Sisi. Samowolna cesarzowa (okładka  miękka, 10.2016)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Sisi jest od piętnastu lat żoną Franciszka Józefa, władcy Austro-Węgier. Kiedyś naiwna i nieśmiała, teraz to pewna swych racji i wyborów kobieta, matka następcy tronu. Poddani ją kochają, krytycy i wrogowie niechętnie przyznają, że sprawdziła się w roli cesarzowej. Jednak jej rosnące wpływy są dla wielu solą w oku. A chociaż w Wiedniu szampan leje się strumieniami i co wieczór rozbrzmiewają melodyjne walce, dwór Habsburgów to przede wszystkim pole bitwy – o władzę i majątek. Wielu marzy, by coraz bardziej niezależna cesarzowa popełniła taki błąd, który na zawsze odsunie ją od tronu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1129684951
Tytuł: Sisi. Samowolna cesarzowa
Autor: Pataki Allison
Tłumaczenie: Patkowska Alina
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-12
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 233 x 27 x 160
Indeks: 20175511
średnia 4,2
5
11
4
12
3
3
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
14-03-2017 o godz 18:01 przez: Natalia | Zweryfikowany zakup
Kupując książkę byłam przekonana ze przeczytam w niej ze znana wszystkim Sisi jest cudowna i czarująca kobieta jaka przedstawiano w filmach. Jednak rozczarowałam sie, ale nie negatywnie. Książka opisuje prawdziwe losy cesarzowej. Jej prawdziwe uczucia oraz ukazanej jaka na prawdę była. Jej życie nie przypominało sielanki. Było wręcz odwrotnie. Na dworze Habsburgow wciąż musiała walczyć o swoje gdyż inaczej by nie przetrwała. To sprawiło ze stała sie wyrachowana i oschła. Książka bardzo ciekawa i warta przeczytania by dowiedzieć sie prawdy o cesarzowej, jej prawdziwym życiu i jestestwie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-03-2017 o godz 15:57 przez: Natalia | Zweryfikowany zakup
Wiele osób zna pewnie słynny film o Sisi. Kupując ta książkę byłam bardzo ciekawa w jakim stopniu film i książka sa podobne. Ku mojemu zaskoczeniu książka opisuje zupełnie inne życie cesarzowej niż słynny film. Jestem nią zachwycona. Książka wyciąga czytelnika juz od 1 strony i opisuje życie cesarzowej w zupełnie innej odsłonie. Polecam wszystkim których ciekawi historia Sisi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-01-2019 o godz 12:33 przez: Daria Grzywna | Zweryfikowany zakup
Książka w miarę szybko się rozkręca, interesuje mnie bardzo historia i moze dlatego jest tak dobra dla mnie, przyjemnie sie czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-04-2019 o godz 10:52 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Opowieść o pięknej aczkolwiek niezbyt szczęśliwej księżnej. Warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-05-2018 o godz 07:38 przez: Mariola Brodacz | Zweryfikowany zakup
Bardzo przyjemna książka. Lekka, łatwa i przyjemna. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-10-2016 o godz 13:47 przez: Erna Eltzner
× www.majuskula.blogspot.com ×

Plotki i intrygi były niegdyś główną rozrywką wśród osób otaczających władców. Czy sama cesarzowa, kobieta żyjąca na szczycie, jest w stanie znieść pomówienia? To chyba trudne, gdy można ufać tylko sobie. I mimo przykrości pielęgnować wrażliwość, tak znienawidzoną na dworze.

Elżbieta, zwana Sisi, finalnie wydoroślała. Od kilkunastu lat żona Franciszka Józefa, teraz łączą ich tylko dzieci, choć nawet to stoi pod znakiem zapytania. Dwójka najstarszych pociech coraz rzadziej szuka atencji matki, która spokojnie żyje na Węgrzech z ukochaną córeczką. Niestety, bywa wzywana do Austrii, aby pełnić swe obowiązki. I ciągle szuka miłości, której już nie potrafi zaznać od Franciszka. Jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że nie może porzucić roli nadanej jej dawno temu. Wtedy, gdy przypadkowo zajęła miejsce swojej siostry. Czy życie Sisi okaże się bajką ze szczęśliwym zakończeniem?

Dość ekstatycznie podeszłam do tej książki. Nawet nie wiedziałam, że to drugi tom w serii, ale później braki mi nie przeszkadzały. Jestem całkiem dobrze zaznajomiona z historią Elżbiety Bawarskiej, postaci kontrowersyjnej, uwielbianej i nienawidzonej. Od jej śmierci upłynęło wiele lat, jednak nadal wzbudza różne emocje. Ucieszyłam się, iż kolejna autorka sięga po tę historię. I miałam cichą nadzieję na prawdę historyczną, ukazanie faktów w sposób zajmujący, lecz prawdziwy. Pozbawiony lukrowanej otoczki znanej z filmów, gdzie główną rolę grała Romy Schneider. Przy okazji muszę wspomnieć o tej ślicznej okładce, która idealnie pasuje do Sisi. Tłoczone na złoto litery — czy można wyobrazić sobie bardziej cesarski pomysł? A we włosach kwiaty, symbolizujące umiłowanie do natury i poetykę, tak bliską sercu Elżbiety. Jak z treścią? Musiałam nieco ją przeanalizować, bo trzymały się mnie wątpliwości.

Styl pisania Allison Pataki przypadł mi do gustu. Zrównoważenie między opisami a dialogami, a te ostatnie wypadają naturalnie. Autorka zadbała o szczegóły, odpowiednie przedstawienie epoki i ludzi wówczas żyjących. Z ich wadami, zaletami, spojrzeniem na sprawy społeczne, wychowaniem charakterystycznym dla tamtych czasów. Spory nacisk położono na uczucia bohaterów, w końcu nie każdego zainteresuje polityka. Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z powieścią opartą na faktach, nie pełnowartościową biografią. Choć przyznaję, że Pataki posiada sporą wiedzę historyczną, potrafi wybrać najbardziej ciekawe fakty. A tam, gdzie królują domysły, nieco je upiększa. Dlatego podkreślam, że nie wszystko można w tej książce uznać za pewnik.

Pisarka zamieściła w swej powieści postaci realne i znane. Sama Elżbieta, jej rodzina, przyjaciele — oni istnieli. Zgrabnie poprowadzono wątek romansu między Sisi a mężczyzną o wdzięcznym nazwisku Andrássy. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że nigdy nie znaleziono ostatecznego dowodu na łączącą ich miłość. Ba, wydaje się być ona wielce nieprawdopodobna. Szanowali się i bardzo lubili, ale raczej daleko im było do czegoś więcej. Podobnie rzecz ma się z „Boyem” Middletonem. Oczywiście, to wszystko nadaje książce smaku, jednak nie wierzmy w każde słowo. Nie bez powodu na samym początku pojawia się popularna wzmianka o „przypadkowym podobieństwu”.

Allison Pataki nie robi z Sisi bezwolnej ofiary. Pokazuje, że nie była krystaliczna, potrafiła zranić i postawić swoje przyjemności nad dobrem syna. Widzimy jej wzloty i upadki, poprzedzone czasami fatalnymi wydarzeniami. Za oryginalnego bohatera uznaję Ludwika, którego sportretowano wiernie, wręcz intrygująco. Sądzę, że po lekturze wiele osób postanowi poszukać informacji na własną rękę, zostaną zachęceni do poszerzenia wiedzy historycznej. Co serdecznie polecam, życie Elżbiety i jej otoczenia potrafi wciągnąć. A „Samowolna cesarzowa” jest świetnym wstępem, przyjemnym w odbiorze. Przy najbliższej okazji zamierzam sięgnąć po poprzednią część. Zdradzę też, że uroniłam łezkę przy zakończeniu. Troszkę słodkie, ale wzruszające.

Książkę polecam nie tylko miłośnikom powieści historycznych. Fani klasycznych romansów, ale z dobrą fabułą w tle będą również zadowoleni. Warto zapoznać się z pisarstwem Pataki. Mam nadzieję, iż jej dalsza kariera będzie krążyła wokół takich gatunków. Kto wie, może następna seria zostanie poświęcona Marii Antoninie?
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-10-2016 o godz 08:07 przez: Dorota Ka
Główną bohaterką powieści jest cesarzowa Austro-Węgier Elżbieta, zwana Sisi. Słynna ze swojej olśniewającej urody kobieta, która podbiła serce nie tylko cesarza Franciszka Józefa. W drugim tomie poznajemy szczegóły z jej życia od czasu kiedy już od piętnastu lat jest mężatką i matką trójki dzieci. Cesarstwo trwa w imię motta Habsburgów "My się nie zmieniamy". Tylko czy rzeczywiście wierne i bezkompromisowe trwanie w tradycji i konserwatyzmie może przynieść szczęście imperium i członkom rodziny królewskiej?

Od początku lektury miałam świadomość, że zaczynam poznawać losy Sisi od środka, jednak autorka na tyle często nawiązuje do wydarzeń z poprzednich lat że nie miałam problemu z poskładaniem w całość wszystkich elementów układanki. Wyraźnie da się wyczuć, że cesarzowa jest już inną osobą niż w pierwszym tomie, zostało to jasno podkreślone. Niemożność prześledzenia rozwoju jej osobowości przeszkadzała mi nieco w lekturze, był to jednak minimalny dyskomfort. Przejdźmy zatem do samej Sisi.

Zanim zamówiłam książkę rzuciłam okiem na informacje dostępne na temat cesarzowej w internecie: wyłaniał się z nich obraz kobiety pięknej, ale i niesamowicie próżnej, cesarzowej, która nie do końca mogłaby być sympatyczną bohaterką powieści historycznej. Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób autorka wykreowała ją w swojej książce. Muszę przyznać, że ostatecznie obyło się bez upiększania życiorysu bohaterki. Mimo pierwszoosobowej narracji, która raczej powinna nastawić czytelnika bardziej pozytywnie do postaci w tym przypadku tak nie było. Sisi jest kobietą zapatrzoną w siebie i swoje emocje i pragnienia silniej, niż we własne dzieci, w tym syna któremu nie potrafiła i nie chciała pomóc kiedy jej potrzebował. Niby kochała tylko najmłodszą córkę którą mogła samodzielnie wychowywać, ale ta miłość była jak ona sama: zaborcza, samolubna, wyrządzająca raczej krzywdę - jak Waleria miała się czuć z dala od ojca, wiedząc, że jest faworyzowana kosztem brata i siostry? Sisi i całe jej oczytanie, zamiłowanie do sztuki, poezji, piękna i podróży było raczej słabo wyczuwalne. Bardziej rzucała się w oczy chęć ucieczki przed odpowiedzialnością i obowiązkami i wyrzucanie cesarzowi sumienności w zarządzaniu imperium.

Osobną kwestią będzie próżność Sisi i jej miłości, by nie powiedzieć miłostki - Andrassy, Węgier z którym zdaje się łączył ją wieloletni romans nie stał na przeszkodzie do zauroczenia innym mężczyzną, o takim szczególe jak zakochanym w niej mężu nawet nie wspominając. Opisy strojów, fryzur plecionych z jej długich do ziemi włosów, zachwytów nad własną wąską talią i umiejętnościami jeździeckimi w myślach cesarzowej nie brakuje. Podobnie jak wiecznych podróży z Walerią, opuszczania dworu, męża, dwójki pozostałych dzieci i obowiązków również. Dla Elżbiety najważniejsza była ona sama, smutne ale rzeczywiście żona, matka trójki dzieci tak naprawdę kochała tylko siebie.

Czy zatem wobec braku sympatii do głównej bohaterki czytało mi się te książkę źle? W żadnym wypadku. Największą jej zaletą jest sięgniecie przez Pataki do materiałów źródłowych i wykorzystanie ich przy pisaniu o życiu Sisi. Wiedząc, że te wydarzenia, nieraz bardzo smutne i budzące mój sprzeciw rzeczywiście miały miejsce i cesarzowa rzeczywiście w ten sposób postępowała, lektura nie mogła męczyć. Była źródłem wiedzy o mającej potężną władzę kobiecie, autorka opisywała trzydzieści lat z bardzo barwnego życia Elżbiety w sposób bardzo wciągający, plastycznym językiem, dzięki czemu uruchomiła moją wyobraźnię. Najbardziej oddziałująca była dla mnie końcówka książki - uroda i młodość przeminęła, śmierć zaczynała dopominać się o kolejnych bliskich Sisi, a ona sama zamiast spokoju doznaje poczucia samotności i nieuchronności losu. Czy zasłużyła na takie zakończenie, nie mnie oceniać.

Szczerze wątpię, że cesarzowa była kochana przez poddanych, o czym świadczą nie tylko informacje dostępne w internecie, ale również przytaczane w książce tytuły artykułów prasowych z tamtych czasów. Nie mam za to wątpliwości co do tego, że jej postać zostawiła trwały ślad na kartach historii a jej losy są wdzięcznym tematem na powieść historyczną, czego najlepszym przykładem jest ta książka.

co-przeczytalam.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-10-2016 o godz 18:22 przez: Elenkaa
Pamiętam, że po lekturze pierwszej części pt. "Sisi. Cesarzowa mimo woli" o życiu cesarzowej Elżbiety (zwanej również Elżbietą Bawarską) byłam nią bardzo pozytywnie zaskoczona. Autorka ukazała jej historię o wiele bardziej zbliżoną do rzeczywistości niż legendy, które o niej krążą, czy też bardzo romantyczne filmy z Romy Schneider w roli głównej. Ja naprawdę uwielbiam te filmy, jednak nie należy traktować ich jako prawdy. Allison Pataki przybliżyła bardziej realny obraz życia na austriackim, cesarskim dworze pod panowaniem jednego z ostatnich z Habsburgów.

Elżbieta i Franciszek Józef są małżeństwem od 15 lat. Nie łączy ich już tak silne uczucie, jakie ich do siebie przyciągnęło, jednak nadal zachowują pozory. Ich miłość jednak została zniszczona przez wiele różnych czynników, a przede wszystkim przez wtrącanie się arcyksiężnej Zofii, matki Franciszka, we wszystkie sprawy polityczne, jak również małżeńskie oraz przez niewierność męża. Sisi nie jest już bujającą w obłokach młodą dziewczyną, której z łatwością odebrano możliwość wychowania dzieci. Teraz jest stanowczą kobietą, która nie boi się łamać zasad oraz matką, która potrafi walczyć o dobro swoich pociech. Coraz pewniej panuje na dworze i ma nad nim coraz większą kontrolę, przez co zyskuje sojuszników, ale również i wielu wrogów.

Elżbieta Bawarska nadal stanowi wielką zagadkę, mimo że tyle lat minęło od jej śmierci. Niektórzy twierdzą, że była postacią tragiczną, bo spotkało ją wiele przeciwności losu, zwłaszcza odebranie jej dzieci przez arcyksiężnę Zofię. Twarda etykieta dworska czasem była nie przezwyciężenia dla delikatnej dziewczyny i wiele zasad bardzo ją denerwowało i doprowadzało do złego samopoczucia, a nawet depresji. Jednak w momencie, gdy zdobyła większe panowanie na dworze unowocześniła przestarzałe habsburskie zasady wprowadzając więcej swobody, której nauczyła się w trakcie wielu zagranicznych podróży. Inni uważają, że za szybko się poddała w walce o uczestniczenie w wychowaniu małej Zofii, Gizeli i Rudolfa. Zarzucają jej narcyzm, kapryśność, emocjonalność. Wydaje mi się, że Alison Pataki stanęła po środku tych dwóch stanowisk. Przytoczyła wiele takich sytuacji, w których cesarzowa naprawdę była bezradna w walce o dzieci, jednak gdy była już starsza, a arcyksiężna nie żyła to mogła walczyć o przychylność pociech, a nie od razu twierdzić, że i tak nic z tego nie będzie, bo dzieci nie uważają jej za matkę. Takie stanowisko zdecydowanie niekorzystnie wpływa na jej obraz.
Uwielbiam w tej powieści dosłownie wszystko. Prawdę, która kryje się pomiędzy stronami, wiele prawdziwych postaci, które dopiero poznałam i mogłam więcej o nich przeczytać w internecie, ale również i pozahistoryczne aspekty. Dzięki Allison Pataki z łatwością można sobie wyobrazić bawarskie łąki i galopującą na nich Sisi, węgierski zamek stojący na uboczu i skrywający romantyczną opowieść, zimny augsburski pałac Hofburg, gdzie etykieta i odpowiednie zachowanie było najważniejsze. Sisi całe życie walczyła o wolność, o możliwość robienia czego jej dusza zapragnie i w pewien sposób ją wywalczyła. Podobno mimo rozczarowania małżeństwem z Franciszkiem do końca życia łączyła ją przyjaźń, a jego miłość do niej nigdy nie minęła. Jednak jaka była naprawdę cesarzowa Sisi nie dowiemy się chyba nigdy.

Dwutomowa historia najsławniejszej cesarzowej w dziejach ludzkości na pewno będzie nie lada gratką dla miłośników pięknej Sisi. Jednak przygotujcie się, że obraz który znacie z filmów różni się od przedstawionego przez Allison Pataki. Nie jest to cukierkowa hollywoodzka opowieść o księżniczce poślubionej cesarzowi i ich wielkiej miłości, lecz o wielu trudnościach związanych z byciem matką, żoną i cesarzową.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-11-2016 o godz 18:28 przez: Kulturalna szafa
https://kulturalnaszafa.wordpress.com/

Po Szóstce Wron i ogólnie wielkiej fazie na magię i całą fantastykę, potrzebowałam czegoś innego, czegoś naprawdę dobrego ale nie z czarodziejami w tle. Więc Sisi okazała się, jak zawsze – świetnym wyborem.

O co chodzi?

Sisi jest od piętnastu lat żoną Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier. Kiedyś naiwna i nieśmiała, teraz to pewna swych racji i wyborów kobieta, matka następcy tronu. Poddani ją kochają, krytycy i wrogowie niechętnie przyznają, że sprawdziła się w roli cesarzowej. Jednak jej rosnące wpływy są dla wielu solą w oku. A chociaż w Wiedniu szampan leje się strumieniami i co wieczór rozbrzmiewają melodyjne walce, dwór Habsburgów to przede wszystkim pole bitwy – o władzę i majątek. Wielu marzy, by coraz bardziej niezależna cesarzowa popełniła taki błąd, który na zawsze odsunie ją od tronu. /harpercollins.pl

Czytałam poprzednią część i byłam zachwycona. Bo autorka powołała do życia jedną z moich ulubionych władczyń, tę którą tak wielbię i tę która była dla mnie wielką inspiracją. Myślałam, że poprzednia pozycja Allison Pataki, to było coś wielkiego i niepowtarzalnego, jednak kontynuacja jest jeszcze lepsza. Pięknie zaprezentowane tło historyczne, emocje głównej bohaterki oraz we wszystkie przemyślenia Sisi wplątane zagrywki polityczne Franciszka Józefa. Do tego sam wątek romantyczny, ten cudowny romans, którego rozwinięcia brakowało mi w poprzedniej części. Cudowne i niepowtarzalne w tej opowieści jest to, że jest oparta na faktach. I dzięki temu możemy zobaczyć jak tragiczne życie prowadziła Sisi na dworze, jak to mówią: Życie pisze najlepsze historie, a dodając do tego talent pisarski autorki, wychodzi coś powalającego.

Jak zawsze Sisi potrafiła mnie zaskoczyć i chociaż nie różniła się zbytnio od tego lekkoducha z pierwszej części, to jednak tragiczne wydarzenia i to jak srogą cenę musiała zapłacić za to czego tak bardzo pragnęła, zmieniają ją. Bohaterka nam dorasta, staje się coraz bardziej smutna, coraz bardziej przygnieciona obowiązkami jakie na nią nałożono, jednak co jest cudowne w tej władczyni – nie poddaje się. Wciąż stara się być sobą, nie dając się stłamsić. I to jest w niej najpiękniejsze. Oczywiście, nie wspomnę imienia pewnego dżentelmena, który pojawia się w tej historii, bo zniszczyłabym Wam pierwszą część i jej finał, jednak on tak jak poprzednio – uwiódł mnie i onieśmielił. Jest bohaterem przejmującym do szpiku kości, pięknie nakreślonym i po prostu czarującym. Nie dziwię się pewnych wyborów Sisi. Charaktery reszty dworu są bardzo dobrze rozpisane, barwnie i oryginalnie, dzięki czemu możemy wejść w świat Austrii XIX wieku jeszcze bardziej i bardziej.

Allison Pataki, udowodniła, że jest świetną pisarką już przy pierwszej części historii Sisi. Jednak wciąż jestem zaskoczona, jak barwnie i realistycznie potrafi rozpisać tło historyczne i pejzaże. Do tego dochodzą pełne emocji dialogi, odpowiednio dobrane do każdego charakteru. Coś niepowtarzalnego.

To nie jest normalna powieść historyczna. To jest TA powieść historyczna. Ta najlepsza z najlepszych. Ta, która cudownie kreśli zarys historyczny. Ta, która tworzy świetnych przejmujących bohaterów, pełnych emocji. Kolejny raz jestem pod wrażeniem z jaką wrażliwością i empatią autorka potrafiła przedstawić życie Sisi. Allison Pataki – aktualnie jesteś moją ulubioną pisarką historyczną, i to chyba się nie zmieni.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-10-2016 o godz 11:43 przez: Layla A.
Sisi jest od piętnastu lat żoną Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier. Kiedyś naiwna i nieśmiała, teraz to pewna swych racji i wyborów kobieta, matka następcy tronu. Poddani ją kochają, krytycy i wrogowie niechętnie przyznają, że sprawdziła się w roli cesarzowej. Jednak jej rosnące wpływy są dla wielu solą w oku. A chociaż w Wiedniu szampan leje się strumieniami i co wieczór rozbrzmiewają melodyjne walce, dwór Habsburgów to przede wszystkim pole bitwy – o władzę i majątek. Wielu marzy, by coraz bardziej niezależna cesarzowa popełniła taki błąd, który na zawsze odsunie ją od tronu.

Moja przygoda z księżniczką Sisi a potem cesarzową Elżbietą, zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to z wielkim zapałem, oglądałam bajki o tej odważnej postaci. Pamiętam te poranki, kiedy to o określonej godzinie szedł kolejny odcinek a ja z niecierpliwością na niego czekałam a kiedy już go obejrzałam to szłam do szkoły. W jakiś sposób ta bajka sprawiła, że zaczęłam się interesować tą postacią i jej prawdziwą historią, bo jak wiecie jest to cesarzowa Austro - Węgier, która nigdy tak naprawdę nie była przeznaczona dla cesarza, jednak pod wpływem zbiegu okoliczności Franciszek zakochał się w Elżbiecie i to ją wybrał na swoją żonę.

Większość osób zna Elżbietę jako Sisi, dziewczynę, która w młodym wieku została cesarzową i była przepiękną kobietą, która kochała konie. Jednak nie wiedzą oni również, że Sisi była męczona i prześladowana na dworze, wszystkie decyzję podejmowała Zofia, matka Franciszka, to właśnie ona zajmowała się dziećmi Elżbiety tym samym odciągając dzieci od ich matki. Jedyną ucieczką Sisi był Franciszek i konie. ale kiedy relacje pomiędzy cesarzem i cesarzową się psują, Sisi zostaję całkowicie sama.

