Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 30,99 zł

30,99 zł 34,90 zł (-11%)
24,79 zł + dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał.

Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać. Jednocześnie w Gdańsku, historycy z IPN, zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki. Ksiądz Marian Prusak, z gdańskiej parafii, odetchnął - w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku. Oto historia Inki.

Od wydawcy:

Mówili o tym miejscu Sala Śmiechu i nawet wtedy, sześćdziesiąt lat temu, nikt nie wiedział, skąd się ta nazwa wzięła.
- To wyglądało jak rzeźnia - powie dawny pracownik więzienia. W podłodze między słupami śmierci wyżłobiono rowek. Spływała nim krew zaraz po egzekucji i potem, gdy już po niej sprzątano. - Tu, w rogu pomieszczenia, stał worek z trocinami. Rozsypywano je w miejsce, gdzie stał skazany. Miały pochłaniać jego krew i odchody - tłumaczył major Kowalski. Sala Śmiechu czekała na Danusię.

Sprowadzili ją do przyziemia w Centralnym Pawilonie. Korytarzem do piwnic Pawilonu Wschodniego. Skręcili, strażnik otworzył ciężkie drzwi poniemieckiego prosektorium. Teraz w lewo, kolejne drzwi. Wszyscy już czekali. - Proszę, bardzo proszę nie kazać mi powtarzać tych wyzwisk, które posypały się na dziewczynkę. - Ksiądz Marian Prusak nawet po wielu latach miał problem, by nad sobą zapanować.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny
Autor: Łuniewska Luiza
Wydawnictwo: The Facto
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 256
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-09-23
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 226 x 22 x 360
Indeks: 17795616
 
średnia 4,6
5
15
4
3
3
1
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
15 recenzji
5/5
12-08-2017 o godz 18:35 Katarzyna Wolińska dodał recenzję:
Książka opisuje życie Inki i oddziału,w którym była.Polecam,warto poznać losy tej wspaniałej bohaterki naszego kraju.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
19-10-2016 o godz 00:00 moranwen dodał recenzję:
Uwielbiam takie książki, które wstrząsają, wywołują emocje do tego stopnia, że czytelnik długo nie może dość do siebie i zapomnieć o niej. Ta książka właśnie taka jest. Główną bohaterką jest Danka Siedzikówna, która swoim zachowaniem, postawą może być wzorem. Bardzo się cieszę, co coraz więcej powstaje takich książek. Uważam, że warto mówić głośno o historii, pomimo że czasami jest ona brutalna i nieprzyjemna. Cieszę się, że wspominamy ludzi, którzy za ojczyznę oddali swoje życie. Na pewno każdy powinien przeczytać tę książkę, bo warto!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
28-09-2016 o godz 08:59 zaski dodał recenzję:
gloryfikuje komunistów, podejrzewanych o współpracę z gestapo a do tego zmyślone historie o Ince. Ponadto tandetny styl i język takie disco polo literatury w najgorszym wydaniu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
5/5
28-08-2016 o godz 20:54 Paulaulala dodał recenzję:
Poruszająca, przejmująca lektura. Sylwetki takich ludzi jak Danusia stawiają do pionu nas wygodnickich, narzekających na ustrój, pracę, niewygody życia. Polecam zapoznanie się z Tą pozycją.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
28-04-2016 o godz 00:00 daireis dodał recenzję:
Przyszedł wreszcie czas że dowiadujemy się więcej o prawdziwych polskich bohaterach, w tym również Ince. Właśnie za sprawą takich książek jak ta Luizy Łuniewskiej, historia krótkiego życia Danki Siedzikówny jest świadectwem i wyrazem prawdziwego patriotyzmu i walki o Polskę, walki bez względu na wszystko. Książka niezwykle wymowna, momentami przerażająco poruszająca, chwytająca za gardło. Jednak dzięki takim pozycjom dowiadujemy się o niezłomnych polskich bohaterach, o których pamięć przez lata usiłowano zetrzeć z kart historii. Bardzo dobra, wymowna książka, wyrazy uznania dla autorki za podjęcie tematu.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
11-04-2016 o godz 12:09 Kominek dodał recenzję:
Pierwszy i jeden z ostatnich partyzantów II wojny światowej, która dla Polski z całą pewnością nie skończyła się 8 maja 1945 roku. Pierwszy, czyli major Henryk Dobrzański, ps. „Hubal” i Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszka”, również major kawalerii. A z drugiej strony dwa jakże ważne i istotne pseudonimy, które stały się symbolami ruchu oporu - „Rudy” i „Inka”.

Janek Bytnar już dzięki książce Aleksandra Kamińskiego stał się ikoną, postacią, którą autor wyniósł na piedestał. Tak jego, jak i jego kolegów, „Alka” i „Zośkę”. Doceniając w nim i w nich wszystko, co dobre, prawe, najlepsze. O pewnej alegorii pisałem nie tak dawno pisząc o książce poświęconej Anodzie, który jako pierwszy rzucał butelki z benzyną w Akcji pod Arsenałem - o „Rudym” i jego matce, która stała się później Opoką dla polskich harcerzy, ich ukochaną Matulą. A także o Matce stojącej pod krzyżem. Obaj mieli imię na tę samą literę.

I o ile Janek stał się symbolem okresu okupacji i walki z niemieckim okupantem, to „Inka” stała się również symbolem, tyle, że walki z drugim, bardziej chyba znienawidzonym sowieckim okupantem. Maj 1945 roku dla wielu tych ludzi zaczynał nową, kolejną wojnę z narzuconym im siłą reżimem…

Po tych kilku słowach wstępu wciąż tak do końca nie wiem, jak oddać ten krótki żywot dziewczyny, która choć na co dzień w walce nie wyróżniła się niczym szczególnym w rozrachunku pokoleń stała się legendą. Jest w jej historii, w jej życiorysie taka niesamowita szczerość, czysta i nieskalana niczym osobowość, iż tak naprawdę trudna do ubrania prostym słowem. Bez względu na to, jak obszerne i przemyślane będzie to odniesienie być może skazane będzie na unicestwienie w kontekście myśli, które mogą nie sprostać świadectwu, jakie dawała za życia.

Jeszcze wiele lat po jej śmierci nawet najbliżsi jej towarzysze broni nie wiedzieli, nie mieli świadomości, kim tak naprawdę z imienia i nazwiska była „Inka”.

„Dlaczego przyjęła akurat taki pseudonim, pozostanie na zawsze tajemnicą.”

Dorosnąć musiała bardzo szybko. Matkę aresztowało Gestapo i poddało bardzo ciężkiemu śledztwu. Ojca Danki w ramach rosyjskich deportacji wywieziono na Wschód, gdzie przyszło mu gnić i powoli umierać w kopalni złota. Choć ostatecznie zmarł jako wolny człowiek wydostając się z zesłania z Armią Andersa.

Jak mogło to wpłynąć na dorastającą dziewczynę? Co czuła oglądając zmaltretowaną i skatowaną przez Gestapo matkę? (Rozstrzelaną w Białymstoku we wrześniu 1943 roku.) (...)

Pełny tekst recenzji dostępny w poniższym linku:
http://koominek.blogspot.com/2016/01/luiza-uniewska-szukajac-inki.html
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
02-04-2016 o godz 00:00 Oliwia Socha dodał recenzję:
Danuta Siedzikówna pseudonim Inka była sanitariuszką oddziału mjr. ""Łupaszki"". Została zamordowana w wieku zaledwie 17 lat. W momencie wybuchu II Wojny Światowej miała zaledwie 11 lat. Wiek jednak nie był żadną przeszkodą, aby przeciwstawić się okupantom. W czasie wojny wstąpiła do AK, by nieść pomoc ludziom niszczonym przez wroga. Skąd w tej dziewczynce taka wola walki? Jak to się stało, że tak szybko dorosła, wezbrała w sobie tak wielką odwagę? ""Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny"" to opowieść o Żołnierzach Wyklętych, o których historia miała zapomnieć... Serdecznie polecam, wspaniała książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
23-03-2016 o godz 09:00 Stanisłąw Kwaśniowski dodał recenzję:
Książka wprowadza nas w atmosferą okupacji, na Kresach wschodnich, niesnasek narodowościowych. Ukazuje wpływ wychowania młodzieży na ich postawę patriotyczną. Pokazuje jak łańcuch zdarzeń może nas zaprowadzić tam , gdzie nie chcielibyśmy się znaleźć. Ukazuje tragiczne skutki wojny domowej, patriotów zwolenników II RP oraz tych , którzy uwierzyli w nowy ustrój.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
19-01-2016 o godz 07:10 Koras91 dodał recenzję:
Piękna, wzruszająca i prawdziwa mnóstwo ciekawostek historycznych i sporo zdjęć
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
05-12-2015 o godz 00:00 Dorota Falkowska dodał recenzję:
Przejmująca i wstrząsająca historia Danki Siedzikówny, Inki. Jej postawa jest wzorem prawdziwego bohaterstwa oraz patriotyzmu i dobrze się stało, że ta historia ujrzała wreszcie światło dzienne. Pamięć o Ince i jej tragicznej historii powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom. Polecam tą książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
18-11-2015 o godz 07:53 Ósemkowy Klub Recenzenta dodał recenzję:
Luiza Łuniewska urodziła się w 1971 roku. Jest absolwentką Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z zawodu dziennikarka i redaktorka. Pracowała w "Życiu Warszawy" , "Ozonie" i "Newsweeku". Jest autorką reportaży i esejów historycznych. Przeczytałam właśnie jej książką "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Śledzikówny".

Danka Siedzikówna, pseudonim "Inka", pochodzi z Narwi. Ma młodszą siostrę. Inka jest patriotką. Chce służyć Ojczyźnie, dlatego wstępuje w szeregi armii. Postanawia zostać sanitariuszką. Pilnie uczy się swojej profesji razem ze swoją przyjaciółką. Spełnia swój cel. Niesie pomoc rannym żołnierzom.

Żołnierze są w ciągłym ruchu. Nocą poruszają się, a dzień spędzają na jakieś wsi. Wówczas nikt z mieszkańców nie może opuścić danej miejscowości za dnia, musi zaczekać, aż do zmierzchu ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy.

Danka to wspaniała dziewczyna. Lubi śpiew. Potrafi świetnie grać na gitarze. Wielu żołnierzy czerpie siłę do walki właśnie z pieśni patriotycznych. Nieraz kiedy zatrzymują się na dłuższym postoju, śpiewają pieśni harcerskie, żołnierskie, a nawet o tematyce niezwiązanej z wojną. Niektórzy komponują własne teksty. Między żołnierzami nawiązują się przyjaźnie. Ich więzi są tak silne, podobnie jak więzi między członkami rodziny. W końcu spędzają ze sobą masę czasu.

Myślę, że "Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Śledzikówny" to wymagająca książka. Nie brakuje w niej grozy. Koło tej lektury nie można przejść obojętnie.

Polecam tę książkę osobom, które interesują się historią. Jest napisana prostym, łatwym do zrozumienia językiem.
Kasia, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
07-11-2015 o godz 00:00 Natalia Miklaszewska dodał recenzję:
Wyjątkowo przejmująca książka, opisująca szczegółowo życie Danki Siedzikówny, o której można powiedzieć że była prawdziwą bohaterką. Jej życie, postępowanie było niezłomnym aktem odwagi, siły i woli walki. Książka ma bardzo przejmujący wymiar i przekaz, a jest przy tym bardzo dobrze napisana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-09-2015 o godz 09:09 małgorzata zaczkiewicz dodał recenzję:
do empik - może warto sprawdzić gdzie zamieszczacie recenzje, niestety inaczej nie można siĘ z wami skontaktować.
Recenzja Kocimiętki dot. księżniczki Sultany UMIESZCZONA przy książce o Ince PO PROSTU NIESMACZNY BŁĄFD
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-09-2015 o godz 22:40 petroniusz dodał recenzję:
Nareszcie Inka jest tutaj pokazana, jako dziewczyna z krwi i kości. Prawdziwa do bólu, jakiego doświadczyła. A sądząc po relacjach innych kobiet, które doświadczyły katowni ubeckiej w gdańsku musiała przeżyć wiele, i to prawdziwy cud, że się nie załamała. Nie nie cud, tylko wspaniałe wychowanie będące owocem szkoły II RP i przykładu rodziców. Godna stanąć w szeregu obok Krystyny Wituskiej, Aleksandry Grzeszczak, Haliny Grabowskiej, Sophie Scholl i wielu innych kobiet, które doświadczyły męczeńskiej śmierci z totalitaryzmami XX wieku. Gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
20-09-2015 o godz 13:19 kocimietka dodał recenzję:
Warto przeczytać - dalsze losy księżniczki Sultany
Czy ta recenzja była przydatna? 0 4
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Łuniewska Luiza

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Bobby Fischer. Obsesje geniusza Gawlikowski Stefan
4.6/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Skandale PRL-u Sieczkowski Grzegorz
3.2/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatni wywiad. Lech Kaczyński Kaczyński Lech , Warzecha Łukasz
4.4/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Ale jest Warszawa Rolińska Joanna
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Parlament ANTYeuropejski Migalski Marek
0/5
29,49 zł
32,90 zł
premium 23,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Moi rodzice Kaczyńska Marta , Łosiewicz Dorota
3.3/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anegdoty dziennikarskie Mazur Maciej
4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Kibice i okolice. Leksykon Prendecki Krzysztof
3.6/5
30,49 zł
33,90 zł
premium 28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziwny, dziwny, dziwny Lipiński Tomek , Bratkowski Piotr
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Prezesi. Oni rządzili TVP Modrzejewska Beata
4/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Zawodowiec Bober Andrzej , Modrzejewska Beata
4.7/5
36,49 zł
39,90 zł
premium 34,66 zł
Inne z tego wydawnictwa Lwica na brzegu rzeki Czupryn Anita , Jakubowska Aleksandra
2/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom pełen kosmitów Walczak Justyna
0/5
30,99 zł
33,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Ani słowa o polityce Zalewski Igor
0/5
26,49 zł
29,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Podróże po Gauguinie Rudomino Tomasz
0/5
39,99 zł
44,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów Gawlikowski Stefan
4.8/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Pies Gończyk Jakub
4.5/5
25,59 zł
39,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Szukając diagnozy Sanders Lisa
4.2/5
26,66 zł
39,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Auroville. Miasto z marzeń Boni Katarzyna
4.8/5
29,49 zł
44,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Nie ma Szczygieł Mariusz
4.2/5
36,49 zł
46,00 zł
premium 30,67 zł
strona produktu - rekomendacje Łowca nastolatek Podolski Mikołaj
4.5/5
30,68 zł
39,99 zł
premium
strona produktu - rekomendacje O północy w Czarnobylu Higginbotham Adam
4.5/5
37,49 zł
49,99 zł
premium 31,57 zł
strona produktu - rekomendacje 27 śmierci Toby'ego Obeda Gierak-Onoszko Joanna
4.0/5
28,00 zł
42,00 zł
premium 25,19 zł
strona produktu - rekomendacje Gottland Szczygieł Mariusz
4.4/5
29,99 zł
39,90 zł
premium 26,60 zł
strona produktu - rekomendacje Zbrodnia niedoskonała Bonda Katarzyna , Lach Bogdan
4.4/5
34,99 zł
39,90 zł
premium 25,59 zł
strona produktu - rekomendacje Demonolodzy Britlle Gerald , Warren Ed , Warren Lorraine
4.6/5
31,99 zł
34,90 zł
premium 23,26 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.