Syntetyczny bóg (okładka  miękka, 12.2015)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W 1932 r. Aldous Huxley opublikował "Nowy wspaniały świat", który wdarł się szturmem na listy bestsellerów. Opowieść o totalitarnym państwie przyszłości, które kontroluje wszystko. Czytelnikom książki, świeżo pamiętającym zbrodnie bolszewickie, dyktatura ukazana przez Huxleya mogła wydawać się kusząco łagodna. Dzięki narkotykowi o nazwie "soma" rozprowadzanemu przez władze, obywatele Nowego świata potrafili żyć ze sobą w idealnej harmonii.

Krytycy podkreślali, że huxleyowska wizja jest mrocznym ostrzeżeniem dla świata. Poźniejsze życie i twórczość Aldousa Huxleya zdaje się jednak sugerować, że świat ukazany w jego najsłynniejszej powieści był dla autora obiektem tęsknot i marzeń. Zaczął pisywać eseje poświęcone stanom upojenia narkotykowego, jeździł z wykładami opowiadając o swoich mistycznych doznaniach towarzyszących zażywaniu LSD i meskaliny.

Zwrócił się ku filozofiom Wschodu, ale z czasem wybrał drogę na skróty, długotrwałym ćwiczeniom duchowym przeciwstawił ekstazę wywołaną środkami chemicznymi. Odrzuconego osobowego Boga zastąpił bóg zrodzony w laboratorium, syntetyczny bóg.

Niniejsza książka zawiera nigdy wcześniej niepublikowane teksty Huxleya o jego mistycznych poszukiwaniach, a także inne nieznane polskiemu czytelnikowi eseje traktujące m.in. o twórczości Goi i El Greco.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1116828397
Tytuł: Syntetyczny bóg
Autor: Huxley Aldous
Tłumaczenie: Zborski Bartłomiej
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 464
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-12-01
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 230 x 30 x 130
Indeks: 18419375
średnia 5
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
30-12-2015 o godz 10:50 przez: dobrerecenzje.pl
Drogi Czytelniku, jeśli weźmiesz do ręki książkę napisaną przez słynnego człowieka, Aldousa Huxleya pt. ”Syntetyczny Bóg”, którego myśl jest odległa o lata świetlne, od tego, który zgadza się z chrześcijańską wizją życia i ludzkiego spełnienia, zobaczysz, że nikogo, kto ukochał i uwierzył w Boga nie będzie kusiło życie, aby zmienić je na kolorowe narkotyczne sny, bo taka właśnie jest ta książka. Huxley był jednym z największych proroków dwudziestego wieku, który uwiódł wielu ludzi do poszukiwania innych stanów świadomości jako nowej religii. Był zwolennikiem seansów spirytystycznych i szczęśliwych „podróży” poza życiu meskaliny i LSD. Uważał, że Boga mogą zastąpić środki chemiczne lub tak zwany „syntetyczny bóg”. Autor napisał również książkę pt. „Nowy wspaniały świat”, gdzie opisał społeczeństwo w 2541 roku i tam ludzie byli produkowani i hodowani przez państwo. Embriony ludzkie były produkowane farmakologicznie, które dopuszczają przymusową sterylizację kobiet, antykoncepcję i centra aborcyjne. Nie można było zakładać rodziny, a czystość seksualna była uznawana za perwersję. Obyśmy nigdy nie doczekali takich czasów!
Aldous Huxley umarł 22.11.1963 roku na raka krtani, wcześniej gdy już nie mógł mówić, napisał na kartce żonie „LSD dożylnie”. Żona podała mu zastrzyk i Huxley umarł spokojnie, ale po tamtej stronie nie czekał na niego żaden narkotyczny zwid, ale sam Chrystus.
Książka zawiera nigdzie niepublikowane teksty Huxleya, o jego mistycznych poszukiwaniach, które są tylko ułudą lub zwidem. Ukazuje też eseje Goi i El Greco, które są nieznane dla polskiego czytelnika. Książka w miękkiej oprawie, zawiera 420 stron. Czytając ją odnosi się wrażenie, że świat jaki ukazał autor to głównie tęsknoty i marzenia autora niż jakakolwiek przestroga dla czytelnika.
Zapraszam do lektury.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-06-2018 o godz 00:00 przez: Leonard Sutula | Empik recenzuje
Książka napisana tak dawno temu, a jednak wciąż budzi zainteresowanie, nie tylko za sprawą tematyki ale i samego autora. Aldous Huxley choćby przez swoje poglądy był bowiem postacią wybitnie nietuzinkową i takaż jest ta książka. Jej lekturę potraktowałem jako ciekawostkę, chociaż na pewno dużo mówi o osobowości Huxleya, jego postrzeganiu świata i w ogóle życiu. Zachęcam do przeczytania, niezależnie od tego jakie mamy zdanie na temat roli środków odurzających. W każdym bądź razie niesamowite, niewiarygodne są wizje jakich doświadczał Huxley, książka niezwykle barwna i wbrew pozorom warta uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-12-2015 o godz 00:00 przez: daherera
Jakkolwiek temat może budzić kontrowersje, książka ta jest tak ciekawie i fascynująco napisana, że na pewno warto po nią sięgnąć. Sama osoba Aldousa Huxleya wydaje się już wystarczająco interesująca, szczególnie jeśli chodzi o jego światopogląd. Książka w głęboko mistycznym klimacie, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Życie po śmierci
4.3/5
26,18 zł
34,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego