Siedem dobrych lat (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Nowa książka Etgara Kereta. Krótkie, trafione w punkt opowiadania Kereta nie są czysto autobiograficzne, gdyż jego wyobraźnia nie daje mu poprzestawać wyłącznie na faktach. Oto notki o jego nowo narodzonym synu, ojcu, który nad kołyską wnuka już mu prawi o funduszach inwestycyjnych dlań zakupionych. Oto obraz współczesnego Izraela dla fanów filmów braci Coen, surrealizmu, pure nonsensu i… Etgara Kereta.

Od wydawcy: 

Bardzo osobisty, a przez to wyjątkowy zbiór subtelnych opowieści o czasach, w jakich przyszło żyć Etgarowi Keretowi i jego najbliższym. Tomik, na który składają się opowiadania z siedmiu lat, tworzy pajęczynę relacji pisarza z ojcem i synem. To zbior złożony z anegdot i przemyśleń, w których wojna jest nie tylko tłem. "Siedem dobrych lat" przypomina o znikomości egzystencji, o smierci, która może nadejść niespodziewanie każdego dnia.

Pod żartobliwymi, pisanymi lekkim piórem opowieściami pobrzmiewa echo wydarzeń, w których Izraelczycy, chcąc nie chcąc, uczestniczą. W rozważaniach poszczególnych osób postaci powravają problemy związane z religijnością, przyszlością potomków, powolnym godzeniem się z nadchodzącą śmiercią. Keret opisuje przecież siedem lat niepewności o własne życie, siedem lat trwogi, konieczność trwania tu i teraz, gdzie strach o siebie i bliskich stał się już codziennością.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Siedem dobrych lat
Autor: Keret Etgar
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: hebrajski
Liczba stron: 176
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-10-08
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 194 x 124
Indeks: 15428714
średnia 4,8
5
11
4
1
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
12 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
22-06-2015 o godz 15:04 przez: dianthus | Zweryfikowany zakup
Jako fanka Kereta nie zastanawiałam się długo nad kupnem "7 Dobrych Lat", jednak nie spodziewałam się tego, co książka zaoferowała mi od pierwszej strony. Zamiast opowiadań o alegorycznym, satyrycznym, często abstrakcyjnym charakterze mamy tu do czynienia z rozliczeniem 7 lat egzystencji między bombami w Tel Awiwie, szwedzkimi targami książki, kolejką w Disneylandzie czy niewielkim domem w Polsce. Pisarz serwuje nam sporą dawkę (nieco cięższych niż zdążył nas przyzwyczaić) refleksji o wojnie, rodzinie, podróżach i własnej tożsamości. "7 dobrych lat" to książka wyjątkowo osobista, momentami mamy wrażenie wkraczania w czyjąś prywatność, intymność. Jednak lektura nie kończy się na trudnych rozważaniach - pozostawia sporo miejsca na typowe dla Kereta humorystyczne scenki, tym razem z udziałem rodziny i znajomych. Oprócz świetnej tręści książka posiada jeszcze jedną cechę - jednocześnie wadę i zaletę. Etgar Keret zdobył bowiem miano "mistrza krótkiej formy" nie bez powodu - książkę można przeczytać w kilka godzin, a poszczególne opowiadania w kilka minut. Jak to mówią, wszystko co dobre szybko się kończy...
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
28-10-2014 o godz 02:37 przez: alutson | Zweryfikowany zakup

Niedawno wydana w Polsce książka Edgara Kereta „Siedem dobrych lat” to zbiór 36 krótkich opowiadań dotyczących codzienności pisarza, relacji z bliskimi i otaczającej go rzeczywistości, przeplecionych wspomnieniami z przeszłości – tej odległej oraz tej bliższej.

Osobiste przeżycia pisarza są punktem wyjścia i motorem do humorystycznego komentowania ogólnej kondycji społeczeństwa, życia konkretnych ludzi, a przede wszystkim życia samego pisarza i jego rodziny.

Humor, niekiedy ironiczny „śmiech przez łzy”, to błyskotliwy komentarz do rzeczywistości, która jest trudna i problematyczna, przypomina o tym, że oprócz skomplikowanej sytuacji w kraju – istnieje również codzienność, a wraz z nią problemy i zmagania przeciętnego mieszkańca Izraela z wyzwaniami zarówno prozaicznymi, jak i tymi głębszymi. W pisarstwie Kereta nie chodzi bowiem tylko o ośmieszenie ograniczoności i naiwności ludzkiej (niekiedy nawet własnej).
Pomiędzy inteligentnymi uwagami pisarza, pojawia się odniesienie do historii, która traktuje nie tylko o osobistym życiu pisarza, ale zahacza również o wątki uniwersalne, niekiedy niedopowiedziane, stanowiące trafną pointę dla całości.
Wśród opowieści Keret nakreśla międzypokoleniową relację z ojcem i synem, która w przypadku tego pierwszego - z jednej strony bawi, z drugiej zaś - porusza i skłania do refleksji, podczas gdy wydarzenia z udziałem tego drugiego zaskakują sprytem i inteligencją młodego człowieka stosunkowo do jego wieku.

Siedem dobrych lat to zbiorek pozornie luźno powiązanych ze sobą opowieści, które tworzą spójny obraz rodziny i relacji jej członków osadzonych w konkretnej rzeczywistości i czasie, które również pozostają nie bez znaczenia.
Jest to doskonały przykład książki, która czytelnika bawi, zaskakuje przenikliwością i dowcipem, a jednocześnie porusza i skłania do głębokiej refleksji nad własną „małą ojczyzną”, bowiem autor porusza problemy narodowe, religijne oraz egzystencjalne. Śmierć odgrywa tam istotną rolę, to z nią jest ciężko się pogodzić, to ona przychodzi niespodziewanie, w każdym momencie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia człowieka.
Niekoniecznie dosadnie odczuwalny przez czytelnika strach o życie swoje i bliskich towarzyszy pisarzowi, a niekiedy, w momentach szczególnych, wychodzi na plan pierwszy. W tych momentach czytelnik z empatią śledzi losy matki pisarza i jej koleżanek, losy jego ojca, jak i losy przypadkowych ludzi – taksówkarza, sąsiadki, czy przechodniów.
Interesującym wątkiem są podróże pisarza i jego doświadczenia w relacjach z mieszkańcami krajów, w których przebywa. Ich opowieści to kolejna przyczyna osobistych nawiązań pisarza do tradycji i tożsamości. Kultura żydowska, mimo że Keret nie deklaruje się jako praktykujący, a prezentowany przez niego model rodziny nawiązuje do życia Europejczyków, zaznacza się tu wyraźnie – tradycja i historia, która być może nie jest dla niego tematem wyjściowym, przebija się pomiędzy autobiograficznymi scenami z życia.
Nie jest to jednak erudycyjny popis, Keret jak zwykle posługuje się prostotą nie tylko formy, również języka. Codzienność obecna jest wszędzie, zwłaszcza w dialogach, co czyni je tym bardziej autentycznymi. Niekiedy jest dosadny – nazywa zjawiska „po imieniu”, jednak nie czyni to opowiadań wulgarnymi, przeciwnie – są to subtelne i chwytliwe anegdoty i przemyślenia, w których wojna odgrywa nie tylko rolę tła.
Książka wydaje się być bardzo osobista, niekiedy intymna, bowiem zwierzenia i odczucia wprowadzają czytelnika w tajemniczy świat pisarza i jego bliskich.
Taka literatura jest potrzebna – Keret przypomina o znikomości ludzkiego losu i bez zbędnego patosu i dopowiedzeń prezentuje swoją historię, która nie nudzi, a nawet -pozostawia czytelnika z żalem, że to tylko „siedem lat”.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-11-2014 o godz 13:17 przez: Anna Górna | Zweryfikowany zakup
Siedem jest liczbą mistyczną. Czytając opowiadania ze zbioru „Siedmiu dobrych lat”, w trakcie pisania których Autor wychowuje swojego syna, ma się wrażenie, że każde z tych opowiadań stanowi dopełnienie wszystkich poprzednich. W tych opowiadaniach, jak sam zauważa, czuć dojrzałość i inne, bardziej odpowiedzialne, spojrzenie na świat. Pisze we wstępie: „rola rodzica, jeśli ją naprawdę szanujesz, zmusza cię do świeżego spoglądania na siebie i swoje działania pod nowym, trochę ostrzejszym i naiwnym kątem oraz wyjaśniania tego zagmatwanego świata, w jakim żyjemy, sobie i swojemu dziecku i dlaczego robisz wszystkie te dziwne rzeczy, które postanowiłeś tu robić”. Etgar Keret w minimalistycznej i krótkiej formie potrafi ująć zarówno ważne kwestie takie jak religijność, wojna, poglądy życiowe, kruchość życia, jak i umiarkowaną dozę humoru i satyry na spowijającą nas rzeczywistość. Opowiadania są wysublimowane, lekkie, ale trafnie oddające realia, zwłaszcza te, w których sam żyje. Momentami bardzo wzruszające, zwłaszcza gdy Autor pisze o wspomnieniach rodziców i jego z Polski. Intrygujące, wtedy gdy zaczynamy dostrzegać jak historia zatacza koło. Mogłabym powiedzieć z wielką dumą, za słowami Mamy Autora, że Etgar Keret jest polskim pisarzem na wygnaniu. Z niecierpliwością oczekuję na kolejne opowiadania, wierząc, że nikt nie będzie musiał po nie nagle pukać do jego drzwi - a drzwi jego Domu, każdy wie gdzie są. Dziękuję, za tyle dobrych myśli!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-08-2016 o godz 10:34 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Keret to zawsze kategoria dla siebie samego. Wszystkie jego opowiadania to połączenie absurdu z życiową codziennością. Mieszanka wybuchowa. Jeśli ktoś go polubił to szybko pokocha - trudno o pisarza wobec którego można być mniej obojętnym. Chyba się go nie czytało.
"Siedem dobrych lat" od groteski i elementów fantastycznych jednak nieco odchodzi. To dlatego, że jest opowieścią o najbliższej rodzinie pisarza izraelskiego. Keret opowiada o pierwszych latach swojego syna, nawiązując co jakiś czas do swojego ojca. To historie "z życia wzięte" - ale z tym samym humorem, ironią, dystansem i chwilami absurdem, które towarzyszą jego książkom od początku.
Trudno nie zachwycić się po prostu tymi opowieściami o dorastaniu małego chłopca - zwłaszcza, gdy spisuje je jego ojciec i zarazem genialny pisarz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2020 o godz 12:10 przez: oohajo | Zweryfikowany zakup
Bardzo interesująca książka. Jest zbiorem felietonów - różne tematy, rozmaici bohaterowie. Jeden narrator i różne przemyślenia. Przejrzysta i przyjemna lektura, która zachęca do refleksji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
31-10-2014 o godz 12:09 przez: dorota
Etgarowi Keretowi urodził się syn. Urodził się siedem (dobrych) lat temu, ale jara się tym, jakby to było wczoraj.

Więc – niczym mamie siódmy rok na urlopie wychowawczym – wszystko mu się z synem kojarzy.

Mamy więc w najnowszej książce Etgara opowiadania o tym, jak to był,o zanim miał syna i o tym, jak to jest, kiedy ma syna. O matce swojego syna. O tym jak poznał matkę swojego syna i o tym, jak rodziła jego syna. O członkach swojej rodziny i o tym, czy mają oni synów, czy nie mają. O tym, jak to jest mieć syna w kraju, w którym co jakiś czas spadają bomby i posyła się dzieci na wojnę.

Etgara Kereta, Kurta Vonneguta i mnie łączy poczucie bezkresnego absurdu wojny.

Przez wszystkie poprzednie książki Etgar Keret śmiał się z absurdu wojny i bezsensowności śmierci. Od kiedy został ojcem zaczął się ich bać.

Poza opowiadaniem o wpisywaniu dedykacji do książek (Awramatowi, nie ważne co pokazują testy laboratoryjne, zawsze będziesz moim ojcem. Bosmatowi, nawet jeśli teraz jesteś z kimś innym, wiem, ze kiedyś do mnie wrócisz) i o tym, jak Etgar zapisuje się na ćwiczenia , ale okazuje się, że nie jest jeszcze gotowy nawet na zajęcia jogi dla początkujących, pozostałe opowiadania są sentymentalne, a czasami po prostu smutne.

Beztroskie czasy kiedy „Ellen i ja pierdoliliśmy się w piekle” (no przyznajcie, że to niezły tytuł) bezpowrotnie minęły…

Oczywiście dla mnie, po tylu latach związku z Etgarem ( a wiedzcie, że była to miłość od pierwszego wejrzenia zapoczątkowana zupełnie przypadkowo przeczytanym opowiadaniem w książce z opowiadaniami miłosnym – do dziś się zastanawiam, jakim cudem Etgar załapał się do tego zbiorku) bardzo miło mi jest poznać wreszcie całą jego rodzinę ( i stan jej zdrowia).

Ale boję się, że jak mu tak będzie przybywać powagi , któregoś dnia zamieni się w Amosa Oza.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
26-12-2016 o godz 10:23 przez: Paulina Frankiewicz
Na wstępie mistrz krótkiej formy pisze o nieadekwatności obiegowej analogii dziecko - opowiadanie, jednak w tekstach składających się na Siedem dobrych lat kwestia warsztatu pisarskiego jest równie ważna jak ojcostwo, do którego autor podchodzi sytuując się na przemian jako syn i ojciec. Jeśli zatem Keret porzuca spłodzone przez siebie opowiadania, to świat literatury pełen jest osieroconych, genialnych w swej językowej prostocie i nieskończenie bogatych z uwagi na nieoczywistą pointę historii. Za każdym razem, kiedy sobie myślę, że czytam jakieś zwykłe quasi-pamiętnikowe wspomnienie, Keret rozkłada mnie na łopatki morałem, który pojawia się w mojej głowie po przeczytaniu ostatniego zdania, mimo iż nigdy nie jest wyrażony explicite. Dopiero po przeczytaniu całego opowiadania zdaję sobie sprawę, że każdy detal w nim występujący był po coś. Często spotykam się z opinią, że pisanie opowiadań to taka droga na skróty i że to dobra wprawka przed napisaniem “porządnego” dzieła. Twórczość Kereta stanowi dowód na to, że tak nie jest. Co więcej, myślę, że dużo trudniej jest napisać dobre opowiadanie niż opasłą powieść. W krótkiej formie nie ma miejsca na gorsze czy słabsze momenty, tu liczy się każde słowo.
Keret przyzwyczaił swoich wiernych czytelników do autobiograficznych wątków swoich opowiadań, jednak z Siedmiu dobrych lat, czyli jego ostatniego zbioru (2014) możemy się o nim wyjątkowo dużo dowiedzieć. Wspomina swoje dzieciństwo, które przeżywa powtórnie dzięki uczestnictwu w pierwszych latach życia swojego syna Lwa. Dowiadujemy się zatem zarówno o tym, skąd w domu, w którym dorastał wzięły się różnokolorowe płytki, jak i o tym, w jaki sposób Lew stawał się w szkole posiadaczem czekolad (a trzeba przy tym dodać, że jedzenie słodyczy w izraelskiej szkole jest zabronione). Poznajemy historię nabycia przez Keretów mieszkania w Warszawie oraz nieszczególnie miłej podróży taksówką, w której Lew każe przepraszać się kierowcy. Nie są to jednak zapiski z pamiętnika czy dowód o dużym ego autora - w końcu nie opisuje nam swoich niesamowitych dokonań, które zasługiwałyby na szczególną apobatę. Nie. Keret dzieli się z nami swoją codziennością po to, by opowiedzieć czytelnikowi o współczesnym Izraelu. Tytułowe Siedem dobrych lat rozpoczyna się w dniu narodzin Lwa. Czas przepełniony strachem i choć autor robi wszystko, by były to możliwie “dobre” lata, choć żyje pełnią życia, w tle majaczy się widmo śmierci. Jej nieuchronność wyziera z opisów bardziej lub mniej oczywistych wydarzeń - tj. zarówno z opisów zamachów czy wybuchów, jak i odwlekania na potem decyzji co do wstąpienia Lwa do wojska. Wbrew pozorom, te mniej oczywiste okazują się bardziej przerażać, wręcz paraliżować.

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ NA BLOGU: http://dodziela.com.pl/2016/12/25/siedem-dobrych-lat-etgar-keret/.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-10-2014 o godz 00:00 przez: KatieMelli
Jeśli lubicie oryginalność, nietypową fabułę oraz odrobinę izraelskiego klimatu, to na tej książce się nie zawiedziecie. Książa jest świetna - najlepsza, spośród wszystkich propozycji Kereta. Nie brak w niej osobistych historii, których tematyka bardzo mnie poruszyła. Naprawdę ciekawe opowiadania z które łączą się w fenomenalną historię. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-10-2014 o godz 00:00 przez: Luckylise
Super odjechana książka, fantastycznie się czyta, strony znikają jak plamy po Vanishu. Zabawne, zakręcone i nietuzinkowe - tak można podsumować tę pozycję. Inteligentny humor i świetna narracja. Każdemu przypadnie do gustu, w każdym momencie i w każdym miejscu. Tramwaj, pociąg, ki... toaleta :). Szczerze polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-12-2014 o godz 00:00 przez: Lilout
Keret, po prostu znakomity Keret. Cieszę się, że pewnego pięknego dnia trafiłam na tę książkę bo wywarła ona na mnie wielkie wrażenie. Te opowiadania dużo mówią o życiu, a wyjątkowość stylu tego pisarza czyni to literackie danie jeszcze bardziej smakowitym i atrakcyjnym dla każdego czytelnika.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-11-2014 o godz 00:00 przez: CruelicaDeMon
Etgar Keret ma niezwykle wyostrzony zmysł obserwacji, a opisuje praktycznie wszystko, nawet zwyczajne wydawałoby się sytuacje dnia codziennego. Czyni to przy tym z wyjątkową bystrością i wnikliwością, powstały w ten oto sposób opowieści barwne i przesycone różnorodnością wrażeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-03-2017 o godz 10:00 przez: macierzanka
Doskonały zestaw tekstów. Różne klimaty, różni bohaterowie, refleksje życiowe i abstrakcyjne przeplecione w sposób cudownie wyważony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Czerwona ziemia Meller Marcin
5/5
36,79 zł
45,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukochane dziecko Hausmann Romy
4.6/5
36,53 zł
44,99 zł
26,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.7/5
12,05 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Też tak mam Kostyszyn Magdalena
4.4/5
33,74 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lolita Nabokov Vladimir
4.5/5
33,92 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1 Mull Brandon
4.6/5
21,90 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie Rooney Sally
4.0/5
36,53 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ta druga Pinborough Sarah
4.4/5
35,77 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984 Orwell George
4.8/5
28,13 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie Yanagihara Hanya
4.9/5
63,99 zł
79,99 zł
47,99 zł
Inne z tego wydawnictwa W oddali Hernan Diaz
5/5
44,23 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Blizny Grzywacz Marta
4.9/5
40,60 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pozorantka Andrews Alexandra
4.4/5
36,16 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka Michaelides Alex
4.5/5
32,15 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Boginie Michaelides Alex
4.4/5
34,55 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzieci Paśnik Jacek
4.7/5
34,55 zł
42,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego