Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 42,99 zł

42,99 zł 49,90 zł (-13%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Norwegowie płacą bardzo wysokie podatki, Finowie borykają się z problemami z alkoholem, a Szwedów łączą z sąsiadami raczej chłodne relacje. Mimo to w państwach północy mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie.

Co decyduje o zadowoleniu społecznym w krajach skandynawskich? Jak przejawia się i co o Skandynawach mówi "prawo Jante"? Jaki jest stosunek społeczeństwa do imigrantów?

Michael Booth z brytyjską ironią opisuje codzienne życie mieszkańców Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii, które wydaje się rajem na ziemi. Opowiada o życiu na dostatniej północy, zasypując czytelnika ciekawostkami. Zwraca uwagę zarówno na zalety, jak i wady modelu skandynawskiego, które mogą prowadzić do ograniczenia wolności jednostki i jej prawa do swobodnego decydowania nie tylko o swoich dochodach, ale i losie.

"Skandynawski raj" to książka, która ułatwia zrozumienie odrębności tego regionu, jego specyfiki na tle Europy oraz wzajemnych stosunków między krajami północy. Michael Booth przedstawia mity na temat krajów skandynawskich oraz wskazuje, które z nich znajdują uzasadnienie w rzeczywistości. Katalog mitów jest bogaty, od wiary Islandczyków w elfy po totalitaryzm państwa szwedzkiego, ale autor najwięcej uwagi poświęca skandynawskiemu modelowi państwa socjalnego. Czy model oparty m.in. na wysokich podatkach i rozbudowanym systemie świadczeń społecznych jest godny przejęcia czy może przeciwnie - odrzucenia?

Od wydawcy:

"Książka Bootha to pozycja dla tych, którzy uważają, że Skandynawia to ziemia obiecana i... zazwyczaj mają rację".
"Financial Times"

"Barwny i pełen sympatii portret naszych przyjaciół z Północy, których podziwiamy za doskonały system społeczny. Jak się jednak okazuje, Skandynawowie - tak jak my wszyscy - mają swoje wady".
"The Observer"


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych
Tytuł oryginalny: The Almost Nearly Perfect People: Behind the Myth of the Scandinavian Utopia
Seria: Mundus
Autor: Booth Michael
Tłumaczenie: Gutowska- Nowak Barbara
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 432
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-29
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 230 x 23 x 150
Indeks: 17814157
średnia 4,3
5
25
4
4
3
3
2
2
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
5/5
28-11-2015 o godz 17:22 przez: Book Loaf
Co się stanie, gdy specyficzny humor brytyjski spotka się ze skandynawskim chłodem i dystansem? Trudno było mi sobie to wyobrazić, dopóki nie sięgnęłam po najnowszą książkę Michaela Bootha "Skandynawski raj". W swej publikacji autor bierze pod lupę popularne mity o tym odległym zakątku Europy, dzieli włos na czworo, analizuje, podgląda i prowokuje, a robi to w granicach dobrego smaku i z klasą.

Nordyckie siostry Dania, Norwegia i Szwecja wraz ze swoimi kuzynkami - Islandią i Finlandią, tworzą podziwianą przez cały świat Skandynawię. Gdyby porównać je do uczniów, określano by je mianem prymusów, jeżeli nie kujonów. Mimo wysokich podatków, państwa te w wielu rankingach pojawiają się na samym szczycie. Norwegia może poszczycić się najwyższymi na świecie pensjami, do tego okazuje się bezkonkurencyjna w wydobyciu ropy naftowej. Dania ma najszczęśliwszych obywateli, a Finlandia najsprawniejszy system edukacji. Islandia, choć nieco na uboczu, również nieźle się trzyma, a Szwecja to po prostu królowa regionu.

"Źródłem olbrzymiego sukcesu szwedzkiej gospodarki jest wspieranie wielkich międzynarodowych korporacji, takich jak Tetra Pak [...], H&M [...], Eriksson, Volvo i globalna sieć sklepów Ikea mających na sumieniu niejedno rozbite małżeństwo." s. 266-7

Okazuje się, jednak że i wewnątrz jednego obszaru kulturowego kraj krajowi nierówny. Szwedzi, choć bardzo otwarci na obcokrajowców, najmniej lubiani są przez sąsiadujące nacje - w szczególności ograbioną ze swoich północnych ziem Danię czy Norwegię, uważającą się od pospolitej Szwecji za lepszą. Duńczycy ze swoją otwartością najbardziej kojarzą się z kontynentalną północą Europy, odróżnieniu od milczących Finów, których przyjacielskie pogawędki z obcymi najzwyczajniej w świecie stresują. Islandczycy to europejscy Australijczycy, a konkretnie norwego-anglosasi, posługujący się archaicznym językiem staronordyjskim. Mogłabym wymieniać bez końca, ale Booth opowiada o tym zdecydowanie lepiej ode mnie.

"Co ciekawe, mimo że stereotypowe opisy zwykle nawiązują do ich swobody seksualnej i fizycznego piękna, Skandynawom udaje się jakimś cudem robić wrażenie pobożnych, wręcz świętoszkowatych luteran. To niezła sztuczka uchodzić równocześnie za ostro napalonych i odstręczająco chłodnych." s. 19

W książce podobało mi się szczególnie bardzo indywidualne podejście do każdego z omawianych państw. Choć o norweskich fiordach i islandzkich gejzerach autor pisze dosyć sporo, to już o przyrodzie leśnej Finlandii czy płaskiej Danii prawie nie wspomina - skupia się za to na ważniejszych kwestiach. Norweska potęga naftowa oraz walka ze zwolennikami Breivika nie mają swojego tematycznego odpowiednika części poświęconej Islandii (tu więcej miejsca zajmuje opis sytuacji ekonomicznej kraju), z kolei helsiński "alkoholizm" porównać można z życiem nocnym w Kopenhadze. Dzięki temu czytelnik dostaje do rąk opracowanie dokładne, ale nie nudne; suche fakty i liczne statystyki równoważy spora porcja anegdot i niezwykle ciekawie przedstawionych przemyśleń Bootha. Tę książkę czyta się naprawdę dobrze, polecam.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
04-05-2016 o godz 10:42 przez: srfrbum
Autor w ciekawy sposób opisuje zwyczaje, kulturę Skandynawów, podaje ciekawostki na temat poszczególnych krajów i ich mieszkańców. Prawdą jest, że mało wiemy na temat tych krajów i narodów, a informacje jakie do nas docierają są szczątkowe - Ikea, najbogatszy naród, najszczęśliwszy naród, wysokie ceny produktów...Książkę bardzo szybko się czyta, momentalnie wzbudza chęć bukowania najszybszych (i najtańszych..) biletów do Oslo lub Kopenhagi. Plusem jest zdecydowanie bardzo dobre przygotowanie i dogłębna analiza problemów - autor stawia pytania lub tezy, a następnie przy pomocy dzieł naukowych, historycznych i rozmów z osobami znanymi lub naukowcami broni lub obala tezy. Podaje również wiele informacji, źródeł, których znalezienie samemu byłoby bardzo ciężkie. Plusem jest też sposób prowadzenia narracji poza naukowymi czy socjologicznymi faktami - zauważalny jest zachwyt nad poszczególnymi krajami, ich przyrodą, cudami natury - teraz już wiem, że koniecznie muszę zwiedzić Islandię! Książka ma jeden minus - autor jest Anglikiem, a nie Polakiem, więc pewne porównania czy zadziwienia mają nieco odmienny charakter - pewne rzeczy dla Anglików dziwne są dla Polaków dość oczywiste. Ale polecam gorąco!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
25-11-2021 o godz 20:15 przez: Anonim
Kolejna świetna książka, którą polecam o Skandynawii. Michael Booth (Brytyjczyk) odwiedził Danię (ma żonę Dunkę), Islandię, Finlandię, Norwegię i Szwecję. Z angielskim humorem, który tym razem nie był tak bardzo suchy, opisuje poszczególne narody, których wspólną cechą jest krzyż na fladze, tyle że w różnych kolorach. Podtytuł "o ludziach prawie idealnych" sugeruje, że na wzorcowych, egalitarnych obrazach społeczeństw Północy są pewne rysy. Z angielską przekorą Booth postanowił naświetlić te rysy. Nie zdziwiło mnie, że najmniej krytyczny okazał się wobec Finlandii, a najbardziej wobec Szwecji (mam podobne wrażenia). Na uwagę zasługuje opis szwedzkiego dążenia do równości. Można powiedzieć, że chwilami było mrocznie. Z relacji autora wynika, że matki zostające z dziećmi dłużej niż 12 miesięcy po urodzinach są poddawane nieoficjalnemu, ale nachalnemu ostracyzmowi ("dlaczego rezygnujesz z kariery na rzecz bycia domową kurą?"). Rezultat to duża samodzielność dzieci, ale kosztem budowania relacji i wczesnego oderwania od więzi z rodzicami. Rządy socjaldemokratów przez prawie 80 lat doprowadziły właściwie do łagodnego totalizmu, w którym pewne tematy są po prostu zakazane. Równouprawnienie kobiet jest tak radykalne, że przepuszczanie kobiety w drzwiach w Danii jest już uważane za po prostu niegrzeczne (autor spotkał się z negatywnymi reakcjami, z których zmarszczone brwi były najłagodniejsze, aż po uwagi o opresyjnej męskiej szarmancji). Szwedzki (i norweski) model wsparcia rodziny to również tysiące dzieci odebrane rodzicom, jeśli nie przystawały do obrazu, jakie państwo ukształtowało sobie o właściwym dzieciństwie. Podatki sięgające 75% dochodów doprowadziły do niemal pełnej równości, spłaszczenia dochodów, ale bez iskry namiętności, dążenia do jakiegoś celu, kariery, poszukiwania czegoś wyjątkowego, zrobienia w życiu czegoś oryginalnego (tej ciekawości, która przecież jest podstawą wynalazków i odkrywania nowych światów). Ta iskra ciekawości jest odbierana jako nieuprawnione wywyższanie się. Społeczeństwa, zwłaszcza duńskie i szwedzkie, stały się doskonale szczęśliwe i... nudne. Nie wspomnę o Norwegach, którzy za pieniądze z ropy i gazu (przemilczmy efekt cieplarniany, jaki podsycają) pracują najmniej na świecie, biorąc najwięcej zwolnień chorobowych w Europie. Druga strona to oczywiście bezpieczeństwo socjalne, pomoc państwa, równość, spokój w polityce, rozwój technologiczny, duża autonomia jednostki, ale, co ciekawe, nie wobec państwa, ale wobec rodziny i siebie nawzajem. Książka bardzo ciekawa, dająca do myślenia i oczywiście wielka zachęta do kolejnej podróży, by przekonać się samemu 😉
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-05-2019 o godz 07:46 przez: Anonim
Książka zdecydowanie warta swojej ceny! Z pewnością mogę powiedzieć, że to moja ulubiona pozycja w tematyce skandynawskiej. Dużo informacji, trafne komentarze i wiele momentów przy których nie sposób się nie zaśmiać lub chociaż uśmiechnąć. Skandynawski Raj mogę gorąco polecić wszystkim zainteresowanym!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-02-2016 o godz 08:15 przez: Jagódka
Ogromna dawka informacji podanych w lekkiej formie. Dobrze się czyta. Porządkuje i pogłębia wiedzę o różnych krajach skandynawskich, tryska humorem i zatrzymuje uwagę ciekawostkami. Doskonały reportaż dla wszystkich, którzy interesują się czymś więcej niż własny zaścianek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-12-2017 o godz 09:09 przez: Anna Pajaczkowska
Książkę czyta się z zainteresowaniem, szczególnie jak te kraje trochę zna się. Stanowi ona dopełnienie własnej wiedzy i porównanie z wrażeniami Anglika autora książki. Warta polecenia, bo kraje są piękne i ludzie mili.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-02-2018 o godz 21:54 przez: Joanna Samsel
Bardzo ciekawie przedstawiony opis każdego z krajów skandynawskich. Najpelniejszy jest obraz Danii gdzie autor obecnie mieszka. Czyta się bardzo dobrze, nie czułam się znudzona ilością danych statystycznych. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-02-2016 o godz 18:10 przez: ewa
Bardzo ciekawa, dobrze napisana analiza fenomenu "szczęśliwości" i świetnego PR-u krajów skandynawskich. Czyta się bardzo dobrze, dobrze napisane i przetłumaczone, wiele ciekawych faktów i spostrzeżeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-03-2016 o godz 07:50 przez: Justyna Wieczorek
Książka godna uwagi. Pozycja dla kogoś kogo interesuje Skandynawia, życie Skandynawów i obyczaje. Autor pisze bardzo rzeczowo, ciekawie na temat każdego skandynawskiego kraju. Ciekawa i godna uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-10-2017 o godz 15:48 przez: edziunia38
POLecam ...................................................
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-07-2017 o godz 12:11 przez: veroniq
Super ksiazka. Relacja z podróży
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-07-2019 o godz 10:08 przez: pauluszka150
Bardzo interesująca książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Pionierki Internetu Evans Claire
5/5
42,99 zł
48,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego