Sołdat. Od Leningradu do Berlina. Frontowa prawda w opowieści szeregowego żołnierza Armii Czerwonej (okładka  miękka, 02.2013)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

"Sołdat. Od Leningradu do Berlina. Frontowa prawda w opowieści szeregowego żołnierza Armii Czerwonej" to pozbawiona autocenzury relacja Nikołaja Nikulina, żołnierza Armii Czerwonej. Powieść została wydana dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego, za jej wcześniejsze upublicznienie autor mógłby trafić do łagru.

Nikołaj Nikulin został wcielony do wojska w 1941 roku i jako jeden z nielicznych sowieckich żołnierzy przeszedł cały szlak bojowy. Mimo że został odznaczony za bohaterstwo, jego wspomnienia odzierają frontowe przeżycia z heroizmu, burząc mit wielkiej wojny ojczyźnianej. Nikulin otwarcie przyznaje się do potwornego strachu, jaki towarzyszył mu każdego dnia, opisuje głód, śmierć i okrucieństwo swoich współbraci czerwonoarmistów. Demaskuje głupotę i cynizm dowodzących, a także bezwzględność sowieckiej machiny wojennej.

ID produktu: 1064494811
Tytuł: Sołdat. Od Leningradu do Berlina. Frontowa prawda w opowieści szeregowego żołnierza Armii Czerwonej
Seria: Karty historii
Autor: Nikulin Nikołaj
Tłumaczenie: Knyt Agnieszka
Wydawnictwo: Carta Blanca , Wydawnictwo KARTA
Język wydania: polski
Język oryginału: rosyjski
Liczba stron: 320
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-02-27
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Indeks: 12614875
średnia 4,8
5
31
4
4
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
20 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
17-11-2015 o godz 11:26 przez: motyl022 | Zweryfikowany zakup
Książka opowiada w nie propagandowy sposób o prawdziwych wspomnieniach czerwonoarmisty nie heroiczne i bohatersko jak to robiło wielu autorów a prawdziwie z perspektywy 'szarego Iwana'
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-06-2018 o godz 09:30 przez: sneake4 | Zweryfikowany zakup
Prawda o II wojnie światowej pokazana oczami zwykłego żołnierza. Książka na fakcie, polecam, wciąga.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-10-2015 o godz 11:41 przez: radekcza | Zweryfikowany zakup
Prawdziwa historia, prawdziwa opowieść, prawdziwe uczucia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-07-2017 o godz 06:25 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Dobra książka,polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-10-2013 o godz 13:51 przez: Rafał Salamoniuk
Wcale nie dziwię się, że ta ksiazka nie mogła ukazać się, kiedy istniał Związek Radziecki. Wielka wojna ojczyźniana, widziana oczami szeregowego żołnierza Armii Czerwonej nie ma nic z heroizmu. Polecam nie tylko miłośnikom historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
28-07-2013 o godz 00:00 przez: Dorota Kruk | Empik recenzuje
Takie świadectwa są prawdziwe! Spojrzenie na wojnę oczami żołnierza, który przeszedł cały szlak bojowy jest niesamowitym przeżyciem. Trudno wyrazić słowami to co, czuje się po przeczytaniu tej książki. Autor niczego nie próbuje ukrywać, szczerze i prostym językiem opisuje okrucieństwo wojny, towarzyszący żołnierzom strach i głód, a także bezmyślność dowódców i ich pogardę dla życia ludzkiego. Zachęcam do zapoznania się z tą niezwykłą książką!
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
18-03-2013 o godz 15:36 przez: Wojciech Matecki
Wielką wojnę ojczyźnianą (bo tak nazywa się II WŚ w Rosji) opisał człowiek, który przeżył ją będąc w armii radzieckiej. Wszystko dokładnie i ze szczegółami, bez dodatku "patriotyzmu" tak oczywistego dla państwa radzieckiego . Opisał całą ułomność radzieckiego wojska, głupotę, pijaństwo i wszelkie okropności jakie niesie ze sobą wojna cały czas drżąc ze strachu o swoje życie. Nikulin zachował w sobie człowieczeństwo mimo ogromu zła jakie widział, to daje czytającemu czysty obraz tragedii jaką była II WŚ, zarówno dla Niemców, Polaków jak i Rosjan. To wstrząsający obraz wojny widziany oczami człowieka, który pozostał człowiekiem aż do jej końca.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
05-07-2013 o godz 12:23 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
Naga prawda o szlaku bojowym żołnierzy Armii Czerwonej we wspomnieniach jednego z nich. Porażające obrazy moralnego upadku i zwyrodnienia wyzwolicieli Europy. Opisy żałosnego funkcjonowania zwycięskiej armii, którą do Berlina prowadziły opary alkoholu i głupota dowódców szafujących ludzkim życiem z łatwością trudną do zrozumienia cywilizowanemu światu. Autor, któremu udało się zachować człowieczeństwo w tym morzu potworności, pisze o wszystkim szczerze, otwarcie, z potrzeby serca. I z bólem, że wielka historia tak okrutnie przetoczyła się po jego małym kruchym istnieniu.
Beata Adler, Empik Toruń
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
08-07-2013 o godz 12:27 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
"Sołdat" to autentyczne wspomnienia autora z czasów II wojny światowej, kiedy był żołnierzem Armii Czerwonej. Opowieść o jego losach to nie tylko zapis walk, zwycięstw i porażek, ale również elementy codziennego życia wplecione w narrację. Dzięki temu wspomnienia są bardziej osobiste i nabierają innego wymiaru - pozwalają poznać i zrozumieć frontową codzienność żołnierza. Uważam, że każdy, kto pasjonuje się historią, zwłaszcza historią Związku Radzieckiego i militariami, powinien sięgnąć po tę lekturę. Nie zawiedzie się!
Ewelina Menkarska, Empik Częstochowa
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
13-03-2013 o godz 09:24 przez: Alicja
Takie lektury wstrząsają człowiekiem! Gdyby więcej ludzi czytało właśnie takie relacje, może coś by się w ich głowach poprzestawiało na lepsze. Mamy skłonność do idealizowania wydarzeń z tamtych czasów, a dobrze jest sobie uświadomić, jak wielkim złem jest wojna. Ne ma w tym nic pięknego. Nic!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-04-2016 o godz 00:00 przez: Rafał Stefaniak | Empik recenzuje
W dobie, gdzie opisywanie wspomnień z ciężkich dla świata dziejów stało się modne, ciężko trafić na perłę, która w każdym calu oddawałabym to, jak było naprawdę. Odnosi się wrażenie, że większość tych książek pisana jest przez ludzi stojących na tyłach, nie mających kompletnego pojęcia o tym, co działo się na froncie. ""Sołdat"" to prawdziwa perła wśród mułu. Rzeczywiste, autentyczne i brutalne wspomnienia rosyjskiego żołnierza, który miał niespełna 20 lat w momencie wybuchu wojny. Chłopca, którego życie w ciągu jednego dnia zmieniło się w chaos. Opowieść o sile i bohaterstwie, jakie przechodzą ludzkie pojęcie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-07-2015 o godz 20:36 przez: henioo32
To prawdziwa perła wśród biografii. Tak prawdziwie, tak szczerze może pisać tylko człowiek, który ma dość zakłamania i oczywiście pisze o tym co przeżył osobiście. Przeczytałem tą książkę jednym tchem. Autor pisze dokładnie to co czytelnik chce przeczytać czyli twardą prawdę oraz jak było a nie jakieś lukrowane wspomnienia jak to na wojence ładnie - notoryczna przypadłość generalskich wspomnień. Jedyne zmartwienie czytelnika jest takie , że zostało już tak mało kartek do końca książki. Jedna z najlepszych biografii i w ogóle jedna z lepszych książek o wojnie - obowiązkowo przeczytać. moja ocena to murowane 5+.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-07-2013 o godz 13:01 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
Szczególna książka napisana w szczególnych czasach. Autor przemierzył z Armią Czerwoną drogę od swojego rodzinnego miasta aż do stolicy III Rzeszy. Dlaczego jego relacja jest taka ważna? Bo pokazuje wojnę w skali mikro. Nie mamy tu wielkich bitew, ale "małe" zwycięstwa lub porażki, którymi usiany był front. Zwykły żołnierz nie miał łatwego życia, strach przed wrogiem i NKWD, głód, zimno i niepewność dnia jutrzejszego. A to, co działo się w Niemczech po wejściu tam Armii Czerwonej, jest nie do opisania. Szokujący przekaz, który pomaga zrozumieć wiele spraw. Polecam.
Grzegorz Chojnacki, Empik Warszawa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-06-2016 o godz 10:31 przez: lukaszov20
Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom historii, pierwszy raz spotkałem się z tak dokładnym i prostym zarazem opisem trudów wojennej zawieruchy widzianej oczami pionka na wielkiej szachownicy, czytając książka pochłania czytelnika i w zasadzie w ani jednym akapicie nie ma nudy, odnosi się wrażenie jakby autor siedział obok nas przy kuflu z piwem i snuł swa historie. Polecam i na pewno nikt nie będzie zawiedziony:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
31-03-2013 o godz 00:00 przez: Basior
Nikolaj Nikulin w swojej książce przywołał obraz wojny bez upiększeń, bohaterów i całej tej otoczki, która u niektórych autorów przysłania to co najważniejsze - prawdziwe oblicze wojny! Nie chodzi tylko okrucieństwo i brutalność wszelkich działań wojennych, ale także brak przygotowania i kompetencji dowództwa! Uważam, że tę książkę po prostu trzeba przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-10-2014 o godz 00:00 przez: Crolvsky
Jest cała masa książek tego typu - gdzie mamy okazję poznać historię walki na froncie oczami, tych którzy brali w niej udział. Ta książka jest jednak szczególna - mamy tu bowiem do czynienia z ""drugiej strony"", są to bowiem wspomnienia żołnierza Armii Czerwonej. Bezkompromisowe, niezwykle szczere i pozbawione tak popularnej mitologizacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-03-2013 o godz 00:00 przez: Kinio
Interesuje mnie historia z okresu II wojny światowej i chętnie sięgam po wszystkie książki, które dotyczą tamtych czasów. "Soldat" na tle innych pozycji wyróżnia się zdecydowanie. Historia widziana oczami żołnierza radzieckiej armii jest pozbawiona heroicznego pierwiastka, pełna jest strachu, bólu i okrucieństwa. Polecam tę książkę gorąco!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
01-02-2015 o godz 00:00 przez: Bartek Mirosz
Ksiażka, która na długo pozostanie w mojej pamięci, ponieważ pokazuje brutalność i bezwzględność Rosji Radzieckiej. Jeżeli chodzi o gatunek to możemy ją zakwalifikowac do biografi oraz świetnych powieści o Armii Czerwonej. Ksiażka oparta jest faktach rzeczywistych. Ja nie mogłem się od niej oderwać. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-02-2015 o godz 17:36 przez: Toolpusher
Autor bez zbędnej otoczki przedstawia prawdziwą twarz wojny. Jak sam wspomina, książka była jego lekarstwem na zbolałą duszę. Jak dobrze że napisał ten tytuł i pokazał nam prawdę. Spójrzmy na wschód, czy historia lubi zataczać krąg ? Polecam jako lekturę obowiązkową.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-03-2013 o godz 23:05 przez: robert plewka
taki nierealny w czasie takiej wojny .Taki szlachetny ,nienaturalnie inny,ludzki.A może to normalność.A moze kłamał !A moze nie.Pewnie bym go bardzo polubił. Warto.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Najczęściej kupowane Wilcze dzieci
4.9/5
27,97 zł
42,00 zł
Najczęściej kupowane Bitwa o Midway
4.8/5
43,30 zł
79,99 zł
Najczęściej kupowane Dzieje ORP Orzeł
4.8/5
50,45 zł
74,99 zł
Najczęściej kupowane Bełżec
5/5
25,74 zł
42,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego