Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Polskie imperium było na wyciągnięcie ręki…

O życiu, triumfie i upadku całych narodów często decyduje zwykły przypadek.
Bezprzykładne tchórzostwo Francuzów i hańbiąca zdrada Anglików we wrześniu 1939 roku zmieniły nieodwołalnie losy Polski i świata.

W historii alternatywnej nasi sojusznicy uderzają na Niemców zza Linii Maginota.
Po krótkiej kampanii polskie oddziały wkraczają do Berlina.
Za Odrą i Nysą Polacy tworzą satelickie słowiańskie państwa.
Pod polskim przywództwem powstaje wielkie przymierze krajów Międzymorza skierowane przeciwko Związkowi Radzieckiemu.
II Rzeczpospolita zdobywa zamorskie kolonie i broń atomową.

Ale inny bieg historii to także problemy: ukraiński terroryzm, emigracja polskich Żydów na Madagaskar, infrastrukturalne zacofanie, beznadziejna reputacja Polski za granicą.   

Rzeczpospolita od morza do morza, o której śnił Marszałek Piłsudski czy kolos na glinianych nogach?

Kontrowersyjna i przekorna wizja. Unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction.

Tytuł: Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski
Autor: Szczerek Ziemowit
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 280
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-08-28
Rok wydania: 2013
Forma: książka
Indeks: 13400897
 
średnia 3,8
5
7
4
1
3
0
2
2
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
5/5
08-10-2013 o godz 14:38 Ekspert Empiku dodał recenzję:
Kampania wrześniowa, która kończy się chwalebnym zwycięstwem II RP. Zazwyczaj historie alternatywne w tym miejscu kończą się sugestią krainy mlekiem i miodem płynącej. Autor tutaj dopiero zaczyna: na podstawie przedwojennych planów gospodarczo-politycznych, za pomocą licznych prognoz i prawdopodobieństw kreśli barwną, zabawną, błyskotliwą, a jednocześnie twardo trzymającą się faktów możliwą wizję powojennej II RP odmalowaną w formie miłej dla odbiorcy gawędy. Finałem jest seria niezwykle realistycznych wywiadów z mieszkańcami II RP A.D. 2013. Jakie mają o niej zdanie? Przekonajcie się sami.
Sylwia Kasperczuk, empik Lublin
Czy ta recenzja była przydatna? 4 1
30-09-2013 o godz 15:55 kozlaw dodał recenzję:
Nigdy tego nie robię ale musiałem to zrobić nie doczekałem do końca i wywaliłem książki do kosza. Autor przedstawia nam wizję Polski beznadziejnej nie potrafiącej poradzić sobie z rzeczywistością. Wychodzi na to że nic się nie zmieniło w tej Polsce po wygranej wojnie, no może poza tym że nie ma Pałacu Kultury. II Rzeczpospolita nie była aniołem, nie była liberalna i wolna, ale nie można patrzeć tylko na nią w sposób fatalistyczny. Dno i kicz. Połowa książki to analiza tego ze to by był na pewno PRL
Czy ta recenzja była przydatna? 3 1
1/5
17-09-2013 o godz 10:15 Tomuś dodał recenzję:
itd. Tak powinien brzmieć mniej więcej ten tytuł. Książka bez sensu, bez dokładnej analizy tematu. Opierająca się jedynie na jakiś dziwnych przedrukach z gazet (tych o negatywnych oczywiście ocenach ówczesnej RP) oraz powojennej literatury. Autor jak widać został wychowany na PRL- owskiej propagandzie i aktualnej ocenie Polaków jako narodu. Wg autora II RP po wojnie byłaby czymś w rodzaju PRL bis z skorumpowaną administracją jakimiś dziwacznymi przepisami i gospodarką centralnie planowaną. Wg niego sami Polacy wniosą do rozwoju Polski jedynie narodowe uprzedzenia, ksenofobię, antysemityzm i totalną głupotę. W ciągu paru lat wojny przestaniemy tolerować inne narody. (pomimo tego, że przez dłuższy czas żyliśmy obok nich bez większych uprzedzeń). Zaś ND wg autora to samo co naziści w Niemczech. Mam wrażenie że została stworzona na zamówienie określonych grup w celu zdyskredytowania wcześniejszych publikacji. Tak więc szczerze odradzam i nie polecam wszystkim myślącym rodakom.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 2
01-12-2013 o godz 21:43 bo1rek dodał recenzję:
nie tylko zainteresowanym historią. Ja osobiście podzielę książkę na trzy części. Pierwsza w ciekawy opisuj realiów II Rzeczypospolitej - infrastrukturę, podejmowane i planowane reformy, budowę i znaczenie COP-u, zawiłości polityki tego okresu, bardzo interesująco przedstawia aneksję Zaolzia, problemy z mniejszościami (Żydzi, Ukraińcy) oraz realnie opisuje początek II Wojny na froncie zachodnim - z pozorną ofensywą aliantów (pomimo swojego zainteresowania tematyką nie wiedziałem o tym fakcie, podobnie jak o ekonomicznych problemach Zaolzia po polskiej aneksji). Druga część bajkowa wizja polskiego zwycięstwa nad Niemcami oraz powstania Międzymorza. Ostatnia część - Epilog jest bardzo realnym opisem obecnej sytuacji - kraju na nasze możliwości z mocarstwowymi, nierealnymi ambicjami uwikłanego w wewnętrzna wojnę z konsekwencją niemocy.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
06-10-2013 o godz 19:59 Margerytka dodał recenzję:
Jedna w wielu odpowiedzi na pytanie, jak potoczyłyby się dalsze losy Europy i całego świata, gdyby przegrani zostali wygranymi, a wygrani skazani na klęskę i zagładę. Co stałoby się, gdyby Polska zaświeciła triumfem podczas II wojny światowej? Książka warta przeczytania, chociaż osobiście znajduję w niej kilka błędów. Chyba najbardziej rażący jest Marszałek Piłsudzki na okładce, który zmarł przed IIWŚ.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
5/5
04-10-2013 o godz 23:32 Gonzo dodał recenzję:
Nigdy nie sądziłem, że sięgnę po książkę historyczną. Niemniej jednak cieszę się, że to zrobiłem. Chyba każdy zastanawia się, co by było gdyby..? I w tym przypadku nie chodzi o nasze życie codzienne, a o alternatywne wyjście z II wojny światowej. Moim zdaniem opowieść godna mistrza, mimo, że Polska nie została pokazana w dobrym świetle, ewentualność wygranej jest nęcąca. Gorąco zachęcam do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
11-08-2013 o godz 00:39 Maciek dodał recenzję:
Chętnie przeczytam książkę, choć zastanawia mnie okładka... Mówimy o wrześniu 1939 roku i późniejszych losach II Rzeczypospolitej, a na okładce widnieje dumny zwycięzca Józeł Piłsudski, zmarły w 1935 roku...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
2/5
23-03-2018 o godz 10:25 Kamil Buczek dodał recenzję:
Po przeczytaniu tego czegoś zaczynasz dziękować Niemcom za kampanię wrześniową w 1939 roku.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
13-09-2013 o godz 21:05 LeoniMa dodał recenzję:
Każdy z nas ma w sobie tę tęsknotę – być obywatelem bogatego i liczącego się w świecie państwa. Ta nostalgia wiąże się z typowo polskim kompleksem, pozostałością po naszej chlubnej, mocarstwowej przeszłości, z której dziś pozostały tylko wspomnienia. W książce „Rzeczpospolita zwycięska” autor pokazuje jak niewiele zabrakło, by XX wiek potoczył się dla nas inaczej i by marzenie o potędze znów było na wyciągnięcie ręki. Szczerek łączy narrację historyczną z dziennikarskim gdybaniem i, co szczególnie ciekawe, potrafi zainteresować swoją wizją! Ta inspirująca lektura nie tylko nawiązuje do różnych naszych narodowych obsesji, ale też bardzo wiele uświadamia. Może takie książki powinno czytać się w szkole zamiast przestarzałej Sienkiewiczowskiej trylogii, która nijak się ma do teraźniejszości? Polecam wszystkim, którzy chcieliby wniknąć w samo sedno „duszy polskiej” i zrozumieć coś z tego, co dzieje się dookoła, również (a może zwłaszcza) dziś.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
28-08-2013 o godz 20:25 buster dodał recenzję:
Alternatywna historia jest wdzięcznym tematem dla pisarzy, którzy dzięki tematowi niczym nie muszą krępować swojej wyobraźni. Ziemowit Szczerek w „Rzeczpospolitej zwycięskiej” podniósł sobie poprzeczkę, by prześledzić potencjalne dzieje Polski w sytuacji, w której ta wygrywa II wojnę światową. Autor postanowił przedstawić alternatywną historię w oparciu o wcześniejsze wydarzenia z dwudziestolecia międzywojennego. Jak losy Polski mogły potoczyć się, gdyby wojna zakończyła się 1939? Czy Polska miałaby szanse zrealizować swoje kolonialne marzenia? A co z Polską od morza do morza? Na te i inne pytania próbę odpowiedzi możemy poznać w książce autorstwa Z. Szczerka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
28-08-2013 o godz 16:11 Margaret dodał recenzję:
Nigdy nie interesowałam się historią. Owszem, znam podstawowe fakty i wydarzenia, kilka ważniejszych dat, jednak nigdy nie spodziewałam się, że sięgnę po powyższą książkę. Ziemowit Szczerek wpadł na nietypowy pomysł stworzenia alternatywnej historii Polski, kraju który wygrał II Wojnę Światową Tych, którzy chcą sięgnąć po ciekawą książkę i dowiedzieć się "co by było, gdyby...?" serdecznie zachęcam do lektury.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
31-05-2015 o godz 00:00 Jakub Świątek dodał recenzję:
Na uwagę zasługuje nie tylko interesująca fabuła tej książki w której Polska wychodzi zwycięsko ze zmagań wojennych, lecz także rozległa wiedza autora na tematy związane z ówczesnym okresem historycznym. To pozwoliło Ziemowitowi Szczerkowi stworzyć książkę nad wyraz ciekawą, intrygującą o niewątpliwych walorach, także jeśli chodzi o styl.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
25-05-2015 o godz 00:00 Jakub Sadowski dodał recenzję:
Każdy chyba przyzna, że wizja jaka prezentuje w swojej książce Ziemowit Szczerek jest bardzo interesująca. Na pewno wielu z nas zastanawiało się, bo ja tak, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby losy Polski potoczyłyby się w czasie wojny inaczej. Pomysł na tą książkę Ziemowit Szczerek miał na pewno ciekawy, realizacja jest również godna uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
15-12-2015 o godz 19:15 Marek Kierner dodał recenzję:
Ciekawa alternatywa historii jaką znamy. Analiza realiów, potencjału i możlwiości, jakie możnabyło wykorzystać. Uwzględniejąca równiez konsekwencje tych wyborów. Ryzykowne, ale odważne podejście.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
07-07-2015 o godz 16:19 pabluus15 dodał recenzję:
Najlepsza książka jaką przeczytałem, o tematyce II Rzeczypospolitej Polskiej. Ciekawy punkt widzenia. Polecam każdemu, kto pasjonuje się historią II RP.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
16-05-2015 o godz 19:04 Wacław Gołuński dodał recenzję:
ikt, kto ma odrobinę godności osobistej i honoru narodowego nie kupi po Grossie nic z plugawego ZNAK-u...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
Więcej recenzji

O autorze: Szczerek Ziemowit

Ziemowit Szczerek jest pisarzem, dziennikarzem i publicystą urodzonym w 1978 roku w Radomiu. Współpracował m.in. z magazynami "Lampa", "Polityka" oraz "Nowa Europa Wschodnia". Jest absolwentem prawa oraz, podyplomowo, nauk politycznych. Od lat związany z Krakowem. Jest twórcą eseistycznych i fabularyzowanych reportaży - m.in. "Przyjdzie Mordor i nas zje" oraz "Rzeczpospolita zwycięska". Jego książki zebrały liczne pochwalne recenzje i są cenione przez czytelników.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Dwa dni w Paryżu Moyes Jojo
3.9/5
27,22 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Miasto szpiegów Krajewski Marek
4.7/5
25,82 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gorzko, gorzko Bator Joanna
4.4/5
35,20 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ciemno, prawie noc Bator Joanna
5/5
31,65 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Tajemna historia Tartt Donna
4.7/5
36,41 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Do syta Cichy Michał
5/5
29,08 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Grek Zorba Kazantzakis Nikos
5/5
36,35 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa O miłości Pawlukiewicz Piotr
4.9/5
36,18 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Madame (2021) Libera Antoni
5/5
35,16 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Szczygieł Tartt Donna
4.6/5
45,19 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Anna Karenina Tołstoj Lew
4.3/5
27,93 zł
39,90 zł
23,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Sklepy cynamonowe Schulz Bruno
5/5
33,62 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagi sad Myśliwski Wiesław
5/5
27,27 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Młodzik Dostojewski Fiodor
5/5
53,45 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Profil mordercy Britton Paul
4.6/5
30,97 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dżentelmen w Moskwie Towles Amor
4.7/5
31,59 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sto pociech Szymborska Wisława
5/5
20,39 zł
29,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.