Skrawki błękitu (okładka miękka)

Oferta empik.com : 30,99 zł

30,99 zł 34,90 zł (-11%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Lowry Lois Książki | okładka miękka
30,99 zł
asb nad tabami
Lowry Lois Książki | okładka miękka
30,99 zł
asb nad tabami
Lowry Lois Książki | okładka miękka
30,99 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

„Bądź dumna ze swego bólu”, powiedziała matka. „Jesteś silniejsza od tych, którzy go nie zaznali”.

Kiedy Kira, utalentowana dziewczynka z okaleczoną nogą, zostaje sierotą, musi walczyć o przetrwanie w brutalnej, prymitywnej społeczności, zaślepionej własnymi uprzedzeniami. Według mieszkańców wioski jest leniwa i bezużyteczna – najlepiej byłoby, jak wcześniej innych, porzucić ją na żer dzikich bestii…

Ocalona od pewnej śmierci przez Radę Opiekunów, która pragnie wykorzystać jej mistyczny talent, Kira stopniowo odkrywa, że ratunek ma swoją cenę i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Gdy powoli odkrywa mroczne sekrety swojego świata, zaczyna pojmować, że duma z przeżytego bólu nie wystarczy – teraz musi odnaleźć w sobie siłę, by zakwestionować fundamenty całej społeczności i po raz pierwszy stawić czoło prawdzie.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Skrawki błękitu
Autor: Lowry Lois
Tłumaczenie: Braiter Paulina
Wydawnictwo: Galeria Książki
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 292
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-11-19
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 29 x 199 x 127
Indeks: 15674333
 
średnia 5
5
10
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
10 recenzji
5/5
20-11-2014 o godz 14:43 Emilia Smaczyło dodał recenzję:
"Dawca", poprzednia część serii, ukazał się na polskim rynku 20 lat temu. Kolejne części nie zostały wydane w języku polskim. Teraz Galeria Książki zdecydowała się wypuścić całą serię, przez co rzesze niezaspokojonych czytelników wreszcie maja okazję poznać dalsze losy bohaterów powieści Lois Lowry.

"Skrawki błękitu" nie są wprawdzie kontynuacją historii rozpoczętej w "Dawcy", ale jestem pewna, że światy Jonasza i Kiry kiedyś się ze sobą "spotkają". Realia, w których żył Jonasz, wykluczały jakiekolwiek przejawy indywidualności u ludzi, ich życie było odgórnie zaplanowane, oni mieli tylko wypełniać powierzone im zadania. Świat pozbawiony emocji, kolorów, dźwięków... Rzeczywistość Kiry jest inna. To, czego brakowało Jonaszowi, istnieje w świecie dziewczynki, nie jest to jednak miejsce, w którym chcielibyśmy żyć. Tutaj nie ma miejsca dla osób słabych, postrzeganych jako nieprzydatnych społeczeństwu, dlatego też są one eliminowane... Kira ma chora nogę, jednak udaje jej się przeżyć. Jej talent wybawia ją od pewnej śmierci, dziewczynka jednak zaczyna dostrzegać, że cena za przeżycie jest bardzo wysoka...

"Skrawki błękitu" to bardzo mądra, uniwersalna książka, która przypadnie do gustu każdemu, niezależnie od wieku. To książka, która dodaje siły i odwagi do zmagania się nie tylko z przeciwnościami losu, ale i ze złem i niesprawiedliwością świata.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
25-11-2014 o godz 10:07 markietanka dodał recenzję:
"Skrawki błękitu" przeczytałam w jeden wieczór. Lektura pochłonęła mnie bez reszty. Autorka trzyma wysoko poprzeczkę i, choć nie przebiły "Dawcy", to i tak "Skrawki ..." są napisane na bardzo wysokim poziomie. Brakowało mi powiązania z "Dawcą" i samego Jonasza, choć historia Kiry okazała się pasjonująca.
Lois Lowry operuje piórem w sposób barwny i bardzo obrazowy, pozwala rozwinąć pole naszej wyobraźni i przemawia nie tylko słowem, ale i obrazami. Opowieść wciąga czytelnika i zmusza do zadumy i refleksji. To mądra i głęboka opowieść o życiu, pełnym niespodzianek, tych dobrych i tych złych. Człowiek ma wybór i sam musi wybrać swoją drogę. Czasem wychodzi mu to lepiej, a czasem gorzej.... Takie jest życie....
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
06-08-2016 o godz 06:55 Bookendorfina Izabela Pycio dodał recenzję:
"Bądź dumna ze swojego bólu... Jesteś silniejsza od tych, którzy go nie znają."

Ciepła i wzruszająca historia o samotności, wykluczeniu, niezrozumieniu, odrzuceniu, ale również o sile przyjaźni, mocy zaufania, głębi empatii, potrzebie poznania siebie i określenia własnej tożsamości. To co dla jednych jest niepotrzebne, nieakceptowalne i niepożądane, dla innych staje się wielkim darem, źródłem potęgi, mądrości i szlachetności serca. Ze słabości może narodzić się największa odwaga, z samotności ciepłe barwy uczuć, z brutalności pełne zrozumienie, a z opuszczenia umiejętność słuchania i chęć pomocy innym. Wszędzie na świecie, nawet na opuszczonej ziemi, zdolny jest urosnąć i zakwitnąć najpiękniejszy kwiat, potrzeba tylko odpowiedniej ręki, która będzie dbała o roślinę, użyźniając ją mieszanką ufności, wiary i nadziei. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem, szybko przewracając strony w niecierpliwości wyczekiwania dalszych zaskakujących wydarzeń. Opisy subtelne i sugestywne, narracja z wrażliwością i refleksyjnie, napięcie nieśpieszne i z przesłaniem. Drugi tom ma niewiele wspólnego z pierwszym, oprócz fascynującego przedstawienia kolejnego wzorca społeczeństwa, wypaczonego i opartego na manipulacji. Bardzo ciekawie zobrazowano wewnętrzne rozterki bohaterów, ich usilne dążenie do poznania prawdy, próby zrozumienia niesprawiedliwych zasad, dyskryminujących praw i surowo narzucanych ról społecznych. Ponownie wyraźnie okazuje się, że trwanie w skrajnościach i ślepym posłuszeństwie nie przynosi nic dobrego ludzkości.

Młodziutka dziewczyna Kira, ze zręcznymi dłońmi, mądrą głową i umiejętnością opowiadania barwnych historii, po śmierci matki zostaje zupełnie sama, bez rodziny, przyjaciół czy znajomych, którzy zechcieliby się nią zaopiekować. Jak się szybko okazuje, akceptowana była przez mieszkańców rodzinnej wioski tylko ze względu na silną pozycję dziadka w lokalnej społeczności. Teraz zmuszona jest zmierzyć się z uprzedzeniem, zaślepieniem, zachłannością i nienawiścią ze strony innych. Czy niezwykły talent do hafciarstwa pomoże Kirze znaleźć nowe bezpieczne schronienie? Czego oczekiwać będzie od niej zagadkowa rada opiekunów? Jakie intrygujące tajemnice odkryje dziewczyna podczas wykonywania przydzielonej jej pracy? Skąd powinna zaczerpnąć i w jaki sposób zachować wyjątkowo cenne skrawki błękitu? Dlaczego przeznaczenie skrzyżuje ścieżki życia Kiry, rzeźbiarza Thomasa, śpiewaczki Jo, uśmiechniętego chłopca Matta i sympatycznego psa Patyka? Jakie będą ich wzajemne relacje i w jakim kierunku potoczą się ich losy? Zakończenie powieści przyszło zbyt wcześnie, spodziewałam się dłuższego pociągnięcia tej historii, pojawiło się wiele intrygujących wątków, które można mocniej rozbudować, ale właśnie to zachęcające przymuszanie młodego czytelnika do indywidualnego dopowiedzenia wybranych aspektów ma swoje uzasadnienie i urok. Z niecierpliwością sięgam po kolejne tomy cyklu, oczekując potwierdzenia wysuwanych przypuszczeń i domysłów.

bookendorfina.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-08-2015 o godz 14:46 PannaKac dodał recenzję:
"Skrawki błękitu" w lekki sposób podbiły moje serce. Ta książeczka licząca 300 stron czyta się sama. Dokładnie tak - pochłonęłam ją, podobnie jak to było z wcześniej wydanym "Dawcą", w zaledwie trzy godziny.

Lois Lowry stworzyła świat, w którym panuje niepamięć. W "Dawcy" ludzie zapomnieli o tak prostych rzeczach jak o rozpoznawaniu gatunków zwierząt czy o przeznaczeniu sanek. Szczegółowo określone role społeczne i zbiorowe przestrzeganie etykiety pozorującej szczere odczucia były głównymi cechami określającymi mieszkańców świata zawartego w pierwszym tomie cyklu. W "Skrawkach błękitu" proces niepamięci posunął się dalej. Co z tego, że ludzie czują, skoro odczuwanie jest skrzywione, wypaczone, ściśnięte w dużej mierze do gry instynktów. Strach i pożyteczność. Pożyteczność i strach. To, co nieprzydatne, nie budzi żadnych uczuć, ponieważ brak określonego miejsca, celu i roli nie jest dla mieszkańców tego świata istotne. Kira, główna bohaterka powieści, z powodu swojego kalectwa zdaniem wielu powinna zostać wykluczona ze społeczności. Wykluczona - to znaczy skazana na śmierć. Ale tak się nie dzieje, ponieważ Kira posiada pewną umiejętność - moc, której nie ma nikt oprócz niej.

Wspomnienie i pamięć, te jednostkowe i społeczne, są tematami wyraźnie interesującymi Lois Lowry. Choć nie ma określonych czasu i miejsca akcji, wszystko wskazuje na to, że zachowana została chronologia. I choć nie mamy jeszcze pełnych informacji na ten temat, to jednak "Dawcę" i "Skrawki błękitu", z powodu należenia do jednego cyklu, trzeba umieścić blisko siebie, może w ścisłym związku przyczynowo-skutkowym. Lois Lowry bawi się świetnie - i mnie też bardzo dobrze zabawiła - patrząc na kwestię zbiorowej pamięci z różnych stron. Co, jeśli ludzie oddalą od siebie wspomnienia i uczucia, przejmując jednocześnie wszystkie materialne, naukowe odkrycia wcześniejszych pokoleń? Co, jeśli ludzie wrócą do instynktowego traktowania najbliższej społeczności, w tym rodziny, tracąc jednocześnie całe pojęcie o wyższych formach rzemieślniczych i intelektualnych?

Czekam na kolejny tom, ponieważ chcę wiedzieć, co dalej stanie się z bohaterami powieści. Ale bardziej od tych jednostkowych, pojedynczych, będących głosem narracji, interesuje mnie los całej dystopii. To jest po prostu całkiem niezła powieść dla młodzieży i ciekawe pisanie o tym, co by było, gdyby...

Opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/01/skrawki-bekitu-lois-lowry.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-12-2020 o godz 20:23 ksiazka_ukryta_w_puszczy dodał recenzję:
"Skrawki błękitu" to drugi tom serii książek Lois Lowry, pierwszym był "Dawca", który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Ta część w przeciwieństwie do poprzedniej okazała się bardziej powieścią obyczajową, opowiadającą o losach niepełnosprawnej dziewczyny o niezwykłym talencie. 🔹 Z pewnością nie dorównuje poziomem do "Dawcy", jest poprawna, przyjemnie i szybko się ją czytało, dlatego wysoka ocena. Powieści Lowsy urzekają swoim klimatem, bo przenoszą nas do świata literackiego przedstawionego przez autorkę. Ma lekkie pióro, pisze powieści bardziej skierowane w stronę młodzieży, ale kto powiedział, że nie jesteśmy młodzi I kto nam zabroni je czytać. 🔹 Od razu zaznaczam, że nie jest to tylko mdła i bez wyrazu historia o dziewczynce, ale powieść, która wzruszy, a momentami nawet przerazi. Ukazuje prawdziwe oblicze ludzi w stosunku do osób odmiennych i niepełnosprawnych. Dla takich osób nie ma miejsca w społeczności, tym samym ich los jest przesądzony i zostają skazani na śmierć lub wygnanie. ✒✒✒✒✒✒✒✒✒✒ Kira jest utalentowaną dziewczynką o niezwykłym talencie, przejawiającym się w jej dłoniach. Na świat przychodzi z okaleczoną nogą, co odrazu przesądza o jej losie, jako bezużytecznej jednostki. Matka swoją siłą i determinacją wywalczy szansę na jej przeżycie. Po jej śmierci dziewczynka zostaje ocalona przez Radę Opiekunów, która pragnie wykorzystać jej talent. Spoczywa na niej wielka odpowiedzialność związana z jej światem i społecznością w niej zamieszkującej. Oprócz własnego ważnego zadania powieżonego przez Radę musi otrząsnąć się z nową sytuacją związaną z tym, że jej ojciec jednak nie zginął. Został okaleczony przez ludzi, którzy pomogli jego córce po śmierci żony i się nią zaopiekowali. Kim naprawdę ludzie zasiadający Radę Opiekunów? Czy Kira jest tam bezpieczna?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-11-2014 o godz 00:00 Patrycjava dodał recenzję:
Ta powieść stanowi kontynuację ""Dawcy"" i w moim odczuciu jest równie zachwycająca jak pierwsza część. Lois Lowry ma dar opisywania rzeczywistości w sposób niezwykle barwny, plastyczny, esencjonalny, dysponuje przy tym nieograniczoną wyobraźnią. Bardzo wartościowa proza, wymagająca zatrzymania i zastanowienia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-12-2014 o godz 00:00 daraMirla dodał recenzję:
Skrawki błękitu to piękna, uniwersalna i ponadczasowa powieść dla czytelnika w każdym wieku. To książka o zmaganiu się z przeciwnościami losu i o tym, że za najmniejszy dar kiedy przyjdzie nam zapłacić. Napisana bardzo prostym językiem, bardzo obrazowa, działając na wyobraźnię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-09-2015 o godz 17:31 karolz2323 dodał recenzję:
Autorka dzieła świetnie opisała życie i codzienne lub niecodzienne czynności bohaterki. Świetnie opisała i przedstawiła niecodzienny świat w książce. Bardzo gorąco polecam przeczytanie tej książki, będziecie mieć niezapomniane przeżycia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
04-01-2016 o godz 13:32 anonymous dodał recenzję:
Błędnie zinterpretowałam zakończenie nie wiedząc o kolejnych częściach powieści.
Zwracam honor. Pisane niezwykłym stylem, spokojnym, równym, opanowanym. Po DAWCY kolejne części koniecznie!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-04-2016 o godz 08:52 Agnieszka Sobol dodał recenzję:
Książka jest naprawdę cudowna, tak samo jak jej poprzedniczka. Wciągająca historia, którą da się pochłonąć w dosłownie dwa dni.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Królestwo Mostu Jensen Danielle L.
4.6/5
31,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pozłacane wilki Chokshi Roshani
4.4/5
32,99 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mroczne niebo Jensen Danielle L.
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Posłaniec burzy Cervantes J. C.
4.6/5
35,49 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Posłaniec Lowry Lois
4.8/5
30,99 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Syn Lowry Lois
4.7/5
30,99 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Miłość ze snu Keating Lucy
4/5
26,49 zł
29,90 zł
strona produktu - rekomendacje Gdybym wiedziała Donovan Rebecca
4.2/5
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Znajdę Cię, Crystal Stirling Joss
4.8/5
28,49 zł
32,00 zł
strona produktu - rekomendacje Prawie o północy Hunter C.C.
4/5
33,99 zł
37,90 zł
strona produktu - rekomendacje Klinga ognia Hill Stuart
5/5
30,99 zł
34,90 zł
strona produktu - rekomendacje Łaska utracona Despain Bree
4.8/5
35,49 zł
39,90 zł
strona produktu - rekomendacje Krzyk Icemarku Hill Stuart
4.7/5
30,99 zł
34,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.