Sposób życia. Z Pawłem Hertzem rozmawia Barbara N. Łopieńska (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 14,99 zł

14,99 zł 34,90 zł (-57%)
11,99 zł + dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Barbara N. Łopieńska, wybitna polska dziennikarka, przed 1997 rokiem przeprowadziła intrygujący wywiad z barwną postacią polskiej literatury – dziennikarzem, pisarzem, wydawcą, bibliotekarzem, recenzentem, tłumaczem, a także działaczem społecznym – Pawłem Hertzem. Paweł Hertz w latach młodości podróżował po Europie, odwiedził m.in. Austrię, Włochy i Francję. W 1939 roku wrócił do Polski, a gdy dotarł do Lwowa, został aresztowany i skazany na pobyt w obozie jenieckim. W 1942 roku objęła go amnestia, a następnie wyjechał do Samarkandy. Do Polski wrócił z końcem 1945 roku. Był członkiem PZPR do 1957 roku, a w marcu 1964 roku zdecydował się podpisać List 34 w obronie wolności słowa. Od 1969 roku był członkiem zarządu polskiego PEN Clubu, a w latach 1975–1978 był jego wiceprezesem. Od grudnia 1980 należał do zarządu Związku Literatów Polskich. Należał również do Rady Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, a w latach 1991–1995 do Rady do Spraw Stosunków Polsko-Żydowskich przy prezydencie RP. Był członkiem korespondentem Institut für die Wissenschaften vom Menschen w Wiedniu. W tej fascynującej i porywającej rozmowie Paweł Hertz wspomina swoje pasje pisarskie i wybory życiowe. Z młodego człowieka poszukującego swojego miejsca w literaturze stał się wszechstronnym humanistą otoczonym już za życia literacką legendą.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Sposób życia. Z Pawłem Hertzem rozmawia Barbara N. Łopieńska
Autor: Łopieńska Barbara , Hertz Paweł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 252
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-06-01
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 30 x 211 x 134
Indeks: 19422237
 
średnia 4,2
5
2
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
5/5
02-09-2016 o godz 12:08 dobrerecenzje.pl dodał recenzję:
Wywiad-rzeka. Spotkanie dwóch wybitnych postaci polskiego słowa, zderzenie postaw dwóch pokoleń. Barbara N. Łopieńska, wybitna reportażystka, mistrzyni wywiadów i współautorka historii tygodnika „Po prostu” , związana z „Res Publiką” i „Gazetą Wyborczą” w rozmowie z Pawłem Hertzem wybitnym poetą, tłumaczem i wydawcą.
Wywiad, wyraźnie podzielony jest na części odpowiadające etapom życia i rozwoju kariery Pawła Hertza.
Znając wybitne osiągnięcia Hertza jako tłumacza i członka Pen Clubu trudno jest uwierzyć, że nie skończył on szkoły i nigdy nie przystąpił do matury. Miał to szczęście, że urodził się w zamożnej rodzinie, której status umożliwił mu podróże po Włoszech, Austrii i Francji. Wczesne lata młodości wykorzystał do poznania kultury europejskiej i nawiązania znajomości np. z Jarosławem Iwaszkiewiczem. Wrócił do Polski w 1939 roku. W tym momencie nic nie zostało ze znanego mu świata. Aresztowanie we Lwowie, zsyłka na Syberię, to typowe losy Polaków w okresie wojny.
Po powrocie do Polski, w 1945 roku zaczyna się nowy rozdział w życiu Pawła Hertza. Po przeżyciach wojennych szuka dla siebie bezpiecznego miejsca w nowej rzeczywistości. Znalazł je nie tylko w twórczości literackiej ale i w pracy jako wydawca klasycznej literatury rosyjskiej czy XIX wiecznej poezji polskiej.
W wywiadzie udzielonym Barbarze N. Łopieńskiej nie ukrywa, że w latach 50,60,70 podporządkował się obowiązującym zasadom i normom, aby znaleźć dla siebie wygodne, bezpieczne miejsce dające mu możliwość pisania i zajmowania się literaturą, którą najbardziej cenił. W tych latach wydał szereg swoich wierszy i esejów.
Paweł Hertz był jednym z sygnatariuszy Listu 34 pisarzy i uczonych w obronie wolności słowa. Trochę rozczarowujące jest to, że w wywiadzie tak mało miejsca poświęcone jest wydarzeniom ’68 roku. Cała wypowiedź Hertza zajmuje może 1,5 strony. Taka sama sytuacja jest w przypadku próby rozmowy o zmianie jego zapatrywań religijnych. Nie rozwinięty jest również temat zostania członkiem a następnie wiceprezesem Polskiego Pen Clubu. Najwyraźniej rozmówca sam wybiera sobie tematy o których chce rozmawiać. Mam wrażenie, że rozmawiać chce głównie o swojej miłości do klasycznej literatury, swojej twórczości, pracy w „Kuźnicy” i Państwowym Instytucie Wydawniczym pomijając zupełnie otaczającą go rzeczywistość tamtego okresu.
Przyznać trzeba, że Paweł Hertz jawi się nie tylko jako wybitny przedstawiciel polskiej kultury ale również człowiek, który w niezachwiany sposób umiał kroczyć własną drogą. Potrafił znaleźć miejsce w którym mógł pogodzić swoją suwerenną postawę wobec świata z działalnością dla dobra kultury polskiej.
Polecam tą książkę osobom które kochają literaturę i nie są im obce nazwiska: Tołstoj, Turgieniew, Miłosz.
Bardzo udana jest okładka książki. Jest to zdjęcie Hertza z 1952 roku, które pięknie współgra z klimatem jej 250 stronnicowej książki. Integralną częścią książki są niezwykle interesujące czarno-białe zdjęcia przedstawiające m.in. Stefana Kisielewskiego oraz innych wybitnych przedstawicieli kultury.
Moja ocena: 5/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-07-2016 o godz 07:00 Bookendorfina Izabela Pycio dodał recenzję:
"Właściwie nigdy niczego nie robiłem zawodowo. Robiłem zawsze to, co mi sprawiało przyjemność albo nie sprawiało zbyt dużej przykrości. I tak upłynęło moje życie."

Z przyjemnością zagłębiłam się w tę pasjonującą i inspirującą publikację, zawarte w niej przesłania skłaniają do intelektualnych wędrówek, powodują, że wiele ciekawego wynosi się z nich dla siebie. Przenosimy się do wojennych i powojennych czasów, ukazanych z indywidualnej perspektywy, obarczonych dramatycznymi wydarzeniami, naznaczonych specyficznym klimatem, wymagających wypracowania sposobu radzenia sobie z niełatwymi realiami. Bardzo ciekawe wspomnienia, interesujące spostrzeżenia i przenikliwe oceny rzeczywistości, wzmacniają nasze czytelnicze zainteresowanie i zaangażowanie. To niezwykle zajmujący sposób na poznanie i zachowanie pamięci o przedstawicielu ówczesnego pokolenia, uchwycenie i docenienie jego znaczącego wkładu w polską kulturę. Paweł Hertz, poeta, prozaik, tłumacz, edytor, fascynująca i barwna postać.

Publikacja rozpoczyna się swobodną rozmową o pasji do książek, literaturze i poezji, wypełniają ją ciekawe obserwacje, stwierdzenia i uwagi, wypowiadane przez osobę, która z racji ogromnej praktyki czytania i zdobytej wiedzy, potrafi celnie i trafnie wychwytywać wiele aspektów, dostrzegać niuanse i dokonywać intrygujących porównań. Idea na kompletowanie prywatnej biblioteki i klucz porządkowania jej zasobów, z pewnością wywrą na niejednym czytelniku wrażenie. Interesująco ukazane kształtowanie się osobowości Hertza od dzieciństwa i młodości. Liczne podróże zaspakajające ogromną ciekawość świata skoncentrowanego na europejskich tradycjach i kulturze. Niespokojne wojenne losy, pobyt w więzieniu i obozie, gdzie nastąpiło znacznie pełniejsze i głębsze zrozumienie siebie, a także wbrew przeciwnościom losu udało się zachować pogodne usposobienie, jako tarcza obronna wobec wszechobecnych dramatów i tragedii. Kompromisy uwarunkowane niełatwą społeczną i polityczną sytuacją w powojennej Polsce. Przebieg znajomości, przyjacielskie więzi, mentorzy i autorytety. Szukanie wolności w sobie, dokonywanie trudnych życiowych wyborów, ale także śmiałe spojrzenie na odmienne punkty widzenia i rozumienia świata.

Przyznam, że bardzo zaangażowałam się w zagadnienia poruszane w rozdziale poświęconym dojrzałemu wiekowi człowieka. Mądrość wynikająca z życiowych doświadczeń, właściwe zrozumienie nieuchronności upływu czasu, akceptacja przemijania i starzenia się, dostrzeganie bolączek samotności, a jednocześnie rozbudzanie drzemiących w człowieku oczekiwań i pragnień. Pojawiające się gdzieś na horyzoncie myśli o odchodzeniu, równolegle z oczekiwaniem satysfakcji z życia i pełnego spełnienia. Nie do końca wpasowanie we współczesne czasy, lecz z dużym szacunkiem, głębokim pojmowaniem nieuchronności zmian i ich wpływu na społeczeństwo. Polecam tę niezwykłą lekturę, odwołującą się pośrednio do naszych życiowych decyzji, postaw, zasad etycznych, moralnych i intelektualnych. Wyjątkowa rozmowa, szczera i prawdziwa, jakże różna od dzisiaj lansowanych norm, gdzie każdy musi być pierwszy i najważniejszy. A tu, na spokojnie, choć z emocjami, krytycznie, choć konstruktywnie, otwarcie, choć w eleganckim stylu. Tytuł publikacji potwierdza, że otrzymamy coś, co skłoni do refleksji, zainspiruje, pobudzi, nostalgicznie nastroi, warto po nią sięgnąć.

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Hobbit Tolkien John Ronald Reuel
4.5/5
18,27 zł
29,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa My, dzieci z dworca Zoo Christiane F.
4.8/5
21,99 zł
29,90 zł
premium 17,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Kamasutra dla zaawansowanych Mleczko Andrzej
4.4/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroki Borszewicz Jarosław
4.8/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 18,55 zł
Inne z tego wydawnictwa Piękni dwudziestoletni Hłasko Marek
5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej Zurli Arael
4.5/5
17,49 zł
39,90 zł
premium 13,07 zł
Inne z tego wydawnictwa Kubuś Fatalista i jego Pan Diderot Denis
4.3/5
21,49 zł
39,90 zł
premium 17,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Tuwim. Wylękniony bluźnierca Urbanek Mariusz
4.5/5
39,49 zł
44,00 zł
premium 31,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Pomroki Borszewicz Jarosław
4.5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 24,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Genialni. Lwowska szkoła matematyczna Urbanek Mariusz
4.4/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Rehab Osiatyński Wiktor
4.5/5
25,99 zł
29,00 zł
premium 18,25 zł
Inne z tego wydawnictwa Muzy Młodej Polski Śliwińska Monika
4.6/5
43,99 zł
49,90 zł
premium 35,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Waldorff. Ostatni baron Peerelu Urbanek Mariusz
4.8/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Wilk Hłasko Marek
4.1/5
14,99 zł
34,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Alkoholizm. Grzech czy choroba? Osiatyński Wiktor
4.4/5
21,99 zł
24,90 zł
premium 20,89 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyspiański. Dopóki starczy życia Śliwińska Monika
4.4/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
Inne z tego wydawnictwa 100 najlepszych rysunków Mleczko Andrzej
5/5
30,49 zł
34,90 zł
premium 28,96 zł
Inne z tego wydawnictwa Barbarzyńska Europa Modzelewski Karol
5/5
43,99 zł
49,00 zł
premium 35,19 zł
Inne z tego wydawnictwa Zły Tyrmand Urbanek Mariusz
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Brzechwa nie dla dzieci Urbanek Mariusz
3.8/5
39,49 zł
44,90 zł
premium 31,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Listy i pamiętnik Hłasko Marek
5/5
15,99 zł
29,90 zł
premium

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Portrety z Bufetem w Tle Śliwonik Roman
5/5
39,49 zł
premium 37,51 zł
strona produktu - rekomendacje Pamiętniki Pasek Jan Chryzostom
5/5
37,49 zł
69,00 zł
premium 35,61 zł
strona produktu - rekomendacje Starorzecza Kroh Antoni
5/5
43,99 zł
49,00 zł
premium 35,19 zł
strona produktu - rekomendacje Mozaika rodzinna Diatłowicka Maria
0/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Pani Róża Raczyński Edward
0/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Portret Klementyny Jastrzębska Magdalena
0/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Szalone życie Macieja Z Waniek Henryk
0/5
14,99 zł
34,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Moje wspomnienia 1892-1919 Gawroński Jan
0/5
61,99 zł
69,90 zł
premium 58,89 zł
strona produktu - rekomendacje Wędrówki niezamierzone Cieńska-Fedorowicz Ewa
0/5
27,49 zł
43,00 zł
premium 26,11 zł
strona produktu - rekomendacje Siostry Lachman. Piękne nieznajome Jastrzębska Magdalena
5/5
31,49 zł
35,00 zł
premium 29,91 zł
strona produktu - rekomendacje Kobiety wywiadu Słowiński Przemysław
1/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
strona produktu - rekomendacje Wspomnienia z lat 1893-1923 Kozłowska-Budkowa Zofia
0/5
33,49 zł
42,00 zł
premium 31,81 zł
strona produktu - rekomendacje Na własną nutę Pałłasz Edward
5/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 35,59 zł
strona produktu - rekomendacje 1953-1982. Dzienniki. Tom 1 Woroszylski Wiktor
0/5
42,99 zł
48,00 zł
premium 34,39 zł
strona produktu - rekomendacje Achmatowa, czyli Rosja Piwkowska Anna
5/5
44,49 zł
49,98 zł
premium 42,26 zł
strona produktu - rekomendacje Gawędy o czasach i ludziach Meysztowicz Walerian
0/5
39,99 zł
44,60 zł
premium 37,99 zł
strona produktu - rekomendacje Dąbrowska (nie) znana. Szkice Głębicka Ewa
4.5/5
19,99 zł
49,90 zł
premium 18,99 zł
strona produktu - rekomendacje Historia rodziny przez dom pisana Malicka Anna
0/5
26,49 zł
29,90 zł
premium 25,16 zł
strona produktu - rekomendacje Zdzisław Tarnowski Jastrzębska Magdalena
0/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.