Skrawki (ebook)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 32,00 zł

32,00 zł
Produkt cyfrowy
Opłać i pobierz

Czytaj w abonamencie

Z ofertą Empik Go Audiobooki i ebooki zyskujesz:

 • dostęp do ponad 6000 audiobooków i 25000 podcastów
 • dostęp do ponad 31000 ebooków
 • możliwość korzystania jednocześnie na 2 urządzeniach np. smartfon i tablet lub czytnik ebooków
 • możliwość rezygnacji w dowolnym momencie

Z ofertą Empik Go Audiobooki i ebooki zyskujesz:

 • dostęp do ponad 6000 audiobooków i 25000 podcastów
 • dostęp do ponad 31000 ebooków
 • możliwość korzystania jednocześnie na 2 urządzeniach np. smartfon i tablet lub czytnik ebooków
 • możliwość rezygnacji w dowolnym momencie
 • lektury dla klas 4-8 szkoły podstawowej i liceum
 • dostęp do ponad 650 audiobooków i 350 ebooków
 • dodatkowe treści edukacyjne
 • jednocześnie na 2 urządzeniach np. smartfon i tablet
 • możliwość rezygnacji w dowolnym momencie
Z tytułów dostępnych w abonamencie możesz korzystać tylko w aplikacji Empik Go
Produkt nie jest obecnie dostępny w żadnym abonamencie
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

asb nad tabami
Adamowski Dariusz Ebook | ebook
32,00 zł
asb nad tabami
Pasewicz Edward Ebook | ebook
31,90 zł

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Opłać i pobierz

Marek wraca do rodzinnej wsi nad Bugiem po śmierci ojca, alkoholika, z którym nie utrzymywał przez bardzo długi czas kontaktu. Borykając się z dziwną narkoleptyczną przypadłością, postanawia dokonać swoistego rachunku sumienia. W jego wspomnieniach nieustannie pojawiają się migawki z dzieciństwa i młodości, opieka nad chorym ojcem, samobójcza śmierć matki i minione miłości. Jednocześnie Marek wchodzi w bliską relację z synem sąsiadki, Mirkiem. Ten związek przyniesie mu poczucie spełnienia, ale też dramatyczne komplikacje i rewelacje, które każą mu spojrzeć na przeszłość z zupełnie nowej perspektywy, a w końcu doprowadzą go do odkrycia rodzinnej tajemnicy.

Pożółkłe zdjęcie moich rodziców zrobione przed werandą naszego domu. Stoją tam, objęci, w jakieś słoneczne popołudnie, wieki temu. Patrzą na fotografa, osłaniając oczy przed słońcem, uśmiechają się. Co myśleli, stojąc i patrząc w obiektyw? Wyobrażam sobie, że była to cicha, letnia ekscytacja, która wystarczała za całą filozofię życia. Będzie dobrze, prawda? Wszystko się ułoży. Dożyjemy późnej starości, będziemy się kochać, a przynajmniej szanować. Ziemia będzie nas nosić, drzewa w sadzie będą rodzić owoce, rzeka nigdy nie przestanie płynąć.

 

Tytuł: Skrawki
Autor: Adamowski Dariusz
Wydawnictwo: Novae Res
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 170
Data premiery: 2021-07-01
Rok wydania: 2021
Format: EPUB
UWAGA! Ebook chroniony przez watermark. więcej ›
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 39654458
średnia 4,9
5
6
4
1
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
5/5
25-09-2021 o godz 13:29 przez: ananke144_czyta
"Bierzemy teatralne dekoracje za nasz prawdziwy dom. Złudzenia za prawdę. I nie jesteśmy w stanie przejrzeć tej iluzji..." . Powieść- "mrowisko". Na pierwszym planie- zbiór mentalnych procesów myślowych jej głównego bohatera. Autor zalewa nas kaskadą różnych emocji, migawek z życia i uczuć, a tytułowe "Skrawki" są tutaj jak "drobinki światłoczułej emulsji". Dostajemy mnóstwo pytań, na które nigdy nie ma dobrej odpowiedzi, a także mieszankę tęsknot, pragnień, upokorzeń, niedosytów i różnych rozczarowań bohatera (który po części chyba stanowi alter ego Autora). Wszystko to w wyjątkowo "molowej tonacji", która jak grawitacja "zasysa wszystko wokół, wciąga w głąb i nie wypuszcza"... . "Wracam. Znów Bug, znów sosna, znów tablica z napisem "Ukazy"...". Powrót w rodzinne strony jest dla bohatera okazją do przeprowadzenia wiwisekcji na swojej osobie, swoich relacjach rodzinnych, a nawet procesie pisania. Widok połyskliwych wód rzeki przenosi go do przeszłości, kiedy to "los wiódł go jeszcze w cztery strony świata". Jest okazja, by się z tą przeszłością rozliczyć, pewne rzeczy wyjaśnić, oczyścić, naprawić, uporządkować ten chaos. Jednak tam, gdzie nie powinno wyrosnąć już nic nowego, coś nowego się jednak pojawia, co jest jak "pnącze przeciskające się przez wąską szczelinę między belkami starego drewnianego domu". "Chwilowe euforie" bohatera na tle ponurej "inscenizacji jego życia", jego życiowego pecha przybierającego rozmiary "małej planety" oraz podatności na smutek i samotność - to takie małe skrawki szczęścia w jednym wielkim nieszczęściu. . Dryfujemy razem z bohaterem i jego wspomnieniami. Łączymy w całość te skrawki, tworzące elementy układanki jego życia. Przeżywamy z nim jego życiowe sztormy, razem z nim zachwycamy się pięknem przyrody i malowniczej rzeki Bug. Teraźniejszość miesza się z przeszłością, a rozpacz dawkowana jest bynajmniej nie w miligramach. Konstrukcja książki wymaga skupienia się, aż prowokuje momenty przerw, refleksji, złapania równowagi oraz zapanowania nad natłokiem niekontrolowanych myśli. Jest sentymentalnie, sensualnie, odważnie- o życiu, rodzinie, miłości, związkach. Nieco ponuro i onirycznie, ale z klasą i z wielkim wyczuciem. Polecam - https://www.instagram.com/ananke144_czyta/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-09-2021 o godz 18:06 przez: Anna
„Chyba po prostu pozostaje nam czekać i mieć nadzieję, że najgorsze nas ominie”. Każdy ma swoje ścieżki, którymi chodziło się za młodu i jako już „dorośli” czasami lubimy się nimi przespacerować... Marek, gdy go poznajemy, jest szanowanym autorem książek science fiction, facetem po czterdziestce, który właśnie zakończył poważny związek – nadbużańskim skurczybykiem miewającym „nocne odloty”. Pochodzi z niewielkiej wsi na Podlasiu, gdzie ludziom jest bliżej do Bugu niż do Boga i gdzie przyszło mu wrócić, by „pospacerować” po miejscach, gdzie los rozsypał okruchy jego życia. Jako dziecko, Marek zdecydowanie nie wyciągnął szczęśliwego losu na rodzinnej loterii. Jego matka przegrała walkę z depresją – popełniła samobójstwo. Z ojcem, który był alkoholikiem, jego relacja z czasem całkiem zwiędła. Jedynie ze starszą siostrą trzymał sztamę przez całe życie. A życie Marka to ciągłe balansowanie na linie zawieszonej nad rzeką i niejeden zimny prysznic. Utwór napisany bardziej w molowej niż w durowej tonacji. Autor książki częstuje nas skrawkami wspomnień bohatera, migawkami relacji, uczuć i akcji. Dowiadujemy się, że Marek doświadczył bliskości i samotności, prawdy i fałszu, zapomnienia i zatracenia. Dokuczające mu epizody narkoleptyczne sprawiają, że czuje się jak pająk schwytany w pętlę czasu. Pragnie przytomnie chłonąć rzeczywistość. Jego podróż w głąb siebie, dzięki której chce zważyć swoje uczynki, nieoczekiwanie powoduje, że odkrywa skrawki przeszłości, o której nie miał pojęcia... i ta przeszłość rzuca cień na jego przyszłość. „Skrawki” to interesująca powieść obyczajowa napisana z namacalnym dystansem do życia. Pełnokrwista rzeczywistość naszkicowana przez autora wręcz zmusza do zamyślenia się nad sensem i bezsensem. Nienachalnie o rozpadaniu się na milion kawałków, o zmianie perspektywy, o uzależnieniu od człowieka, o spełnieniu, stracie i pustce po odejściu, o miłości, emocjach i empatii i o krzywych płotach z brakującymi sztachetami – o tym wszystkim jest ta książka – pocięta na niewielkie skrawki i zaskakująca jak wiry w Bugu. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-11-2021 o godz 10:03 przez: marika feldy
„Skrawki” to dosłownie skrawki, porozrzucane nielinearnie skrawki z życia głównego bohatera Marka, którego historia dla czytelnika rozpoczyna się kiedy wraca do rodzinnej wsi po śmierci ojca alkoholika. W tych niechronologicznie podanych nam fragmentach opowiada o swoim dzieciństwie, byciu nastolatkiem odkrywającym swoją tożsamość seksualną, swoich dawnych miłościach, rozstaniach, byciu pisarzem, trudnej opiece nad chorym ojcem, samobójstwie matki, trudnych relacjach rodzinnych skażonych alkoholizmem rodzica. Ale jest to też historia o nowej, pięknej miłości, którą narrator niespodziewanie odnajduje zaczynając nowe życie w wiejskiej rzeczywistości i poznając Mirka. Narracja pomimo swojej fragmentaryczności (a może właśnie dzięki niej?) wydawała mi się bardzo filmowa, podana z fotograficzną precyzją, w tym sensie, że czytając widziałam w myślach dokładnie wszystko co autor opisuje. A w moim przypadku takie uruchomienie wyobraźni podczas lektury, wcale nie jest takie proste. Nie wiem z czego to wynika, czy z płynności języka, bardzo plastycznego choć prostego, krótkich rytmucznych zdań czy z tego, że ten zlepek miniatur to po prostu bardzo realistyczna opowieść o bohaterze jak żywym. Historia, w którą totalnie uwierzyłam, przy której się wzruszałam (najbardziej chyba podczas opowieści o psie 🥺) i współodczuwałam. Jeśli więc szukacie w książkach historii o zwykłym życiu zwykłego człowieka, historii bez zbędnych fajerwerków czy na łeb na szyję pędzącej akcji (ale napisanych pięknym językiem!) to bardzo polecam. A ja na pewno jeszcze kiedyś sięgnę po prozę autora :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-10-2021 o godz 18:50 przez: Aleksandra
Cała opowieść jest zbiorem wycinków, mieszanką dobrych i złych chwil z życia Marka... im bardziej zwykłe i proste się wydają, tym bardziej nas wciąga i pochłaniają, aż nagle się okazuje, że czytamy o skomplikowanym i niełatwym życiu człowieka pełnego pokory. To co mnie urzekło to niewymuszona forma, przyjazny i tak bardzo rzeczywisty opis miłości homoseksualnej. Wreszcie czytałam o związku dwóch mężczyzn, tak jakby to była najzwyklejsza rzecz na ziemi. Nareszcie bez tej skrajności...bo mam wrażenie, że związki homoseksualne w literaturze są opisywane albo jako uciśnione, napiętnowane, w głębokim ukryciu lub totalnie z drugiej strony jako miłość wyniosła, lepsza, inna. W tej książce (na szczęście) mamy ujęty wątek miłosny w tak normalny i oczywisty sposób, że czytało się to niezwykle przyjemnie. Książka ta pochłonęła mnie całkowicie. Miała wiele tych cech, które w książkach lubię najbardziej. Było prosto, życiowo, trochę "brudno", ale z elementami zaskoczenia i przekazem - jak człowiek jest w stanie się uporać ze swoimi demonami. Bardzo porusza mnie fakt, że przez całe życie jesteśmy dziećmi swoich rodziców. Czujemy się za nich odpowiedzialni (nie raz mimo trudnych relacji), a ich błędy, decyzje i wybory – często ciążą na nas... to także znajdziecie w tej ciepłej i dobrej książce ❤ Z czystym sumieniem zapisuję tę książkę do naj2021 czyli książek, które w tym roku podobały mi się najbardziej 🥰 A Ty, z jakich Skrawków się składasz?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-09-2021 o godz 22:23 przez: ja_carpe_diem
Dziwna, hipnotyzująca, chwilami wręcz przytłaczająca. Jednak nie mogłam przestać czytać i zarwałam dla niej noc. Nie jest to książka akcji. Poplątana czasowo fabuła utrudnia złapanie właściwego poukładanego chronologicznie życia bohatera. Za to fascynująco je obrazuje. Nie jestem pewna które z opisywanych wydarzeń były realne, a które wytworem wyobraźni, marzeń czy snów Marka. Czytelnik ma szansę spojrzeć na pewne sprawy z dystansem i z innego punktu odniesienia. Autor bawi się spostrzeżeniami, wprowadzając w błąd czytającego. Co by było gdyby? Gdyby Marek nie zgubił kluczy? A może ich nie zgubił? Podobało mi się to zamieszanie. Łączenie prawdy z fikcją. Czytałam o zdarzeniach i zastanawiałam się, wydarzyło się, czy przyśniło? Pierwszy raz spotykam się z takim przekazem. Jest szalenie zatrważający dla naszego umysłu. Interpretacja wydarzeń dość luźna. Wzbudza zaciekawienie, ale nie, przynajmniej we mnie, jakieś głębsze myśli czy próby zastanowienia. Przyjęłam książkę jako oczywistą, a opisane incydenty nie pozostawiły we mnie skrajnych emocji. Sama nie wiem, co zatem sprawiło, że czytałam z takim nieprzerwanym zacięciem? Niby nic w niej nie było, a zaczarowana zostałam słowem. Polubiłam Marka, jego pomysły i przygody życiowe. Miły gość. Gratuluję Autorowi pomysłu na książkę. Jestem oczarowana stylem. Rozwaliła mnie na atomy🙂
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-07-2021 o godz 06:10 przez: Błażej Pakuła
Przepiękna, wzruszająca, poetycka. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego