Rękopis znaleziony w Saragossie

Sprzedaje dvdmax : 344,99 zł

344,99 zł
InPost 12,99 zł
Zobacz inne od dvdmax
Wysyłka w 24 godziny

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy

Dodaj ten produkt do jednej z utworzonych przez Ciebie list i zachowaj go na później.

Postać Zbigniewa Cybulskiego – legendy polskiego kina – przybliża dziennikarz prasowy i telewizyjny Tadeusz Sobolewski. W szkicu poświęconym jednej z największych gwiazd naszej kinematografii ten znany krytyk filmowy wspomina niezwykłą indywidualność tragicznie zmarłego artysty i omawia dzieła, które złożyły się na jego filmografię. Cybulski wykraczał talentem poza ramy sztuki filmowej kraju znajdującego się w bloku komunistycznym. Po roli w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy został idolem Polaków. Naśladowano jego sposób bycia i ubierania – popularne stały się wówczas duże przydymione okulary w rogowej oprawie i brezentowe kurtki. Stosowana przez Cybulskiego metoda aktorska pozwalała na pokazanie niejednoznaczności przedstawianych w filmach bohaterów. Ich portret psychologiczny był pełen kontrastów. Pracujący z aktorem reżyserowie zgodnie twierdzą, że przenosił na każdą postać cechy własnej, pełnej niepokoju osobowości. Bandzior z przedmieścia w „Pokoleniu”, akowiec z „Popiołu i diamentu” czy narkoman ze sztuki „Kapelusz pełen deszczu” – każdy z tych tragicznych bohaterów zmagał się z okrutną rzeczywistością. Artysta nie zagrał już roli tego formatu co w dziele Wajdy, stworzył jednak wiele wspaniałych kreacji, m.in. w filmach „Salto” i „Jak być kochaną”. Filmografia „polskiego Jamesa Deana” podana jest w drugiej części albumu. Ilustrują ją liczne zdjęcia z planu opatrzone krótkimi komentarzami. Szkic o Zbigniewie Cybulskim dopełnia płyta DVD z filmem Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie” w odświeżonej cyfrowo wersji. Komiczna kreacja Alfonsa van Wordena pozwoliła Cybulskiemu przełamać stereotyp aktora jednej roli utrwalany przez ówczesną krytykę. Zagrał on w opowieści wyjątkowej na tle światowej kinematografii, zwodzącej widza bogactwem historii i wielością wątków, która wzbudziła podziw i zachwyt Luisa Bunuela i Martina Scorsese.

ID produktu: 1043667096
Tytuł: Rękopis znaleziony w Saragossie
Wymiary: 12 x 159 x 203
Indeks: 63155181
średnia 4,7
5
11
4
0
3
0
2
0
1
1
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
5 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
22-07-2014 o godz 11:26 przez: epauletta | Zweryfikowany zakup
Rekonstrukcja cyfrowa filmu Wojciecha Hasa, wyprodukowanego w 1964 r. Arcydzieło kina surrealistycznego, oprawione w piękną książeczkę zawierającą twórczość Zbigniewa Cybulskiego oraz kilka słów o samym filmie sprawia, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego kolekcjonera filmów DVD. "Rękopis..." jest dowodem na to, że kino polskie XX wieku miało ogromną wartość merytoryczną, w przeciwieństwie do pojawiającej się wciąż coraz większej ilości przegadanych, bogatych w mdłe i utarte wątki fabularne, oprawą wizualną na siłę próbującą sprostać hollywoodzkim standardom, współczesnych polskich komedii romantycznych.
Film ten nie wymaga żadnego wprowadzenia, żadnego opisu fabuły - jest wizualną ucztą dla oka miłośnika filmów surrealistycznych (David Lynch, Luis Buñuel). Wielowymiarowa rzeczywistość, z pozoru nie mająca sensu i będąca tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, z czasem przeistacza się w splot różnorakich wątków, które razem tworzą artystyczną, unikatową całość. Myślę, że zespół aktorski nie wymaga wprowadzenia - Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Zdzisław Maklakiewicz, Beata Tyszkiewicz - jest to śmietanka polskich aktorów lat 60'.

Ciekawostki: Rekonstrukcję cyfrową sfinansowali w latach 90' Martin Scorsese i Francis Ford Coppola. Gdzieś wyczytałam, że podobno sam Luis Buñuel zamierzał przełożyć powieść Potockiego na ekran, jednak gdy zorientował się, że Has już tego dokonał, po obejrzeniu jego obrazu, Luis zrezygnował ze swoich zamierzeń twierdząc, że nie doścignie oryginałowi.

Podsumowując: polecam wszystkim kinomaniakom, polskie kino też może być dobre!
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
20-02-2015 o godz 19:45 przez: Lidia Tabała-Filipiak | Zweryfikowany zakup
Od zawsze chciałam obejrzeć ten film. Ale albo był za późno, albo w godzinach mojej pracy, albo rodzina chciała oglądać coś innego. A teraz mam! Mam tylko dla siebie! Film, który po obejrzeniu chcieli "poprawiać" Bunuel i Coppola, ale stwierdzili, że nie będą w stanie tego zrobić. Bo to arcydzieło, którego nie da się ulepszyć. Czarno-białe zdjęcia, prosta scenografia i wspaniała gra aktorów - tak, tego nie trzeba poprawiać. Przy tym z powieści Potockiego pod tym samym tytułem wybrano wszystko co najlepsze, nie zagęszczając (i tak zapętlonej) fabuły zbędnymi wątkami. Polecam wszystkim, ale uprzedzam: przygotujcie się na długi seans, bo film trwa ponad trzy godziny :)
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
1/5
30-04-2015 o godz 08:20 przez: Adam Drążek | Zweryfikowany zakup
Obejrzałem i obejrzę.Fascynujące światy wyobrażeń,odniesienia do arcydzieł literatury "Romea i Julii", "Zemsty", "Don Kichota z La Manchy" do magicznej muzyki próbującej nadążyć za szukaniem siebie w gmatwaninie czasu bohaterów,których grają (ale czy grają?)Zbigniew Cybulski,Bogumił Kobiela,Krzysztof Litwin, Elżbieta Czyżewska,Joanna Jędryka i wielu innych.Tyle obrazów z naszego życia.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-01-2015 o godz 00:00 przez: cardir
Świetny film fabularny, w dodatku po cyfrowej obróbce. W sumie klasyka i kawał świetnego, kostiumowej baśni. Swojego czasu film wywołał dużo pozytywnych emocji za granicą i doszło nawet do remasteru ze strony uznanych twórców. Warto się z tym zapoznać!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-05-2018 o godz 19:47 przez: tsid
Jeden z moich ulubionych polskich filmów. Ponadczasowe dzieło, pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. Rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku dobrze mu zrobiła.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez .

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego