Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski (okładka  miękka, 08.2013)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Polskie imperium było na wyciągnięcie ręki…

O życiu, triumfie i upadku całych narodów często decyduje zwykły przypadek.
Bezprzykładne tchórzostwo Francuzów i hańbiąca zdrada Anglików we wrześniu 1939 roku zmieniły nieodwołalnie losy Polski i świata.

W historii alternatywnej nasi sojusznicy uderzają na Niemców zza Linii Maginota.
Po krótkiej kampanii polskie oddziały wkraczają do Berlina.
Za Odrą i Nysą Polacy tworzą satelickie słowiańskie państwa.
Pod polskim przywództwem powstaje wielkie przymierze krajów Międzymorza skierowane przeciwko Związkowi Radzieckiemu.
II Rzeczpospolita zdobywa zamorskie kolonie i broń atomową.

Ale inny bieg historii to także problemy: ukraiński terroryzm, emigracja polskich Żydów na Madagaskar, infrastrukturalne zacofanie, beznadziejna reputacja Polski za granicą.   

Rzeczpospolita od morza do morza, o której śnił Marszałek Piłsudski czy kolos na glinianych nogach?

Kontrowersyjna i przekorna wizja. Unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction.

ID produktu: 1079210639
Tytuł: Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski
Autor: Szczerek Ziemowit
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 280
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-08-28
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Indeks: 13400897
średnia 4,2
5
13
4
1
3
0
2
2
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
18 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
1/5
17-09-2013 o godz 10:15 przez: Tomuś | Zweryfikowany zakup
itd. Tak powinien brzmieć mniej więcej ten tytuł. Książka bez sensu, bez dokładnej analizy tematu. Opierająca się jedynie na jakiś dziwnych przedrukach z gazet (tych o negatywnych oczywiście ocenach ówczesnej RP) oraz powojennej literatury. Autor jak widać został wychowany na PRL- owskiej propagandzie i aktualnej ocenie Polaków jako narodu. Wg autora II RP po wojnie byłaby czymś w rodzaju PRL bis z skorumpowaną administracją jakimiś dziwacznymi przepisami i gospodarką centralnie planowaną. Wg niego sami Polacy wniosą do rozwoju Polski jedynie narodowe uprzedzenia, ksenofobię, antysemityzm i totalną głupotę. W ciągu paru lat wojny przestaniemy tolerować inne narody. (pomimo tego, że przez dłuższy czas żyliśmy obok nich bez większych uprzedzeń). Zaś ND wg autora to samo co naziści w Niemczech. Mam wrażenie że została stworzona na zamówienie określonych grup w celu zdyskredytowania wcześniejszych publikacji. Tak więc szczerze odradzam i nie polecam wszystkim myślącym rodakom.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
01-12-2013 o godz 21:43 przez: bo1rek | Zweryfikowany zakup
nie tylko zainteresowanym historią. Ja osobiście podzielę książkę na trzy części. Pierwsza w ciekawy opisuj realiów II Rzeczypospolitej - infrastrukturę, podejmowane i planowane reformy, budowę i znaczenie COP-u, zawiłości polityki tego okresu, bardzo interesująco przedstawia aneksję Zaolzia, problemy z mniejszościami (Żydzi, Ukraińcy) oraz realnie opisuje początek II Wojny na froncie zachodnim - z pozorną ofensywą aliantów (pomimo swojego zainteresowania tematyką nie wiedziałem o tym fakcie, podobnie jak o ekonomicznych problemach Zaolzia po polskiej aneksji). Druga część bajkowa wizja polskiego zwycięstwa nad Niemcami oraz powstania Międzymorza. Ostatnia część - Epilog jest bardzo realnym opisem obecnej sytuacji - kraju na nasze możliwości z mocarstwowymi, nierealnymi ambicjami uwikłanego w wewnętrzna wojnę z konsekwencją niemocy.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
2/5
23-03-2018 o godz 10:25 przez: Kamil Buczek | Zweryfikowany zakup
Po przeczytaniu tego czegoś zaczynasz dziękować Niemcom za kampanię wrześniową w 1939 roku.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
15-12-2015 o godz 19:15 przez: Marek Kierner | Zweryfikowany zakup
Ciekawa alternatywa historii jaką znamy. Analiza realiów, potencjału i możlwiości, jakie możnabyło wykorzystać. Uwzględniejąca równiez konsekwencje tych wyborów. Ryzykowne, ale odważne podejście.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
07-07-2015 o godz 16:19 przez: pabluus15 | Zweryfikowany zakup
Najlepsza książka jaką przeczytałem, o tematyce II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawy punkt widzenia. Polecam każdemu, kto pasjonuje się historią II RP.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
04-04-2022 o godz 20:11 przez: Katarzyna Golczyk | Zweryfikowany zakup
Gorąco polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-01-2022 o godz 15:43 przez: madaszym | Zweryfikowany zakup
Pouczająca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
08-10-2013 o godz 14:38 przez: Ekspert Empiku | Empik recenzuje
Kampania wrześniowa, która kończy się chwalebnym zwycięstwem II RP. Zazwyczaj historie alternatywne w tym miejscu kończą się sugestią krainy mlekiem i miodem płynącej. Autor tutaj dopiero zaczyna: na podstawie przedwojennych planów gospodarczo-politycznych, za pomocą licznych prognoz i prawdopodobieństw kreśli barwną, zabawną, błyskotliwą, a jednocześnie twardo trzymającą się faktów możliwą wizję powojennej II RP odmalowaną w formie miłej dla odbiorcy gawędy. Finałem jest seria niezwykle realistycznych wywiadów z mieszkańcami II RP A.D. 2013. Jakie mają o niej zdanie? Przekonajcie się sami.
Sylwia Kasperczuk, empik Lublin
Czy ta recenzja była przydatna? 4 1
30-09-2013 o godz 15:55 przez: kozlaw
Nigdy tego nie robię ale musiałem to zrobić nie doczekałem do końca i wywaliłem książki do kosza. Autor przedstawia nam wizję Polski beznadziejnej nie potrafiącej poradzić sobie z rzeczywistością. Wychodzi na to że nic się nie zmieniło w tej Polsce po wygranej wojnie, no może poza tym że nie ma Pałacu Kultury. II Rzeczpospolita nie była aniołem, nie była liberalna i wolna, ale nie można patrzeć tylko na nią w sposób fatalistyczny. Dno i kicz. Połowa książki to analiza tego ze to by był na pewno PRL
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
5/5
06-10-2013 o godz 19:59 przez: Margerytka
Jedna w wielu odpowiedzi na pytanie, jak potoczyłyby się dalsze losy Europy i całego świata, gdyby przegrani zostali wygranymi, a wygrani skazani na klęskę i zagładę. Co stałoby się, gdyby Polska zaświeciła triumfem podczas II wojny światowej? Książka warta przeczytania, chociaż osobiście znajduję w niej kilka błędów. Chyba najbardziej rażący jest Marszałek Piłsudzki na okładce, który zmarł przed IIWŚ.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
04-10-2013 o godz 23:32 przez: Gonzo
Nigdy nie sądziłem, że sięgnę po książkę historyczną. Niemniej jednak cieszę się, że to zrobiłem. Chyba każdy zastanawia się, co by było gdyby..? I w tym przypadku nie chodzi o nasze życie codzienne, a o alternatywne wyjście z II wojny światowej. Moim zdaniem opowieść godna mistrza, mimo, że Polska nie została pokazana w dobrym świetle, ewentualność wygranej jest nęcąca. Gorąco zachęcam do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
11-08-2013 o godz 00:39 przez: Maciek
Chętnie przeczytam książkę, choć zastanawia mnie okładka... Mówimy o wrześniu 1939 roku i późniejszych losach II Rzeczypospolitej, a na okładce widnieje dumny zwycięzca Józeł Piłsudski, zmarły w 1935 roku...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
13-09-2013 o godz 21:05 przez: LeoniMa
Każdy z nas ma w sobie tę tęsknotę – być obywatelem bogatego i liczącego się w świecie państwa. Ta nostalgia wiąże się z typowo polskim kompleksem, pozostałością po naszej chlubnej, mocarstwowej przeszłości, z której dziś pozostały tylko wspomnienia. W książce „Rzeczpospolita zwycięska” autor pokazuje jak niewiele zabrakło, by XX wiek potoczył się dla nas inaczej i by marzenie o potędze znów było na wyciągnięcie ręki. Szczerek łączy narrację historyczną z dziennikarskim gdybaniem i, co szczególnie ciekawe, potrafi zainteresować swoją wizją! Ta inspirująca lektura nie tylko nawiązuje do różnych naszych narodowych obsesji, ale też bardzo wiele uświadamia. Może takie książki powinno czytać się w szkole zamiast przestarzałej Sienkiewiczowskiej trylogii, która nijak się ma do teraźniejszości? Polecam wszystkim, którzy chcieliby wniknąć w samo sedno „duszy polskiej” i zrozumieć coś z tego, co dzieje się dookoła, również (a może zwłaszcza) dziś.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
28-08-2013 o godz 20:25 przez: buster
Alternatywna historia jest wdzięcznym tematem dla pisarzy, którzy dzięki tematowi niczym nie muszą krępować swojej wyobraźni. Ziemowit Szczerek w „Rzeczpospolitej zwycięskiej” podniósł sobie poprzeczkę, by prześledzić potencjalne dzieje Polski w sytuacji, w której ta wygrywa II wojnę światową. Autor postanowił przedstawić alternatywną historię w oparciu o wcześniejsze wydarzenia z dwudziestolecia międzywojennego. Jak losy Polski mogły potoczyć się, gdyby wojna zakończyła się 1939? Czy Polska miałaby szanse zrealizować swoje kolonialne marzenia? A co z Polską od morza do morza? Na te i inne pytania próbę odpowiedzi możemy poznać w książce autorstwa Z. Szczerka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
28-08-2013 o godz 16:11 przez: Margaret
Nigdy nie interesowałam się historią. Owszem, znam podstawowe fakty i wydarzenia, kilka ważniejszych dat, jednak nigdy nie spodziewałam się, że sięgnę po powyższą książkę. Ziemowit Szczerek wpadł na nietypowy pomysł stworzenia alternatywnej historii Polski, kraju który wygrał II Wojnę Światową Tych, którzy chcą sięgnąć po ciekawą książkę i dowiedzieć się "co by było, gdyby...?" serdecznie zachęcam do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
31-05-2015 o godz 00:00 przez: Jakub Świątek
Na uwagę zasługuje nie tylko interesująca fabuła tej książki w której Polska wychodzi zwycięsko ze zmagań wojennych, lecz także rozległa wiedza autora na tematy związane z ówczesnym okresem historycznym. To pozwoliło Ziemowitowi Szczerkowi stworzyć książkę nad wyraz ciekawą, intrygującą o niewątpliwych walorach, także jeśli chodzi o styl.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
25-05-2015 o godz 00:00 przez: Jakub Sadowski
Każdy chyba przyzna, że wizja jaka prezentuje w swojej książce Ziemowit Szczerek jest bardzo interesująca. Na pewno wielu z nas zastanawiało się, bo ja tak, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby losy Polski potoczyłyby się w czasie wojny inaczej. Pomysł na tą książkę Ziemowit Szczerek miał na pewno ciekawy, realizacja jest również godna uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
16-05-2015 o godz 19:04 przez: Wacław Gołuński
ikt, kto ma odrobinę godności osobistej i honoru narodowego nie kupi po Grossie nic z plugawego ZNAK-u...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
Więcej recenzji

O autorze: Szczerek Ziemowit

Ziemowit Szczerek jest pisarzem, dziennikarzem i publicystą urodzonym w 1978 roku w Radomiu. Współpracował m.in. z magazynami "Lampa", "Polityka" oraz "Nowa Europa Wschodnia". Jest absolwentem prawa oraz, podyplomowo, nauk politycznych. Od lat związany z Krakowem. Jest twórcą eseistycznych i fabularyzowanych reportaży - m.in. "Przyjdzie Mordor i nas zje" oraz "Rzeczpospolita zwycięska". Jego książki zebrały liczne pochwalne recenzje i są cenione przez czytelników.

Tatuaż z tryzubem
4.5/5
26,90 zł
39,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Uspokój swój mózg
4.7/5
29,40 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Chwila
5/5
28,88 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Marzenie panny Benson
4.5/5
33,29 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł
4.7/5
41,63 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości
5/5
32,65 zł
46,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie
4.6/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko
5/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina
4.6/5
27,73 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech
5/5
29,44 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik
5/5
39,27 zł
59,99 zł

Podobne do ostatnio oglądanego