Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej (okładka  twarda, 11.2013)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Książka ta stanowi efekt dziesięcioletnich badań autora i bazuje na ogromnej liczbie dokumentów oraz wspomnień dostępnych wyłącznie po rosyjsku. Chociaż Smiersz formalnie istniał od wiosny 1943 roku do wiosny 1946 roku, autor nie ogranicza się wyłącznie do tego okresu, lecz przedstawia dziej sowieckiego kontrwywiadu wojskowego od jego początków w roku 1917, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1939–1941 oraz pierwszego okresu zmagań niemiecko-sowieckich na froncie wschodnim (1941–1943), których wynik wpłynął wprost na decyzję o utworzeniu Smiersza. Autor obszernie omawia mało dotąd poznane obszary aktywności sowieckiego kontrwywiadu jak tzw. „gry radiowe”, w których schwytanych oficerów niemieckich wykorzystywano do dezinformowania wywiadu niemieckiego; prowadzoną na masową skalę akcję weryfikacji („filtracji”) powracających z niewoli sowieckich żołnierzy; działalność osławionych jednostek „zaporowych” oraz batalionów i kompanii karnych; prześladowania kadr Armii Czerwonej przed wojną i podczas jej trwania; infiltrację niemieckich szkół szpiegowskich i zwalczanie działalności obcego wywiadu; funkcjonowanie trybunałów wojennych i „Kolegium Specjalnego” NKWD sądzących zarówno czerwonoarmistów jak i obcokrajowców; udział Smiersza w sowietyzacji Europy Wschodniej i zwalczaniu podziemia antykomunistycznego; nieznane epizody ofensywy sowieckiej w Mandżurii i północnych Chinach latem 1945 r. oraz rolę tajnych służb sowieckich podczas procesu hitlerowskich zbrodniarzy wojennych w Norymberdze w latach 1945–1946. Mimo ogromu informacji tekst czyta się znakomicie, bowiem autor często odwołuje się do wspomnień, relacji oraz dokumentów ukazujących losy konkretnych ludzi, najczęściej tragiczne: czerwonoarmistów wziętych do niewoli, uznanych wg prawa sowieckiego za „zdrajców ojczyzny” oraz ich represjonowanych bliskich; niemal nieprzebadane dotąd problemy takie jak np. kwestia sowieckich „nieśmiertelników” i legitymacji wojskowych, czy życie seksualne oficerów Armii Czerwonej w warunkach wojennych i związana z tym obecność u ich boku tzw. frontowych żon.

ID produktu: 1084668672
Tytuł: Smiersz. Tajna broń Stalina. Sowiecki kontrwywiad wojskowy w II wojnie światowej
Tytuł oryginalny: Smersh. Stalin’s Secret Weapon. Soviet Military Counterintelligence in WW II
Autor: Birstein Vadim
Tłumaczenie: Fiedorek Tomasz
Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 596
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-11-26
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 242 x 42 x 172
Indeks: 13904029
średnia 3,5
5
1
4
2
3
0
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
04-04-2014 o godz 16:05 przez: Jarosław Szymura | Zweryfikowany zakup
Książka jest ciekawa. Polecam każdemu . Nie oznacza to że podchodzę do niej bezkrytycznie . Książka sprawia wrażenie niedokończonej prze autora . Nie znajdziemy tu informacji na temat działań Smiersza na ziemiach polskich po zakończeniu wojny przeciw podziemnemu państwu polskiemu ....Rola Smiersza w zwycięstwie sowieckim jest niezaprzeczalna . Funkcjonariusze Smiersza nie odznaczyli się jednak odwagą w bitwach. Odznaczyli się okrucieństwem wobec żołnierzy własnej armii i wobec ludności ZSRR oraz krajów "wyzwalanych" przez
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-12-2013 o godz 00:00 przez: Denis | Empik recenzuje
Mało kto kojarzy tę nazwę, może ktoś kto czytał książki Fleminga. SMIERSZ to radziecki kontrwywiad, o którym nie ma tyle opowieści, legend i filmów jak o CIA, NSA czy MI6. A to raczej daje wiele do myślenia jeśli właśnie chodzi o kontrwywiad. Autor książki zebrał wszystkie możliwe materiały, które mogłby w jakimś stopniu poszerzyc nasza widzę na temat tej specyficznej organizacji. Książka jest arcyciekawa. Poznajemy w niej okoliczności powstania tej organizacji, jej rozwój i czasy największej świetności. Niektóre fragmenty mnie wręcz zaskoczyły, szczególnie jeśli chodzi o metody operacyjne SMIERSZU. Co tu dużo mówić, to co widzimy w filmach to są bajki w porównaniu z tym co działo się i dzieje się naprawdę. Polecam gorąco wszystkim fanom tematyki szpiegowskiej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-06-2015 o godz 00:00 przez: Jakub Sadowski
Książka bardzo ciekawa, została napisana w sposób zajmujący i solidny. Autor wykonał kawał dobrej roboty zbierając taki bogaty materiał tekstowy. Z tego względu tą książkę czyta się jak dobrą powieść sensacyjną, z tą tylko różnicą, że wszystko wydarzyło się naprawdę. Tak więc Smiersz to książka tym bardziej godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Najczęściej kupowane Wilcze dzieci
4.9/5
27,97 zł
42,00 zł
Najczęściej kupowane Bitwa o Midway
4.8/5
43,30 zł
79,99 zł
Najczęściej kupowane Dzieje ORP Orzeł
4.7/5
50,45 zł
74,99 zł
Najczęściej kupowane Bełżec
5/5
24,99 zł
42,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego