SPQR. Historia starożytnego Rzymu (okładka twarda)

Autor:
Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Sprzedaje empik.com 52,99 zł

52,99 zł 59,90 zł (taniej o 12 %)
0zł za dostawę do salonu empik
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj i odbierz w 2 godziny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Beard Mary Książki | okładka twarda
52,99 zł
asb nad tabami
Beard Mary Książki | okładka twarda
44,49 zł
asb nad tabami
Beard Mary Książki | okładka twarda
39,99 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

"SPQR" to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: "Senatus Populus Que Romanus" (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki. Debaty Rzymian na temat postawy obywatelskiej, terroryzmu praz praw jednostki czy tożsamości płciowej wpływają i dziś na nasze własne dyskusje na temat wolności i swobód obywatelskich.

"SPQR" to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych, rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.

"Beard udało się dokonać trudnej sztuki – jest uczoną rozchwytywaną przez media, pozostając przy tym sobą i ciesząc się niekwestionowanym szacunkiem środowiska akademickiego za swe osiągnięcia naukowe […]. To, co mówi, zawsze jest pouczające i ciekawe."
"Guardian"

"Z taką popularyzatorką i pogromczynią mitów przyszłość filologii klasycznej nie budzi obaw."
"Daily Telegraph"

"Majstersztyk […]. Jest to wzorowa książka historyczna dla niespecjalistów, pasjonująca, ale nigdy powierzchowna, ukazująca zarówno rozległą panoramę, jak i kameralne szczegóły, które przywracają odległą przeszłość do życia."
"Economist"


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: SPQR. Historia starożytnego Rzymu
Autor: Beard Mary
Tłumaczenie: Radomski Norbert
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 528
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-11-22
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 233 x 50 x 162
Indeks: 20357436
 
średnia 3,8
5
3
4
3
3
3
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
7 recenzji
5/5
15-01-2019 o godz 12:57 wilgawies dodał recenzję:
Szybka realizacja zamówienia. Książka bardzo dobra i świetnie wydana
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-03-2018 o godz 10:43 Anonim dodał recenzję:
Książka bardzo ciekawa. Opisuje rzeczywustość starożytnego Rzymu w sposób ciekawy i przystępny. Autorka ukazuje Rzym od takiej strony, której nie znamy. Wiele ciekawostek pozwalających zmienić dotychczasowa ocenę tamtych czasów i uświadomić sobie jak przez te wszystkie wieki ludzkość się zmieniła i co w nas z tamtych czasów pozostalo
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
13-07-2017 o godz 15:27 Aga H dodał recenzję:
Każdy z nas zetknął się w życiu z historią starożytnego Rzymu. Czy to na lekcji historii czy oglądając filmy dokumentalne, czy też rozrywkowe. Często pytania dotyczące starożytnego Rzymu pojawiają się w programach "Jeden z dziesięciu" czy "Milionerzy". Leczy czy zdajemy sobie sprawę z tego, że Rzymianie mieli nie tylko wpływ na samą historię, jak również na nasze obecne życie. Nasza codzienność nosi znamiona tamtej kultury. Czytając opinie innych, natknęłam się na stwierdzenie, iż autorka obala popularne mity, czy przedstawia wiele kontrowersji. Dla przykładu, historia powstania Rzymu, którą znamy wszyscy ze szkoły, mówi o tym, że Romulusa i Remusa wychowała wilczyca. W książce spotykamy się ze stwierdzeniem, że wilczyca, to przydomek okolicznej prostytutki. Tak więc Romulus i Remus zostali wychowani przez prostytutkę. Dla niektórych zapewne będzie to szok, jednak jest to zgodne z prawdą i źródłami historycznymi. Jeśli ktoś, tak jak mi się zdarzyło, pokusi się o tłumaczenie oryginalnych źródeł, będzie miał potwierdzenie tych słów. Co się zaś tyczy treści i owych kontrowersji. Czytelnik, który o historii wie tyle, co przekazano mu na lekcjach historii w szkole, będzie zdumiony pewnymi pojawiającymi się faktami w SPQR. Natomiast dla osoby, która interesuje się historią, czy też jak w moim przypadku, jest historykiem, nie jest to niczym dziwnym. Przytoczone przez autorkę zdarzenia, czy "kontrowersje", są zgodne z prawdą i tym, co obecnie wiemy o historii starożytnego Rzymu. Mary Beard tworzy swego rodzaju narrację. Nie podaje ona suchych faktów, a opowiada historię, dzięki czemu książkę czyta się bardzo przyjemnie. Książka opatrzona jest ilustracjami, zdjęciami, schematami, czy drzewami genealogicznymi, co uprzyjemnia i pozwala lepiej zobrazować dany temat. Wydawnictwo, jak zwykle wykonała tutaj kawał świetnej roboty, gdyż książka wydana jest pięknie, twarda oprawa z obwolutą, piękna minimalistyczna grafika oddająca ducha Rzymu. Książkę można z czystym sumieniem traktować ją jako dobre opracowanie historyczne, które może być wykorzystywane w pracach historycznych. Dla mnie stanowiła ona, jedno z opracowań pomocne w pisaniu pracy historycznej. Pozycja godna polecenia i szczególnej uwagi historyków, jak i pasjonatów historii starożytnej.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
04-06-2017 o godz 19:32 robbik dodał recenzję:
Książka słaba. Mam wrażenie że autorka pisze o niczym. Myśl, którą można przedstawić zwięźle, opisana jest w kilkudziesięciu zdaniach. Przerost formy nad treścią. Po kilkunastu stronach byłem znużony czytaniem. Odradzam zalupu
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
29-01-2017 o godz 15:49 jacek kril dodał recenzję:
ksiazka poruszajaca , bylismy i ofiarami i katami, trzeba sie zmierzyc z historią lektura obowiazkowa w tych naładowanych nacjonalizmem czasach. uczmy sie z przeszosci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
13-01-2017 o godz 08:50 Erander dodał recenzję:
Książka zawierająca wiele Ciekawostek o których rzadko się wspomina omawiając historię SPQR , lecz muszę stwierdzić że jest strasznie monotonna i rozwiązłą strasznie dużo banalnych omówień zdarzeń które nie interesują nikogo mało konkretów opisów przebiegów np. wojen jakie przeprowadzała cywilizacja Rzymu w skrócie książka skupiająca się na intrygach politycznych opisująca głównie smieniającą się budowę senatu. Ogólnie bardzo Ciężko mi się czytało się tą pozycję może zabrzmi to szowinistycznie ale ewidentnie widać że książka ta napisana byłą przez stereotypową kobietę która zanim dojdzie do sedna będzie mówić 30 min i użyje milion słów kiedy to np. facet powiedział by to samo w jednym zdaniu w minutę :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 3
4/5
18-12-2016 o godz 18:39 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
Na temat Starożytnego Rzymu powstało setki różnego rodzaju publikacji. Można mieć wrażenie, że to co miało zostać powiedziane na ten temat już już dawno zostało. Rzeczywistość okazuje się jednak całkiem inna, a to za sprawą książki Mary Beard SPQR, w której autorka rzuca nowe spojrzenie na ten fundament zachodniej cywilizacji.

Mary Beard jest profesorem filologii klasycznej w Newnham College Uniwersytetu Cambrige oraz członkinią Akademii Brytyjskiej, a także Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. Polscy czytelnicy mogą pamiętać jej bestseller Pompeje. Życie Rzymskiego Miasta, wydanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis i uhonorowanego nagrodą Wolfsona.

SPQR to skrót oznaczający Senatus Populus Que Romanus (senat i lud rzymski). W ten sposób rzymianie określali swoje państwo. Nadanie takiego tytułu swojej publikacji przez Beard jest bardzo celne, bo już na początku definiuje nam z czym możemy mieć do czynienia. Na pewno nie jest to kolejna książka mająca na celu pokazanie nam wielkości Rzymu i wydarzeń od powstania Imperium do upadku. Takie informacje możemy wyczytać sobie choćby w Wikipedii. Autorka prezentuje przede wszystkim mechanizmy władzy i zależności. Wydarzenia ukazuje przez pryzmat przyczyn, ale co najważniejsze - także skutków. Postaci ukazane są z perspektywy podejmowanych przez siebie decyzji.

Autorka przedstawia rzymską historię, temu nie można zaprzeczyć. Nie serwuje jednak chronologicznie ukazanych wydarzeń. W sumie to swoją opowieść zaczyna od roku 63 B.C., od konfliktu Cycerona i Katyliny, czyli jakieś sześćset lat od założenia miasta. Opowieść ta perfekcyjnie oddaje mechanizmy i zależności panujące w Starożytnym Rzymie. Dzięki temu czytelnik może sobie wyobrazić jak w tamtym okresie funkcjonowała około milionowa metropolia. Co jednak ciekawe, to co wtedy było istotne, nadal takie pozostało. A więc walka o władzę, spiski, knowania, a nawet zapędy rewolucyjne i zamachy terrorystyczne. Jeżeli spojrzymy na europejską najnowszą historię wszystko to możemy dostrzec.

Jednak nie tylko złe rzeczy przejęliśmy od Starożytnych Rzymian. Po dzień dzisiejszy kultura rzymska odgrywa wielką rolę będąc inspiracją dla wielu twórców na przestrzeni całych stuleci. Podział administracyjny imperium rzymskiego dał podwaliny pod geografię polityczną współczesnej Europy. Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii bo Rzymianie uczynili go stolicą swoje prowincji. Rzym przekazał w spadku koncepcje wolności i postaw obywatelskich, ale także wyzysku społeczeństwa i podstaw polityki. Wiele powiedzeń z historii weszło do kanonu powiedzeń i przysłów, jak choćby: "Nie wierzcie Grekom przynoszącym dary".

Nie można oczywiście powiedzieć, że autorka opisuje ogólniki i nie odnosi się do konkretnych wydarzeń czy osób. Można jednak odnieść wrażenie, że historia sama w sobie nie jest dla Beard najważniejsza. Wiele rzeczy omawianych jest przez pryzmat rzymskiej kultury, polityki wojskowości i religii. Opisuje i ukazuje ważne nawet w dzisiejszych czasach zagadnienia, jak demokracja, społeczeństwo, konflikty polityczne i spory religijne. Rozprawia się z niektórymi mitami i półprawdami na temat Rzymu, a robi to w sposób intrygujący, stawiając mnóstwo pytań, ale dając także wiele odpowiedzi.

SPQR to naprawdę świetna monografia, która wciągnie nie tylko zagorzałych fanów historii. Beard napisała naprawdę świetną książkę, która każdemu pozwoli przybliżyć sobie historię Starożytnego Rzymu i pokazać mechanizmy jakie wtedy działały i jaki wpływ Imperium rzymskie miało na losy całej Europy. Jest to świeże spojrzenie na przeszłość i podwaliny współczesnej cywilizacji. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/12/mary-beard-spqr-recenzja.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Eva. SKAM. Sezon 1 Andem Julie
5/5
27,99 zł
35,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zrozumieć zbrodnię Ornacka Ewa
5/5
29,49 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Świat miniony Sweterlitsch Tom
4/5
26,99 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa 13 powodów Asher Jay
4.2/5
31,99 zł
35,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Era supernowej Cixin Liu
3/5
27,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto ślepców Saramago Jose
4/5
17,49 zł
24,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Noora. SKAM. Sezon 2 Andem Julie
0/5
27,99 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Krwawa Róża Eames Nicholas
0/5
29,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wywiad z wampirem Rice Anne
5/5
17,49 zł
24,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Kwiaty dla Algernona Keyes Daniel
4.4/5
30,99 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Oblężenie Jones Geraint
0/5
27,99 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.6/5
29,99 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Aleja potępienia Zelazny Roger
3.2/5
26,99 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Siostry Minier Bernard
4.4/5
33,99 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzieło przypadku Archer Jeffrey
3/5
35,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pandemia Cook Robin
0/5
29,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biologia Campbella Opracowanie zbiorowe
4.3/5
178,99 zł
199,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Rzym Hughes Robert
5/5
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Partenon Beard Mary
3/5
39,99 zł
44,90 zł
strona produktu - rekomendacje Czerwony głód Applebaum Anne
4.0/5
41,99 zł
59,99 zł
strona produktu - rekomendacje Bizancjum Herrin Judith
3.7/5
48,49 zł
53,90 zł
strona produktu - rekomendacje Odrodzenie Rzymu Heather Peter
5/5
52,99 zł
59,90 zł
strona produktu - rekomendacje Religie Rzymu. Historia Opracowanie zbiorowe
0/5
44,99 zł
49,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.