Marka: dary natury usuń
Herbata biała – najczęściej zadawane pytania
Co do zasady, przyjmuje się, że do zaparzenia filiżanki białej herbaty potrzeba jednej łyżeczki herbacianego suszu. Według zaleceń powinno się ją zaparzać przez 2 do 5 minut, w zależności od jej rodzaju. Długość parzenia ma wpływ zarówno na intensywność jej smaku oraz kolor naparu. Ważne też, by liści białej herbaty nie zalewać wrzątkiem. Temperatura wody, która będzie odpowiednia w przypadku tego gatunku herbaty to ok. 75 do 90 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że białą herbatę parzy się tylko jeden raz - jedynie najlepsze, a zarazem najdroższe odmiany tego gatunku można zaparzyć dwu, lub nawet trzykrotnie.
Mimo ogólnych zasad parzenia białej herbaty, dobrze mieć na uwadze, że każda jej odmiana wymaga nieco innego czasu parzenia, temperatury wody oraz ilości suszu herbacianego, który potrzeby jest do zaparzenia określonej ilości naparu. Aby mieć pewność, że biała herbata zaparzona została we właściwy sposób dobrze jest zapoznać się z instrukcja parzenia, która zazwyczaj jest widoczna na opakowaniu.
Przyjmuje się, że białą herbatę można pić w ilościach od dwóch do czterech filiżanek na dobę. Takie ilości naparu nie spowodują niepożądanych skutków ubocznych.
Napar z białej herbaty wyróżnia się licznymi właściwościami, które są korzystne dla zdrowia. Przede wszystkim młode liście herbaty, z których jest produkowana posiadają trzykrotnie więcej antyoksydantów, niż starsze liście herbaty, wykorzystywane do produkcji innych jej odmian. Antyoksydanty usuwają z organizmu wolne rodniki, a także spowalniają procesy starzenia przez co nazywane są “związkami młodości”. Dodatkowo, działanie przeciwstarzeniowe wykazują zawarte w niej polifenole. Biała herbata bogata jest również w tak zwane katechiny, które wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu “dobrego cholesterolu”, jednocześnie pomagając obniżyć poziom “złego cholesterolu LDL”. Ponadto, zapobiegają też chorobom układu sercowo-naczyniwoego. Faktem jest również, że biała herbata dzięki zawartości ECGg, czyli galusanu epigalokatechiny ma korzystny wpływ na układ immunologiczny. Obecność tych związków powoduje stymulację układu odpornościowego do walki z chorobami. Regularne picie naparu z białej herbaty może nawet wspomagać ochronę organizmu przed nowotworami.
Biała herbata może mieć korzystny wpływ na stan skóry - jej regularne spożywanie wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, a dodatkowo działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Co ważne, biała herbata może wspomagać stan cery zarówno od środka, jak i od zewnątrz, jeśli zostanie wykorzystana jako tonik do przemywania skóry.
Picie białej herbaty bez dodatku cukru czy innych substancji słodzących, jak miód lub soki zapobiega odkładaniu płytki nazębnej oraz ogranicza rozwój bakterii próchniczych. Napary z białej herbaty mogą być również wykorzystane jako płyn do płukania jamy ustnej.
Wypicie filiżanki naparu z białej herbaty może dać efekt łagodnego pobudzenia, które jednak utrzyma się dłużej niż to wywołane spożyciem filiżanki kawy. Dodatkowo pobudza pracę mózgu, co można wykorzystać np. podczas wytężonego wysiłku intelektualnego.
Najlepiej spożywać białą herbatę bez dodatku substancji słodzących, a przede wszystkim cukru, ponieważ dodatki mogą spowodować osłabienie jej prozdrowotnych właściwości.
Regularne spożywanie białej herbaty może mieć korzystny wpływ na metabolizm organizmu, dzięki czemu może ona działać wspomagająco na proces odchudzania. Picie białej herbaty ma pozytywny wpływ na redukcję i spalanie tkanki tłuszczowej, jednocześnie chroniąc przed jej gromadzeniem się w organizmie.
Dodatkowo, włączenie białej herbaty do codziennej diety może pomóc utrzymać prawidłową pracę jelit oraz regularny rytm wypróżnień. Napój ten wspomaga również organizm w walce z toksynami, działa oczyszczająco, usuwając z organizmu substancje, które mają negatywny wpływ na zdrowie.