Sekrety księżniczki (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Być kobietą dziś w Arabii Saudyjskiej – co to właściwie znaczy?

Choć w świecie islamu tajemnice są pilnie strzeżone, księżniczka Sułtana przerywa milczenie.

Roksanę mąż oblał kwasem tylko dlatego, że wyszła z domu bez pozwolenia. Dla pięknej Jemenki Italii uroda stała się przekleństwem. Nieustraszona Fiery zrobiła wszystko, żeby zdobyć stopień naukowy. Maha, buntownicza córka księżniczki Sułtany, w tajemnicy wspierała uchodźców z Syrii.

Te kobiety łączy jedno – żyją tu i teraz na Bliskim Wschodzie. Są wśród nich niewinne ofiary przemocy. Są też bohaterki, które nie boją się walczyć o swoje prawa. Księżniczka Sułtana z królewskiego rodu Saudów zdradza światu ich wstrząsające sekrety.

"Sekrety księżniczki" to niezwykle aktualna opowieść o współczesnych muzułmankach, ich postawach, wyborach, losie.

Jean Sasson, amerykańska dziennikarka i przyjaciółka Sułtany, odważnie ujawnia mroczne kulisy życia w świecie arabskim, aby ocalić kobiety przed szalejącą przemocą.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Sekrety księżniczki
Autor: Sasson Jean
Tłumaczenie: Łuczkiewicz Grzegorz
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-14
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 206 x 40 x 147
Indeks: 19862903
 
średnia 4,1
5
11
4
7
3
5
2
2
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
21 recenzji
5/5
05-11-2016 o godz 14:42 Anna Kaczmar dodał recenzję:
Za drzwiami królewskiego pałacu – Jean Sasson Sekrety księżniczki
Powieści amerykańskiej dziennikarki z cyklu o arabskiej księżniczce cieszą się popularnością wśród wielu czytelników całego świata. Prowadzona z perspektywy arabskiej księżniczki Sułtany opowieść o jej kraju i obyczajach zyskała sobie serca czytelniczek także w Polsce. Z narracji księżniczki wyłania się zupełnie inny niż ten wyobrażony przez Europejczyków obraz Arabii Saudyjskiej. Dla przeciętnego mieszkańca naszego kontynentu kraje arabskie to przede wszystkim przepiękne i bogate państwa otwarte na turystów przebywających w ośrodkach położonych w malowniczych miejscach. Ten świat wydaje się cudowny, egzotyczny, bogaty w zabytki i inne udogodnienia, które interesują przybyszów z zagranicy. Jednakże życie codzienne mieszkańców tego regionu nie jest tak arkadyjskie, jak może się to wydawać.
Arabia Saudyjska to region, w którym każdy dzień wydawać się może ostatnim. Wciąż trwają tam walki na tle narodowościowo-religijnym, w których największą ofiarę ponoszą kobiety i dzieci. Obawy o własne życie widoczne są także w królewskim pałacu, która dzieli się z czytelnikiem swoimi obawami. Sułtana z rozbrajającą szczerością opowiada o pancernym pokoju wykonanym dla jej rodziny, w którym mogliby przebywać nawet kilka lat, gdyby rebelianci dostali się do siedziby rodziny królewskiej. Mimo, że pałac jest doskonale strzeżony przez zaufanych i podległych jej mężowi ludzi, to niemalże każdego dnia kobieta obawia się o życie swoje, męża, dzieci i ich rodzin. Na tle miejscowych zamieszek między rządnymi krwi frakcjami rozgrywają się małe ludzkie dramaty.
Są to historie kobiet, które doświadczyły przemocy z rąk własnych rodzin. Były jednakże na tyle silne, by podzielić się swoimi wstrząsającymi wspomnieniami z księżniczką, która poprzez Jean Sasson może przekazać je dalej, by uzmysłowić całemu światu, że mimo działań ONZ i innych organizacji dbających o przestrzeganie praw człowieka w Arabii Saudyjskiej nadal prawa kobiet są łamane. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z patriarchalnego i motywowanego religijnie przekonania o poddaństwie kobiet. Muzułmanie są bowiem od lat nauczani, że rola kobiety ogranicza się do bycia posłuszną mężowi i wychowywania gromadki dzieci. Dlatego wszelkie ich działania zmierzające do poprawienia sytuacji są brutalnie tłumione i kończą się okaleczeniem kobiety lub jej śmiercią.
W książce Sekrety księżniczki znajdziemy poruszające i wyciskające łzy historie poniżanych i maltretowanych kobiet, jakich są tysiące w wielu państwach muzułmańskich. Są to kobiety bohaterskie, które mimo upodlenia zdecydowały się na walkę o wolność i godność. W tych staraniach wspiera je Sułtana i jej córki, które prowadzą działalność charytatywną nastawioną w głównej mierze na pomoc ofiarom przemocy. Poznajcie historie kobiet gwałconych przez mężów, oblewanych kwasem, okaleczanych z błahych powodów.
Losy niewinnych kobiet i dzieci przedstawione w tej książce są przeraźliwym świadectwem braku człowieczeństwa i jakichkolwiek ludzkich odruchów. Do tej pory nie mogę przestać myśleć o setkach niewinnych ofiar, które każdego dnia są bestialsko krzywdzone przez najbliższą rodzinę. Po prostu w głowie się nie mieści, że osoby, które powinny się kochać i wspierać w każdej chwili z często błahych powodów stają się wrogami własnej rodziny i zapominają o łączących ich więzach. Doświadczanie przemocy zawsze powoduje ogrom bólu i cierpienia, ale bycie ofiarą zemsty własnej rodziny to podwójna trauma, która łamie nawet najbardziej silnego człowieka.
Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie spraw bezkarnego znęcania się nad kobietami. Mają w tym pomóc nie tylko wyznania bohaterek tej książki, ale także akcje medialne. Z promocją książki Jean Sasson wiąże się także akcja promowana przez Wydawnictwo Znak Literanova, w której zachęcam do wzięcia udziału. Możemy bowiem wyrazić naszą solidarność z arabskimi kobietami poprzez zrobienie tatuażu dołączonego do każdego egzemplarza książki. Następnie można wykonać zdjęcie z tatuażem i książką oraz umieścić go na portalach społecznościowych z oznaczeniem #sekretyksiezniczki #sasson. Zachęcam Was do przeczytania książki i poparcia walki o godność kobiet.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-08-2016 o godz 11:02 Karolina MAREK dodał recenzję:
To moje drugie spotkanie z piórem Sasson i muszę przyznać, że bardzo mi ono odpowiada. Żałuję, że nie miałam okazji poznać wcześniejszych książek opowiadających historię księżniczki Sułtany, jej rodziny oraz tym czym ta kobieta się zajmuje, bo nie spoczywa na bogactwach jakie jej się należą tylko dla tego, że jest księżniczką. Do przeczytania tej pozycji przekonał mnie opis z tyłu książki i całą nadzieję oparłam na nim, bo sama obawiałam się, że będzie to "piękna bajka o niebotycznie bogatej kobiecie, która pieniądze ma na wszystko, a dalej myśli co jeszcze można kupić...".

Narratorką książki została sama Sułtana i to ona przedstawia nam losy kobiet z własnej ojczyzny, ale nie tylko. Od dawna walczy z tym by zmienić życie rodaczek w kraju. Nie potrafi przyjąć do wiadomości tego jak płeć piękna jest traktowana w Arabii Saudyjskiej. Matki, siostry, żony, córki... One mają obowiązki, nie mają praw, praktycznie nie mają życia - zawsze musi być obok mężczyzna z rodziny - mąż, brat, syn, który będzie pilnował, strofował, karał. I choć w świecie islamu tajemnice są strzeżone na prawdę pilnie to Sułtana jako jedna z niewielu przerywa milczenie i otwarcie pisze o tym co dzieje się w krajach Bliskiego Wschodu. Za kanwę jej historii służą losy czterech kobiet. Pierwsza, którą poznajemy to przepiękna Jemenka imieniem Italia. Jej uroda stała się dla niej koszmarem choć w pewnym momencie nauczyła się czerpać z tego korzyści. Choć młoda to przeżyła już wiele i właśnie zaczyna działać w kierunku poprawienie jakości życia kobiet tak jak księżniczka. Druga to Fiery - nieustraszona, niepozorna, ale też niezwykle mądra dziewczyna, która dąży do celu - zdobyła stopień naukowy. Współpracuje z Italią i razem próbują zmienić los kobiet. Trzecia to córka Sułtany - Maha. Buntowniczka z wyboru, która w tajemnicy nawet przed matką i bratem pojechała do Turcji by wspierać uchodźców z Syrii. Czwarta to Roksana. Kobieta, którą mąż oblał kwasem z akumulatora tylko dlatego, że wyszła sama z domu, bez pozwolenia. Jednak ich historie to nie wszystko. To co księżniczka ukazuje nam pomiędzy ich życiorysami również zasługuje na ujrzenie światła dziennego. Małżeństwa zawierane często przez ponad czterdziestoletnich mężczyzn z zaledwie ośmioletnimi dziewczynkami, które są gwałcone w noc poślubną - mimo, że przyszli mężowie obiecują tknąć ją dopiero jak dorośnie. Kobiety, które nie mają prawa prowadzić samochodu, a poruszać się mogą tylko w towarzystwie mężczyzn z rodziny - ojciec, mąż, brat czy syn. Ogromna ilość zakazów, a praktycznie żadnego prawa...

Czytając miałam ochotę wrzeszczeć, wyzywać, wytykać - po prostu krytykować. Ale z drugiej strony ja mam swoją kulturę oni swoją. Jest wiele spraw, w których ich popieram i podziwiam. Stąd też milczę i wierzę, że dzięki takim osobom jak Sułtana, Italia czy Fiery coś się w ich życiu zmieni. Niech bycie kobietą w Arabii Saudyjskiej nie będzie koszmarem i tragedią, ale po prostu życiem - takim, które da się godnie przejść od narodzin do śmierci. Jean Sasson jako osoba, która nadaje tym słowom życie również zasługuje na moje gratulacje. I choć literacko książka w zasadzie bez wartości to jak mało która zasługuje na przeczytanie. Nie tylko jeśli interesujesz się kulturą Bliskiego Wschodu, ale tez po to by zobaczyć jak wygląda codzienność bycia kobietą w krajach Arabii i jej otoczenia, ale też by zrozumieć, że coś zaczyna się dziać by to poprawić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
12-09-2016 o godz 12:40 Agata dodał recenzję:
Książka „Sekrety księżniczki” została napisana przez Jean Sasson, amerykańską dziennikarkę, która w latach 70. XX w. wyjechała do pracy w Arabii Saudyjskiej. Tam poznała pochodzącą z saudyjskiej rodziny królewskiej księżniczkę Sułtanę. Przyjaźń obu kobiet zaowocowała pięcioma powieściami o życiu w arabskiej rodzinie panującej Al Su’ud. Historie dotyczące monarchii są tłem dla nagłośnienia ważnych problemów społecznych arabskiego świata, zwłaszcza dotyczących wszelkich form dyskryminacji kobiet.

Główną bohaterką i narratorką „Sekretów księżniczki” jest Sułtana Al Su’ud, matka, babka, aktywistka społeczna. Sułtana żyje w wielkim luksusie, który dosyć szczegółowo opisuje i który traktuje jako coś oczywistego. Sposób, w jaki opowiada swoją historię jest charakterystyczny dla przykładnej muzułmanki – pokorny, spokojny i wyważony. Kobietę cechuje wielka akceptacja zasad swojej kultury i religii, nawet tych, jakie my, Europejczycy uznalibyśmy za ograniczające, zbyt patriarchalne. To uznanie zasad nie oznacza jednak tolerancji wobec krzywdy wyrządzanej kobietom. Sułtana omawia obszary najbardziej wymagające transformacji w swoim kraju, m.in. zlikwidowanie systemu opieki mężczyzn nad kobietami, zniesienie zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety, rozwiązanie saudyjskiej policji religijnej, nadanie kobietom praw wyborczych (ten postulat urzeczywistnił się w 2015 roku), uznanie prawa ludzi do wypowiadania własnych poglądów, zakazanie możliwości aresztowania i torturowania dzieci czy też wprowadzenie regulacji wiekowych w zakresie zawierania małżeństw. Społeczeństwo saudyjskie boryka się z niewyobrażalnymi dla nas problemami społecznymi, których rozwiązanie blokują konserwatywni obywatele. Walka z nimi zdaje się być niewiarygodnym wysiłkiem i pracą, której efekty bywają jedynie drobnymi sukcesami.

Sułtana opowiada kilka nieprawdopodobnie tragicznych historii skrzywdzonych kobiet, ale także mężczyzn torturowanych i więzionych za to, że chcą zmian w arabskim świecie. Trudno uwierzyć, że historie przypominające scenariusze wynaturzonych horrorów to prawdziwy los milionów kobiet i dzieci na całym Bliskim Wschodzie. Niestety, tych kilka ważnych przekazów ginie wśród rozbudowanych opisów życia egzaltowanej księżniczki, której problemy i styl życia są radykalnie odmienne od zwykłych arabskich kobiet. Kontrast między kobiecymi tragediami Saudyjek, Syryjek, Jemenek czy Pakistanek a standardem życia Sułtany nie eksponuje tego, co w książce jest najważniejsze – koszmaru, który jest elementem codzienności tych ludzi; zbytek arabskiej rodziny królewskiej jest irytujący, a ich troski oderwane od rzeczywistości. Niemniej jednak książka jest wartościowa, bo zwraca uwagę zachodniego świata na to, co dzieje się w tej części świata, na którą zwrócone są nasze oczy ze względu na napływ imigrantów.

Wydawnictwo Znak Literanova zorganizowało akcję, która ma pogłębić zainteresowanie problemami arabskich kobiet. Do każdego egzemplarza książki „Sekrety księżniczki” dołączony jest orientalny tatuaż – symbol solidarności z kobietami Bliskiego Wschodu. Wydawnictwo zachęca, by wykonywać tatuaż, sfotografować go razem z książką i zamieszczać na portalach społecznościowych z oznaczeniem #sekretyksiężniczki #sasson. Wraz z Wydawnictwem Znak Literanova zachęcam do udziału w akcji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
13-09-2016 o godz 15:28 malwina5112 dodał recenzję:
Żyję w XXI wieku, mieszkam w dość cywilizowanym kraju, choć jego polityka nie do końca zgadza z moimi przekonaniami i z pewnością wiele rzeczy można by poprawić na zdecydowaną korzyść. Gdy skończyłam siedem lat poszłam do szkoły, podstawówki, następnie było gimnazjum, technikum, a obecnie zacznę niedługo ostatni rok studiów licencjackim. Brzmi jak bajka, prawda? Tak też jest, jeśli spojrzeć na całokształt mojego życia. Mogę wychodzić z domu, kiedy chcę i z kim chcę, a jedyne co muszę zrobić to uprzedzić rodziców kiedy będę w domu w razie, gdyby chcieli zamknąć drzwi a ja wyszłabym bez kluczy. Zdarza się i tak.

Moje życie przypomina bajkę, dlatego tym chętniej sięgam po książki o kobietach mieszkających w Afryce czy Azji, których codzienność diametralnie różni się od mojej. Otrzymałam od wydawnictwa Znak Literanova najnowszą książkę Jean Sasson „Sekrety księżniczki”. Pióro tej autorki poznałam, gdy czytałam „Wybór Jasminy” i przyznam szczerze, że zrobiła na mnie wrażenie okrucieństwem, przemocą i realnością muzułmańskiego świata. Tym razem główną narratorką książki jest księżniczka Sułtana, znana już wcześniej z „Łez księżniczki”.

W tej książce poznacie historie kilku kobiet, które w mniejszym lub większym stopniu doświadczyły brutalności od mężczyzn; ludzi, którzy w ich świecie powinni je chronić i odpowiadać za nie. W rzeczywistości nie zawahają się oblać swej żony kwasem, tylko i wyłącznie dlatego, że wyszła z domu i to w dodatku z dziećmi, nawet im powieka nie drgnie, kiedy po oblaniu benzyną te kobiety zaczynają płonąć doświadczając takiego bólu, jakiego my – Europejki, nigdy nie czułyśmy i możliwe, że nie poczujemy nigdy. Choć kto wie, bo w obecnie zmieniającym się świecie wszystko jest możliwe.

„Sekrety księżniczki” nie jest idealną książką, ma swoje wady i jedną z nich jest rozwlekła akcja. Opisy pałacu, w którym żyje Sułtana, niekiedy tak zakrawa hipokryzją, że aż boli, chociażby opis schronu czy wzmianka o prywatnym szpitalu. Osoby, które książkę czytały może też to zauważyły, a te, które dopiero po nią sięgną, nie będą mieć tak wielkiego spojleru ;) Ale no naprawdę? Rozumiem, że jest kobietą, która nie przykłada wielkiej uwagi do ubioru, biżuterii, ale takie uwagi? Podczas gdy tysiące jej rodaków cierpi biedę, a przede wszystkim kobiety są traktowane jak rzeczy, zabawki. Możliwe, że tylko ja odebrałam niektóre kwestie w takim stopniu, bo pomijając je, odkładając kompletnie na bok, można dotrzeć kobietę nieugiętą i wrażliwą na ludzką krzywdę, przeznaczającą ogromne sumy na pomoc innym.

Jeszcze takim jednym małym minusikiem był to, że historie opisywane przez Sułtanę chwilami były tak krótkie… a przecież o nie głównie chodziło, prawda? Za krótkie i czuję niedosyt.

Ze swojej strony bardzo gorąco ją polecam, bo jest to książka, którą powinno się przeczytać, żeby zobaczyć jak wygląda sprawa na Bliskim Wschodzie: w Pakistanie, Arabii Saudyjskiej, Turcji czy Iraku. My znamy ten świat jedynie z telewizyjnych wiadomości, kiedy spadnie kolejna bomba. Ludzie, w szczególności kobiety ten świat znają z pierwszej ręki, a historie, jakie mogą opowiedzieć mrożą krew w żyłach. Warto jednak ich wysłuchać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-09-2016 o godz 12:47 Monika Panfil dodał recenzję:
Wbrew obiegowej opinii, nie jest tak, że księżniczki to rozpieszczone dziewczęta i kobiety, których życie upływa na korzystaniu z wszelkich przyjemności, z dala od codziennych trosk. Ich sekrety nie dotyczą zaś jedynie pięknych książąt, kolejnych sukni i biżuterii. Współczesne księżniczki żyją w świecie pełnym napięć i muszą, podobnie jak wszystkie inne kobiety, mierzyć się ze stereotypami i ograniczeniami – także tymi dotyczącymi płci. Jean Sasson, w swojej nowej książce „Sekrety Księżniczki”, kolejny raz podejmuje temat kobiet żyjących w krajach arabskich. Autorka oddaje głos jednej z księżniczek z Arabii Saudyjskiej, która opisuje swoje życie – wraz z jego blaskami i cieniami.
O czym może marzyć kobieta tak bogata, że opływa we wszelkie możliwe do wyobrażenia zbytki? Czego może chcieć księżniczka, na której skinienie czekają zastępy służących, posiadająca na terenie swojej rezydencji nawet prywatny szpital? Otóż – tego samego, czego pragną miliony matek i żon na całym świecie. Przede wszystkim miłości, spokoju i bezpieczeństwa swoich najbliższych. Księżniczka Sułtana to żona, mama i babcia, oddająca swoje serce ukochanej rodzinie. Ale nie tylko na troskach o najbliższych upływają jej dni. Bohaterka książki „Sekrety Księżniczki” to także bojowniczka o prawa kobiet, o ich równouprawnienie i poprawę warunków bytowych. Dzięki opowieściom Sułtany po raz kolejny możemy przyjrzeć się bliżej problemom Arabii, spróbować zrozumieć panujący tam system zależności. Możemy także pochylić się nad losem kobiet, których życie częściej przypomina koszmar niż sielskie życie. Oczywiście problem ten nie dotyczy narratorki całej opowieści. Jednak poprzez swoją działalność charytatywną tytułowa bohaterka styka się z ograniczeniami dotykającym „gorszej(?) płci” w kulturze islamskiej. Czytanie i słuchanie o kobietach w Pakistanie oblewanych kwasem przez zazdrosnych mężczyzn, małych dziewczynkach wykorzystywanych seksualnie przez o wiele starszych mężczyzn – ich legalnie poślubionych mężów (sic!), małych uchodźcach, którym wojna zabrała dzieciństwo czy dziewczętach prześladowanych za to, że pragną się uczyć i pracować – przyprawia o ciarki i z pewnością wyciąga czytelnika z jego strefy komfortu. „Sekrety księżniczki” to niełatwa lektura. Fragmenty dotyczące historii słabszych i pokrzywdzonych (także mężczyzn walczących o godność kobiet) chwytają za gardło. Z drugiej strony opowieści te przeplatają się z obrazami rodzinnymi książęcej pary, tworząc pełniejszy obraz różnic klasowych, mocno widocznych w krajach arabskich.
Każda książka traktująca o sytuacji kobiet w kulturze opartej o Islam jest ważnym głosem w dyskusji o równouprawnieniu. Powinna się także stać lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy wierzą, że dyskryminacja ze względu na płeć w dzisiejszym świecie nie istnieje. Przybliżenie problemów kobiet, które często pozostają nieme i nie mają mocy, aby walczyć o swoje życie, staje się wręcz naszym obowiązkiem. A książka Jane Sasson dobitnie nam to uświadamia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2016 o godz 12:09 werka777 dodał recenzję:
Amerykańska dziennikarka, Jean Sasson, znana już dzięki książkom „Łzy księżniczki”, „Wybór Jasminy” czy „Musiałam odejść”, częstuje nasze nowoczesne społeczeństwo historiami tak poruszającymi i nieprawdopodobnymi, jakie znamy z ekranizowanych thrillerów z tą różnicą, że tym razem nie są one wytworem wyobraźni ekipy filmowej, a czystą i okrutną prawdą. Kolejne bohaterki jej opowieści nie ujawniają się bezpośrednio, a zostają wplecione w karty literatury poprzez usta Sułtany, narratorki tej książki. Saudyjska księżniczka, mając to szczęście posiadania męża o nowoczesnych poglądach, walczy ze złem wyrządzanym przez nieobjętych prawem mężczyzn. A przytaczając historie osób równie zdeterminowanych, co ona, udowadnia, że w tym trudnym do zaakceptowania świecie coś pozytywnego w końcu zaczyna się dziać. Nadzieja dla cierpiących powoli zakwita. Pytanie tylko, jak długo to wszystko będzie jeszcze trwało i ilu kobietom przyjdzie jeszcze znosić upokorzenie i ból.

Książka, prócz wprowadzanych od czasu do czasu kolejnych, wartych uwagi bohaterek, w dużej mierze skupia się także na życiu i codzienności samej Sułtany. Księżniczka opowiada o swoich relacjach rodzinnych, wzlotach i upadkach, o kłótniach z mężem, a nawet o tym, co mogło doprowadzić do jej rozwodu. I tak, jak zaczyna się mało interesująco, od suchych faktów i historii, tak później treść potrafi ścisnąć za gardło. Rozliczne emocje ukazywane i nadmieniane przez narratorkę z pewnością potęgują klimat. Jako że prócz księżniczki nie ma tutaj jednej bohaterki, której towarzyszymy od początku do końca książki, ciężko mówić o zżyciu się z którąś z opisywanych kobiet. Niemniej jednak czytając o ich losach nietrudno o współczucie czy żal. Aż razi nasza bezsilność i bierność, podczas gdy tam, na Bliskim Wschodzie, rozgrywane są tak przykre scenariusze.

W Sekretach księżniczki znajdziemy także spis najważniejszych faktów z historii Arabii Saudyjskiej oraz aktualne informacje o Jemenie. Pojawia się aneks przedstawiający zagadnienie o przemocy wobec kobiet w Pakistanie i jest też słowniczek dla tych, którzy nie są jeszcze do końca obyci z tematyką kultury arabskiej.


Nowa książka Jean Sasson to opowieść, obok której trudno przejść obojętnie, ponieważ nagle nasz luksusowy, wielobarwny i bezpieczny świat zaczyna nabierać innego kształtu. Trudno przyjąć do wiadomości fakt, że te wszystkie opisywane historie udręczonych kobiet miały i wciąż mają miejsce naprawdę. Jednak tuż za nimi stoi nadzieja, a niosą ją wyjątkowe, zdeterminowane i nieobawiające się konsekwencji bohaterki, które stanowią jaśniejszą stronę tej książki pokazując, że w tym niesprawiedliwym środowisku jest jeszcze jakaś blada szansa na szczęśliwe zakończenie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-08-2016 o godz 19:57 Kamila Szymańska dodał recenzję:
Kultura islamu kojarzy nam się przede wszystkim z wyjątkowo intensywnym krzewieniem religii oraz brakiem szacunku dla kobiet. Okazuje się, że nie jest to tylko punkt widzenia przedstawicieli innych kultur – w ten sam sposób postrzegają to kobiety zamieszkujące Arabię Saudyjską i sąsiadujące z nią kraje. Wszelkie przejawy chęci samorozwoju, dążenia do równouprawnienia, normalnych warunków życia, a nawet wyrażania własnych opinii mogą doprowadzić, w najlepszym wypadku, do bolesnej kary, ale częściej do śmierci. Tymczasem przedmiotowe traktowanie kobiet, niezależnie od ich wieku, powoduje uzasadniony sprzeciw wobec takim praktykom i motywuje osoby wpływowe (w tym również posiadające ponadprzeciętne zasoby finansowe) do walki o prawa kobiet i godność ich życia. Walka ta jest jednak najczęściej z góry skazana na porażkę – napotyka na mur najwyższej władzy oraz środowisk wyjątkowo konserwatywnych.

Na tle kobiet, które nie mają prawa do podejmowania decyzji o wyborze współmałżonka i trwałości tego małżeństwa, wydają się wyróżniać kobiety z rodziny królewskiej, a zawłaszcza księżniczka Sułtana. Jej sytuacja rodzinna jest dość stabilna, cieszy się szacunkiem mężczyzn w swojej rodzinie, jest bezpieczna i, dzięki temu, pozornie szczęśliwa. Chociaż może sobie pozwolić na zaangażowanie w ochronę praw kobiet i ma prawo o tym mówić, wciąż nie może odwrócić biegu ich życia. Z każdą poznaną historią wzrasta też jej przerażenie i bunt dotyczący tego, jak są traktowane kobiety za murami pałacu i w krajach sąsiednich. A każde podjęte działanie to tylko maleńka kropla w rozlewającym i coraz bardziej wzburzonym morzu potrzeb.

Tematyka łamania praw kobiet w każdym wieku w krajach o kulturze islamu nie jest mi obca, głównie dzięki lekturze również innych książek Jean Sasson. Biorąc jednak pod uwagę jak wiele współczesnych, wolnych i czasem nieświadomych swojego prawdziwego szczęścia, kobiet walczy o równouprawnienie skala okrucieństwa w Arabii Saudyjskiej i sąsiadujących z nią krajach wydaje się być jeszcze większą i bardziej jątrzącą się raną.

Polecam książkę „Sekrety księżniczki” wszystkim osobom, które chcą poznawać „zamiatane pod dywan” cechy innych kultur oraz poznawać problemy społeczne na świecie. Książka motywuje bowiem do przemyśleń o prawdziwej skali nierówności społecznych i niebezpieczeństw związanych z przeplataniem się różnych kultur.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-09-2016 o godz 11:18 dobrerecenzje.pl dodał recenzję:
Jeżeli do tej pory słyszeliście bardzo mało o sprawach wewnątrz Arabii Saudyjskiej lub nie interesowaliście się sprawami wewnątrz krajów muzułmańskich, to zaręczam Wam, że ta książka sprawi, iż od momentu jej przeczytania będziecie na bieżąco śledzić wszystkie poruszone tutaj sprawy.
Wszystko opowiedziane jest przez księżniczkę Sułtanę, jednak pomimo tego, że kocha ona nadzwyczaj swój kraj, to ma na tyle dystansu, że nie wstydzi się opowiadać o sprawach, często takich, które nie rzucają dobrego światła na Arabię Saudyjską. Sułtana jest tego świadoma, lecz wie też, że jako kobieta nie może zbyt wiele zdziałać. I może właśnie zacznijmy od kobiet, bo to ich sprawy są tutaj w większości poruszane. Z jednej strony zobaczyć możemy bogactwo, dobrobyt i szczęście małżeńskie, a z drugiej strony widzimy wykorzystywanie kobiet, właśnie jako „kartę przetargową” do małżeństwa, ograniczane, poniżane i te którym wszystkiego się zabrania, często nawet edukacji.
Każda z kobiet, które zostały przedstawione w tej książce ma swoją historię, swoje tragedie i swoje idee za które gotowa jest oddać swoje własne życie. Każda z tych kobiet widzi sercem, pragnie pomagać i działać w organizacjach charytatywnych. To w końcu historie nie tylko dzielnych kobiet, bo zawarte są tutaj tragedie „dzielnych mężczyzn”, o których dowiecie się, czytając tę książkę. Co takiego zrobili i czym zasłużyli sobie na takie traktowanie oraz na położenie w którym obecnie się znajdują?
Ta książka to w końcu także opowieść o prywatnym życiu i problemach Sułtany i w jej rodzinie. Dowiecie się tutaj wiele o członkach rodziny którzy także bardzo pragną pomagać i to robią, o problemach które rozgrywają się w rodzinie królewskiej i w końcu o życiu małżeńskim Sułtany z Karimem. To naprawdę bardzo wartościowa książka, która odmieni Wasze poglądy na niektóre sprawy. Także na sprawy związane z uchodźcami, które w czasach obecnych tak bardzo nurtują społeczeństwo.
Książka naprawdę wyjątkowa i w 100% zasługuje na najwyższe uznania, pochwały, oraz na to, aby polecić ją każdemu czytelnikowi, który tylko zechce dowiedzieć się trochę więcej o sytuacji w Arabii Saudyjskiej oraz innych krajach muzułmańskich.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
08-09-2016 o godz 13:36 Monika dodał recenzję:

Sekrety Księżniczki
Jean SassonSaudyjska księżniczka Sułtana Al Su’ud w książce Sekrety Księżniczki otwarcie opowiada o realiach życia w Jej rodzimym kraju oraz innych, w których kobiety nie są traktowani na równi z mężczyznami.
Sułtana ujawnia wiele faktów, które szokują bądź zadziwiają. Znajdziemy tam historie kobiet oblewanych kwasem, gwałconych i młodych dziewczynek, które w wieku 8 lat wydawane są za mąż. Księżniczka i jej rodzina próbują walczyć z takimi incydentami, niestety nie jest to łatwe. Swój ogromny majątek przeznaczają na pomoc innym. Ze względu na swoje pochodzenie oraz oczywiście ograniczenia czasowego i psychicznego jednego człowieka, nie są w stanie osobiście wiele zdziałać. Przekazują, więc pomoc finansową i wsparcie duchowe innym osobom chętnym wesprzeć potrzebujących. Poprawa sytuacji ludzi nie jest tylko nakierowana na pomoc finansową. Księżniczka Sułtana z rodziną i przyjaciółmi chce także dokonać zmian w systemie politycznym kraju. W książce zobaczymy również jak wyglądają relacje w saudyjskiej rodzinie, jakie wartości i tradycje sobie przekazują. Książka przybliża realne życie i wartości religijne saudyjskich ludzi. Jest ciekawa i intrygująca.
Osobiście najbardziej przeraza mnie fakt, że to ludzie ludziom taki gotują los, pomijam religie i wyznawane wartości, ponieważ nie mnie to oceniać. Jednak smutny jest fakt, że tak wiele ludzi cierpi przez drugiego człowieka. Podoba mi się natomiast relacja rodzinna panująca w rodzie Al. Su’ud. Począwszy od monogamii związku księżniczki i jej męża Karima, co w świecie muzułmanów jest zazwyczaj rzadkie. Po szacunek do rodziców i wyznawane wartości. Zaczynając czytać tą książkę byłam świadoma, że będzie zawierać wiele szokujących faktów, ale nie to mnie najbardziej interesowało, chciałam dowiedzieć się jak od wewnątrz wygląda życie saudyjskich ludzi, jakie wartości sobie przekazują oraz jak szanują swoją religie. I to w tej książce znalazłam. Polecam pozycję właśnie tym, którzy podobnie jak ja nie wgłębiają się w religię tego kraju, ale interesują ich zależności i stosunki międzyludzkie panujące w tamtym świecie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
12-08-2016 o godz 19:49 szamanka dodał recenzję:
Jak zaczynałam czytać nową książkę Jean Sasson miałam mieszane uczucia. Pomyślałam sobie: "kolejna opowiastka bajecznie bogatej księżniczki, która nie wie na co wydawać swoją fortunę"!. I pierwsze strony książki utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie jest dobrze. Ale, że nie byłabym sobą jakbym książki nie doczytała do końca, to dzięki temu po ostatniej stronie wyłonił się całkiem inny obraz tejże pozycji. Książka zachwyca w pewien szczególny sposób - nie pięknym językiem i ciekawą fabułą, lecz faktami, które wstrząsają czytelnikiem. XXI wiek, Arabia Saudyjska, jeden z najbogatszych krajów świata, niewyobrażalne bogactwo rodziny królewskiej i w miarę bogate życie zwykłych ludzi (bez podatków, z darmowym szkolnictwem i służbą zdrowia), a z drugiej strony tradycje i prawo rodem ze średniowiecza. Kobiety praktycznie bez żadnych praw. Arabia Saudyjska jest jedynym krajem na świecie, gdzie kobietom nie wolno prowadzić auta. Nie wolno też rozmawiać z mężczyznami niebędącymi członkami rodziny, nie wolno swobodnie się wypowiadać, ba, bez pozwolenia mężczyzny nie wolno kobiecie wyjść na ulicę, dopuszczane są małżeństwa z dziećmi, nawet 8,9-letnimi dziewczynkami gwałconymi przez mężów w noc poślubną. Zakazów jest mnóstwo, praw żadnych. Oczywiście rodzina królewska rządzi się innymi prawami, jednak ich także dopada strach o bliskich i konieczność podporządkowania się chorym przepisom.
Główna część książki to opowieść księżniczki Sułtany próbującej na wszelkie dostępne jej sposoby pomagać kobietom w krajach arabskich. Przy okazji pojawiają się wątki z Jemenu, Pakistanu i innych krajów, w których kobiety są traktowane jak własność mężczyzny, który jak mu się spodoba może bezkarnie oddalić kobietę, sprzedać dziecko, oblać je kwasem za najdrobniejsze przewinienie....
Kolejne części to słowniczek, rozległe informacje o Arabii, Jemenie, Syrii i Pakistanie.
Książka w moim odczuciu nie ma wartości literackich, jednak jest to lektura obowiązkowa ze względu na bardzo ważną tematykę łamania praw kobiet (ale niejednokrotnie i mężczyzn) na Bliskim Wschodzie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-11-2016 o godz 10:43 Sabina Łaba dodał recenzję:
Sekrety księżniczki jest kolejną powieścią znanej amerykańskiej dziennikarki, Jean Sasson, znanej ze swojej serii powieści o księżniczce Sułtanie, jak również poruszającej w swoich dziełach ważne kwestie życia i traktowania kobiet w Arabii Saudyjskiej we współczesnym XXI wieku. Kolejny raz na kartach powieści możemy przeczytać przerażające historie, które nie powinny mieć miejsca w cywilizowanym świecie, a jednak są obecne na porządku dziennym, jak również publicznie niepiętnowane (przynajmniej przez większość społeczeństwa). Trzeba jasno stwierdzić, iż historie opisane w książce są naprawdę poruszające, dlatego też postawa Sułtany, która przerwała milczenie i opowiada o nich, jest naprawdę warta podziwu.
Książka pełna jest odwołań do historii i realiów Bliskiego Wschodu. Lektura jej wzbogaciła mnie w wiedzę historyczną oraz wiedzę na temat realiów panujących w tym rejonie, które jednak, dla laika, takiego jak ja, może być interesująca, lecz zarazem z lekka przytłaczająca, szczególnie na jej początku. Bardzo przydatnym jest słowniczek umieszczony na ostatnich stronach powieści, który wraz z dodatkowymi aneksami, prezentującymi podstawowe informacje o Arabii Saudyjskiej, jej historię i fakty, jak również przedstawiające dodatkowe informacje przydatne do zrozumienia, jak tragiczna jest sytuacja w niektórych rejonach.
Podsumowując moje wrażenia z lektury tej książki, muszę stanowczo stwierdzić, iż historie przytoczone w niej warte były przerwania milczenia i publicznego ogłoszenia ich na kartach książki. Choć na świecie nie brakuje wojowniczych kobiet, to jednak takie kobiety jak Sułtana, Roksana, Italia, Fiery, czy też Maha, powinny być szczególnie cenione i wyróżnione. Polecam wszystkim lekturę tej książki, która choć nielekka i pełna emocji, była na pewno cennym doświadczeniem zdobytym w życiu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
20-10-2016 o godz 22:08 tusiailena dodał recenzję:
„Sekrety księżniczki” to wiele przemyśleń księżniczki dotyczących sytuacji kobiet w swoim kraju, porównanie życia w nieprawdopodobnym bogactwie i skrajnej biedzie. Książka przeraża swoją autentycznością.

Książka to także piękna opowieść o życiu i codzienności Sułtany. Księżniczka pięknie opowiada nam o swoich relacjach rodzinnych, wzlotach i upadkach. Mówi też o tak osobistych rzeczach jak kłótnie z mężem.

W „Sekretach księżniczki” znajdziemy bardzo bogaty spis najważniejszych faktów z historii Arabii Saudyjskiej (tu wielki + za umiejętne przedstawienie faktów w ciekawy sposób) oraz aktualne informacje o Jemenie. Na końcu książki są przedstawione zagadnienia o przemocy wobec kobiet w Pakistanie, słowniczek dla tych, którzy nie są jeszcze do końca obyci z tematyką kultury arabskiej.

To bardzo emocjonalna lektura. Co chwilę musiałam przerywać czytanie żeby „zaczerpnąć powietrza…” To książka trudna, ale bardzo wartościowa. Nie jest to literatura wielkich lotów, ale ma do przekazania wiele ważnych spraw. Książka motywuje do przemyśleń o prawdziwej skali nierówności społecznych i niebezpieczeństw związanych z przeplataniem się różnych kultur.

„Sekrety księżniczki” to mądra książka dotycząca historii słabszych i pokrzywdzonych. To książka chwytają za gardło. Książka tworzy obraz różnic klasowych, mocno widocznych w krajach arabskich.

Warto ją przeczytać!

Jean Sasson mając dwadzieścia dziewięć lat wyjechała do Arabii Saudyjskiej, podróżowała po Bliskim Wschodzie. Pracowała tam jako koordynator administracyjny w szpitalu King Faisal Specialist Hospital w Riyadh. Dzięki temu poznanała członków rodziny królewskiej Al-Saud, w tym księżniczkę Sułtanę, z którą autorka się zaprzyjaźniła. Dzięki temu, Jean Sasson napisała trylogię nazwaną „Księżniczki”. Autorka mieszka obecnie w Atlancie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-04-2017 o godz 16:11 ksuchorz dodał recenzję:
Pełna recenzja na: http://kate-with-books.blogspot.com/2017/04/sekrety-ksiezniczki-jean-sasson.html „ …przecież nie potrzebuję nieskończenie wielu drogich strojów, a biżuteria już mnie nie pociąga…” Nawet wysoko urodzone i bajecznie bogate saudyjskie księżniczki posiadają dobre serca i z ogromnym zaangażowaniem pomagają ubogim, cierpiącym oraz niesprawiedliwie skazanym ludziom w krajach arabskich. Nie tylko przeznaczając na to spore fundusze, które dla nich są niewielkimi kwotami, ale również osobiście niosąc pomoc z pełnym oddaniem i współczuciem. Księżniczka Sułtana Al. Su’ud po raz kolejny zdradza światu strząsające sekrety swojego kraju. ”Zdaję sobie sprawę, że żyję w świecie wielkiej obfitości, ale prawdę mówiąc, prócz jedzenia i schronienia potrzebuję tylko tyle, by zapewnić dzieciom i wnukom bezpieczeństwo…” Uwielbiam tematykę związaną z kulturą krajów Bliskiego Wschodu, a tym bardziej jeśli takowe pozycje mają mocny przekaz. „Sekrety księżniczki” to powieść właśnie z tej grupy. Nie spodziewajcie się zwykłej historyjki o bogatej i rozpieszczonej księżniczce, wydającej krocie na ciuchy i zabiegi upiększające, czy pomiatającej służącymi. To przede wszystkim przepiękne, wzruszające i prawdziwe wyznania kobiety, która jest oddaną matką, babką i żoną, a także mocno wspierającą różne cele charytatywne i fundacje humanitarne. Aż ciężko uwierzyć, że na świecie istnieją jeszcze osoby rodzin królewskich, które bezinteresownie i aktywnie działają na rzecz pokrzywdzonych ludzi. Takie persony należy podziwiać i brać z nich przykład, bo nadal spora część społeczeństwa (często dobrze nam znanego) nie odda nawet złamanego grosza na ubogie dzieci czy chore kobiety. ...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
2/5
22-09-2016 o godz 09:57 KarolinaBaaran dodał recenzję:
Główna bohaterka ma charakter społeczniczki i zajmuje ją sprawa kobiet. Dzięki temu upublicznione zostały straszne historie, które mają tam miejsce na co dzień. To piękne, że ktoś głośno mówi o takich wydarzeniach. Ponadto widać ogromną wiedzę Sansson, która z łatwością porusza się w historii zatoki perskiej. Widać, że to coś w czym czuje się dobrze i na czym się zna. Zna to nie tylko ze słyszenia, ale po prostu była tam, poznała nastroje społeczne i jest kimś, kto „siedzi” w tej kulturze. Trudno mi nawet ocenić język, którym zostały opisane te historie, bo były tak dramatyczne, tak poruszające i tak przerażające, że ostatnie o czym myślałam to styl.

Gorzej było, gdy smutne historie kobiet nie przysłaniały mi spojrzenia na fatalny język autorki. Dialogi brzmiały sztucznie, jakby rozmawiały ze sobą kukły. Może rodzina w Arabii Saudyjskiej tak ze sobą rozmawia, ale tutaj, w Europie, rozmowy ludzi, którzy żyją ze sobą x lat, a nie potrafią się do siebie normalnie odezwać są co najmniej dziwne. Bogate opisy pałacu i pałacowego życia były nużące. Właściwie całe życie sułtany było bezsensowe i sama nie wiem po co zostało opisane. Każdy kolejny rozdział zaczyna się „pogmatwaniem w życiu” sułtany, aby na koniec wszystko skończyło się szczęśliwie. Przykład: mała sułtanka (córka syna główniej bohaterki) jest chora, więc rozdział opisuje, że podają jej kroplówki i po 2 dniach zdrowieje. Ten rozdział jest tak durny na tylu polach, że nawet nie wiem, czy jest sens to opisywać. Nic z niego nie wynika, nie rozwija się w żaden sposób akcja. Po prostu jest chora, a potem przestaje być chora – koniec.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-08-2016 o godz 16:45 Agnieszka Szymaniak dodał recenzję:
Sekrety księżniczki to kolejna już książka Jean Sasson i kolejna, w której porusza problemy kobiet nie tylko w Arabii Saudyjskiej ale w krajach muzułmańskich. Tym którzy nie znają autorki, powiem że jest ona przyjaciółką księżniczki Sułtany. I ma wiadomości z „pierwszej ręki” a jej książki są prawdziwym kompendium wiedzy na temat życia na Bliskim Wschodzie. Księżniczka Sułtana nie reprezentuje wyobrażenia o saudyjskiej rodzinie królewskiej. Fakt ma więcej pieniędzy niż mogła by wydać ale ma też własne zdanie. Nie jest obojętna na los kobiet i dzieci w ich regionie i nie obawia się wyrazić swojego stanowiska mężowi. Co więcej jej dzieci również zostały wychowane w poczuciu misji i tak jej najstarsza córka jest wolontariuszką w obozie uchodźców w Turcji. Jej druga córka interesuje się ochroną zwierząt a także problemem kobiet w Pakistanie, państwu gdzie jest najwyższy odsetek kobiet okaleczonych kwasem. Marzeniem samej Sułtany jest wyzwolenie kobiet spod władzy mężczyzny a na swej drodze spotyka różnie historie. Często mrożące krew w żyłach, jak zakopywanie noworodków płci żeńskiej żywcem, czy też aranżowane małżeństwa dziewczynek w wieku poniżej 15 i wykorzystywanie ich seksualnie. W krajach arabskich to mężczyzna jest głową państwa, rodziny i ciężko zmienić coś w tak głęboko zakorzenionych przekonaniach. Książka pokazuje walkę, nierówną a także heroiczną, kobiet o to by ich głos się liczył. Jest tragiczna a także bardzo emocjonalna i warta uwagi. Warto pochylić się nad nią by głos tych kobiet nie zagłuszył pustynny wiatr.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
07-09-2016 o godz 17:12 sister000 dodał recenzję:
Sułtana od lat jest już babcią. Minął czas gorączkowych emocji, minął czas buntu, pozostała spokojna egzystencja doświadczonej kobiety, żyjącej dla rodziny i dla charytatywnych projektów. Z pozoru, bo rodzina Sułtany, a w szczególności jej córki wciąż ściągają na siebie kłopoty, przyprawiając matkę o drżenie serca…

Znana z bestsellerowego cyklu Księżniczka Sułtana opowiada w charakterystyczny dla siebie, wyważony sposób o kolejnych kobietach świata arabskiego, które przykuły swoją historią jej uwagę. Na kanwie tych właśnie historii opowiada czytelnikom o tym czym dziś jest Arabia Saudyjska, jakie są jej bolączki, nadzieje i dobre strony, w szczególności na tle aktualnych problemów Bliskiego Wschodu, wojny w Syrii i konfliktu w Jemenie. Poznamy sytuację kobiet w Pakistanie, problem dziecięcych panien młodych, przemocy i ubóstwa, a także zajrzymy za kotarę pałacowego życia rodziny królewskiej.

Miłośnicy historii Sułtany na pewno nie zawiodą się – poznamy jej dalsze dzieje okraszone sekretami życia saudyjskiej rodziny królewskiej. Już nie tak bogatego w akcję życia, ale wciąż interesującego. Można jednak chwilami odnieść wrażenie, że wraz z wiekiem bohaterki, fabuła książek o niej nieco przyblakła a kolejna część serii jest kontynuacją napisaną nieco na siłę. Wątki przypominane z poprzednich części bywają męczące i brak nieco tej wartkiej akcji jaką pamiętamy z pierwszych tomów. Pierwszy raz zatem mam uczucie niedosytu po kolejnej przygodzie z tą autorką i z jej bohaterką.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-08-2016 o godz 18:28 Zofia Szewczyk dodał recenzję:
„Urodziłam się w Arabii Saudyjskiej. Moja rodzina rządzi tym krajem. Jestem Saudyjką kochającą swoją ojczyznę. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że w bardzo wielu sprawach pozostajemy w tyle za współczesnością. Transformacja jest od dawna potrzebna i mocno spóźniona. Próbowałam odegrać pewną rolę w zmianie, która musi nastąpić w moim kraju, od wielu już bowiem lat anonimowo, lecz systematycznie alarmowałam świat w związku z nadużyciami, jakich ofiarami pada wiele Saudyjek, nawet należących do rodziny królewskiej. W niektórych sprawach odniosłam sukces, w innych poniosłam porażkę”.
Książka Jean Sasson to szczególna historia. Opowiada o strasznym losie wielu kobiet muzułmańskich, jednak z zupełnie innej perspektywy – z punktu widzenia osoby przynależącej do panującego rodu, który ma decydujący wpływ na losy państwa i narodu.
Księżniczka Sułtana z królewskiego rodu Saudów i kobiety z jej najbliższego otoczenia podejmują wiele działań, by kobiety mogły być wolne, decydować o własnym losie, zdobywać wykształcenie i realizować się zawodowo, a nawet prowadzić samochód, co teraz w Arabii Saudyjskiej jest dla kobiet zabronione. Walka jest trudna, a pomoc dręczonym i okaleczonym kobietom bardzo kosztowna. Niemniej księżniczka Sułatana walczy z całych sił.
Bardzo ciekawa propozycja książkowa, warto przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
30-08-2016 o godz 17:41 Gosia dodał recenzję:
„Sekrety księżniczki” to szczególna książka, gdzie narratorką jest właśnie Księżniczka Sułtana pokazująca problem traktowania kobiet w świetle islamu.
Arabia Saudyjska jeden z najbogatszych krajów świata a zarazem tak „zacofana” jeżeli chodzi o prawa kobiet co podkreśla sama Księżniczka.

Wstrząsające historie tamtejszych kobiet pozostają na długo w pamięci (małżeństwa 8-10 letnich dziewczynek z 40letnimi mężczyznami, oblewanie kwasem kobiety za to, że sama wyszła z domu, nie mówiąc już nawet o codzienności: o braku możliwości wolnego głosowania czy zakazu prowadzenia samochodu czy uprawiania sportu).

Księżniczka opisuje swoje życie, które jest na bardzo wysokim poziomie (mamy więcej pieniędzy niż możemy wydać) na wszelkie sposoby angażować się w poprawę losu tych kobiet.
Pozycja obowiązkowa dzięki, której możemy choć trochę zapoznać się z inną kulturą, obyczajami, tradycją- dla nas tak odmienną.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-10-2016 o godz 00:00 aviarana dodał recenzję:
Czy życie księżniczki jest przyjemne? Wszystko zależy od okoliczności. To książka dla kobiet chyba bardziej niż dla mężczyzn, a najbardziej dla tych kobiet, które są zainteresowane tym, w jaki sposób żyją inne kobiety, w innych krajach, innych kulturach, innych religiach. Prawa, które wydają się nam takie oczywiste wcale takie być nie muszą. W sumie prawa wyborcze, prawa do nauki uzyskałyśmy w europie nie tak dawno. I jak czasem myślę - nie są nam dane na zawsze, co widać ostatnio po pomysłach naszych uroczych posłów. Warto być poinformowanym jak wygląda świat z perspektywy innych - zwłaszcza, jeśli książka jest tak wciągająco napisana
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-07-2017 o godz 08:11 Jarhen dodał recenzję:
Ciekawa powieść, osadzona w odległych europejczykom realiach. Polecam wszystkim, którzy interesują się poznawaniem odmiennych kultur.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Miasto szpiegów Krajewski Marek
4.8/5
29,66 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości Pawlukiewicz Piotr
5/5
30,09 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.4/5
36,20 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto szpiegów Krajewski Marek
4.7/5
34,15 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciemno, prawie noc Bator Joanna
5/5
33,57 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
38,05 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jestem kobietą Szaciłło Karolina
4.6/5
30,73 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
40,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pomocnik kata Krajewski Marek
5/5
40,38 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
20,67 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
53,85 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Madame (2021) Libera Antoni
5/5
37,73 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Weiser Dawidek Huelle Paweł
5/5
12,49 zł
24,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagi sad Myśliwski Wiesław
5/5
29,18 zł
39,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.