Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Indie, parne lato 1879 roku. Minęły dwa lata od afrykańskich wydarzeń. Staś Tarkowski, który przeniósł się z ojcem do Madrasu, z niecierpliwością oczekuje przyjazdu Nel. Tymczasem karawana, w której podróżuje dziewczynka, znika bez śladu. Staś i jego nowi przyjaciele, silny Mungo i tajemnicza Malka, wyruszają na poszukiwanie i wplątują się w sieć szpiegowskiej gry. Przed nimi pełna niebezpieczeństw podróż po indyjskich bezdrożach, spotkanie z prastarą magią i tajemnicą największego diamentu świata.

Czy przyjaciele unikną śmiertelnego zagrożenia? W jaki sposób Nel odkryje tajemnice pradawnego bóstwa i sekrety hinduskiej magii? Kto zdobędzie drogocenny zaginiony klejnot? I czy uda im się rozwiązać zagadkę chłopca, który zmienia się w panterę?

Tytuł: Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii
Autor: Talko Leszek
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 360
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-09-10
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 32 x 210 x 142
Indeks: 15290724
 
średnia 4,8
5
9
4
3
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
4/5
25-09-2014 o godz 11:51 werka777 dodał recenzję:
„W pustyni i w puszczy” – jedna z najpopularniejszych, polskich książek. Któż z nas nie zaczytywał się w przygodach Stasia i Nel, którzy zdani tylko na siebie dzielnie przemierzali kolejne etapy niebezpiecznej podróży. Byli i tacy, którzy czuli niedosyt związany z przeżyciami dwojga bohaterów. Pragnęli dalej zgłębiać się w świat dzikiej Afryki. Nigdy nie doczekali się jednak kontynuacji, która obecnie wydawałaby się prawie niemożliwa. Przecież Henryk Sienkiewicz już takowej nie napisze. Jednakże jak się okazuje, teraz, kiedy od powstania owej powieści minęło już przeszło sto lat, tegoż wyzwania podjął się Leszek K. Talko. Z pewnością ogromną odwagą jest kontynuowanie dzieła wykreowanego przez noblistę. To zawsze wiąże się z ryzykiem krytyki i porównywania z oryginałem. Bywa jednak i tak, że ryzyko się opłaca. Czy tym razem było warto? „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” wprowadza nas w tajemniczy świat Południowej Azji…

Stach, bo tak nazywany jest w tejże książce bohater powieści „W pustyni i w puszczy”, uczęszczając do szkoły w Madrasie, wiedzie niezbyt udane życie. Jako jedyny cudzoziemiec jest niezbyt tolerowany w szkole. A to wiąże się chociażby z takimi sytuacjami jak bójka z jednym z uczniów. Wieść o przeżytych w Afryce zdarzeniach, zamiast przysporzyć mu sławy, stawia go w niezbyt korzystnym świetle „buszmena”, z powodu czego wyśmiewany jest przez rówieśników. Pewnego dnia, przeglądając książki szkolnej biblioteki, Stach zauważa, iż oprawa jednej księgi coś w sobie skrywa. Sprytnie zakamuflowany kawałek papieru, włożony w wąską szczelinę tomu, przedstawia coś w rodzaju pisma czy też mapy. Czemu ma to jednak służyć? Zaciekawiony chłopak postanawia przebadać swoje znalezisko i zabiera go do siebie. Odtąd jego życie już nigdy nie będzie takie samo. Niedługo potem na jego drogę wkraczają wpływowi ludzie wodzeni żądzą zdobycia jednego z najcenniejszych przedmiotów świata – diamentu, zwanego Koroną Indii. Czy jednak będący dotąd legendą skarb naprawdę istnieje? I cóż takiego w nim jest, że niejedna osoba chcąc go zdobyć, nie cofnie się przed niczym? Rozpoczyna się gra pełna tajemnic, kłopotów, niebezpieczeństw i przygód.
Tymczasem to nie wszystko. Nel – bratnia dusza Stacha, zmierzając do Madrasu, zostaje porwana. Niebezpieczna grupa zabójców jest o wiele groźniejsza, aniżeli mogłoby się wydawać. Bohaterce grozi śmierć. Czy zginie? A może płomyk nadziei nadejdzie z kierunku, którego czytelnik nigdy by się nie spodziewał?

Szpiegowski spisek, wartka akcja, tajemnica i skarb - tak pokrótce można by było scharakteryzować książkę „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii”. Leszek K. Talko stworzył powieść, z którą nie można się nudzić. Czy jest ona udaną kontynuacją „W pustyni i w puszczy”? Niewątpliwie tak. Nie zmienia to jednak faktu, że jest nieco inna. Styl powieściopisarza tworzącego sto lat temu był niewątpliwie odmienny. Każdy autor jest przecież wyjątkowy i nie można go podrobić. To jednak nie wpływa na niekorzyść nowoczesnej wersji przygód Stasia i Nel. Pan Talko unikając długich i nużących opisów stworzył coś, co może naprawdę zainteresować młodego czytelnika. Zastąpił je bowiem licznymi wydarzeniami, które wszystko komplikując, w końcu prowadzą do rozwiązania. A przecież o to właśnie chodzi w dobrej lekturze, aby było ciekawie, zawiło i miło.

Wielkie tajemnice, zaginione cenności, nieodgadnione symbole i ta niezwykła aura magii to przepis na udaną książkę przygodową. Myślę, że mogę spokojnie stwierdzić, iż w tym wypadku wszystko się pojawiło. Autor dodatkowo częstuje nas wiadomościami o odmiennym świecie Indii, gdzie niezwykłe zwyczaje znacznie różnią się od tych, które są nam znane.

Czy jest to jednak książka tylko dla dzieci? Uważam, że nie. „W pustyni i w puszczy” cieszyło oczy wszystkich żyjących pokoleń, a więc niejeden czytelnik z pewnością chciałby poznać dalsze losy Stasia i Nel, którzy w pewnym etapie naszego życia po prostu wygaśli z pamięci. Teraz jest okazja na to, aby ożywić wspomnienia i dowiedzieć się tego, jakie były dalsze dzieje słynnych bohaterów.

Bardzo cenię sobie odwagę autorów, którzy podejmują się wskrzeszania starych powieści poprzez tworzenie ich kontynuacji. Nie uważam tego za chęć dorobku i zyskania sławy kosztem popularności kogoś, kto w przeszłości zdobył sukces. Być może sam autor – Leszek K. Talko – nie mógł pogodzić się z tym, że przygody Stasia i Nel mogą pozostać zapomniane w cieniu współczesnej literatury. Odrodził je więc i moim zdaniem rewelacyjnie mu się to udało. Odważyłabym się nawet powiedzieć, że „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” może o wiele bardziej przypaść do gustu młodemu pokoleniu, aniżeli „W pustyni i w puszczy”. To jednak pozostawiam do oceny Wam, którzy będziecie chcieli poznać dalsze losy znanych wszystkim bohaterów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
02-03-2015 o godz 22:39 Anna Sikorska dodał recenzję:
Leszek Talko dzięki swojej najnowszej książce „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii” wychodzi naprzeciw miłośnikom przygód Sienkiewiczowskich bohaterów. Akcja z Afryki zostanie przeniesiona do Indii, gdzie młody Stach (tak brzmi poważniej) próbuje się zaaklimatyzować w nowej szkole. Nie ma tam łatwo. Dochodzi do pojedynku z kolegą. Poza taką niemiłą codziennością musi chodzić na lekcje, które go nudzą, a nauczyciele są postaciami antypatycznymi (kto nie miał jednego zołzowatego nauczyciela ten nie zrozumie) i lubią się pastwić nad chłopakami, czyli szkolna codzienność oczami ucznia. Poza tym mamy tu do czynienia z przybliżeniem nam kultury odmiennej od naszej, ale nieco zbliżonej do tej, jaka panowała na dworach: konkretny służący do konkretnego zadania. Różnica między zatrudnianiem służących w państwach europejskich a Indiami polegała na konieczności zatrudnienia dużej ilości służby przez osoby, które jej nawet nie potrzebowały. Ponadto autor przybliży nam skomplikowaną sytuację społeczną w tym regionie. Akcji będą towarzyszyły demony, zjawy, cuda i mordy, przez które Nel podróżująca do Stacha wpadnie w tarapaty. Młodzieniec jak na prawdziwie dzielnego młodzieńca przystało popędzi ją ratować… Jak bohaterowie poradzą sobie z tajemnymi siłami? Przekonajcie się sami.
Mnie książka bardzo się podobała. Znajduje się ona na pograniczu twórczości Sienkiewicza, przygód Indiana Jonesa (odkrywanie tajemnic i niezwykłych mocy) i Robinsona Crusoe (ucieczka ze szkoły by poddać się przygodzie). Takiego uzupełnienia brakowało mi w dzieciństwie. Polecam wszystkim czytelnikom, którym „W pustyni i w puszczy” się spodobało. Książka skierowana jest do uczniów szkoły podstawowej. Dla młodszych może być zbyt drastyczna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-09-2014 o godz 12:13 Bernard dodał recenzję:
Długo wahałem się, czy warto sięgnąć po najnowszą książkę Leszka K. Talki, dziennikarza, co do którego mam mieszane uczucia. Jednak jego ,,Dziecko dla odważnych”, świetne zresztą, kazało mi zaufać ponownie i przekonać się, co tym razem autor serwuje autorom. Jest to wielodaniowa uczta zmysłów, emocji i adrenaliny, od której się uzależniamy. Jestem przekonany, że nie tylko młodzież będzie miała frajdę z czytania tej książki, bo choć docelowo dla młodzieży – wybija się jakością znacznie ponad pułap licealny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-09-2014 o godz 13:11 Emil Janowski dodał recenzję:
Jestem fanem książek Pana Talko i z ogromną przyjemnością i ciekawością sięgnąłem po książkę tego autora. Z ciekawością, ponieważ napisanie kontynuacji dalszych przygód słynnych bohaterów to nie lada wyzwanie. Muszę powiedzieć, że nie zawiodłem się, a autor stanął na wysokości zadania. Bardzo ciekawa historia i podobało się, że dalsze losy dzieciaków toczą się w orientalnym klimacie, a i historia dość kryminalna trzyma w napięciu do samego końca. Naprawdę warta przeczytania książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-09-2014 o godz 11:41 Fuksja dodał recenzję:
Fabuła książki reklamowanej jako ,,kontynuacja ,,W pustyni i w puszczy” zaczyna się w momencie porwania Nel przez zamaskowanych hindusów. To moment przełomowy, który jest kluczem do dalszych zdarzeń, których rozwinięcia nie możemy się doczekać. Trzymająca w napięciu, mistrzowska powieść przygodowa pochłonie każdego i co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Żeby otrzymać dawkę zdrowej adrenaliny, wystarczy tylko po nią sięgnąć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-09-2014 o godz 20:21 Ewa Raś dodał recenzję:
Książka mnie kompletnie zaskoczyła... oczywiście pozytywnie. Wielki ukłon w stronę autora, który nie bał się zmierzyć z literackim autorytetem jakim jest Sienkiewicz i wspaniale przedstawił kolejne przygody kultowych już bohaterów - Stasia i Nel. Polecam tym małym i starszym czytelnikom. Przyjemnie się czyta, bo książka strasznie wciąga. Kryminalny majstersztyk dla miłośników tego typu książek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-06-2015 o godz 00:00 Dawid Kubicki dodał recenzję:
"kontynuacja" w pustyni i w puszczy. Pamiętam, że w szkole uwielbiałem tę książkę. Marzyłem żeby zostać takim Stasiem, który radzi sobie dzielnie w dziczy, jest opiekunem małej Nel - jest dzielny i wierzy, że odnajdzie ojców - swojego i Nel. Nie wiedziałem, że po latach sięgnę po "kontynuację" lektury. Teraz czytam ją synkowi i oboje jesteśmy zachwyceni :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-09-2014 o godz 12:03 Gandalf dodał recenzję:
Pierwsze pytanie jakie nasuwa się, kiedy dowiadujesz się o tym, że ktoś postanowił napisać ,,kontynuację ,,W pustyni i w puszczy” to głośne - ,,Ale jak to!?”. Dopiero, kiedy otwieramy jej pierwsze strony dowiadujemy się, że Talko zrobił to dla frajdy – tak swojej, jak i czytelników. I macie moje słowo, że frajda jest bezcenna, a Talko nieoceniony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2014 o godz 16:23 Elena dodał recenzję:
To lepsze niż powrót do dzieciństwa. To jak przeżycie go na nowo. Talko napisał porywającą, wyjątkowo dynamiczną i trzymającą w napięciu powieść, która zadowoli nie tylko najmłodszych i nastolatków. Myślę, że jest na tyle uniwersalna, że dorośli czyt. np. ja, również mają z jej czytania wielką frajdę. Dlatego też polecam wszystkim
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
24-09-2014 o godz 20:57 miszebra dodał recenzję:
Na początku sceptycznie podchodziłam do tej książki, ale szybko zmieniłam zdanie. Zaczytywałam się wieczorami w niej razem z synem. Świetnie obydwoje się bawiliśmy, czytając ją. Świetnie opowiedziana historia, która porywa czytelnika... nie tylko tego młodego. Poprostu fajnie się czyta odświeżonych Stasia i Nel.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2014 o godz 17:45 Karina dodał recenzję:
Już dawno nic nie czytałam dzieciakom z taką wielką przyjemnością. Miejscami, kiedy już spały nie mogłam się doczekać dalszej części i po prostu czytałam sama, by następnego wieczoru repetować doznania. Dzieci zachwycone – ja, jeszcze bardziej! Czego zatem chcieć więcej?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-09-2014 o godz 20:40 Emka dodał recenzję:
Starsznie spodobały mi sie dalsze losy Stasia i Nel. Nie mogłam oderwać się od książki! Świetnie umila czas podczas podróży do pracy. Myślałam, że to książka tylko dla dzieci, ale my dorośli również możemy dobrze się bawić, czytając ją.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-12-2015 o godz 15:15 Alicja Gos dodał recenzję:
Książka wspaniała. Ciekawie napisana i nie zanudza. Czyta się szybko i nie da się od niej oderwać przed końcem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.2/5
36,82 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
20,33 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciemno, prawie noc Bator Joanna
5/5
31,31 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.0/5
25,90 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
39,48 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
41,33 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto cudów Mendoza Eduardo
5/5
30,18 zł
44,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.