Kiedy skończyłam czytać Sisi. Cesarzowa mimo woli [recenzja], byłam zachwycona ponieważ mogłam poznać Elżbietę jeszcze bardziej i wiele sytuacji były dla mnie ogromnym zaskoczeniem. W drugim tomie Sisi. Samowolna cesarzowa, Elżbieta spędza więcej czasu na wyjazdach niż na spędzaniu go w Wiedniu, ma dość dworu i Zofii, która na każdym kroku przypomina jej, jak bardzo nie pasuję do roli cesarzowej. Sisi znajduję ukojenie w towarzystwie koni, które od zawsze kochała, swojej córki, która jako jedyna nie została jej odebrana i w towarzystwie ludzi, którzy są dla niej dobrzy i mili.

Szczerzę muszę powiedzieć, że pierwszy tom jakoś bardziej mnie ciekawił, nie mogę powiedzieć, że czytanie drugiego tomu nie sprawiło mi radości, bo byłoby to kłamstwo. Wszystkie informacje o Sisi są dla mnie bezcenne i nie ważne jakie one są, jednak nadal miałam jakieś nadzieję, ze Sisi wróci do Wiednia i będzie jak wcześniej, a ich relacja z Franciszkiem odżyje na nowo. Uwielbiam styl pisania autorki i to jak stworzyła tą historię, którą czyta się szybko i przyjemnie, wciąż myślę, że gdyby książki do historii zostały tak niesamowicie napisane to wszyscy by polubili ten przedmiot. Serdecznie polecam wam tą serię, dzięki której poznacie wspaniałą osobę, mam nadzieję, że tą recenzją zainteresowałam was i będziecie chcieli poznać historię Sisi, która była odważną i silną kobietą.

http://in-my-different-world.blogspot.com/2016/10/gdybys-tylko-nie-wiedziaa-co-to-siodo.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-10-2016 o godz 11:46 przez: kasiek87
Zmierzch Habsburgów Lotaryńskich to mój konik. Zaczęło się właśnie od Sisi. Czytałam jej biografię i marzyłam o zbeletryzowanej biografii. Wydawnictwo Harper Collins, spełniło to marzenie i chociaż pierwszą książkę o młodziutkiej cesarzowej przegapiłam, to druga już wpadła w moje łapki. Miałam bardzo mieszane uczucia, bo ja nie przepadam za Sisi, jest tak chimeryczna, rozkapryszona i nieodpowiedzialna, że zastanawiałam się, jak przeczytam książkę o bohaterce z którą się nie zgadzam i nie akceptuję jej zachowania. Gdy za oknem szalała wichura, wzięłam słoik grzanego piwa(Sisi była Bawarką i lubiła piwo) i udałam się w podróż w czasie.

Minęło kilkanaście lat, gdy Sisi jako piętnastolatka splotła swoje losy z losami cesarza Franciszka Józefa. Po młodzieńczej miłości idealnej nie został nawet ślad. Sisi też wydoroślała, odsunęła się od męża, wywalczyła sobie niezależność, obecnie przebywa głównie na Węgrzech i zalewa macierzyńską miłością, jedyne dziecko które mogła wychowywać sama. Od Gizeli, najstarszej córki dostaje dramatyczny list, wzywający ją do Wiednia, aby pomóc Rudolfowi, dręczonemu przez nauczyciela. Sisi porzuca Węgry, jedzie do stolicy i po raz pierwszy stawia sprawę na ostrzu noża. To będzie pierwsza i jedyna interwencja w wychowanie syna. Bo Sisi ma jedno dziecko, tylko Waleria jest jej droga. Ma też tylko jedno pragnienie, żyć w zgodzie z własnymi kaprysami. Ta dojrzała kobieta prowadzi nieodpowiedzialne i kapryśne życie. I abstrahując od pewnych detali, które były licentia poetica to Sisi właśnie taka była. Zmienna i kapryśna jak morze, brakowało jej konsekwencji, nie myślała o uczuciach innych. Równolegle obserwujemy brudny i pozbawiony luksusów świat, pewnego buntownika, który w 1898 roku wyjmie z kieszeni zaostrzony pilnik.

Nie zgadzam się z niektórymi interpretacjami faktów autorki, ale ponieważ to jej książka, jej ocena faktów, niezbyt mogę polemizować. Sisi pokazanej w książce nie da się lubić, to nie jest słodka dziewuszka, która jest tłamszona przez dwór. To rozwydrzony bachor, który jest samowolnym potworem, dbającym o swoje kaprysy. Wkurza mnie na równi ze swoim szalonym kuzynem. Kocham Franciszka Józefa, lubię Walerię, Sisi jest taka jak jej syn, bezmyślnie samowolna. Rani innych, ale usprawiedliwia to lekką ręką i jeszcze robi z siebie ofiarę. Podzielam zresztą zdanie autorki, najbardziej poruszającą postacią w tej historii jest Franzi, wzruszają mnie te same zdania co autorkę. Trochę żałuję, że kilka tematów potraktowano tak pobieżnie, ale też po części to rozumiem, powieść jest pisana z punktu widzenia cesarzowej, a ona jest tak egocentryczną zołzą, że ciężko wymagać od niej szerszej perspektywy.

Widzicie, że ta książka wzbudziła silne emocje we mnie. Chociaż nie przypadła mi do serca główna bohaterka, książkę przeczytałam błyskawicznie i bardzo się w nią angażowałam, moim zdaniem jest to najlepszy dowód, że warto się za nią zabrać! A i nie trzeba znać części pierwszej, żeby dobrze się czytało!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-10-2016 o godz 12:41 przez: Mała Czytelniczka
"Sisi. Samowolna cesarzowa" to drugi tom powieści o znanej na całym świecie Elżbiecie Bawarskiej. Pierwsza część opowiadała o życiu miłosnym przepięknej damy oraz jej koronacji, natomiast tutaj mamy do czynienia z mniej kolorowymi zdarzeniami.
Na świat przychodzi jej córeczka, dzięki czemu szczęśliwa matka ma okazję rozpieszczać swoje maleństwo, przekazywać jej własne nauki o życiu i wychowywać na dobrą kobietę. Brzmi cudownie, jednak Sisi nie cieszy się zbyt długo swoim szczęściem, ponieważ spotyka się z wieloma plotkami na swój temat, które powoli wyniszczają kobietę. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie co złego może być w życiu cesarzowej, która od zawsze ma wszystko czego zapragnie. Niestety podczas trzydziestu lat dzieje się zbyt wiele. Śmierć jej dziecka, kłopoty miłosne oraz samotność doprowadzają do tego iż Elżbieta nie radzi sobie z sytuacją. Postanawia nieco się podnieść z dna poprzez podróże, wypoczynek, oddawanie się pasjom, jednak nawet to nie jest w stanie usunąć z jej serca żalu. Jedynym ukojeniem jest śmierć. 10 września 1898 roku włoski anarchista wbija cesarzowej pilnik prosto w serce, jednak mimo tego poddani nie wylali za nią zbyt wielu łez na pogrzebie, mimo że do dnia dzisiejszego uważa się ją za niesamowicie charyzmatyczną osobę.

„Ja także chciałabym umrzeć od maleńkiej ranki w sercu, przez którą moja dusza mogłaby ulecieć. I chciałabym, by stało się to daleko od tych, których kocham”.

Na samym początku muszę powiedzieć, że historia nigdy nie była moją mocną stroną. Przedmiot ten okropnie mnie nudzi do dnia dzisiejszego, dlatego sięgając po tę książkę miałam wiele wątpliwości, czy jest to na pewno dobry wybór. O dziwo nie mamy w niej do czynienia jedynie z wątkami historycznymi, które zwykłego czytelnika zanudziłyby po pewnym czasie na śmierć. Poznałam Sisi w słodkich filmach, które opowiadają o cudownym życiu jakie prowadziła cesarzowa, życiu o jakim marzyła każda mała dziewczynka. Czy jednak rzeczywiście było tak uroczo? Niestety nie i całe życie Elżbiety idealnie przedstawione jest właśnie w tej książce. "Sisi. Samowolna cesarzowa" autorstwa Alison Pataki to lektura, która pokaże wam w przyjemny sposób ciężkie, ale też krótkie życie kobiety zmagającej się już od samego początku z wieloma przeciwieństwami losu. Czego się tak właściwie obawiałam? Przemądrzałych, nużących mnie opisów, dat historycznych...Na szczęście nic takiego nie spotkałam w książce Pataki, z czego zresztą bardzo się cieszę i daję jej za to przeogromny plus! Jak mogłabym podsuwać całość? Jest to opowieść, która na dość długo pozostanie w moich myślach, lecz wątpię czy powrócę do niej kolejny raz. Cieszę się niezmiernie z tego, że w jakiś sposób przełamałam niechęć do historii i postanowiłam jednak sięgnąć po coś innego. Miło było poznać życie Elżbiety z tej perspektywy, która prawie w ogóle nie jest poruszana w filmach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-10-2016 o godz 12:15 przez: Triskel
Dwór Habsburgów toczony jest przez liczne spiski i intrygi, a walka o władzę i majątki odbywa się bez najmniejszych skrupułów. W tym bezlitosnym chaosie przyszło żyć i walczyć o przetrwanie pewnej władczyni. Elżbieta cesarzowa Austro-Węgier, zwana przez niektórych Sisi musi zmagać się z wieloma trudnościami i knowaniami ze strony członków rodziny królewskiej. Liczne kłody rzucane pod jej nogi sprawiają jednak, że staje się silniejsza i nie zamierza podawać się tak łatwo. Piękna, młoda kobieta podbiła serce cesarza Franciszka Józefa i urodziła mu czworo dzieci. Władczyni przez niektórych poddanych kochana, a przez niektórych nienawidzona zapisała się wyraźnie na kartach historii. Niniejsza książka opisuje jej dalsze dzieje.

Sisi z niedoświadczonej i łatwowiernej dziewczyny stała się pewną siebie, zaradną i zdecydowaną kobietą. Urodziła następcę tronu, dzięki czemu mogła w większym stopniu wywierać większe naciski na tron Habsburgów. Na Wiedeńskich salonach nikomu nie można ufać i niezwykle łatwo można powiedzieć o jedno słowo za wiele, które niejednokrotnie kosztuje utratę tak ciężko zdobytej władzy. Cesarzowa Austro-Węgier sprawdza się w swojej roli znakomicie i wszystko wskazuje na to, że tak będzie dalej. Są jednak na dworze osoby, które czekają tylko na to, aż powinie się jej noga i popełni jakiś błąd. Błąd, który odsunie ją od władzy raz na zawsze.

Allison Pataki oddała w ręce czytelników powieść wiarygodną, którą czyta się bardzo dobrze. Autorka prześledziła wiele materiałów źródłowych, które szeroko wykorzystała przy pisaniu tej książki. Realia tamtych czasów zostały oddane wiernie, o których czyta się z dużą ciekawością. Postać Sisi przekonała mnie i została ukazana wiarygodnie z krwi i kości. Dwór Habsburgów obfituje w liczne spiski i knowania, dzięki czemu całość czyta się niezwykle szybko i ciekawie. Historia o kobiecie posiadającej potężną władzę i pieniądze, która i tak nie uniknęła starości i śmierci swoich bliskich. Zakończenie książki daje wiele do myślenia, pokazując jak nieuchronny i bezlitosny jest los. Nawet jeżeli posiada się największe bogactwa tego świata.

„Sisi. Samowolna cesarzowa” jest powieścią bardzo udaną, którą przeczytałem z dużą przyjemnością. Pierwszoosobowa narracja sprawdziła się w przypadku tej książki i pozwoliła lepiej poznać, postać nieustępliwej cesarzowej. Postać córki Walerii również zaciekawia, pokazując jak Elżbieta, w różny sposób podchodziła do swoich dzieci. Całość pisana jest językiem barwnym i bogatym, dzięki czemu książkę ukończyłem w dość szybkim tempie. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książki spod pióra autorki, gdyż stwierdzam, że na prawdę warto.

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2016/10/sisi-samowolna-cesarzowa-allison-pataki.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-10-2016 o godz 13:08 przez: millawia
„Sisi. Samowolna cesarzowa” to druga powieść autorstwa Allison Pataki, w której pisarka przestawia losy jednej z najpiękniejszych władczyń dziewiętnastowiecznej Europu. Kontynuacja „Cesarzowej mimo woli” swą fabułą obejmuje okres 21 lat życia Elżbiety Bawarskiej – od roku 1868 aż do tragicznego dnia jej śmierci w roku 1898.

Opowieść wykreowana na kartach tej powieści sprawia wrażenie niezwykle autentycznej - niewątpliwie wpływa na to fakt, że zdecydowana większość wydarzeń pojawiających się w fabule miała swojej miejsce w rzeczywistości. Pataki zbudowała swą opowieść w sposób przemyślany. Literacka fikcja ma mocne zakotwiczenie w rzeczywistości. „Sisi. Samowolna cesarzowa” nie jest utworem o charakterze naukowym, ale i tak można dowiedzieć się z tej powieści wiele o życiu cesarzowej, jej rodziny i ludzi, którzy byli z nią związani.

Postać Sisi wykreowana przez Pataki to niesamowicie rzeczywista, wielowymiarowa bohaterka. Cesarzowa z kart powieści jest kobietą kontrowersyjną i niełatwą do osądzenia. Z jednej strony to niezrozumiana przez innych, osamotniona, atakowana przez prasę żona władcy Austrii. Z drugiej mocno samolubna kobieta, która nie umie sprostać roli, którą przyjęła na siebie wychodząc za Franciszka Józefa. To również niezbyt idealna matka, która miłością i uwagą obdarza jedynie swą najmłodszą córkę – można domyślać się przyczyn takiego zachowania, ale nie sposób nie czuć oburzenia i złości na bohaterkę, kiedy ta ignoruje łaknącego jej uznania syna. Z całą pewnością postać Sisi wywołuje cały ogrom skrajnych emocji.

„Sisi. Samowolna cesarzowa” to bardzo dobrze napisana, fascynująca powieść historyczna, którą czytałam z niesłabnącym zainteresowaniem. Pataki doskonale przygotowała się do zadania jakim było stworzenie powieści o cesarzowej Elżbiecie - jednej z barwniejszych postaci kobiecych w dziejach.

Z czystym sercem mogę polecić tę książkę wszystkim miłośnikom powieści historycznych. Mnie lektura powieści Pataki dostarczyła mnóstwa pozytywnych wrażeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-11-2016 o godz 12:27 przez: Magdalena Paź
Sisi znałam tylko z seriali i z filmu. Jakoś nie miałam czasu ani ochoty by zagłębiać się w historię tej postaci. Teraz w moje ręce trafiła książka wydawnictwa HarperCollins Polska „Sisi Samowolna cesarzowa” i bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać. Całkowicie zmieniłam myślenie o tej kobiecie.
Do tej pory wydawało mi się, że jest Ona bardzo miłą, czarującą lubiącą sprawiać przyjemność innym kobietą. Książka dosyć szybko zweryfikowała moje postrzeganie Sisi. Rzecz jest już o cesarzowej w kwiecie wieku, która cieszy się późnym macierzyństwem. Czerpie z życia całymi garściami nie zważając na uczucia innych. Podróżuje, flirtuje i coraz bardziej oddala się od swojego męża i dwójki starszych dzieci. Czytając tę książkę szybko zorientowałam się, że Elżbieta to zadufana w sobie, egoistyczna i bawiąca się ludźmi bezwzględna kobieta. Nie zważa na uczucia innych, swoje niepowodzenia wychowawcze i trudne relacje małżeńskie tłumaczy wtrącanie się w jej życie osób trzecich. Kreuje się na ofiarę i nieszczęśliwą kobietę. Ja postrzegam to inaczej. Gdyby naprawdę chciała to poruszyłaby niebo i ziemię, żeby coś zmienić w swoim życiu. Jednak nie. Sisi woli spędzać czas beztrosko. Ale nie będę Wam zdradzać wszystkiego, musicie przeczytać sami, zaręczam, że warto.

Ja czytając tę książkę czułam płynącą z jej kart bardzo wielką samotność i tęsknotę, żal i mnóstwo niedomówień. Strach, bezmyślność. Bohaterowie uświadamiają sobie oczywiste prawdy w momencie, gdy już nie ma to żadnego znaczenia. Ale czytałam też niespełnionych miłościach, o niedoścignionych marzeniach. O matczynych troskach i lękach. O strachu przed utratą największego skarbu. O wielkiej przyjaźni. Ale też o tajemnicach i intrygach, których na cesarskim dworze nie brakuje.

Uwielbiam książki historyczne, dlatego i tę przeczytałam z wielką przyjemnością. Polecam z całego serca tym, którzy wyobrażenia o Sisi mają tylko i wyłącznie z seriali i filmów.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-10-2016 o godz 10:54 przez: CzytanieNaszymZyciem
Tym razem swoją wypowiedź zacznę od oceny okładki. Jest niesamowita! Pięknie dobrane kolory, barwy królewskie, ozdobny napis i wspaniała fryzura cesarzowej - okładka idealna! Wstyd się przyznać, ale właśnie ta okładka głównie przyciągnęła moją uwagę. :)

Znowu mamy do czynienia z powieścią historyczną od wydawnictwa HarperCollins i po raz kolejny trzeba przyznać, że autorka przeszła samą siebie. Ale o tym za chwilę... Najpierw chcę zaznaczyć, że powieści historyczne nie gryzą. To nie jest styl pisania Sienkiewicza czy Prusa. Ta lektura to zwykła książka, napisana jak każda inna. Z taką różnicą, że opowiada o wydarzeniach historycznych. Więc nie ma co się bać ani stronić od tego rodzaju literatury. Jest naprawdę wartościowa i lekka do czytania.

Co mi się podobało? Chyba wszystko. Zaczynając od okładki, przez fabułę po bohaterów. Oczywiście, autorka ściśle trzymała się faktów historycznych. Z niesamowitą lekkością opisywała życie cesarzowej Sisi. Odniosła się nie tylko do suchych wydarzeń, ale także do ciekawostek o samej cesarzowej czy jej mężu.

Lektura ta poszerzy Waszą wiedzę z zakresu historii, literatury, a nawet geografii. Przy tej książce można spędzić miło czas, a przy okazji dowiedzieć się mnóstwa cennych informacji. Po przeczytaniu tej książki jestem naprawdę bardzo mocno zafascynowana postacią Sisi i uważam, że większość czytelników tak zareaguje. Żeby Was zachęcić opublikuję tutaj wiersz ulubionego poety cesarzowej:

Była piękna jak błysk fali
Wydobytej z wód głębiny.
Ale inny dziś całuje
Białą szyjkę mej dziewczyny.

Serce! które umiesz cierpieć,
Strasznej zemsty rzuć miecz krwawy!
Przebacz wszystko zalotnicy,

Przebacz wszystkie złe jej sprawy.

Mam nadzieję, że zachęci Was to do samodzielnego zagłębiania się w życie cesarzowej i jej rodziny. Uważam, że warto przeczytać tę książkę, dowiedzieć się czegoś więcej i... cieszyć się z lektury. Miłego czytania! :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-10-2016 o godz 12:59 przez: singwithme
Powieść „Sisi. Samowolna cesarzowa” Allison Pataki to kontynuacja losów wpływowej monarchini, znanej czytelnikom z pierwszej części – „Sisi. Cesarzowa mimo woli”. Powieść przypadnie do gustu miłośnikom historii, fanom powieści historycznych, a także tym, których interesują losy wielkich kobiet. Umiejętnie budowane napięcia, dworskie intrygi i historyczny kostium to niekwestionowane atuty tej powieści.

Główna bohaterka powieści Allison Pataki „Sisi. Samowolna cesarzowa” od 15 lat jest żoną Franciszka Józefa, który stoi na czele Austro-Węgier. Lata spędzone na dworze odmieniły Sisi – teraz nie jest już nieśmiałą i niepewną kobietą, lecz pewną swych wyborów matką następcy tronu.

Sisi idealnie sprawdziła się w roli cesarzowej, poddani ją uwielbiają, zaś wrogowie jej zazdroszczą. Gdy jej wpływy zaczynają się niebezpiecznie rozszerzać, oponenci postanawiają działać. Dwór Habsburgów staje się polem zaciekłej walki o władzę i majątek. Jeden fałszywy ruch może odsunąć coraz bardziej niezależną Sisi od tronu.

Allison Pataki, autorka powieści „Sisi. Samowolna cesarzowa”, dokonała rzetelnego rozeznania historycznego i ukazała w swojej książce szczegółowy portret żony władcy Austro-Węgier, Elżbiety Bawarskiej. Uwielbiana i zarazem nienawidzona przez poddanych, na stałe zapisała się w europejskiej historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-10-2016 o godz 23:02 przez: Marta Głowacka
„Sisi samowolna cesarzowa” Allison Pataki to fascynująca powieść historyczna o kobiecie zniewolonej i zniszczonej przez rygorystyczną etykietę dworską. Każdy oddech wolności głównej bohaterki, kończył się fiaskiem. Sisi musiała robić wszystko jedynie dla dobra Państwa, nikt nie traktował jej jako niezależnej jednostki, która potrzebuje odrobiny przestrzeni, aby normalnie żyć. Nawet sam cesarz, który był w niej szalenie zakochany zwracał się do swojej żony tylko oficjalnie.

Autorka sprawnie włada piórem, a na bohaterkę swojej powieści wybrała postać historyczną, która do dziś rozpala wyobraźnię. Sisi była niesamowicie piękna, słynęła z brązowych włosów, które sięgały kostek, w dodatku, mimo że nie otrzymała właściwego wykształcenia, była bardzo inteligentną kobietą. To ona doprowadziła do połączenia Austrii i Węgier. Niestety nie miała na tyle dużej siły przebicia, aby móc być po prostu sobą.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
06-12-2016 o godz 17:29 przez: DorotaSmakuje
"Sisi Samowolna cesarzowa" Allison Pataki

Lubię od czasu do czasu przeczytać powieść historyczną, a jeszcze bardziej lubię kiedy jej główną bohaterka jest kobieta. Często jest tak, że kobiety w dziejach odgrywały dużą rolę, ale ich działania były czynione w subtelny sposób, tak że historia rzadko wymienia je, jako sprawczynie ważnego wydarzenia.

Z przyjemnością sięgnęłam po powieść Allison Pataki o ...
więcej na http://smakuje.blox.pl/2016/11/4-ksiazki-Listopada.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gdzie jest Bing? Bing. Książka z otwieranymi okienkami Opracowanie zbiorowe
5/5
21,15 zł
32,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Podręcznik przetrwania. Minecraft
4.8/5
25,19 zł
34,99 zł
17,49 zł
Inne z tego wydawnictwa Słowa. Akademia Mądrego Dziecka. Poznajemy świat Opracowanie zbiorowe
4.8/5
29,13 zł
39,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego