Cena nieważkości. Kulisy lotu polaka w kosmos (okładka  miękka, 08.2018)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Lato 1976 roku. Rozkaz jest jasny, ale intrygujący. Każda polska jednostka wojsk lotniczych wytypuje swoich najlepszych pilotów. Mają się jak najszybciej stawić na badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Chodzi o testowanie maszyn najnowszej generacji. Wszystkich obowiązuje ścisła tajemnica, ale informacja wkrótce wycieka. Polska będzie miała swojego pierwszego kosmonautę!

Fascynujący reportaż, który odsłania okoliczności polskiego lotu w kosmos w czerwcu 1978 roku.

"Radziecki program kosmiczny Interkosmos, żelazna kurtyna, generał Hermaszewski, szaleńczy wyścig mocarstw, zwroty akcji. Rewelacyjna, wciągająca opowieść o drodze pierwszego polskiego kosmonauty, fantastycznie osadzona przez Autorów w kontekście lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku w Polsce i ZSRR. To gotowy materiał na film akcji. Przed rozpoczęciem lektury pożegnajcie się z rodziną na kilka długich godzin, bo nie odłożycie książki do ostatniej strony." 
Radek Kosarzycki, Puls Kosmosu

"Wśród przelatujących każdej nocy nad naszymi głowami sztucznych satelitów bez trudu można dostrzec tego z sześcioosobową międzynarodową załogą. Choć w kosmosie było już kilkuset ludzi, to wśród nich znajdował się zaledwie jeden Polak. Generał Hermaszewski, sięgając orbity okołoziemskiej, na zawsze zapisał Polskę na kartach historii świata. Poznanie jego samego i kulis niezwykłej wyprawy, której stał się częścią, jest dziś szczególnie ważne – nie tylko w kontekście słusznie minionej epoki, ale może nawet bardziej czasów współczesnych."
Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach"

"Kiedy w Kennedy Space Center zobaczyłem kapsułę Apollo 11, nie mogłem uwierzyć, że w czymś tak z naszej perspektywy »prymitywnym« Amerykanie byli w stanie wylądować na Księżycu. Ale to, czego dowiedziałem się, czytając tę książkę i poznając opisane w niej zakulisowe historie, wprawiło mnie w jeszcze większy szok. To wspaniała opowieść nie tylko o tym, jak wyglądał kiedyś podbój kosmosu, ale także o tym, jaka była wtedy Polska. Cóż, może rzeczywiście z perspektywy kosmosu wszystko widać lepiej?"
Piotr Kraśko, dziennikarz


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1202484704
Tytuł: Cena nieważkości. Kulisy lotu polaka w kosmos
Autor: Kortko Dariusz , Pietraszewski Marcin
Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 360
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-08-29
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 30 x 135
Indeks: 26298269
średnia 4,5
5
16
4
7
3
0
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
13-11-2018 o godz 12:25 przez: marco | Zweryfikowany zakup
Ciekawa książka, nie tylko dla pasjonatów lotów kosmicznych. Wiele ciekawych faktów z realiów życia w PRLu. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
04-01-2019 o godz 16:58 przez: Jarosław Pryma | Zweryfikowany zakup
Książka świetna. Poza samym opisem historii lotu pierwszego Polaka w kosmos poznajemy wiele ciekawych informacji związanych z podbojem kosmosu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-03-2019 o godz 13:40 przez: Alina Zbrzeźniak | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawie napisana historia lotu gen. Hermaszewskiego w kosmos.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-05-2019 o godz 23:09 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Rewelacyjna, rzeczowa podróż w niedaleką przeszłość
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-08-2021 o godz 06:13 przez: Grzegorz Bartosik | Zweryfikowany zakup
Super książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-11-2018 o godz 14:11 przez: Wojciech
Warto przeczytać by przypomnieć sobie realia PRLu w jakich działy się zdarzenia opisane przez autorów.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
24-10-2018 o godz 06:02 przez: Bookendorfina Izabela Pycio
"Ziemia autentycznie "wisi" w przestrzeni. Świadomość obecności w bezkresie, wśród miliardów gwiazd naszej galaktyki rodzi naturalne pytania o miejsce ludzi, sens istnienia i daje przekonanie, że człowiek jest tylko niepokorną nicością." Sięgając po książkę liczyłam, że będzie to publikacja, która w bardziej szczegółowy sposób niż ogólnie dostępne materiały internetowe i prasowe przedstawi sylwetkę Mirosława Hermaszewskiego. Oczywiście, autorzy skorzystali również z książek, filmów i dokumentów, ale to rozmowy własne z uczestnikami i świadkami pierwszego lotu Polaka w kosmos wydały mi się najbardziej interesujące i odkrywcze. Podtytuł "Kulisy lotu Polaka w kosmos" jest trafnym odzwierciedleniem konstrukcji i zawartości książki. Doniosłe wydarzenie ciekawie osadzono w kontekście i realiach lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, szerokich nawiązaniach do sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej, masowej socjalistycznej propagandy sukcesu, rosyjsko-amerykańskiej rywalizacji o podbój kosmosu. Zajmujące zerknięcie na barwy historii towarzyszące mi w latach nastoletnich, odświeżenie wspomnień, sięgnięcie do odczuć panujących wówczas w społeczeństwie, przypomnienie sposobu promowania lotu Polaka w kosmos w środkach masowego przekazu, zakładach pracy, szkołach, czy na ulicach. Autorom udało się pokazać zderzenie wysokiej rangi podróży w kosmos i miernej ówczesnej polskiej rzeczywistości. Szersza perspektywa spojrzenia na przygodę człowieka z kosmosem, zmagania ludzkości z mega wyzwaniem, przykłady sukcesów i klęsk programów w docieraniu do gwiazd. Sporo anegdot i ciekawostek z pobocznych odniesień, nawiązań do wybranych technologicznych rozwiązań i trudnych psychologicznych aspektów. Oddanie atmosfery towarzyszącej lotom, ale chciałoby się więcej wrażeń z pobytu w kosmosie, niezwykłych doznań wyzwalanych wówczas w człowieku, relacji z tego, co mogła przeżyć zaledwie garstka osób z całej planety. I pytanie, czy faktycznie cena nieważkości warta była poniesienia, w kontekście zbiorowym i indywidualnym? Książkę czyta się dobrze, narracja lekko prowadzona, wątki kluczowe i poboczne płynnie zazębiają się. Dostrzeżemy też próbę oddania różnych odcieni tych samych wydarzeń, wyścigu o jedyną polską szansę na podziwianie Ziemi z góry i trwałe zapisanie się na kartach historii, spojrzenia polskich astronautów na lot Mirosława Hermaszewskiego. Niestety, we wszystko potężnie ingeruje polityka, ta dawna i ta nowa, odzywają się ludzkie słabości i ambicje. bookendorfina.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
29-01-2019 o godz 22:07 przez: Dominik Kasprzak
Bardzo interesująca pozycja. Wciągająca i napisana przystępnym językiem. Nie jest wypełniona terminami technicznymi. Pokazuje dodatkowo amerykańskie i sowieckie tło "podboju" kosmosu. Historia opisana jest w kontekście wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce w latach 60 i 70. Minusem jest jednak to, że autorzy nie sięgnęli w żadnym stopniu do archiwów. Brak jakichkolwiek odniesień do dokumentów wojskowych czy akt IPN. W takich źródłach znalazłoby się zapewne wiele ciekawych materiałów. Cała książka opiera się zatem na rozmowach z paroma świadkami oraz jest syntezą dotychczasowych publikacji. W kilku miejscach straciłem odniesienie do czasu, który opisują autorzy i musiałem się cofać o parę stron, przypominając sobie, z którego dokładnie roku opisują wydarzenia. Nie poruszono też ciekawego wątku seksualności w kosmosie - został on opisany jedynie przez pryzmat kontaktów damsko-męskich na statku wodnym i w bazie arktycznej. Mimo okładkowych zapowiedzi - w książce nie wyjaśniono dlaczego to właśnie Hermaszewskiego wybrano na pierwszego polskiego kosmonautę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
1/5
03-09-2018 o godz 09:03 przez: lm648
"Z powodu dużej ilości paczek składanie zamówień z dostawą do tego salonu jest chwilowo niemożliwe" To jest SKANDAL ! aby w dzisiejszych czasach tak traktować klienta ! WYGODNICTWO !!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 6
5/5
20-08-2021 o godz 12:08 przez: anonymous
W tytule wyraz "Polaka," szanowny Empik mógłby wpisać dyżą literą. Wstyd. A książka świetna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

O autorach:

Dariusz Kortko jest polskim dziennikarzem, redaktorem naczelnym katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej". Czytelnikom znany jest również jako autor wywiadów z wybitnymi lekarzami. Napisał m.in. biografię wybitnego kardiochirurga, Zbigniewa Religi oraz wspólnie z Krystyną Bochenek wydał serię wywiadów zatytułowaną "Ludzie czy bogowie". Jego specjalnością jest problematyka medyczna, a w szczególności tematy dotyczące polskiej transplantologii.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Jak żyć z lękiem
4.6/5
29,25 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatni śnieg
4.8/5
31,49 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Opracowanie zbiorowe
4.5/5
36,21 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Moje ciało
4.4/5
29,63 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczerze
3.9/5
28,67 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grube wióry
4.4/5
29,49 zł
39,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego