Sekretne życie drzew (okładka  twarda, 09.2016)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

"Peter Wohlleben rzeczowo i z pasją przekonuje nas o tym – z czego od dawna zdają sobie sprawę biolodzy – że drzewa to istoty społeczne".
Sally McGrane, "New York Times"

"Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem".
Adam Wajrak

"Książka ta powinna znaleźć się na półce każdego, komu zależy na zrozumieniu przyrody i na jej losie, kto ma zielone serce".
Maja Popielarska


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1125876466
Tytuł: Sekretne życie drzew
Autor: Wohlleben Peter
Tłumaczenie: Kochanowska Ewa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Język wydania: polski
Język oryginału: niemiecki
Liczba stron: 256
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-09-14
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 211 x 25 x 144
Indeks: 19801025
średnia 4,6
5
417
4
86
3
45
2
12
1
11
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
152 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
27-11-2016 o godz 14:34 przez: Kingulec | Zweryfikowany zakup
Książka ta już na samym początku przyciągnęła moją uwagę, zarówno wspaniałą okładką, jak i opisem. Tak, wiem, książki ponoć nie ocenia się po okładce, ale ta wyróżnia się spośród wszystkich innych pięknych, wielokolorowych i błyszczących książek swoją prostotą. Na początku obawiałam się, że będzie napisana naukowym językiem, z racji fachu Pana Autora. Jednak jest napisana bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Czytając ją, można dowiedzieć się wielu imponujących i niewyobrażalnych faktów na temat drzew, dzięki którym przecież możemy żyć! A wielu ludzi niestety nie zdaje sobie z tego sprawy. Dzięki tej książce uzmysłowiłam sobie, że drzewa, to bardziej ludzkie organizmy, niż niektórzy ludzie. Z czystym sercem serdecznie polecam każdemu!
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
5/5
28-10-2016 o godz 14:55 przez: Obsesyjna | Zweryfikowany zakup
W książce "Sekretne życie drzew" poznajemy fascynujące fakty dotyczące drzew. Autor-leśnik dzieli się swoimi obserwacjami i przytacza badania naukowe, które przedstawiają te majestatyczne rośliny w całym innym świetle. Książka poszerzyła mój światopogląd. Dowiedziałam się że drzewa dbają o swoje potomstwo, wymieniają informacjami i pomagają sobie. W lasach tworzą swój własny świat i ekosystem oparty na współpracy i wymianie. Nigdy już nie spojrzę na drzewa w ten sam sposób co kiedyś. Pouczająca i niezwykła lektura. Samo jej wydanie jest piękne, a projekt okładki wręcz zachwycający. Trzymanie w rękach tej książki dostarcza już przyjemności, a treść pożytecznych informacji na temat otaczającego nas świata roślin.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
14-10-2016 o godz 14:27 przez: Małgorzata Górna | Zweryfikowany zakup
Polecam :) Twarda oprawa, żółte grube kartki (takie jak lubię) i najważniejsze - ciekawe treści przyrodnicze.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
25-11-2016 o godz 13:35 przez: Maja Kot | Zweryfikowany zakup
Sekretne życie drzew to książka napisana w bardzo przystępny sposób, tak że śmiało może być ona czytana dzieciom do snu, jak i może być ciekawym sposobem na jesienno-zimowe wieczory. Opowiada ona o drzewach, lasach, zależnościach między nimi i porównuje je do relacji w życiu ludzi. Ciekawa, otwierająca umysł na otaczający nas świat. Dzięki niej, wizyty w lesie nie będę już takie same!
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
30-09-2016 o godz 09:12 przez: eien | Zweryfikowany zakup
Sekretne życie drzew przekazuje bardzo ciekawe, nieznane dla przeciętnego człowieka, informacje na temat biologii drzew i lasu jako całości. Autor nieomalże nadaje drzewom charakter istot myślących. Czyta się ciekawie, a przy tym książka jest bardzo ładnie wydana. Polecam tym, którzy "widzą i czują więcej".
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
26-10-2016 o godz 12:29 przez: Arti | Zweryfikowany zakup
naprawdę warto przeczytać. Drzewa są super! zobaczę jakie są dosytępne inne książki tego autora
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
03-11-2016 o godz 10:33 przez: ewinka | Zweryfikowany zakup
czytam z zapartym tchem, przenoszę się do lasu i życie staje się piękniejsze,
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
12-03-2017 o godz 19:57 przez: Ewa Kapelanska | Zweryfikowany zakup
Wspaniala ksiazka. Czyta sie ja jak jakis kryminal.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
25-06-2017 o godz 20:20 przez: 126powodow | Zweryfikowany zakup
"Sekretne życie drzew" skłania czytelnika do refleksji nad z pozoru prozaicznym elementem otaczającego nas świata jakim jest drzewo. Co bowiem widzimy zazwyczaj, gdy patrzymy na drzewo? Pień, gałęzie, liście (albo ich brak zimą), czasem wystające korzenie. Ot taki zlepek komórek roślinnych, który prowadzi fotosyntezę, dając nam tlen i zabierając CO2. Czasem skupiamy na nich uwagę, przy okazji nagłych trzasków w koronach bądź spadających na nasze auta liści czy pyłków. I tylko wiosną absorbują nasze spojrzenia, wypuszczając liście i w niektórych przypadkach zachwycając kwiatami. A życie drzew wcale nie jest tak sekretne, jak niezauważone. Książka ma duże walory edukacyjne, każdy znajdzie w niej coś, czego o drzewach nie wiedział. Autor odkrywa przed czytelnikiem istnienie społecznego świata drzew. Okazuje się na przykład, że życie drzew pod ziemią jest równie bogate lub może i bogatsze niż to, które widzimy nad powierzchnią. P. Wohlleben odkrywa też na przykład tajemnice mchu, który w potocznie przekazywanej wiedzy ma wskazywać kierunki świata. Obala też mit piany w strumieniach. Poza tym, czy ktoś zastanawiał się nad tym, dlaczego liście bywają intensywnie, aż "nienaturalnie" zielone? Czy drzewa gubią liście na zimę tylko dlatego, by odetchnąć do wiosny? Czy gatunki drzew stale zajmują określone obszary? Jedynie kwestia charakteru drzew wydała mi się naciągana i wychodząca nawet poza popularno-naukowy styl lektury. Kilka kwestii też się powtarza, choć niekiedy po prostu trzeba do danych zagadnień nawiązać i jest to jak najbardziej uzasadnione. Zdarzyło się jednak, że miałam wrażenie, iż kolejny raz czytam to samo zdanie powtórzobne wprost. Zdecydowanie warto sięgnąć po "Sekretne życie drzew", bo książka skłania nas do uważnego przyjrzenia się z pozoru banalnemu, prostemu życiu roślin. "Sekretne życie..." wydaje się jeszcze bardziej interesujące w obliczu palącej kwestii gospodarki leśnej i odpowiedzialności za leśne dziedzictwo. Dzięki niej spostrzegamy jak złożony jest leśny organizm, tworząc swego rodzaju społeczność. Warto przeczytać, szczególnie w cieniu szumiących drzew...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
30-09-2016 o godz 09:48 przez: Dorota | Zweryfikowany zakup
"Sekretne życie drzew" jest pozycją w której przedstawione są fachowe informacje na temat drzew, lasu, wpływu lasu na klimat i zmian klimatycznych na las w bardzo przystępny sposób. Autor jest wielbicielem przyrody i choć do lasu i drzew podchodzi z miłością, a jego marzeniem jest odtworzenie przynajmniej fragmentów pierwotnego lasu na terenie Europy, daleki jest od pokazywania pierwotnej puszczy jako idyllicznego miejsca w którym wszystkie gatunki żyją w zgodzie.
Polecam książkę zarówno wielbicielom przyrody, jak i osobom które chcą dowiedzieć się dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i jak drzewa informują się nawzajem o ataku szkodników?
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
01-02-2017 o godz 16:48 przez: monika woznicka | Zweryfikowany zakup
Prosty język, dużo bardzo ciekawych i przystępnie podanych informacji. Czuć, że pisał ją pasjonat. Nastraja bardzo pozytywnie, bardzo przyjemnie i lekko się ją czyta. Idealna na prezent, kiedy nie wiemy co kupić, może książkę, ale nie wiemy jaką - ta jest wciągająca i praktycznie dla każdego wrażliwego, myślącego i ciekawego świata człowieka, od 9 lat to 90 ;) Świetna dla starszych dzieci - małych przyrodników :) Pomoże im zrozumieć wiele zagadnień przyrodniczych i łatwiej uczyć się przyrody. Dla osób lubiących spacery po lesie - wręcz niezbędna! :) Dla mnie - chociaż nie spaceruję po lesie - jest SUPER ciekawa i bardzo pozytywna :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
03-03-2018 o godz 15:23 przez: Anetta Kania | Zweryfikowany zakup
Autor tej książki zebrał wiele bardzo pozytywnych opinii o swej książce jako człowiek pracujący, żyjące na łonie natury, wśród drzew i jednocześnie rzutki pisarz.Kapitalne spojrzenie na las, drzewa z innej perspektywy, niż jesteśmy przyzwyczajeni czytać o przyrodzie. Znawca dogłębny tematu w różnych aspektach, .Tutaj każde drzewo zyskuje niemal cechy ludzkie-taka personifikacja na pewno niecodziennie potrafi wpłynąć na odbiór tematyki -zdawałoby się -mało popularnej. Polecam serdecznie każdemu, komu miłość do natury nie jest obca.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
01-12-2016 o godz 08:34 przez: Wioleta Wójcik | Zweryfikowany zakup
Fascynująca książka. Przeczytałam, kupiłam Przyjacielowi, kupię Teściowi i każdemu Miłośnikowi Drzew. Teraz, gdy mijam na swej drodze drzewa, wiem co One czują. Pozdrawiam Pana Dęba na modernizowanej S7 za Ostródą :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
29-09-2016 o godz 08:55 przez: Marta Piekarska | Zweryfikowany zakup
Genialna książka - można przeczytać za jednym "podejściem" :) polecam gorąco wszystkim miłośnikom przyrody, leśnikom, ogrodnikom, botanikom i wszystkim tym którzy też mają Zielone Serca <3 polecam wszystkim :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
12-01-2018 o godz 12:37 przez: LilaBalcarek | Zweryfikowany zakup
Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą się dowiedzieć na temat otaczającego nas świata, którego nie zauważamy na co dzień. Otwiera oczy na nowo.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
28-10-2016 o godz 16:26 przez: MonikaR | Zweryfikowany zakup
Ciekawostki przyrodnicze dla miłośników ekologii. Od czasu lektury patrzę na mijane drzewa jak na sąsiadów. Szkoda mi tych w mieście...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
24-11-2016 o godz 14:11 przez: Dramoking | Zweryfikowany zakup
Ciekawie napisana, bardzo mila w dotuku i lekka nie meczy reki a lektura jest lekka i przyjemna. Naprawde polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
10-11-2016 o godz 21:25 przez: Włodzimierz Pasławski | Zweryfikowany zakup
Sekretne życie drzew.... boska książka, czytać od deski do deski, na wyrywki etc.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
17-03-2018 o godz 11:04 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Rewelacja - otwiera oczy na życie wokół nas !!!!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-07-2017 o godz 08:39 przez: Tamara | Zweryfikowany zakup
Natura ma swoje sekrety, oczywista oczywistość. Mam jednak wrażenie, że ma ich coraz więcej, a to z dwóch powodów. Po pierwsze, w miarę, jak nasza wiedza o naturze rośnie, pojawiają się również kolejne pytania i zagadki do rozwiązania, a niektóre hipotezy zostają obalone i pozostaje nam formułować całkiem nowe. Im więcej wiemy, tym bardziej odkrywamy, jak wiele jeszcze wiedzy nam brakuje :) Drugi powód jest mniej optymistyczny. Obawiam się bowiem, iż to, co nazywamy sekretami, jest nimi, ale tylko ze względu na naszą zawinioną niewiedzę, brak chęci zbliżenia się do natury, brak czasu i okazji, aby ją lepiej poznać. Jeszcze parę lat temu najmłodsze pokolenie nie uciekało z krzykiem przed chrząszczem czy dużą muchą. Dziś jest tak coraz częściej. Cieszy mnie w związku z tym moda na tzw. zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, bycie fit i fitness oraz na poznawanie swojego ciała, natury i na kontakt z nią. W związku z powyższym, na rynku pojawia się coraz więcej pięknych polskich wydań książek na temat roślin, zwierząt i życia bliżej natury. Publikacje dotyczące żywienia i "wsłuchiwania sie" w to, co mówi nasz organizm przypuściły zmasowany atak na księgarnie już jakiś czas temu. Obecnie natomiast, ku mojemu ogromnemu szczęściu, możemy znaleźć kolejne wydania na temat sekretów roślin uprawnych i nieuprawnych, życia zwierząt, dzikich wędrówek, zgłębiania tajemnic robali, ryb, rolników, mrówek, drwali, kwiatów itd. Cieszę się niesamowicie, ponieważ wreszcie odświeżę swoją biblioteczkę w tym temacie. Większość moich wolumenów ze wspomnianego zakresu pochodzi z czasów, kiedy byłam dzieckiem i otrzymywałam książki od rodziców oraz dziadków, po czym przeglądałam je całymi godzinami. Posiadam małe książeczki o tropach zwierząt jeszcze z lat 90-tych (dzięki nim odkryłam, że w te wakacje koło mojego namiotu przechadzał się nocami niedźwiadek z mamą...). Są też motyle, chrząszcze, owady, drzewa, kwiaty czy nawet przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich odziedziczony po przodkach. Mała skarbnica, którą odkrywam dopiero po raz drugi, już jako dorosła osoba, a pomaga mi w tym nic innego, jak tylko obecna "moda na naturę". Długi wstęp, a do sedna jeszcze nie dotarłam :) Cały tok myślowy zmierza bowiem w kieruknku jednej konkretnej książki: "Sekretne życie drzew". Autor, Peter Wohlleben, opisuje życie lasu i poszczególnych jego mieszkańców, skupiając się przede wszystkim na drzewach. Poznajemy szczegóły z życia drzew, ich "relacje" z innymi przedstawicielami gatunku oraz pozostałymi organizmami, np. grzybami, porostami, owadami. Część informacji z pewnością byłaby oczywista dla naszych przodków, którzy dużo lepiej znali naturalny cykl zmian, związany między innymi z porami roku, aniżeli my. Pozostałe informacje i wnioski wynikają z najnowszych badań, naukowych odkryć, a biorą się również ze zmian klimatycznych, jakich obecnie doświadczamy. Fascynujące jest spojrzenie samego autora na drzewa. Pełni on rolę leśnika, jednak nie zwraca uwagi jedynie na tzw. produktywność drzewa, która miałaby prowadzić do jak najefektywniejszej produkcji drewna. Zauważa też wiele innych korzyści i zastosowań roślin, a przede wszystkim spogląda na nie ze zrozumieniem, troską i dbałością, by to natura pełniła najważniejszą rolę w lesie. Spojrzenie takie i owa zgoda z procesami naturalnymi, niesie wymierne korzyści zarówno dla rośli, jak i dla ludzi, a nawet samej produkcji drewna. Niesamowita liczba tak zwanych ciekawostek z życia lasu i przystępny język, którym posługuje się autor (niejako wciągając nas samych w obserwację przyrody i testowanie stawianych tez), stanowią o dodatkowych zaletach książki. Dzięki temu jest ona zaskakująco wciągająca. Bardzo urozmaiciła mój wakacyjny pobyt w Bieszczadach, podczas którego każda wizyta w dzikim lesie - a zarazem kilka kolejnych przeczytanych stron książki - była niezwykłym odkryciem. Dzięki tej książce po raz kolejny przekonuję się również, że my - ludzie nie wymyśliliśmy niczego, co wcześniej by nie istniało, nawet wśród organizmów, które uważamy za dalece bardziej prymitywne od nas samych. Mowa o drzewach, a raczej o całym lesie. Jak wspaniale do opisu lasu nadaje się metafora społeczeństwa i umowy społecznej! Aż ogarnia mnie wątpliwość, czy przypadkiem nie inspirowaliśmy się lasami, kiedy sami kształtowaliśmy nasze role społeczne, układy, podziały... Taka metafora, w TAKI sposób napisana książka, to prawdziwa uczta dla socjologa i każdego miłośnika przyrody. Pozdrawiam wszystkich odkrywców lasu, Tamara Ada z jatamaran.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa It Ends with Us Hoover Colleen
4.7/5
35,74 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ugly Love Hoover Colleen
4.6/5
35,74 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Too Late Hoover Colleen
4.5/5
29,68 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Confess Hoover Colleen
4.6/5
32,87 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Someday Hoover Colleen
4.6/5
31,66 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagie serca Hoover Colleen
4.8/5
35,10 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa November 9 Hoover Colleen
4.8/5
32,43 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Layla Hoover Colleen
4.5/5
32,33 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdyby nie ty Hoover Colleen
4.9/5
31,27 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Now. Maybe Not Hoover Colleen
4.4/5
35,90 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Materiał na chłopaka Hall Alexis
4.5/5
28,81 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tkanina z Hekne Mytting Lars
5/5
41,69 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Radio Silence Oseman Alice
4.8/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Napisz i spal Sharon Jones
4.4/5
25,32 zł
39,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego