Śpiewaj ogrody (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie…
I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści Grety, zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął.

Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Śpiewaj ogrody
Autor: Huelle Paweł
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 300
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-01-15
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 26 x 144
Indeks: 14194993
 
średnia 4,9
5
17
4
2
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
18 recenzji
5/5
30-01-2014 o godz 13:18 przez: LeoniMa
„Śpiewaj ogrody” można śmiało polecić wszystkim wielbicielom dobrze napisanej, może i trochę staroświeckiej, ale imponującej epickim rozmachem prozy realistycznej. U Huellego każdy najdrobniejszy szczegół znajduje swoje poparcie w analizie źródłowej. W efekcie czytanie jego książki ma wartość studiowania dokumentu z epoki. Tym razem gdańszczanin opowiada o losach Wolnego Miasta Gdańska (lata 30., okres II wojny światowej i czasy tuż po wojnie), przytaczając historię pewnego małżeństwa dwojga Niemców, którzy zostali wyjątkowo brutalnie potraktowani przez historię. W tle – jak zwykle u Huellego – błyszczą konteksty odsyłające do wysokiej kultury: filozofia Schopenhauera, muzyka Wagnera, poezja Rainera Marii Rilkego. Lektura „Śpiewaj ogrody” to prawdziwa uczta dla miłośników wielkiej literatury. Każdy, kto tęskni za arcydziełami w polskiej literaturze powinien sprawdzić ten tytuł. Ja w każdym razie gorąco polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
12-02-2014 o godz 13:34 przez: szyszka
Wiele osób polecało mi już twórczość Pawła Huellego, ale do tej pory nie miałam jeszcze okazji przeczytać żadnej jego książki, nawet słynnego "Weisera Dawidka". Swoją przygodę z Huellem zaczęłam niedawno, od najnowszej pozycji, czyli od "Śpiewaj ogrody". Powieść ta zrobiła na mnie ogromnie pozytywne wrażenie, czułam, że mam do czynienia z literaturą wybitną: poruszającą wiele ważnych tematów, dobrze napisaną, ale niehermetyczną, tylko taką dającą się pojąć. Podobały mi się też kaszubskie fragmenty dialogów, choć uważam, że przypisy z ich tłumaczeniem nie były do końca potrzebne, bo dało się je całkiem łatwo zrozumieć. Ogólnie - wielki plus.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
03-02-2014 o godz 00:10 przez: aprior
W swojej najnowszej książce Huelle zabiera nas w świat pełen splecionych ze sobą historii. Dzieciństwo i młodość pewnego chłopca, historia pewnej Niemki i jej męża opętanego zaginioną operą Wagnera, fragmenty życia pewnego Kaszuba, a do tego przerażające wspomnienia pewnego francuskiego oficera. Wszystkie te elementy łączą się ze sobą w jeden obraz niczym układanka. Jest to skomplikowany obraz, pokazujący ogrom różnych detali, ale za to bardzo angażujący i interesujący. Warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
05-02-2014 o godz 21:39 przez: Kardia
Mimo że nie jest to łatwa lektura i momentami było ciężko, to spodobała mi się ta książka. Sposób opowiadania historii przez Huellego jest rewelacyjny, nawet jeśli dotyczy czasem bardzo abstrakcyjnych albo odległych dla mnie spraw jak np. teoria muzyki. Postacie i wydarzenia wykreowane w „Śpiewaj ogrodach” są na tyle intrygujące, że na długo zapadnie mi ta książka w pamięci. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
13-02-2014 o godz 18:53 przez: Elena
To właśnie ciągnie mnie do literatury - świetni pisarze, którzy szanują swoich czytelników i wymagają od nich przynajmniej tyle samo co od siebie. Według mnie to absolutnie doskonała opowieść o życiu, które tak szybko przemija, ale też o tym, że warto pochylić się nad historią ludzi żyjących gdzieś tam obok. Dała mi dużo do myślenia i mam nadzieję, że nie spocznę na intelektualnych laurach i zrobię coś, do czego zainspirowały mnie śpiewające ogrody.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
14-02-2014 o godz 10:25 przez: Mi
Na wstępie należy oznajmić, że jestem pod ogromnym wrażeniem lektury, którą właśnie skończyłam czytać. Najbardziej wstrząsające były dla mnie momenty, kiedy Niemiec opowiadał o swoim życiu w dziennikach. Jako że należę do osób bardzo wrażliwych, zdarzało mi się mieć ciarki. Muzykę tak żywą w książce dało się po prostu słyszeć i dzięki niej wróciłam do moich ulubionych nagrań pełnego trwogi Wagnera. Co tu dużo mówić, wspaniała.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
14-02-2014 o godz 10:46 przez: Grażka
Czy znacie takie natrętne uczucie przymusu czytania, bo inaczej zawali się cały literacki świat, który wykreowaliście razem z pisarzem? Tak właśnie jest z Pawłem Huelle i jego opowieściami, bez których człowiek żyć nie może, a które jak już zacznie czytać to chłonie i za chwilę żałuje, że to już koniec. Świetnie skonstruowana, pełna smacznych powrotów do przeszłości książka o ludziach i dawnym Gdańsku.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
06-06-2015 o godz 08:57 przez: Edyta Sawicka
Paweł Huelle - Śpiewaj ogrody


Tytułowe ogrody są dwa – jeden pod Krakowem, a drugi pod Gdańskiem. Ten pierwszy jest ciepły, spokojny ale też nudny. Drugi uderza swoją urodą i kryje makabryczną tajemnicę. Niemniej oba ogrody spinają całą powieść niczym klamra, wyznaczając jej porządek.
Istotnym elementem powieści jest muzyka Ritcharda Wagnera. Jeden z głównych bohaterów Ernest Teodor uwielbia ją tak samo jak kiedyś Ludwik Bawarski. Mąż Grety pracuje nad rekonstrukcją odnalezionej partytury właśnie Wagnera. Praca ta staje się jego przekleństwem. Hitlerowcy żądają od niego tych nut. On ich im nie daje za co trafia do obozu w Stuthoffie, a jego żona Greta, aż do śmierci go nie zobaczyła.
Losy bohaterów książki są przeplatane wydarzeniami historycznymi. Widzimy więc Wolne miasto Gdańsk z jego wszelkimi niesnaskami między Polakami i Niemcami z wybijaniem szyb i wszelkimi bijatykami. Greta i Teodor zatrudniają Polaka i starają się mu pomóc, gdy przychodzą po niego hitlerowcy. Po nich na te ziemie wkraczają Rosjanie ze swoim sposobem życia, a Greta, która już jest sama przetrwała i Rosjan. Po wojnie w jej domu zamieszkują różni lokatorzy, z synem jednego z inżynierów się zaprzyjaźnia i uczy go niemieckiego. Ta przyjaźń przetrwała lata i zakończyła ją śmierć Grety.
Ktoś mógłby mnie spytać, a co z nutami i co to za makabryczna historia z ogrodem. Partyturę przez przypadek znaleźli Rosjanie – była w walizce- zamurowana w ścianie. Greta im nie powiedziała co znaleźli, ale oni zabrali nuty.
Dom Grety został wybudowany przez pewnego Francuza, który na Pomorze przybył z Brazylii. Zwabiał ludzi do swojego domu i zamykał, wykorzystując seksualnie, po czym dusił i szukał następnej ofiary. Ciała w obciążonych skrzyniach wrzucał do stawu w ogrodzie. Pozostawił po sobie pamiętnik, gdzie o tym pisał. Kiedy osuszono staw znaleziono 17 skrzyń ze szczątkami ludzkimi. Greta wiedziała co to oznacza- znała pamiętnik, ale udała zaskoczenie i nie pisnęła pary z ust- zupełnie tak jak z nutami. Myślę, że zrobiła to dla zachowania spokoju miejsca i ludzi.
Książka ma swój urok i atmosferę tak bliską choćby powieściom Stanisławy Fleszerowej Muskat – taka sama wrażliwość i ukochanie tej ziemi, uwikłanej w historię i pokazaną przez ludzkie często pokręcone losy. Bardzo dobry warsztat pisarski. Książkę czyta się dobrze i z pewnością nie można zasnąć nachyliwszy się nad jej kartkami, a więc warto poświęcić trochę czasu na jej lekturę. Daje do myślenia i z pewnością wzbogaca – nas – czytelników.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-06-2017 o godz 17:45 przez: 126powodow
"Śpiewaj ogrody" to pierwsza książka P. Huelle, którą przeczytałam. Trudno mi powiedzieć, czy zdecyduję się na przeczytanie innych książek tego autora. To bardzo prawdopodobne, ale na pewno zrobię sobie dłuższą przerwę. Po pierwsze, aby się nie znużyć, a po drugie, by nie zapomnieć wrażeń ze "Śpiewaj ogrody". To trudna lektura, ale chyba nie najtrudniejsza, jaką czytałam. Trzeba się bardzo skupić. Moja mama przerwała czytanie po kilkunastu kartkach, bo stwierdziła, że zdania są tak przesadnie długie, że nie może się skoncentrować na treści i gubi wątek. Ja nie miałam takich problemów, choć przyznaję, że dopiero gdzieś w połowie lektura tak naprawdę mnie wciągnęła. Nie jestem miłośniczką muzyki klasycznej, a tym bardziej niespecjalnie na niej się znam, dlatego pierwsza część powieści - jeśli tak mogę powiedzieć - była dla mnie tak trudna, tak myślę. Jednak wątki, które zaczęły się pojawiać, na tyle mnie zaciekawiły, że książka w końcu mnie wciągnęła. Najbardziej zainteresował mnie wątek biograficzny Gretchen, ale to już moja czytelnicza specyfika. "Śpiewaj ogrody" to tego typu książka, do której jeszcze raz po jakimś czasie chyba wrócę. Niekoniecznie dlatego, że aż tak bardzo mnie ujęła, ale raczej po to, by mnie ujęła, gdy lepiej ją zrozumiem, bo jestem przekonana, że tak będzie. To po prostu tego typu książka, do której trzeba jeszcze powrócić i poświęcić jej więcej czasu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-01-2014 o godz 00:00 przez: Fanta
Z niecierpliwością czekałam na tę pozycję, pełna obaw odliczałam dni do premiery i nie zawiodłam się! Książka jest majstersztykiem. Choć akcja nie pędzi na złamanie karku to od pierwszej strony trzyma w napięciu, a z każdą kolejną wzbudza coraz większą ciekawość. Nie jest to książka prosta, którą chłonie się jednym tchem. Aby w pełni zrozumieć jej sens należy spokojnie delektować się każdym słowem i zdaniem. Mnogość wątków przeplatających się i krzyżujących tworzy niezwykły klimat powieści. Dopiero w finalnej części spostrzegamy, że wszystkie elementy układanki wskakują na swoje miejsce, tworząc mistrzowską całość. Książka pełna retrospekcji, tęsknot, emocji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-02-2014 o godz 11:27 przez: ladybird
Nie czytałam wcześniej żadnej książki Pawła Huellego i teraz widzę, że muszę to jak najszybciej nadrobić. Powieść "Śpiewaj ogrody" mnie po prostu zachwyciła. To książka dla ludzi, którzy lubią powieści niebanalne i niełatwe, takie, w których trzeba się nieźle nagłówkować, żeby połączyć ze sobą wątki fabuły. To taka literacka szarada, której wielki sens odkrywa się przed nami z każdą stroną. Bardzo podobał mi się też nastrój wytworzony przez autora: Gdańsk sprzed prawie stu lat, dźwięki muzyki, szum morza, kaszubskie legendy. Naprawdę polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-03-2014 o godz 15:09 przez: Anna Pruska
„Śpiewaj ogrody”Pawła Huelle to nie jest książka,którą się „połyka”.
To powieść w którą trzeba się wczytać.Jeśli nam się to uda to ciekawość nie pozwoli nam odłożyć jej na dłużej.
Wojna,Wolne miasto Gdańsk,Kaszubi bez pytania wciągnięci na narodową listę niemiecką i miłość pełna namiętności…
a w tle opera Wagnera i pieśni do słów Rilkego.Całość jak poetyckie dzieło.Mistrzostwo pióra.
Powieść dla wymagającego czytelnika,z najwyższej półki.
GORĄCO POLECAM !
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-02-2014 o godz 23:21 przez: sierpniowa
Lubię czasem sięgać po książki, których lektura nie jest zwyczajną rozrywką, ale wymaga skupienia i refleksji. Taką właśnie książką jest "Śpiewaj ogrody" Pawła Huelle. Czytając tę powieść, miałam wrażenie, że rozwiązuję fascynującą zagadkę, która może mieć mnóstwo różnych interpretacji. Wątki łączą się tu i przeplatają w zaskakujący sposób, postaci wiąże los i przypadek, a wszystko to ma nieodłączne historyczne tło. Naprawdę świetna książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-02-2014 o godz 16:08 przez: Julka
Ostatnio mamy wysyp powieści powracających do przeszłości. Wiele z nich muszę stwierdzić z ubolewaniem, nie spełnia moich oczekiwań językowo, fabularnie, ani nawet jeśli chodzi o jakość wydania. Tutaj jednak nie mam do czego isę przyczepić, bo ,,śpiewaj ogrody" to swoista symfonia treści, formy i przekazu, który żyje we mnie i dał mi nowe spojrzenie na Gdańsk i własne życie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-10-2015 o godz 22:22 przez: iw
Wspaniała, pełna tajemnic, wielowątkowa powieść napisana barwnie i z treścią, a opisy rozbrzmiewającej muzyki oper Wagnera są bardzo smakowite, może lepsze od samej muzyki..? Historia kompozytora, a jednocześnie pełnego pasji wielbiciela oper Wagnera próbującego ukończyć nieznane dzieło Mistrza. Czyta się jednym tchem, absolutnie bez znudzenia! Polecam gorąco!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-01-2014 o godz 00:00 przez: Bila
Książkę przeczytałam za poleceniem koleżanki z pracy, która miała absolutną rację, że książka mi się spodoba. Nie jest to płytka książka do poczytania przed snem, ale wspaniała powieść, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Trochę historii, mnóstwo emocji i mnogość wątków sprawia, że książka wciąga od pierwszej strony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-05-2014 o godz 07:41 przez: Jacek F.
Gdańsk, wolny, Wagner i przepieknie opowiedziana historia tamtych trudnych i ciemnych czasów. czy mozna wyobrazić sobie przyjemniejsze spędzenie czasu niż z książką w ręku i to taką książką. Polecam wszyskim czytelnikom.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-09-2017 o godz 17:27 przez: majsterek
Super, jak wszystko Pawła Huelle. Szczególnie dla mieszkańców Gdańska.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ty albo żadna Kordel Magdalena
4.7/5
28,55 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sielanki Saunders George
5/5
31,81 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
35,87 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
4.9/5
19,20 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.5/5
34,89 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
37,93 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
28,49 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 10 grudnia Saunders George
5/5
31,80 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Komedie Shakespeare William
5/5
66,72 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Różaniec Ryś Grzegorz
5/5
21,75 zł
32,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego