Samotność Portugalczyka (okładka  twarda, 08.2014)

Wszystkie formaty i wydania (1): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Kto rządził w domu António de Oliveiry Salazara? Dlaczego João Soares został tylko w piżamie? Co słychać wewnątrz fortu w Caxias? Kogo Eryk zabiera ze sobą do Angoli? Dlaczego Kinkas spędzał całe dnie na cmentarzu, a dom Rui przypominał pomnik?

Losy Portugalczyków to tylko pretekst, by się przyjrzeć świadomemu lub nie, chcianemu lub nie, warunkowemu lub nie odosobnieniu. To nie Portugalia pięknych wybrzeży i fado, lecz Portugalia podsłuchów, cieni na ścianie, niepewności i niespełnionych obietnic. To Portugalia okrojona z terytorium i odarta z dumy.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1098742643
Tytuł: Samotność Portugalczyka
Seria: Reportaż
Autor: Klementowska Iza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 192
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-08-25
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 19 x 231 x 142
Indeks: 15042668
średnia 4,4
5
13
4
3
3
5
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
18 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
02-09-2014 o godz 12:17 przez: mexican1 | Zweryfikowany zakup
Rewelacyjnie napisana książka,zawierająca wiele informacji o historii najnowszej Portugalii,napisana w formie reportarzu próbująca tłumaczyć i wyjaśniać charakter portugalczyków -nacji niejednorodnej borykającej się z kolonialną przeszłością ,wielokulturowością i pozostałościami po dyktaturach.Książka moim zdaniem warta przeczytania dla miłośników tego gatunku
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
11-03-2015 o godz 14:07 przez: karpur | Zweryfikowany zakup
"Samotność Portugalczyka" to fantastyczna opowieść o wąskich portugalskich uliczkach, kogucie z Barcelos, najstarszej na świecie księgarni w Lizbonie, azulejos, o Targu Złodziei (Feira da Ladra) na którym kradnie się dusze, o burzliwej historii kraju, o widmie Salazara, kolonizacji i rewolucji goździkowej. Jednak to nie tylko opowieść o historii, miejscach i symbolach, ale także o ludziach, którzy ten kraj zmienili, jak chociażby trzy Marie czy Aristides de Sousa Mendes.
Maria Teresa Horta, Maria Isabel Barreno, Maria Velho da Costa, trzy Marie, zrobiły coś, czego władza nie mogła zaakceptować. W 1972 roku kobiety opublikowały Nowe listy portugalskie, uznane za niemoralne, pornograficzne i obelżywe. To był pierwszy feministyczny głos w Portugalii, protest przeciwko niedopuszczaniu kobiet do sfery publicznej, spychaniu ich do kuchennego kąta. To także głos kobiet, które chcą decydować o swoim ciele, potrzebach seksualnych, które mówią o swoich pragnieniach. Dziś wydawałoby się, że robiły to w dość archaiczny sposób, ale w czasach dyktatorskiego Nowego Państwa wywołały kontrowersje. Na tyle olbrzymie, że 25 października 1973 roku rozpoczął się proces Trzech Marii, który został przerwany przez rewolucję goździkową.
Wyjątkową osobą był Aristides de Sousa Mendes, który w czasie drugiej wojny światowej przed opresją niemiecką uratował ponad 30 tysięcy ludzi, masowo wystawiając im wizy tranzytowe, bez których nie mogli opuścić Europy. Reżim potraktował go surowo – Mendesowi zarzucono zaniedbania, rażący brak profesjonalizmu, stracił dożywotnio zdolność do wykonywania swojego zawodu. Dla tysięcy ludzi był bohaterem, dla władzy szkodliwym urzędnikiem. Portugalski rząd zrehabilitował Mendesa dopiero w 1988 roku.
"Samotność Portugalczyka"to opowieść o niezwykłych ludziach, wydarzeniach z historii Portugalii, o postrzeganiu świata przez Portugalczyków i Portugalczyków przez świat. To także reportaż pełen ciekawostek (oczywiście nie brakuje tych nawiązujących do piłki nożnej), których znajomość z pewnością ułatwi poznawanie Portugalii. Nie mogę się doczekać, gdy zacznę poznawać ją osobiście wszystkimi zmysłami.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-06-2017 o godz 20:45 przez: Iwona Szczepanik | Zweryfikowany zakup
Książkę gorąco polecam Polakom mieszkającym w Portugalii. Książka idealnie wprowadza w codzienne życie Portugalczyków. Wyjaśnia istotne fakty, przybliża znaczenie przysłów, etc. Polecam jako Polka mieszkająca w Portugalii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-11-2018 o godz 18:17 przez: Ducha | Zweryfikowany zakup
Wspaniały reportaż, który mimo że rozbity na części - dobrze się czyta. Idealnie oddaje ducha Portugalii. Polecam każdemu, kto chociaż raz zetknął się z Portugalią i/lub się do niej wybiera.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-01-2016 o godz 08:21 przez: darek olejniczak | Zweryfikowany zakup
Ciekawa i napisana z miłością do Portugalii i Portugalczyków. Zawiera sporo informacji podanych tak, że chce się czytać. Reportaż, ale nienapuszony, bez zadęcia i sztampy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-02-2018 o godz 07:57 przez: Danuta Zdrojewska | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawy reportaż oddający charakter portugalskiej codzienności.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
28-05-2022 o godz 07:51 przez: Michał Konieczny | Zweryfikowany zakup
Cudowna pozycja dla osób mających odrobinę „saudade” w sercu :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-06-2021 o godz 18:26 przez: Milena | Zweryfikowany zakup
Polecam dla miłośników Portugalii
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-04-2015 o godz 00:00 przez: floyde
Reportaże wydawane przez Wydawnictwo Czarne należą do moich ulubionych. "Samotność Portugalczyka" dołącza do kolekcji i zajmuje jedno z czołowych miejsc. I to nie tylko dlatego, że uwielbiam Portugalię, ale dlatego, że ktoś w końcu pokazał ten kraj z innej strony. Może dużo smutniejszej, brzydszej - ale prawdziwej. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
3/5
17-09-2014 o godz 13:46 przez: Book Loaf
Kiedy wzięłam tą książkę w rękę, uświadomiłam sobie smutną prawdę - prawie nic nie wiem o Portugalii. Poza nielicznymi faktami poznanymi w szkole, ten kraj pozostaje dla mnie zagadką. Dlatego z taką chęcią zabrałam się za reportaże Izy Klementowskiej.

Autorka, podczas swych podróży do tego kraju, rozmawia z jego obywatelami - o historii, o teraźniejszości, o problemach, marzeniach i obawach. Jedną z częściej wymienianych postaci jest António de Oliveira Salazar, twórca portugalskiego Estado Novo; dyktator. Choć wielu go nienawidziło i nie zgadzało się z jego pomysłami na rządzenie krajem - wciąż pozostaje jedną z najbardziej popularnych osób w kraju.

Sporo jest także o kolonialnej przeszłości Portugalczyków, która ciągnie się za nimi do dziś. I mimo, że wcale nie byli w swych metodach cywilizowania podbijanych krajów tak brutalni jak Anglicy, to jednak do dziś mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Rasizm, związany bardzo mocno z kolonizacją, czasem widoczny bardziej, a czasem mniej. Podziały jednak są, nawet między Portugalczykami a innymi białymi, którzy są obcokrajowcami.

A co z Portugalią XXI wieku? Kryzys, brak pracy, rosnąca niechęć względem Unii Europejskiej, strach o jutro. Ludzie, którym brakuje pieniędzy na życie pozbywają się zdjęć i listów będących ich pamiątkami rodzinnymi - byle tylko móc z czegoś się utrzymać. Kolor skóry nie ma tu znaczenia. Biedni są zarówno biali jak i czarni Portugalczycy.

Z reportaży Izy Klementowskiej wyłania się Portugalia w niezbyt wesołej sytuacji. Mieszkańcy wydają się pogrążeni we wspomnieniach, nie do końca gotowi by patrzeć w przyszłość z nadzieją. Choć życie nie jest łatwe, ludzie starają się zachować resztki pozytywnego nastroju. Lubią rozmawiać, poznawać inne kultury. Równie chętnie opowiadają o sobie.

Książka pozostawia jednak pewien niedosyt. Historie w zupełnie przypadkowej kolejności, brak uporządkowania, często pojawiają się wyrwane zupełnie z kontekstu myśli. Jednocześnie - zachęca do dalszego zgłębiania historii tego zupełnie obcego dla nas kraju. "Samotność Portugalczyka"- dla takich niezbyt zorientowanych w tym zakątku świata ludzi jak ja - stanowi pewien wstęp do dalszych poszukiwań.

Z jednej strony całkiem dobrze czytało mi się te luźne przemyślenia ludzi na temat ich ojczyzny. Z drugiej jednak czegoś mi brakuje w tych opowieściach. A tak na marginesie - czułam się trochę, jakbym zaglądała tam, gdzie nie powinnam. I teraz już wiem trochę więcej, choć ciągle za mało. Czemu oni są tacy smutni? A tuż za wschodnią granicą leży tętniąca życiem, gorąca Hiszpania. Jeden półwysep, a tak zupełnie inne charaktery.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-12-2014 o godz 00:00 przez: Mysterious | Empik recenzuje
Iza Klementowska pokazała Portugalię jako kraj kontrastu - kontrastu pomiędzy tym, co sądzą ludzie o Portugalii i Portugalczykach, a tym jacy są naprawdę, jakie rzeczywiście jest to państwa. Smutne, szare, nudne, obdarte ze wszelkich emocji, gdzie radość i barwy są odchyłem od normy, a zwykły podróżnik może się nabrać na całą ferię kolorów. Klementowska dotarła do ludzi, dzieli się z nami ich przeszłością, marzeniami na przyszłość. Pokazuje, że są to ludzie tacy, jak my, którzy chcą zmienić coś z swoim życiu, są otwarci, towarzyscy, a mimo wszystko ta szarość kraju zakrywa całe ich piękno. Polecam przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-09-2014 o godz 00:00 przez: Uukasz
Przykład Portugalii pokazuje, że wcale niełatwo zmagać się z dziedzictwem kolonialnego imperium, czasem wręcz ta spuścizna staje niełatwym bagażem. Najczęściej kiedy myślimy: "Portugalia" mamy przed oczami turystyczny raj, wspaniałe zabytki, gwiazdy futbolu.. Jak jest naprawdę? O, wcale nie jest tak różowo. Historia tego kraju wciąż w pewien sposób determinuje myślenie współczesnego Portugalczyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-09-2014 o godz 00:00 przez: Czarekzareba
Portugalii i Portugalczyków to obraz mocno prawdziwy, nawet nie zawsze korzystny dla mieszkańców tego kraju, bo autorka tą ich mentalność ukazała naprawdę gruntownie. To Samotność Portugalczyka uzmysłowiła mi wiele nieznanych dotąd faktów, rzuciła światło na wiele niejasności czy również, pomogła wyzbyć się pewnych stereotypów czy mitów na temat tego intrygującego kraju na skraju Europy...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2014 o godz 00:00 przez: Aruso
Powiem tak. Jeśli kogoś pasjonuje malownicza Portugalia powinien sięgnąć po tę książkę, a na pewno go nie zawiedzie. Za sprawą lekkiego pióra autorki oraz wielu ciekawostkom ciężko oderwać się od tej pozycji. Myślę, że kto da tej książce szansę, nie pożałuje tego. Ja jestem zachwycony na tyle, że planuję w następne wakacje wybrać się, w ten rejon świata :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2014 o godz 00:00 przez: Mirecki
Uwielbiam czytać ksiażki o kulturach danego kraju, maniakalnie wręcz zakupuję przewodniki i oglądam programy z zakresu tej tematyki na National Geografic. Jednak ta książka jest zupełnie wyjątkowa. Nie są to suche informacje o Portugalii - to próba zrozumienia tego co w niej najważniejsze - specyficznej kultury oraz portugalskiej duszy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-10-2014 o godz 00:00 przez: Pablony
Dla zainteresowanych tematem tego kraju powinna być to książka obowiązkowa. To nie piękny przewodnik, gdzie wszystko jest kolorowe i zachwycające. Autorka przedstawia jak naprawdę wygląda życie i ludzie mieszkający w tym kraju. Tytuł szalenie interesujący i godny uwagi. Dlatego polecam go w zasadzie wszystkim bez wyjątku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-09-2014 o godz 00:00 przez: Hubertus
Samotność Portugalczyka to książka bardzo fascynująca, jest nie tylko interesująco napisana, lecz porusza w istotny sposób to co w narodzie portugalskim najbardziej zasługuje na uwagę. Wydaje się nam, że dość dużo wiemy na temat tego kraju i Portugalczyków? Samotność Portugalczyka może to zweryfikować, naprawdę polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-10-2014 o godz 00:00 przez: ForeverMaya
Samotność Portugalczyka to książka taka mocno nietuzinkowa, bo naprawdę wiele można się z niej dowiedzieć i nie mam tu wcale na myśli na przykład informacji czy ciekawostek turystycznych. Autorka, Iza Klementowska sięga głębiej, zabierając czytającego w wyprawę fascynującą, wyjaśniając, pokazując, podpowiadając.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tej serii Na ziemi Izraela
5/5
32,79 zł
44,90 zł
Inne z tej serii Gottland
5/5
25,98 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Pani Stefa
5/5
25,55 zł
37,91 zł
Inne z tej serii Abchazja
5/5
25,54 zł
37,90 zł
Inne z tej serii Sycylijski mrok
0/5
31,18 zł
47,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego