Ślepak (okładka  twarda)

Oferta empik.com : 32,71 zł

32,71 zł 49,99 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Widzenie wyobraźnią

Coraz bledszy, niknący świat i tylko światło, które przedostaje się przez codzienną ciemność, przypominając czas, gdy rzeczywistość była jeszcze widzialna. Taki był każdy kolejny dzień Jadwigi Stańczakowej, ociemniałej poetki, pisarki i dziennikarki, przyjaciółki Mirona Białoszewskiego prowadzącej jego nieformalny sekretariat.

"Siedzę w fotelu od medytacji z brajlowską księgą na kolanach. Zegar, stary pająk, snuje po mieszkaniu siatkę ciszy. Nagle trzask – jakby coś grzmotnęło o podłogę. Co? Gdzie? Sprawdzam. Nic nie spadło. Wracam na fotel. To znak – myślę – na pewno znak."

"Ślepak" to jej opowieść spisana już po utracie wzroku, w której historie z pracy twórczej i spostrzeżenia na temat funkcjonowania w społeczeństwie przeplatają się ze wspomnieniami z getta i czasu ucieczki stamtąd, młodości czy późniejszych zmagań z depresją. Niezwykła, pełna autoironii relacja z codzienności odkrywanej zmysłami i wyobraźnią, pogrążonej w ciemności, a i tak pełnej kolorów.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1316792069
Tytuł: Ślepak
Tytuł oryginalny: Ślepak
Autor: Stańczakowa Jadwiga
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 360
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-08-10
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 210 x 25 x 150
Indeks: 42702306
średnia 4,7
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
27-08-2022 o godz 17:08 przez: Dagmara Łagan, BooksCatTea
Obrazująca otuloną całunem ciemności rzeczywistość, odzwierciedlająca życiowe trudności, które los zsyła przed oblicze osoby niewidomej, relacjonująca niewidzialne barwy egzystencji naznaczone nieustanną nocą. „Ślepak” to autobiografia Jadwigi Stańczakowej, poetki, dziennikarki i pisarki polskiej, której choroba odebrała zmysł wzroku, uwalniając z murów getta wprost w obwarowania wykluczające zdolność absorbowania oczami. Kreacja ta wizualizuje odbiorcy codzienność osoby, która zmuszona jest nauczyć się dotykiem percypować świat, nieustannie wodząc dłońmi po tym, co dotąd było widoczne. To pełen świadomych emocji portret wydarzeń o fragmentarycznie gorzkim posmaku, zabarwiony momentami zwykłej radości, ulotnego szczęścia i wdzięczności – poszczególne ułamki życia nakreślono w dyferencyjnej formie, w pewnych odcinakach spowite chaotycznym odzwierciedleniem faktów, co świadczy o ich mocnym natężeniu impresyjnym, w innych z kolei z wyraźnie zachowaną chronologią. Rozpisane na kartach „Ślepaka” wspomnienia z okresu okupacji nazistowskiej, utkane krótkimi, urywanymi, ale jakże dobitnymi i wymownymi, zdaniami, oddają intensywnie oraz boleśnie tkwiące pod skórą autorki doświadczenia, które poruszają wydźwiękiem nieprzerwanego jarzma niepokoju, ostrożności i obawy. Nie są to osadzone na fundamencie permanentnego smutku i melancholii zwierzenia kobiety, która biernie daje się przytłoczyć każdemu dniu, epizodycznie powracająca depresja, tak naturalna w zaistniałej sytuacji, nie triumfuje bowiem nad postacią Jadwigi Stańczakowej, osoby, która doznaje otoczenia w sposób wewnętrzny, ale niewątpliwie rzeczowy i niemalże całkowity. Treść wykreowana z odczuwalną autoironią i dystansem roztacza całą paletę barwnych postaci, którymi otaczała się poetka, a które odcisnęły na jej życiorysie, skrojonym z pracy skompilowanej z pasją, mocniej lub słabiej trwały ślad. To także ich historie, uformowane w cząstkę puenty, sentymentalne przywołania czy tematyczne sploty. „Ślepak” to pozycja przybliżająca prozę dnia w narzuconym przez przeznaczenie planie, z którym należy się zmierzyć, by móc czerpać tyle, ile się tylko da – wyobraźnią, która stanowi potężne źródło eksperiencji. Intymność poprzetykana marginalną zwyczajnością, dającą osobliwe wrażenie poetyckiego liryzmu spojonego z dozą zobojętniających w istocie wyznań. Uświadamiająca, jak wiele nie dostrzegamy, mimo możliwości chłonięcia wszystkimi zmysłami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-08-2022 o godz 20:25 przez: damiano_leggere
„Ślepak” to poruszająca, a zarazem ironiczna autobiografia Jadwigi Stańczakowej – ociemniałej poetki, pisarki i dziennikarki żydowskiego pochodzenia oraz bliskiej przyjaciółki Mirona Białoszewskiego. Prowokacyjny tytuł. Koszmarny obraz wojny. Intymne wyznania. Fragmenty poezji. Dygresyjny i nieco infantylny ton. Melancholia i tragizm przeplatany ze specyficznym humorem i groteską. A to wszystko osadzone w niezwykłym poczuciu dystansu autorki do otaczającej rzeczywistości. Styl pisania bardzo oryginalny, raczej lakoniczny, pozbawiony rozbudowanych deskrypcji, lecz symetrycznie oddający nietuzinkowość poetki. Czytając tę opowieść - niewątpliwie dostrzega się osobliwą, artystyczną duszę Jadwigi Stańczakowej. „Ślepak” jest urzekająco wilgotny od jej nieprzeciętnej osobowości oraz nietypowego podejścia do życia i trudności dnia codziennego. Nie przytłacza mnogością faktów, postaci czy dat. Wręcz przeciwnie absorbuje i skłania do refleksji. Książkę czyta się z homerycznym zainteresowaniem, a także pokaźną przyjemnością. Ta biografia może jednocześnie przygnębiać, bawić i zaskakiwać. Dlatego niewątpliwie zasługuje na uznanie adeptów awangardowych biografii i nurtujących opowieści o postaciach ekspresyjnych i niepowtarzalnych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Stańczakowa Jadwiga

Dziennik we dwoje
okładka  miękka, 12.2015
5/5
(5/5) 1 recenzja
Haiku
okładka  miękka, 04.2015
5/5
(5/5) 3 recenzje

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
30,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
48,03 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
35,13 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
29,44 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Widnokrąg
5/5
38,51 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego