi ono: "Wierzę w żądzę ciała i nieuleczalną samotność duszy". Czy to z powodu silnego wpływu kościoła Polska tak bardzo różni się od Szwecji? Dlaczego my mamy wyrzuty sumienia zdradzając, a Szwedki i Szwedzi nie mają takich wątpliwości, trzeźwo rozdzielając przyjaźń od namiętności. I czy wszyscy Szwedzi korzytają z tego obyczajowego przyzwolenia na uleganie pożądaniu, i czy zawsze i czy rzeczywiście? Jaką rolę odgrywają w tym hipokryzja narodowa, religia, historia i demagogia? Jak zawsze Katarzyna Tubylewicz rozmawia z bardzo różnymi osobami, tak Polakami mieszkającymi w Szwecji jak i Szwedami, a rozmowy te są niezwykle ciekawe. I choć ktoś mógłby pomyśleć, że ten reportaż dotyczy głównie seksu, to jest w nim zaskakująco dużo miłości... Zaskakująco dużo jest w nim także o Polakach ,bo choć "Szwedzka sztuka kochania" opowiada o miłości i seksie na północy - tak głosi podtytuł - to w kontraście z ideami zakorzenionymi w naszym kraju, mówi równie wiele o Polakach. Przejrzeć się w odwróconym lustrze, ciekawe!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
03-06-2022 o godz 18:46 przez: Lidia
To niezwykle interesujący reportaż, który przedstawia obraz Szwecji tolerancyjnej, odmiennej i jakże otwartej w porównaniu do konserwatywnej Polski. Katarzyna Tubylewicz za sprawą rozmów z Polakami mieszkającymi w Szwecji jak i Szwedami oferuje czytelnikowi niezwykły wachlarz tematyczny. Przybliża nam obraz związków monogamicznych, poliamorycznych, tęczowych czy queerowych. Życie lesbijek, które są dumne z tego, że mogą głośno mówić o sobie "moja żona". Małżeństwo gejów, które z niezwykłą swobodą żyje sobie na przedmiściach wychowując córki bliźniaczki. Bez uprzedzeń otoczenia, bez homohobii czy braku tolerancji, której doświadczają chociażby nasi rodacy. Bohaterowie rozmów dzielą się swoją seksualnością, której nie muszą się wstydzić, za którą nie są potępaiani. Doświadczają tantrycznyh uniesień, które pozwalają cieszyć się seksualnością i namiętnością. Najwięcej emocji i zaintrygowania wywołała we mnie rozmowa z rodziną poliamoryczną, która swoją odmiennością początkowo mogła budzić kontrowersje, lecz z czasem zaczęła tworzyć nową idee. Dwóch mężczyzn, jedna kobieta, dziewięcioro dzieci, Państwo, które ich akceptuje i wspiera. Niewyobrażalne..a jednak prawdziwe. Szwecja zadziwia, sprawia, że chciałoby się w niej zamieszkać, żyć w spójności, otwierać się na to co nowe i akceptowalne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-05-2022 o godz 09:58 przez: Anna Windak
„W Szwecji istnieje wyobrażenie o czystej miłości, o uczuciu, które nie jest zbudowane na wzajemnej zależności, ale którego podstawą jest autonomia jednostek. Byś może właśnie te słowa, a nie mit o „szwedzkim grzechu”, są kluczem do zrozumienia szwedzkich serc.” „Szwedzka sztuka kochania” Katarzyny Tubylewicz to nic innego, jak rozważania o szwedzkiej miłości. O tym, dlaczego Szwedzi są bardziej otwarci i odważni. Dlaczego „kochanie” (w szerokim rozumieniu) nie jest tam tematem tabu. I dlaczego intymność, uczucia i różnorodność jaka za tym idzie są tak ważne. Dziwnie czyta się ten tytuł żyjąc w Polsce, my cały czas się cofamy - o uczuciach, pragnieniach i seksualności mówimy coraz mniej i coraz ciszej, a tam wszystkie te tematy poruszane są bez wstydu i są po prostu nieodłączną częścią życia. Katarzyna Tubylewicz po raz kolejny zrobiła świetną robotę i ze wszystkich jej reportaży ten zdecydowanie będzie moim ulubionym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-05-2022 o godz 20:08 przez: okulary_do_czytania
"Szwedzka sztuka kochania" Katarzyny Tubylewicz to reportaż w formie wywiadu, wywiadu z Polakami żyjącymi w Szwecji, a także z mieszkańcami tamtego kraju. Autorka porusza temat seksualności i intymności w szwedzkiej kulturze nawiązując również do polskich realiów, wykazując różnice kulturowe w postrzeganiu relacji międzyludzkich i różnicach w widzeniu miłości. "Miłość to przekonanie, że jest ktoś, kto zawsze będzie cię wspierał, we wszystkim i w każdej sytuacji, i ty też zrobisz dla niego wszystko". "Szwedzka sztuka kochania" uczy akceptacji i tolerancji, pokazuje wszystkie odcienie miłości, nie wpisuje jej w sztywne kanony, uczy przede wszystkim szerszego patrzenia na świat. W końcu o ile łatwiej żyłoby się nam bez nienawiści, złośliwości i przykrych komentarzy. Każdy skupiony na swoim życiu i swoich problemach nie zwracałby uwagi kto z kim sypia i gdzie, bo po co? W myśl zasady żyj i daj żyć innym. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-05-2022 o godz 16:57 przez: sticzusia
To książka, którą powinien przeczytać każdy. Bardzo bym życzyła Polakom tyle tolerancji, akceptacji, radości płynącej z miłości ile ja znalazłam w tych rozmowach. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-06-2022 o godz 02:15 przez: Gosia
Wspamniała książka!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zełenski Rogacin Wojciech
4.6/5
25,58 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gate Wiśniewski Janusz Leon
5/5
30,16 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ruchome cele Atwood Margaret
5/5
30,93 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Między wariatami Meller Marcin
5/5
26,49 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyspa Rylski Eustachy
5/5
27,55 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bracia Burgess Strout Elizabeth
5/5
24,59 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zła mowa Głowiński Michał
5/5
24,72 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Klara jedzie na pogrzeb Kuna Iza
4.0/5
24,55 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego