Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.
Dodaj ten produkt do jednej z utworzonych przez Ciebie list i zachowaj go na później.
Sprawdź jak złożyć zamówienie krok po kroku.
Możesz też zadzwonić pod numer +48 22 462 72 50 nasi konsultanci pomogą Ci złożyć zamówienie.
Postać Zbigniewa Cybulskiego – legendy polskiego kina – przybliża dziennikarz prasowy i telewizyjny Tadeusz Sobolewski. W szkicu poświęconym jednej z największych gwiazd naszej kinematografii ten znany krytyk filmowy wspomina niezwykłą indywidualność tragicznie zmarłego artysty i omawia dzieła, które złożyły się na jego filmografię. Cybulski wykraczał talentem poza ramy sztuki filmowej kraju znajdującego się w bloku komunistycznym. Po roli w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy został idolem Polaków. Naśladowano jego sposób bycia i ubierania – popularne stały się wówczas duże przydymione okulary w rogowej oprawie i brezentowe kurtki. Stosowana przez Cybulskiego metoda aktorska pozwalała na pokazanie niejednoznaczności przedstawianych w filmach bohaterów. Ich portret psychologiczny był pełen kontrastów. Pracujący z aktorem reżyserowie zgodnie twierdzą, że przenosił na każdą postać cechy własnej, pełnej niepokoju osobowości. Bandzior z przedmieścia w „Pokoleniu”, akowiec z „Popiołu i diamentu” czy narkoman ze sztuki „Kapelusz pełen deszczu” – każdy z tych tragicznych bohaterów zmagał się z okrutną rzeczywistością. Artysta nie zagrał już roli tego formatu co w dziele Wajdy, stworzył jednak wiele wspaniałych kreacji, m.in. w filmach „Salto” i „Jak być kochaną”. Filmografia „polskiego Jamesa Deana” podana jest w drugiej części albumu. Ilustrują ją liczne zdjęcia z planu opatrzone krótkimi komentarzami. Szkic o Zbigniewie Cybulskim dopełnia płyta DVD z filmem Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie” w odświeżonej cyfrowo wersji. Komiczna kreacja Alfonsa van Wordena pozwoliła Cybulskiemu przełamać stereotyp aktora jednej roli utrwalany przez ówczesną krytykę. Zagrał on w opowieści wyjątkowej na tle światowej kinematografii, zwodzącej widza bogactwem historii i wielością wątków, która wzbudziła podziw i zachwyt Luisa Bunuela i Martina Scorsese.
ID produktu: | 1043667096 |
Tytuł: | Rękopis znaleziony w Saragossie |
Wymiary: | 12 x 159 x 203 |
Indeks: | 63155181 |
Podziel się na Facebooku
Właśnie zrecenzowałem Rękopis znaleziony w Saragossie
Postać Zbigniewa Cybulskiego – legendy polskiego kina – przybliża dziennikarz prasowy i telewizyjny Tadeusz Sobolewski. W szkicu poświęconym jednej z największych gwiazd naszej kinematografii ten ...Film ten nie wymaga żadnego wprowadzenia, żadnego opisu fabuły - jest wizualną ucztą dla oka miłośnika filmów surrealistycznych (David Lynch, Luis Buñuel). Wielowymiarowa rzeczywistość, z pozoru nie mająca sensu i będąca tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, z czasem przeistacza się w splot różnorakich wątków, które razem tworzą artystyczną, unikatową całość. Myślę, że zespół aktorski nie wymaga wprowadzenia - Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Zdzisław Maklakiewicz, Beata Tyszkiewicz - jest to śmietanka polskich aktorów lat 60'.
Ciekawostki: Rekonstrukcję cyfrową sfinansowali w latach 90' Martin Scorsese i Francis Ford Coppola. Gdzieś wyczytałam, że podobno sam Luis Buñuel zamierzał przełożyć powieść Potockiego na ekran, jednak gdy zorientował się, że Has już tego dokonał, po obejrzeniu jego obrazu, Luis zrezygnował ze swoich zamierzeń twierdząc, że nie doścignie oryginałowi.
Podsumowując: polecam wszystkim kinomaniakom, polskie kino też może być dobre!