Słowiańskie dzieje (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 23,14 zł

23,14 zł 34,90 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt w magazynie Empiku
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Dębek Bogusław Andrzej Książki | okładka miękka
23,14 zł
asb nad tabami
Topolski Jerzy Książki | okładka miękka
23,17 zł
asb nad tabami
Opracowanie zbiorowe Książki | okładka twarda
7,49 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

"Słowiańskie dzieje" to kompendium wiedzy o dawnych dziejach Słowiańszczyzny oraz ludów z nią spokrewnionych. Opowieść zaczyna się dziesiątki tysięcy lat temu, gdy ludzie rozpoczęli exodus z afrykańskiego matecznika. Później, na obszarach azjatyckich wyodrębniły się pierwociny ludów indoeuropejskich. Skierowały się one do Europy. Z nich wyłonili się Protosłowianie. Stało się to co najmniej 7,5 tys. lat temu nad Dunajem, w dorzeczach Dniepru, Wisły, Odry i Łaby. Stąd część Indoeuropejczyków ponownie udała się na wschód, i około cztery tysiące lat temu opanowała Indie. Ludność tę nazwano Ariami. Niektóre ludy indoaryjskie, np. Scytowie i Sarmaci, skierowały się następnie na zachód, dokonując podbojów na terenie Europy. W efekcie rozwoju tych ludów w średniowieczu powstały słowiańskie narody i państwa, w tym naród i państwo polskie. Autor odtwarza ten proces, korzystając także z najnowszych osiągnięć genetyki. Ukazuje też władców, wydarzenia polityczne i wojny, organizację społeczną oraz bogaty świat wierzeń religijnych poszczególnych grup Słowian.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Słowiańskie dzieje
Autor: Dębek Bogusław Andrzej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 336
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-04-18
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 149 x 207 x 35
Indeks: 25527254
 
średnia 4
5
15
4
2
3
2
2
1
1
4
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
5/5
18-04-2018 o godz 17:30 Anonim dodał recenzję:
Dziękuję za tę książkę. Podobał mi się zwłaszcza pierwszy rozdział, który wyjaśnia przyczyny "aut of Africa" i dlaczego nastąpił w konkretnym momencie ok. 70 tys. lat temu, a następnie jak powstawały, kiedy i gdzie poszczególne ludy, które znamy jako "staroeuropejskie", indoeuropejskie, indosłowiańskie, aryjskie, kim byli Wenetowie, Antowie. Cudowne i rzeczowe przedstawienie faktów w uporządkowany i czytelny sposób. Dobrze, że nie ma tu filozofowania i bredzenia typowego dla nawiedzonych. To nie jest ględzenie i opowiadanie bajek w wydaniu różnej maści rodzimowierców, czy znawców internetowych ale mamy tu umotywowane dane, które zmieniają odczytywanie historii. Autor w sumie mógł napisać więcej, bo wygląda raczej jak zarys dziejów i kultury. Mimo wszystko mamy nareszcie pierwszą tego rodzaju książkę, która pokazuje dzieje kształtowania się Słowiańszczyzny od tysięcy lat, a nie jak byliśmy nauczeni dopiero od 4 w.n.e. Jeszcze raz dziękuję za tą książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 6 4
3/5
18-04-2018 o godz 11:47 Leszek dodał recenzję:
Wyczekiwałem książki z niecierpliwością, teraz gdy mam ją w ręku, rozczarowuje mnie i to bardzo. Nie wiadomo dla kogo jest przeznaczona. Alochtoniści nie wezmą jej do ręki, a autochtoniści (Turbosłowianie) nie znajdą w niej nic, albo bardzo niewiele nowego. Jeśli autor miał ambicję "obiektywnego" przedstawienia dziejów Słowian w świetle najnowszych badań, to jest to próba, moim zdaniem, zupełnie nieudana. Autor nie pokazuje istoty historycznego sporu, nie akcentuje wyraźnie wagi współczesnych odkryć. Wymienia je, ale giną one w monotonnym szumie całości narracji. Autor wypowiada się jak sądzę po stronie autochtonistów, ale w tekście szeroko rozwija wątki kossinowskie w sposób całkowicie bezkrytyczny i niespójny z ogólnym trendem własnej narracji (m.in państwo Samona - rzekomego kupca frankijskiego !! - jako "pierwsze" państwo słowiańskie, dalej Goci jako oczywiście Germanie, swobodnie przemieszczający się w słowiańskim morzu itd.). To co najbardziej mnie irytuje, to język i sposób narracji właściwy szkolnym podręcznikom poziomu elementarnego. Monotonny tekst, bez pokazania jakichkolwiek wątpliwości, punktów krytycznych, miejsc spornych, alternatywnych interpretacji itd. W szkolnych podręcznikach wszystko jest raz na zawsze ustalone, nikt nie ma żadnych wątpliwości, i nie ma żadnych obszarów do badań i penetracji. Niestety tak podręcznikowo wygląda narracja w tej książce. To nie jest zatem książka dla ludzi poszukujących. Fascynująca i porywająca, teraz odkrywana, tajemnica słowiańskiej historii jest w tekście nieobecna. Można pochwalić autora za odwagę zmierzenia się z niezwykle trudną tematyką wierzeń i mentalności słowiańskiej, ale merytorycznie i emocjonalnie tu też autor, moim zdaniem, niestety poległ i to sromotnie. Nie uzyskujemy nic, poza chaotycznym i trywialnym wyliczeniem (raczej) przypadkowych bóstw i zwyczajów.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 6
5/5
10-05-2018 o godz 09:09 Anonim dodał recenzję:
Książka jest konkretnie napisana. Dużo informacji. Nie ma tu kosmitów, ale są twarde dowody. Kim były Ludy Morza, czy w ogóle co skłaniało ludy do wielkich migracji. Ciekawie jest to przedstawione. Wszystko układa się w dobrze umotywowaną całość. Sporo jest o wierzeniach. To jest zupełnie nowa, odkrywcza historia, zupełnie inna od tego co nas uczą w szkołach. Piękna sprawa
Czy ta recenzja była przydatna? 4 3
5/5
02-05-2018 o godz 12:10 Anonim dodał recenzję:
Przeczytałem. Na reszcie jest to przedstawienie dziejów Słowian w sposób solidny, bez udziwnień. Dużo map, schematów, zdjęć.
Czy ta recenzja była przydatna? 4 3
5/5
23-07-2018 o godz 13:51 Fantasy-Bestiarium dodał recenzję:
„Słowiańskie dzieje” jest to książka, która wprowadza czytelnika w fascynującą historię naszych przodków. Autor potrafi zaciekawić tematem i zachęcić do dalszego zgłębiania słowiańskiej historii. Całość wzbudza refleksję nad naszym pochodzeniem i zadaje sporo intrygujących pytań domagających się odpowiedzi. Poznamy burzliwy rozwój słowiańskich ludów oraz początki państwa polskiego. Bogusław Dębek w gawędziarski sposób przedstawia wielu władców, ich dzieje oraz barwny świat tamtejszych wierzeń. Niniejsza książka to kompletne kompendium wiedzy o losach Słowian oraz okolicznych ludów. Autor opisuje dawne wojny, burzliwe wydarzenia polityczne oraz organizację społeczną, jak i gospodarczą. Bogaty świat naszych przodków zaczyna się tysiące lat temu, gdy na terenach azjatyckich powstały pierwsze społeczności indoeuropejskie. Ludy te zwano Ariami, zaliczali się do nich choćby Scytowie czy Sarmaci, którzy w późniejszych czasach skolonizowały tereny dzisiejszej Europy. To właśnie z nich wyłonili się Prasłowianie, którzy ponad 7,5 tys. lat temu osiedlili się nad Dunajem. Bogusław Dębek posługuje się językiem bogatym i barwnym, dzięki czemu przeczytałem tę pozycję dość szybko. Liczne fakty podane są w sposób klarowny, które laik powinien przyswoić w prosty sposób. Opisywany okres historyczny najwcześniejszych początków słowiańszczyzny sięga bardzo daleko w przeszłość, przynosząc co roku nowe fakty oraz znaleziska archeologiczne. W książce znajdziemy wiele informacji z zakresu uzbrojenia, wierzeń czy budowli dawnych ludów słowiańskich. Dębek nie pominął geopolityki oraz migracji ludności, którym poświęcił sporo miejsca w tej książce. Według najnowszych badań to właśnie na terenie Polski już kilka tysięcy lat temu pojawili się ludzie o haplogrupie R1a1, która jest charakterystyczna dla ludów słowiańskich. W obecnych czasach również najwięcej osób o takim składzie DNA występuje w naszej części Europy. Powyższe odkrycia dobitnie podważają pogląd o stosunkowo późnym (V/VI w. n.e.) pojawieniu się Słowian na terenach Europy. „Słowiańskie dzieje” jest książką arcyciekawą, w której znajdziemy wiele trudno dostępnych informacji oraz faktów. Lektura tej pozycji może odmienić nasze myślenie na temat polskiej historii, jak i całej Europy. Bardzo często sprawdza się smutna prawda, że „Historia to nie fakty, lecz tylko wersja zwycięzców”. Niniejsza pozycja jest doskonałym początkiem, aby samemu zagłębić się w naszą zawiłą i długą historię, nie zważając na ścisłe ramy nauczania, które narzucono nam w czasach szkolnych. Zostało już naukowo dowiedzione, że my Słowianie z haplogrupą R1a1 (Y-DNA) żyjemy na tych terenach już od 10000 lat przed Chrystusem. Historia Słowian kryje jeszcze wiele ciekawostek do odkrycia, dlatego z niecierpliwością oczekuję na kolejne zaskakujące znaleziska i odkrycia, które przybliżą nam naszą zaskakującą historię. Polecam. http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2018/07/sowianskie-dzieje-bogusaw-debek.html
Czy ta recenzja była przydatna? 3 2
5/5
11-01-2019 o godz 13:11 Mateusz Dziadkowiec dodał recenzję:
Witajcie Słowianie! Gdy po raz pierwszy zobaczyłem tę książkę, spodziewałem się, że to będzie ciekawa lektura, ale nie spodziewałem się, że aż tak. To zdecydowanie najciekawsza książka popularno-naukowa jaką dotąd czytałem. Wciąga bardziej niż nie jedna powieść a poza tym jest bardzo inspirująca. Polecam. Z tej książki zaczerpnąłem wiele inspiracji do mojej drugiej książki, którą właśnie piszę. Jeśli jesteście ciekawi mojej pierwszej książki, to jest ona dostępna na tej stronie i wielu innych. Jej tytuł to: "PODMUCH" i jest to powieść fantasy na podstawie legend podhalańskich. Pozdrawiam i życzę miłej lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 3
5/5
30-06-2018 o godz 13:14 Anonim dodał recenzję:
najlepsza rzecz jaką czytałem i polecam każdemu komu podobają się dzieje słowiańszczyzny, mitologia słowiańska i codzienne życie naszych przodków
Czy ta recenzja była przydatna? 3 2
1/5
30-04-2018 o godz 23:08 Paweł Miłosz dodał recenzję:
Kolejny śmierdzący bąk turbolechicki od Bellony - książka o wartości makulatury.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 7
1/5
30-04-2018 o godz 23:07 Paweł Miłosz dodał recenzję:
Kolejny śmierdzący bąk turbolechicki od Bellony - książka o wartości makulatury.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 7
5/5
02-03-2019 o godz 22:00 Krzysztof Cieślak dodał recenzję:
Jak zwykle bezmózgi ze Sigillum Authenticum muszą opluwać tego typu książki swoimi debilizmami w swoim denny recenzjach. Ci ludzie zachowują się jak obłąkani którzy cały czas z uporem maniaka twierdzą nie aktualne już tezy, że ziemia jest płaska, kiedy inni dookoła udowodniają, że ziemia jest okrągła. Nauczana w szkołach historia i wiedza z podręczników szkolnych na temat Słowian to nie aktualne bzdety, ale do tych ludzi co tak szydzą tylko z takich książek jak ta to w ogóle nie dociera ponieważ akademiccy historycy na których tak się wzorują też szydzą z takich książek bo podważają one te bzdurne tezy na temat Słowian które sami głosili w swoich pracach naukowych { Słowianie w czasach starożytnych nie istnieli tylko nagle pojawili się w późnym średniowieczu, byli prymitywnymi małpami mieszkającymi nad bagnami prypeci, byli niepiśmienni i nie wytwarzali rządnej kultury materialnej id: } a teraz boją się o swoją reputacje, i dla tego tak zaciekle zwalczają takie książki ja te i ludzi którzy je lubią nazywając ich pogardliwie ''TurboSłowianie''. Każdy kto interesuje się tematem Słowian i chcę poszerzać swoją wiedzę po za szkolną powinien tą książkę przeczytać a nie sugerować się opinia ludzi, którzy tylko szydzą z takiej literatury z własnej głupoty oraz ignorancji. Cały czas w szkołach naucza się ludzi tych bzdur, że podstawowym błędem jest utożsamianie starożytnych mieszkańców Germanii ze współczesnymi "Germanami", co wynika z kossinnowskiej teorii o późnym przybyciu Słowian do Europy, która to za skutkowała jako jeden z fundamentów ideologii NSDAP usprawiedliwiającym "Drang nach Osten". I co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Teorie tą podtrzymał i rozwinął Głodowski, przy czym o ile może nie był on zainteresowany "Drang nach Osten" to "nadprypeckie" pochodzenie zbliżało nas wtedy do wielkiego brata na wschodzie. Problem teorii allochtonicznej jest taki, że funkcjonuje ona, NICZYM UDOKUMENTOWANA WIEDZA, w podręcznikach do historii wraz z szerokim opisem wędrówek ludów, jak to "Germanie" z nieznanych powodów (podręcznik ich nie wymienia) nagle w całości (serio wszyscy ?) odeszli z terenów które następnie spustoszone zostały przez Hunów (spustoszyli opuszczone tereny ?) i na które to później (gdy "azjatyccy" Hunowie pewnie "wyparowali") wprowadzili się prymitywni Słowianie znad przysłowiowej Prypeci/Dniepru. Autochtonizm natomiast jest w podręcznikach przemilczany, mimo, że czasem zawarte jest zdanie, że "od wielu lat toczą się spory o genezę Słowian". Każdy uczeń zapamięta z tej lekcji jedno: Słowianie byli prymitywni (niczym neandertalczycy) i przyszli tu znad Prypeci w V/IV wieku, bo ktoś się wyprowadził a ktoś inny spustoszył teren i zniknął. Ta nabyta "wiedza" w "naturalny" sposób spowoduje, że nikt nie będzie się zagłębiał w historię słowiańskiego ludu, który "wypadł sroce spod ogona"... Zgadzam się z tym, że podręcznik to nie jest miejsce na przeprowadzanie dowodów, ale nie zgadzam się z tym by podręcznik prezentował nieudowodnione teorie jako niepodważalną wiedzę. I nie jest w tym momencie istotne czy to pruska/niemiecka, rosyjska, żydowska, czy nawet chińska, albo zuluska czy madagaskarska propaganda. Faktem jest, że podręczniki do nauczania historii zawierają wierutne bzdury i brakuje tylko by podręcznik do geografii zawierał informacje, że Ziemia jest płaska...
Czy ta recenzja była przydatna? 2 5
1/5
27-07-2019 o godz 00:19 jacek kril dodał recenzję:
podzielam negatywne opinie o tej książce , wartość historyczna moim zdaniem jest niewielka , czytałem ją w podroży , zmarnowałem bezsensownie trochę czasu który moglem poświecić na coś wartościowego , po kilkunastu stronach zorientowałem się że jest kolejną napisaną bez szacunku dla badań historycznych i skierowaną do czytelnika raczej słabo wyedukowanego, a ta śmieszna teza na której jest zbudowana o wędrówkach Słowian tam i z powrotem po całym euroazjatyckim kontynencie na przestrzeni tysięcy lat, jest tak skrajnie niedorzeczna i pozbawiona naukowego oparcia że proponuje by tą książkę empik oferować rozpoczął w dziale z bajkami ,
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
14-01-2019 o godz 14:22 Anna dodał recenzję:
Jak można takie bzdury wypisywać?! Całkowita niezgodność historyczna. "...Stało się to co najmniej 7,5 tys. lat temu nad Dunajem, w dorzeczach Dniepru, Wisły, Odry i Łaby. Stąd część Indoeuropejczyków ponownie udała się na wschód, i około cztery tysiące lat temu opanowała Indie". Nie należy wierzyć w takie słowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 3
5/5
08-05-2021 o godz 15:05 Michał dodał recenzję:
5 za te wilkołaki z okoli Mazur. Nieużyte te chłopy do lasu z wilkołakiem nie do Królewca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Dębek Bogusław Andrzej

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Toksyczni ludzie Stamateas Bernardo
4.0/5
16,27 zł
24,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Turkusowe szale Mróz Remigiusz
3.1/5
29,11 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej Opracowanie zbiorowe
4.1/5
7,49 zł
9,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Bitwy Słowian Barkowski Robert F.
4.2/5
24,34 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Słowianie Muhle Eduard
0/5
66,46 zł
69,00 zł
strona produktu - rekomendacje Pogańska Polska Tyszkiewicz Jan
0/5
31,31 zł
35,00 zł
strona produktu - rekomendacje Historia Polski Topolski Jerzy
4/5
23,17 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Kronika Wielkopolska Opracowanie zbiorowe
4.5/5
34,49 zł
39,00 zł
strona produktu - rekomendacje Słowianie połabscy Opracowanie zbiorowe
0/5
52,43 zł
69,90 zł
strona produktu - rekomendacje Śląsk magiczny Hahn Jan
5/5
61,99 zł
70,00 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.