Rok na odwyku (ebook)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Oferta empik.com : 19,90 zł

19,90 zł 23,00 zł (-13%)
Produkt cyfrowy
Opłać i pobierz
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Opłać i pobierz

Mocny i wzruszająco szczery pamiętnik z okresu powrotu do normalnego życia.

Nigdy dotąd nie interesowałam się swoim zdrowiem. Bardzo chcę żyć długo i w zdrowiu. Odkryłam, że życie jest cudowne.

Ta książka to poruszająca kronika z rocznego pobytu w zamkniętym zakładzie odwykowym. Katarzyna Nowak, pisarka i dziennikarka, szczerze i wprost mówi o 18 latach swojego uzależnienia od alkoholu, narkotyków, środków nasennych i o swojej dysfunkcyjnej, choć kochającej się rodzinie. O długim procesie szukania pomocy u psychiatrów i o trudnej, ale przełomowej decyzji, kiedy w końcu sama dobrowolnie poddała się drakońskiej terapii odwykowej. Opisuje swój bunt i początkową niewiarę w sens tego, co słyszy od psychologów i innych pacjentów. Z czasem jednak zaczyna rozumieć przyczyny swoich zaburzeń, poznaje lepiej samą siebie, zaczyna wyrównywać rachunki ze światem, z rodziną. Ostatecznie udaje się jej odzyskać chęć do życia i zaczyna się nim cieszyć.

Autorka nie uwodzi czytelników, nie udaje nikogo innego, niż jest, nie ukrywa swoich upadków i wad. Suchy, pozbawiony ozdobników zapis jej szpitalnej codzienności budzi z jednej strony grozę i zdziwienie, jak można tak nisko upaść, a z drugiej sympatię i szacunek do bohaterki, która jako jedna z czterech osób kończy roczny odwyk!

Ta książka pomaga uwierzyć, że warto walczyć o siebie i można życiu przywrócić utracony sens.

Tytuł: Rok na odwyku
Autor: Nowak Katarzyna T.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 144
Data premiery: 2018-04-04
Rok wydania: 2018
Format: MOBI
UWAGA! Ebook chroniony przez watermark. więcej ›
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 25929591
średnia 1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
1/5
28-11-2018 o godz 13:25 przez: agnesto
Trudno powiedzieć co się o tej książce myśli - zwłaszcza, jeśli nigdy nie było się nadmiernie spożywającą alkohol, ani nie miało się problemu z konsumpcją jako taką, gdyż jest to głównie pozycja dla takich osób. Dla osób, które piją i nic z tym nie robią. Piją i się niszczą, a trzeźwieć chcą od jutra, bo teraz piją. Piją w samotności, w towarzystwie, w ukryciu...Każda okazja i sposobność jest dobra. Bo takie wiecznie są. A to za dużo pracy, a to za nudny dzień, a to brak energii do wyjścia z łóżka, a to za dużo hałasu itp. Alkoholik jest mistrzem w szukaniu powodów do picia, ale i niezrównanym kłamcą co do ilości, jaką w siebie wlał. Najczęściej to jednak znajomi i rodzina nakłaniają chorego do leczenia, on sam siebie nigdy (albo prawie nigdy) nie stawia po drugiej stronie barykady. W końcu każdy dzień to promile, permanentny kac i wiecznie ta sama napuchnięta gęba w lustrze. Normalka. Tak było z Katarzyną Nowak - siostrą Gośki Szumowskiej, która pojawia się w książce jako odwiedzająca i motywująca do terapii przyjaciółka. Katarzyna piła przez 20 lat, na początku było piwo i wino, potem 2 butelki wina dziennie, i jak ciągle podkreśla, rozcieńczone wodą. Ale stopniowo alkohol zastąpiła tabletkami, od których się szybko uzależniła. W końcu nic nowego, najczęściej jeden nałóg zastępuje się nowym według rekompensaty lub substytutu. I jak życie pokazało, leki okazały się gorsze w rzuceniu. Kaśka trafia na odwyk, dobrowolnie. Czekała 3 tygodnie i weszła do ośrodka na rok czasu. Zaczyna się odliczanie 365 dni... Jak ja odbieram tą książkę? W sposób ambiwalentny. Gdy Halber ujawniła swój nałóg w "Najgorszym człowieku" nagle okazało się, że każdy chce wyjść z ukrycia i pisać o sobie. Jakby nagle inni mieli odwagę i tym samym zalały nas wydania książkowe. Tak też jest z tą pozycją. Mamy tu wielu nałogowców (hazardzistów, graczy w losy, pijących, narkomanów), przy nich psychologów i pielęgniarki. Są reguły, do których trzeba się dostosować i je przestrzegać. To gwarantuje rok leczenia. wpadka grozi wydaleniem. Są i tacy, co wychodzą dobrowolnie. Ale nie o tym chciałam pisać. Chciałam bowiem zahaczyć o spowolnienie umysłowe tych ludzi, o ich dewastację myślową. Nowak przyznaje się do bycia autorką trzech książek, które powstały przy alkoholu. Ta jest trzeźwa, ale jakie będą kolejne? Nie ona pierwsza, nie ostatnia pisze będąc nietrzeźwą. Było takich wielu, są i nadal będą. A czy jest się czym chwalić? Być z czego dumnym? Otóż nie. Takie alkoholowe pozycje wydawnicze są może i ciekawe w kilku zaledwie momentach, ale całość to rzeka promili, nos na bruku i walka. Ale czy jest się czym zachwycać w przypadku tej książki? wątpię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego