Ściema (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Dziennikarz na tropie mrocznej zagadki z przeszłości. Kto zabił studenta na przystanku tramwajowym? Choć o morderstwo podejrzewano byłych funkcjonariuszy ZOMO, proces sądowy nie udowodnił ich winy.

28 lat później do sprawy wraca Patryk Chromy, młody dziennikarz śledczy. Będąc coraz bliżej rozwiązania mrocznej zagadki z przeszłości, spostrzega, że ktoś go śledzi. Zanim Chromy zrozumie, co stało się w stanie wojennym, odkryje jeszcze inną ponurą historię. Ile jest gotów poświęcić, by ją opisać?

„Ściema” to trzymająca w napięciu powieść sensacyjna pełna nawiązań do nieodległej jeszcze rzeczywistości stanu wojennego w Polsce.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Ściema
Autor: Bojarski Piotr
Wydawnictwo: Media Rodzina
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 280
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-06-15
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 22 x 199 x 127
Indeks: 17079679
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
4/5
20-08-2015 o godz 17:35 przez: Zaczytana bez pamięci
Piotr Bojarski, autor Ściemy powiedział, że pomysł na napisanie powieści pojawił się w pracy. Mężczyzna jest bowiem dziennikarzem i podczas spotkania autorskiego w Muzeum Czerwca 56. przyznał, że w trakcie pisania zastanawiał się, jak zainteresować wydarzeniami z czasu wojennego swoich synów, którzy nie wykazują zainteresowania tym okresem. Trudno im się dziwić. Sama należę do młodego pokolenia, które miało to szczęście, że urodziło się już po upadku komuny. Przyznam szczerze, że wciąż niewiele wiem na ten temat. Owszem, słyszałam opowieści rodziców, czytałam o tym książki, ale to dla mnie wciąż jedna wielka niewiadoma. Ściema może takim ludziom, jak ja pokazać tamte realia.

Kwiecień 2010 roku. Polska jest pogrążona w żałobie po rozbiciu się prezydenckiego samolotu. Dziennikarz Patryk Chromy postanawia jednak skupić się w swojej pracy na czymś innym niż roztrząsanie czy był zamach, czy też go nie było. Próbuje rozwikłać zagadkę niewyjaśnionej śmierci Roberta Niemczyka, który został ciężko pobity na przystanku tramwajowym i zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Winę zrzucono na czwórkę zomowców, którzy zostali jednak uniewinnieni podczas procesu w 1991 roku. Patryk Chromy chce dowiedzieć się tego, co tak naprawdę tam się stało. Nie chodzi mu tylko o to, że rozwiązanie takiej sprawy przyniesie mu zasłużoną sławę, lecz także o to, by po 20 latach móc powiedzieć rodzicom zamordowanego chłopaka prawdę. Nie ma pojęcia, że to wszystko jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby mu się to wydawać.
Jak wspomniałam na początku, stan wojenny znam tylko z opowieści rodziców, książek i telewizji. Nigdy, w przeciwieństwie do mojej starszej siostry, nie mogłam zaznać jego "uroków". W takiej samej sytuacji jest Patryk Chromy. Jego wiedza na ten temat jest bardzo okrojona. Nie wiedział nawet, jak brzmi rozwinięcie skrótu ZOMO. Ludzie, z którymi spotyka się w trakcie swojego "śledztwa", pozwalają mu na poznanie polskich realiów w latach 80. Zomowcy nie wstydzą się tego, kim byli.Bojarski nie ocenia ich. Pokazuje czytelnikom, jakie motywy nimi kierowali, a to, w jaki sposób ich osądzimy, to już nasza sprawa. Nie spotkałam się wcześniej z tak dobrym portretem psychologicznym byłego zomowca.
Nie miałam jeszcze okazji odwiedzić Poznania. Autor opisał go jednak w taki sposób, że wydawało mi się, że wraz z głównym bohaterem przemierzam poznańskie ulice. Teraz przynajmniej będę wiedziała, od jakich miejsc mam się trzymać z daleka.
Do napisania książki Piotra Bojarskiego zainspirowały losy Wojciecha Cieślewicza i Piotra Majchrzaka. To dobra lekcja historii, która nam, młodym ludziom, przypomni o tym, co działo się kiedyś. Dziś niewiele się o tym mówi. Podejrzewam, że moje dzieci będą wiedziały na ten temat jeszcze mniej niż ja. Jestem wdzięczna autorowi za możliwość podróży w czasie i przekonania się o tym, jak wyglądały kulisy śledztw byłych milicjantów. Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę osoby, które już skończyły 18 lat i mają pojęcie o historii Polski. Do Ściemy trzeba dorosnąć, żeby ją zrozumieć. Dziękuję autorowi za ten pomnik pamięci wystawiony dla ofiar stanu wojennego. Mam nadzieję, że i wy nie przejdziecie obok niego obojętnie. Nie gwarantuję akcji wciskającej w fotel, pościgów szybkimi samochodami i upojnych nocy spędzonych w ramionach pięknych kobiet. Mogę was tylko zapewnić o tym, że ta lekcja historii zostanie w waszej pamięci na długo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-09-2015 o godz 09:27 przez: Magnolia044
„ - To wszystko ściema, panie. Niech pan w to nie wierzy! - gruby mężczyzna siedzący przy wielkim, przeszklonym oknie kafejki Da Vinci machnął wzgardliwie otłuszczoną prawicą. - Tak teraz gadają, żeby legenda rosła.”

Poznań, 13 lutego 1982 rok na ulicach miasta zostaje znaleziony dotkliwie pobity młody mężczyzna Robert Niemczyk, który z ciężkim urazem głowy trafia do szpitala, niestety po trzech dniach umiera. Zostaje wszczęte postępowanie w tej sprawie, a głównymi podejrzanymi są młodzi funkcjonariusze ZOMO. Jednak milicja niczego konkretnego nie ustala, a po procesie główni podejrzani zostają oczyszczeni z zarzutów. Poznań 1992 rok, sprawą zaczyna interesować się dziennikarz Jacek Niewierny, który chce rozwikłać całą zagadkę sprzed dziesięciu lat, kiedy to Robert Niemczyk został śmiertelnie pobity. Niewierny kończy śledztwo sukcesem, jednak nie jest mu dane upublicznić całej informacji, ponieważ słuch po nim ginie. Z kolei osiem lat później w roku 2010, młody dziennikarz śledczy Patryk Chromy, próbuje odświeżyć całą sprawę i dowiedzieć się wszystkiego, co wydarzyło się dwadzieścia osiem lat temu, w stanie wojennym na ulicach Poznania. Jeśli w krótkim czasie Chromy opublikuje artykuł w zamian dostanie awans. Dlatego aby nadać bieg całej sprawie postanawia spotkać się z ojcem Roberta, Sławomirem Niemczykiem. Starszy mężczyzna opowiada Patrykowi, że kiedy milicja nie ustaliła sprawców śmierci jego syna, to ten na własną rękę zaczął dociekać, wyjawia do czego sam doszedł. Po wyjściu z biura Chromego, Niemczyk zostaje napadnięty. Dziennikarz bazując na informacjach, które uzyskał od starszego pana, zaczyna swe śledztwo od byłych oficerów ZOMO.

„ - Panie Patryku jak to możliwe… - usłyszał pochlipywanie starszej kobiety. - Tyle lat już nie ma komuny, a oni nadal się z nas śmieją.
- Kto niby? - nie zrozumiał od razu.
- Ci, co zabili mi syna.”

„Ściema” jest pierwszą książką autora, którą miałam możliwość przeczytać, możecie mi uwierzyć, że nie zawiodłam się i z przyjemnością sięgnę po inne powieści Bojarskiego. Treść w żadnym wypadku nie zawodzi czytelnika, bowiem fabuła jest bardzo interesująca. Autor fenomenalnie przedstawił portret psychologiczny funkcjonariusza ZOMO. Jestem pod dużym wrażeniem tej lektury, tym bardziej, że nie należę do osób, których w szkole pociągał przedmiot historii. Okładka jest przedstawieniem graficznym tego co czytelnik znajdzie w treści. Zakończenie dosyć mile mnie zaskoczyło, ponieważ nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Pomimo, że nie znajdziecie tutaj szybkiej akcji i nie poczujecie przyspieszonego bicia serca, to ta lektura ma w sobie to „coś”, co sprawia, że wciąga czytelnika od pierwszych stron i ciężko jest się od niej oderwać. Jest to książka generalnie dla każdego, jednak w szczególności dla osób pasjonujących się historią Polski. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-08-2015 o godz 11:08 przez: dobrerecenzje.pl

Poznań, wiosna 1992r. pewien trzydziestoletni dziennikarz wyjaśnił sprawę, która podczas stanu wojennego została zamknięta bez żadnego wyjaśnienia. Niestety nigdy nie zdążył złożyć zeznań, ponieważ zaginął bezpowrotnie. Po tym całym zdarzeniu osiemnaście lat później do młodego dziennikarza przychodzi dwóch policjantów którzy chcą wyjaśnić tajemnicze pobicie starszego pana, który przed wypadkiem przebywał właśnie z Patrykiem Chromym. Dziennikarz wyjaśnia, że z pomocą starszego pana prowadzi potajemne śledztwo, które ma na celu wyjaśnienie zabójstwa dwadzieścia osiem lat temu syna ofiary. W zamian za rozwikłanie sprawy Patryk dostanie informacje z pierwszej ręki do artykułu. Badając to zabójstwo mężczyzna musi zacząć od tych, którzy znaleźli pobitego na przystanku i wezwali pogotowie. Jak się później okazuje tymi dobrodusznymi byli oficerowie z ZOMO ( Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) . Dziennikarz chodząc i dowiadując się coraz więcej stwierdza, że byli oficerowie mają zawsze inne wspomnienia związane ze znalezieniem chłopaka lub kłamią i twierdzą, że nic nie pamiętają. Każdy scenariusz jest coraz bardziej niedorzeczny. W końcu mężczyzna dowiaduje się, że ten, który zadzwonił po pogotowie wyjechał z Polski, najprawdopodobniej do Ameryki. Zanim Patryk rozwiąże całą zagadkę po drodze dowie się też co stało się z legendą polskiego dziennikarstwa, młodym Jackiem Niewiernym.
Pierwszy raz czytałam książkę napisaną przez polskiego dziennikarza. Muszę przyznać, fabuła tak mnie wciągnęła, że nawet nie zauważyłam a w jeden dzień skończyłam czytać. A nie jest to krótka opowieść. Bardzo ciekawie aczkolwiek tajemniczo autor przedstawił wszystkie zabójstwa i zaginięcia. Książka trochę podchodzi pod kryminał historyczny, ponieważ wszystko zaczęło się od stanu wojennego. Cóż autor chyba trochę opisywał swoją pracę dziennikarską w formie zawodu bohatera Patryka Chromego. Okłada na pierwszy rzut oka wcale nie jest ciekawa, ale jakby się tak przyjrzeć jej po przeczytaniu można powiedzieć, że przedstawia naprawdę bardzo dużo. Nareszcie sprawa, która ma ponad dwadzieścia osiem lat zostanie rozwikłana.
Ocena: 9/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-11-2015 o godz 14:29 przez: Optymista
Słowem podsumowania: Piotr Bojarski napisał powieść, która dość dokładnie przybliża czytelnikowi obraz społeczeństwa z lat stanu wojennego. Szybko zaskarbiający sobie sympatię główny bohater został nakreślony w bardzo misterny sposób, a dzięki jego przeciętności i innych składników, które ciężko jest mi określić, poczynania pchające akcję do przodu wcale nie są nam obojętne. Boimy się o Patryka Chromego, kibicujemy mu i cieszymy się wraz z nim. Język jakim opowiedziano tę historię śmiało można określić mianem komunikatywnym. Pomimo to powieść bogata jest w plastyczne dialogi i barwne, aczkolwiek krótkie i celne opisy. Bojarski przykłada wielką uwagę do kreślenia portretów psychologicznych nawet postaci epizodycznych. "Ściema" to lekka, przyjemna w odbiorze pozycja, idealna na jesienne wieczory. Polecam.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/11/sciema.html#more
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-12-2015 o godz 09:27 przez: ziutek
W czasie gdy miał rozpocząć się kolejny proces Gawronika który, jak wierzę, doporwadzi do wskazania prawdziwych zleceniodawców zabójstwa Jarosława Ziętary, polecam Wam najbardziej poznańską książkę roku! Wsród postaci przewijających się na kartach książki spotkacie m.in. wspomnianego wyżej dziennikarza, szemranych poznańskich biznesmenów zamieszanych w jego zabójstwo, Wojtka Cieślewicza zamordowanego przez ZOMO na "teatralce", a z osób współczesnych Jacka - znanego radiowca z Poznania i Piotra Lisiewicza z Naszości. W tle moje kochane Jeżyce Emotikon smile
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-08-2015 o godz 00:00 przez: Draccoon
Bardzo dobra powieść sensacyjno - kryminalna, trzymająca w napięciu, z interesującymi, nietuzinkowymi postaciami i ponurymi tajemnicami. Chyba nie jest źle z tym gatunkiem na polskim rynku, skoro powstają tak udane, ciekawe książki jak ta Piotra Bojarskiego, ta jest napisana wręcz zawodowo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Gwiazdkowy Prosiaczek Rowling J. K.
4.8/5
24,13 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Factfulness Rosling Hans
4.6/5
23,32 zł
39,00 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego