Służące do wszystkiego (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 39,99 zł

39,99 zł 44,90 zł (-11%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt w magazynie Empiku
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.

Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.

Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.

W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.

"Służące do wszystkiego" to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

„Wspaniała! Tak wiele mówi o korzeniach naszego społeczeństwa, o wyzysku, uległości kobiet akceptujących swój niewolniczy los, ale i o sile ludzkich uczuć, zdolnych przekroczyć klasowe podziały. Dla mnie szczególnie wzruszająca, bo moja niania, która mogłaby być bohaterką tej książki, była jedną z najważniejszych osób mego dzieciństwa. Autorka wykonała ogromną pracę, dziękuję”!

Agnieszka Holland

„Z reguły nie mają nazwisk, często nawet imion. A przecież to one wyprasowały te białe koszule sławnych mężczyzn, których zdjęcia pamiętamy ze szkolnych podręczników. Służące. Nic dziś o nich nie wiemy, a one kiedyś wiedziały wszystko. Kuciel-Frydryszak pozwala nam zajrzeć do miejsca, które historycy dotąd omijali: do „służbówki”. Świetna lektura, otwiera oczy”!

Wojciech Orliński


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Służące do wszystkiego
Autor: Kuciel-Frydryszak Joanna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Redakcja: Jakubowiak Maciej
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 416
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-10-17
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 145 x 224 x 35
Indeks: 26688015
 
średnia 4,6
5
20
4
4
3
3
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
14 recenzji
5/5
20-12-2019 o godz 12:26 Matejko dodał recenzję:
Nikt wcześniej nie opisał losu służących w polskich domach. Książka odkrywcza i bardzo dobrze napisana
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-12-2019 o godz 12:25 Matejko dodał recenzję:
Nikt wcześniej nie opisał losu służących w polskich domach. Książka odkrywcza i dobrze napisana
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-12-2019 o godz 09:53 Anonim dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka o losach służących w dwudziestoleciu międzywojennym.Polecam .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-07-2019 o godz 21:55 Malgorzata Jankowska dodał recenzję:
Bardzo ciekawa książka, napisana przystępnym językiem. Dużo się dowiedziałam o życiu tej grupy społecznej w poprzednim wieku. Dużo ciekawostek, stare fotografie, przedruki starych gazet, dokumentów, ogłoszeń, polecam bardzo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-06-2019 o godz 11:05 gpablo dodał recenzję:
Autorka pokazuje zupełnie nieznaną ciemną stronę międzywojnia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-04-2019 o godz 17:05 Anonim dodał recenzję:
Przedwojenne czasopismo "Głos Dziewcząt Polskich" przestrzega między innymi przed czytaniem książek: "Taka książka, którą co chwila do ręki bierzemy z chęcią przeczytania jak najprędzej do końca, jest największą przeszkodą do sumiennego wypełniania codziennych obowiązków i zaporą domowego zadowolenia." I to by się jak najbardziej zgadzało. ;) Książka "Służące do wszystkiego" jest najlepszym potwierdzeniem powyższej konstatacji. Jest pasjonująca, czyta się ją jednym tchem i nie sposób się od niej oderwać! Traktuje, jak podano w tytule, o służących, ich obowiązkach, wynagrodzeniu, warunkach życia, statusie społecznym. Książka starannie wydana pod względem edytorskim: ładna twarda oprawa, biały papier, dużo czarno-białych fotografii i rycin z epoki, tekst w zależności od treści formalnie zróżnicowany. Autorka i wydawnictwo bardzo postarali się, żeby zaciekawić czytelnika tematem. Pozycja zawiera również bogatą bibliografię (ta i tak jest tylko wybrana), więc zainteresowani mogą zgłębiać temat. Gorąco polecam miłośnikom epoki!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-02-2019 o godz 09:10 DOROTA dodał recenzję:
Wspaniała Książka, bardzo piękny język, polecam bardzo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-01-2019 o godz 19:57 Eliza Brzozowska dodał recenzję:
Książka spełniła moje oczekiwania. Bardzo interesuje mnie ta epoka w polskim społeczeństwie, ich historie, obyczaje i życie codzienne.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-01-2019 o godz 01:12 rzmuda dodał recenzję:
Wspaniała książka! Szczególnie dla tych czytelników, którzy lubią dawne opowieści z poddasza i sutereny. Nie tylko królowie, damy i dostojnicy potrafią rozniecić płomienie wyobraźni. Losy służących nadają się do tego równie dobrze, a nawet lepiej. Służące, pomywaczki, nianie - o ich codziennych zmaganiach z rzeczywistością wiemy dużo mniej niż o miłościach, miłostkach i politycznych intrygach ludzi z wyższych sfer. A szkoda! Te opowieści "spod schodów" są często bardziej ekscytujące, niż te z "salonów". Najbardziej wzrusza mnie to, jak mało o swoich kochanych, oddanych całym sercem, całym życiem służących, wiedzieli ci, którym te kobiety służyły. Czasem trzeba było dojść aż do własnej starości, by docenić poświęcenie i oddanie tej skromnej, cichej kobiety, która troszczyła się o "panienkę" kosztem własnego życia; dla której ta troska i dbałość była często treścią i celem życia, a tak mało była zauważana, tak mało szanowana i doceniana wtedy, gdy jeszcze można było jej za to podziękować. Szczerze polecam! Pyszna lektura!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-12-2018 o godz 11:57 gryf69 dodał recenzję:
polecam w każdym wymiarze, nieznana historia , wstydliwa, zamiatana pod dywan ,nieistotnych ludzi-służacych
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-12-2018 o godz 19:27 Zaczytana bez pamięci dodał recenzję:
Służące, kobiety z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Pracowały całymi dniami, często za marne grosze. Najlepiej dla ich pracodawców było, by nie miały narzeczonych. Wtedy nie chciały czasu wolnego, a i nie trzeba było się obawiać o inne nieprzewidziane niemiłe niespodzianki. W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Co wiemy na temat służących, które pracowały w domach znanych ludzi? Niewiele. A gdyby nie niektóre z nich, historia ich chlebodawców wyglądałaby inaczej i pewne rzeczy nie miałyby miejsca. Joanna Kuciel-Frydyszak pokazuje czytelnikom, jak wyglądało życie służących do wszystkiego. Jakie były ich prawa i obowiązki. Już na początku dowiadujemy się, że często po rozpoczęciu pracy traciły swoje imię. Dlaczego? O tym musicie przekonać się sami. Nie sposób do tej książki podejść bez emocji. Jestem kobietą i potrafię sobie wyobrazić to, co musiały czuć w niektórych sytuacjach. Nie umiałam spokojnie czytać o tym, co wyrabiali z nimi ich pracodawcy, którzy dopuszczali się gwałtów i często nie ponosili za to odpowiedzialności. Nie było świadków - nie było sprawy. Już nie wspomnę o tym, co działo się w mojej głowie, gdy czytałam o losie nieślubnych dzieci. Nie każda z przedstawionych tu historii była tragiczna. Wiele służących w domach swoich pracodawców odnajdowało przyjaźń i schronienie. Część z nich nawet znalazło miłość. Mniej lub bardziej szczęśliwą. To jedna z lepszych książek, jakie czytałam w tym roku. Wciąga czytelnika, szokuje, ale także momentami bawi. To dobra lekcja historii, której nigdy nie odbędziecie w szkole. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej publikacji i polecam ją z czystym sercem. Poznajcie opowieści o kobietach, które prowadziły domy bogatych ludzi. Gdyby nie one, nie udałoby się wiele przyjęć, domy tonęłyby w brudzie, a ich pracodawcy nie jedliby ciepłych posiłków. Przekonajcie się, jak wyglądała praca służących od wszystkiego i jak werbowano je do pracy. Znajdziecie tu też sporo smaczków w postaci artykułów ze starych gazet.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-12-2018 o godz 08:48 beata rak-kowalska dodał recenzję:
Bardzo wnikliwie i ciekawie napisana. Przeczytałam jednym tchem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-12-2018 o godz 11:06 Bibliotecznie dodał recenzję:
"Służące do wszystkiego" to rodzaj zbiorowej biografii. Autorka opisuje życie często bezimiennych "białych niewolnic", czyli służących żyjących w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Na treść tej publikacji składają się różnego rodzaju źródła, a także wspomnienia rodzinne i informacje z muzeów. Podczas lektury napotkamy ryciny, przykłady planów pracy służących, zdjęcia, rysunki przedstawiające ubiór właściwy dla służby, różnego rodzaju porady i przepisy oraz wycinki z ówczesnych gazet. W treści, w większości poważnej, znalazły się i zabawne akcenty, jak na przykład wycinek z gazety "Głos Poranny" z 1938 roku, w którym czytamy, iż pewna służąca stanęła przed sądem za to, że zagroziła swojemu chlebodawcy zabójstwem za awanturę, którą jej urządził, gdy podczas przyjęcia jedna z pań znalazła w swojej szklance z herbatą karalucha. To musiały być emocje! Z uwagą prześledziłam, ile czasu na poszczególne obowiązki miała dana służąca i co w ogóle musiała zrobić przez cały dzień. Według tych materiałów praca służącej zaczynała się o 7.00 (więc pobudka około 6.00), a kończyła grubo po 21.00. W tym czasie miała za zadanie między innymi sprzątać według ustalonego na cały tydzień grafiku, przygotowywać i podawać posiłki państwu, gotować, prać i prasować. Dla siebie miała w ciągu całego dnia łącznie może godzinę, głównie na posiłki własne i trochę czasu po południu na odpoczynek. Na zakończenie dostawała dyspozycje na kolejny dzień i miała się rozliczyć z tego, co zrobiła od rana. Nie wspomnę już o tym, że jeśli służąca nie była wprawiona w robocie i nie wyrabiała się w godzinach z grafiku, to chyba tego czasu własnego nie miała... A w filmach różnego rodzaju postaci służących głównie ładnie wyglądają w tych fartuszkach i czepeczkach... Chyba widzom rzadko przychodzi do głowy, by zastanowić się, ile ciężkich zajęć czekało każdego dnia na te kobiety. Ciekawe było dla mnie również to, że służącymi były panny, a kiedy któraś wychodziła za mąż, nie mogła już pracować na takim stanowisku. Daje do myślenia ten obraz z międzywojnia, kiedy wszystkie dziewczęta, które ze wsi trafiały do pańskich domów, z jednej strony cieszyły się awansem społecznym, a równocześnie traktowane były jak nic niewarte popychadła, nadające się wyłącznie do sprzątania i usługiwania państwu. Widoczna tu jest jak na dłoni niesamowita przepaść między klasami. Tylko zdaje się, że państwo nigdy nie zbrukali swoich mądrych głów myślą, że bez tych "białych niewolnic" ich domostwa rozsypałyby się zwyczajnie albo zniknęły pod stosami brudnych naczyń i ubrań. Najprostsze czynności wykonywały przecież służące. Gdyby tak wtedy modne stały się związki zawodowe i ktoś podpowiedziałby tym kobietom, że mogą się zbuntować i zacząć walczyć o swoje, to kto wie, jak by się to skończyło ;-) Książka została wydana z wielką dbałością o szczegóły. Czarna okładka ze zdjęciem jednej z jej bohaterek przyciąga wzrok. Twarda oprawa chroni wnętrze. Sądzę, że jest to pozycja idealnie nadająca się na niebanalny prezent.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
17-11-2018 o godz 00:00 IzabelaMłynarski dodał recenzję:
Służące do wszystkiego to książka, która ukazuje przeróżne kobiety. Jest to zbiór informacji zarówno o kobietach biednych, ale także najbogatszych. Przede wszystkim pokazuje, że w każdej klasie społeczeństwa są ludzie lepsi i gorsi. To właśnie tutaj poznałam mnóstwo ciekawostek o polskich kobietach, które zrobiły dużo dla ludzi, ratowały dzieci w czasie wojny, ginęły ze swoimi rodzinami, ale także miały tą gorszą stronę, w której kradły, kłamały i dokonywały przeróżnych negatywnych działań. Język mimo ważnych tematów jest dosyć prosty i szybko się to czyta. Muszę przyznać, że etap czytania tej lektury uznaję za bardzo udany. Ciekawa, wartościowa pozycja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Jadłonomia po polsku Dymek Marta
4.1/5
43,96 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Prosta sprawa Chmielarz Wojciech
4.5/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wyrwa Chmielarz Wojciech
4.2/5
19,99 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mademoiselle Coco Marly Michelle
4.1/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Podróż Cilki Morris Heather
4.0/5
23,85 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szklany klosz Plath Sylvia
3.9/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Cienie Chmielarz Wojciech
4.2/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Matki i córki Grabowska Ałbena
4.3/5
23,85 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Żmijowisko Chmielarz Wojciech
4.3/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wiosna zaginionych Kańtoch Anna
4.2/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Biblia waginy Gunter Jen
3.7/5
28,24 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Podpalacz Chmielarz Wojciech
4.2/5
23,85 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szadź Brejdygant Igor
4.3/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rana Chmielarz Wojciech
4.3/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Frida Mujica Barbara
4.1/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Długi płatek morza Allende Isabel
4.5/5
25,10 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Drogi Edwardzie Napolitano Ann
5/5
30,99 zł
39,90 zł
29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Zła krew Carreyrou John
5/5
25,10 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Pielęgniarki Watson Christie
4.4/5
35,49 zł
39,90 zł
28,39 zł
strona produktu - rekomendacje Arktyczne marzenia Lopez Barry
5/5
44,49 zł
49,90 zł
strona produktu - rekomendacje Jeszcze dzień życia Kapuściński Ryszard
0/5
31,99 zł
35,90 zł
25,59 zł
strona produktu - rekomendacje Zawód położna Hazard Leah
4.7/5
35,99 zł
39,99 zł
strona produktu - rekomendacje Mózg w żałobie Shulman Lisa M.
3.2/5
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Krystyno, nie denerwuj matki Grzesiak Michalina
4.1/5
32,99 zł
36,90 zł
26,39 zł
strona produktu - rekomendacje Uwięziony krzyk Naskręt Anna
4.7/5
34,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Uprowadzona przez Boko Haram Assiatou , Kaci Mina
3.2/5
30,49 zł
34,00 zł
24,39 zł
strona produktu - rekomendacje Pies Gończyk Jakub
4.5/5
24,76 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.